Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"

Indította Gyurmaúr(fi-relé), 2011. július 12., 21:00:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Kedves Kollégák és különösen Múzeumigazgató Kolléga!
Az iránt érdeklõdnék, hogy a Philips HPI-T PLUS 250W-os kerámiás fémhalogén "izzóhoz" kell-e,szükséges-e gyújtókészülék, vagy simán köthetõ a neki megfelelõ elõtéthez? Sajnos a philips site-ján semmi erre vonatokzó infót nem találtam, íme:

MASTER HPI-T Plus 250W/645 E40 1SL - Philips

Elõre is köszi!
Sziasztok!
Gyurmaúr(fi-relé)  :'(

nova

Hát ahogy nézem, Múzeumigazgató Kolléga nem igen járt a fórumon mostanában :( Lehet írni kellene neki egy mailt a rendszeren keresztül.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Múzeumigazgató

Csak szokás szerint el vagyok havazva, ennyi az egész!

Tehát: A nevezett HPI-T Plus nem kerámiás, hanem mezei kvarccsöves fémhalogén, természetesen igényel gyújtókészüléket.

A Philips kommersz fémhalogének, köztük ez is, elvileg nagyon alacsony feszültségimpulzussal is gyújthatók, létezik hozzájuk 800-1000V-os félpárhuzamos gyújtó is. (a szokásos HPS és MH gyújtók 2.5-5kV-osak)

Véleményem szerint ezek a félpárhuzamos gyújtók a létezõ legsz.rabb, legértelmetlenebb termékek, amelyek valaha is forgalomba kerültek, használatuk célszerûségét - tapasztalataim alapján - egyszerûen nem látom.

Javaslom helyettük inkább a hazai LSI hárompontos gyújtók szerelését, ez jó minõségû, nem kínozza a fojtótekercset, mivel nincs neki szüksége a fojtón elõállítható nagyfeszimpulzusokra.
Ez a termék begyújt minden fémhalogént, HPS-t, viszont a lámpához közel, rövid vezetékkel kell szerelni.

remélem, tudtam valamennyit segíteni.. :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Kedves Múzeumigazgató Kolléga!
Köszönöm a válaszod és semmi gáz nincs, ha nem azonnal és íziben válaszolsz, mint ahogy senkitõl nem várnám el, hogy rögtön, mindent félredobva segítsen a nyomoromban. Figyi, akkor ez a Philips nem jó, vagy azért attól hogy "mezei quartzcsöves" ,attól még jó, nem? végülis, általában max 1-2 órát használnánk, úgyhogy -talán- jobb választás -4200K színhõmérséklet, tehát nem túl meleg, nem túl hideg-, mint az a 150-es nátrium,amely jelenleg be van tekerve a fényvetõbe (Thorn). annyit tudonod kell, hogy az elõtét, illetve a kondi nem a lámpatestbe kerûl, hanem külön "dobozba" nyer elhelyezést, mely max. 50cm-re lesz a lámpától, tehát csak a gyújtó marad a jelenlegi helyén, így az elõtét nem fogja "fûteni" a lámpatestet. Elvileg az elektronikus gyujtó, amely jelenleg van a lámpában, annak jónak kell lennie, vagy?! Istenigazából azért vettem ezt, mert ez használható bármilyen típusú -tehát- akár nátriumhoz való- elõtéttel is, állítólag azt jelenti a HPI-T Plus?!?
Remélem, nem írtam fatális hülyeségeket, ha mégis,akkor kérlek, hogy javíts ki,de ne nevess ki! Köszi!
Szia.
Gyurmaúr(fi-relé)  ;)

Múzeumigazgató

T. Gyurmaúr, és további kollégák!

Mivel nekem már-már beteges szintû mániám a gyakorlati világítástechnika (és el is vagyok látva pár ezer fényforrással), ezért - ha nem is mindig azonnal - szívesen segítek a téma iránt érdeklõdõknek, az esetleges ismerethiány okozta problémáktól való megszabadulásban! :)

Nos. A HPI-T kvarccsöves célszerszám, ez a technológia bár régebbi mint a CMH (CDO, stb.. kerámia kisülõtesttel készült MH lámpák), de egyáltalán nem rossz!

A HPI-T, fõleg a 250W-os, meglehetõsen alkalmazkodóképes jószág: Eredendõen "higanygõz-retrofit", azaz a 250W-os higanyfojtóval (és hozzá pluszban installált gyújtóval) is jól elmüxik, de a 3A-es HPS 250W fojtóval is használható. (Hg fojtó 2.15A-es!)

De!

Az eredeti Philips szerelvényekkel szerelt fényvetõk csak a HPI lámpákkal mûködnek kifogástalanul, bármely más nátrium (HPS) vagy fémhalogén (Tungi HgMIF 250, GE ARC 250, fOsram Powerball /kerámia/ HCI, stb..) használata esetén mûködésképtelenség, vagy kreténnek tûnõ hibák fognak fellépni.

Ennek oka az, hogy a 2.15A-es Hg fojtótekercs csak a Hg lámpákhoz, és a HPI-hez jó.

Más, 250W-os fémhalogének és nátriumok mind-mind 3A-os fojtótekercset igényelnek.

A másik nagy gáz, hogy Hg lámpához nem kell gyújtókészülék, a HPI-hez elég az általam lefikázott félpárhuzamos 1kV-os gyújtó.

