Épületvillamossági tervek készítése ==>> ElektroNord Kft.

Indította czapi, 2013. november 04., 18:03:00 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

"Én azt szerném, hogy minél több ellenőrzés legyen és az ilyen "vállalkozókról" a gatyát is leszedje a hatóság."
Ha ez így lenne az ellenőrzés tekintetében ( ha mindenkit egyformán és azonosan vizsgálva) a felelősségre vonások után egyetlen egy vállalkozás se maradna meg.

Az a nagy probléma, hogy egy kivitelezést fenntartó vállalkozásnak rengeteg jogosultsággal kell rendelkezni. Annak fenn tartása sokba kerül, melyet nem tud az árakban érvényesíteni legtöbb esetben. Kivéve a  jó kapcsolatok alapján működő cégeket. Mindezen rendeletekben előírt követelmények ellenére a gyakorlatban a szakmai szint csökkenése figyelhető meg folyamatosan.  Azért gondoljunk bele milyen jogosultsága van egy OKj végzettséggel rendelkező villanyszerelőnek? Szinte semmit, de még a mester levéllel rendelkezőnek sem. A nagy kérdés vajon akiket a villanyszerelőkre ültetnek rá, vajon mennyire értik a szakmát sok esetben. Sokszor az az érzésem, hogy megint átestünk a ló másik oldalára  :D.

nyaki

Véleményem az, hogy új lakások kivitelezését a jelen jogszabályi környezetben, csak a tehetősebb cégek képesek megfelelni, ...ha akarnak. Az egyszerű villanyász nem tehet mást, mint ezen cégek alkalmazottja lesz, illetve használt lakások esetén kisebb átalakítások és korszerűsítéseket fog tudni elkészíteni a szabványok betartása mellett.
A problémák ezeknél a munkáknál akkor fognak kezdődni, amikor kötelezővé fogják tenni, mint a gáznál, az időszakos felülvizsgálatokat. Addig minden villanyász nyugodtan ülhet a babérjain.
Okoskodni lehet, de nem érdemes, hiszen széllel szemben úgy hugyozni, hogy közben ne legyünk nedvesek, nem lehet.
Az is tény, hogy ezen folyamatok miatt, a multikhoz kényszerített villanyász kényszerhelyzetben van, hiszen kénytelen lesz elfogadni azt a jövedelmet, amit felkínálnak neki vagy külföldre vándorol, víve magával az értékes szaktudását.
Részemről minden lakáshoz kötelezően elő kell írni a villamos tervet, hiszen ez megkönnyíti a szaki dolgát, másrészről nem kell agyalnia a felhasznált anyagok szabványosságán, így a végére mindenki nyugodt maradhat. ...csak hát ehhez komolyabb oktatás is párosulhatna, mert a rajzolvasás még manapság is kevés villanyász kiváltsága.

petike199600

Novill-nak nagyon igaza van!
Nekem is most már egy sima OKJ végzettségem van mint villanyszerelő, de úgy látom nagyon körülményes lesz ennek az általam elvállalt háznak a villanyszerelése. Azt sem tudom már mennyi mindenre kell odafigyelni. 

Üzenet összefûzve: 2014. május 03., 12:59:09 DÉLUTÁN

Ja és lenne még egy kérdésem:
A bojlernak a teljesítményét azt bele kell számítani a 7kW-hoz?
Az csak a vezérelt áramról fog menni.

Novill

A tervvel kapcsolatosan lehet, hogy igazad van. Nekem egy nagyobb lakás( 700m2) kivitelezése során, amihez készült villamos terv is. Amelyben olyan szakmai hiányosságok voltak, ha megvalósítom  az nekem jelentett volna utólag problémát. Ez nem azt jelenti, hogy minden terv ilyen. Vannak nagyon jó tervek is.  Meg látszik a gyakorlati életben az a villamos mérnök aki kivitelezői gyakorlattal rendelkezik az  jobb terveket készít. Tehát a gyakorlat sokat számít. Ugyanígy a gyakorlat a villanyszerelésnél fontos. Egy létesítmény villanyszerelése csak akkor lehet jó, ha mindenki a saját szakterületén nagyon jó.
A jogalkotásban a különböző érdekek lobbiznak egymással. Ennek lévén sok minden változik és van ami rossz irányba megy.

czapi

Idézetet írta: Novill Dátum 2014. május 03., 12:31:58 DÉLUTÁN
"Én azt szerném, hogy minél több ellenőrzés legyen és az ilyen "vállalkozókról" a gatyát is leszedje a hatóság."
Ha ez így lenne az ellenőrzés tekintetében ( ha mindenkit egyformán és azonosan vizsgálva) a felelősségre vonások után egyetlen egy vállalkozás se maradna meg.
Az ellenőrzésen kívül milyen módszer létezik annak kiszűrésére hogy a villamos munkákat ne kőműves, festő, gipszkartonos, (de találkoztam már hentes "villanyszerelővel" is) vállalja el féláron, akik még nem is hallottak az erre vonatkozó előírásokról?
Az ellenőrzések hatására szerintem tisztulna a piac, de lehet hogy csak álmodozom :)

petike199600

Lenne még kettő kérdésem:
A bojlernek a teljesítményét bele kell számítani a 7kW-ba?
Akkor a tisztázás végett mikor és milyen dokumentációkat kell beadni az elmű részére, ha már bennt van a telken a villany egy segédoszlopon ideiglenesen, de véglegessé szeretnék tenni földkábeles csatlakozással, 1x25A áramigénnyel.

czapi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. május 03., 14:37:35 DÉLUTÁN
Lenne még kettő kérdésem:
A bojlernek a teljesítményét bele kell számítani a 7