De minden más, becsületes nátriumlámpa, kvarc és kerámia tartályos fémhalogén  már a komolyabb, 4-5kV-os impulzust szolgáltató gyújtókészüléket igényli!!! (Lightronic LSI termékek, ez nem a reklám helye, hanem tényleg faszák a gyújtóik!)

Többek között ezért sem vagyok oda a Philips HPI-T-ért, olyan fél-retrofit tákolmány, a színvisszaadása sem túl jó, de sok fényt ad, viszonylag tartós is. Túlmelegedést (zárt, rosszul szellõzõ fényvetõ) nem tûri, felpüffed a tartály, meg-meztelencsigásodik.

Nagyjából ennyi a lényeg, amit tudni érdemes - ha van még kérdés, csak bátran! :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Kedves Múzeumigazgató Kolléga!
hiába, nem kellett csalódnom, világítástechnikai kérdésekben te vagy az ÁSZ!!! Nos, ami a bizonytalan kérdéseket illeti, mint említettem, ez egy thorn fényvetõ, melyben momentán egy 150W-os GE csõbúrás Na lámpa van, a hozzátartozó mûködtetõ készülékekkel. Mivel kapható az a bizonyos szûrke szinû tokozott "doboz", melyet olyan fényvetõkhöz gyártottak,amelynek házába nem lehetett mûködtetõket tenni, ezért én is egy ilyet fogok felhasználni, mivel ez eredendõen 250W-os fémhalo lámpákhoz készült és mint ilyen,  3A-es üzemi árama van,ráadásúl van benne 2 db kondi, mely ugye ehhez a teljesítményû lámpához elengedhetetlen. Az elektronikus gyújtó -asszem Lighttronic,de ebben nem vagyok tutifix- az marad,ami a 150-es Na lámpát szolgálta ki és az bent marad a thorn házában. Ez a "faksznizás" azért van, mert a 250-es elõtét méretét tekintve terjedelmesebb, mint a 150-es Na és -talán- nagyobb hõt is fejleszt mûkdése alatt?!? Egy biztos, ha kiveszem a lámpatestbõl az egyik jelentõs hõfejlesztõt, azzal tutira jobbat teszek, mintha bent hagynám, nem?!
Üdv:
Gyurmaúr(fi-relé)

Múzeumigazgató

Az elképzelés megvalósítható, azonban a Thorn fényvetõben jelenleg is tartózkodó gyújtót ellenõrizni kell, teljesítmény szempontjából.

Mertr ha 150W HPS lámpa volt benne, akkor lehet hogy a gyújtó is csak 150W-ig amper-áteresztõképes, tehát a 250W-os fémhalogént begyújthatja ugyan, de a gyújtó egy idõ után az átfolyó túláramtól megpusztul.
150W MH, HPS= 1.8A lámpaáram.
250W-nál már 3.0A. Rohadtul nem mindegy!!!

A gyújtóra ráírt wattszámnak mindig el kell érnie, vagy meg kell haladnia a lámpa wattszámát, ez minden hárompontos-soros gyújtóra igaz. A nem soros gyújtókkal meg nem szabad foglalkozni, eljárt felettük az idõ, hála a jó istenkének! :)
Ha a gyújtó a fényvetõben, a lámpa mellett van elhelyezve, akkor a fojtó - a vezeték feszültségesésének figyelembevételével - bármilyen messze lehet a lámpatesttõl. Természetesen ez a kitétel megint csak a soros (LSI, Biaig, Thorn, stb..) gyújtókra igaz, de hát ugye megbeszéltük, hogy a többi rendszer felejtõs téma...

Fázisjavító kondi nem árt ha van a fojtó mellé elhelyezve, de 1-2 db 250W-os világítóeszköz elvan akár nélküle is. Több eszköz esetén, vagy nagyobb teljesítményeknél viszont nem szabad kispúrolni, pár éve B16 automatán, panellakásban próbálgattam HgMI 2000/220-as fémhalogént, na ott vagy 150mF kondi szükségeltetett, még így is melegedett a falban az MM fal aluvezeték.. :) De ment szépen, a szembeszomszédok meg gondolom azt hihették, hogy megjöttek a zufók, és pont nálam szálltak le.. :)

balzsi

A mellékelt képen látható lámpában gyújtó csere lenne. Meg lett rendelve hozzá az új, amiről annyit lehet tudni, hogy 70-400 W-os ( az izzó 250 w-os). én most nézelődtem a neten és csak három bekötésű gyújtót láttam (D L N), míg a gyári az kettes (D N). Amennyiben az új hármas lesz akkor hogyan kellene bekötni, vagy beköthető-e? Úgy jó lenne-e, hogy fojtóból jövő fehér és a foglalathoz menő fehér (ami most a D-be van kötve), szét lenne bontva és a fojtóból jövő lenne a D-be kötve és a foglalatba menő pedig az L-be.
Előre is köszönöm a segítséget.


nyaki

A D-re kötöd a fojtót, az L-re a pilács egyik sarkát, az N-re értelem szerűen a nullát és a pilács másik sarkát. Van automatikusan időzítve újragyújtó, ami a lámpa kihűlésekor automatikusan újragyújt, rossz pilács esetén végleg lekapcsolja azt és van a nem önleállós, ami folyamatosan próbál újragyújtani a lámpakikapcsolásakor. Az előbbi ajánlott minőségi lámpákhoz.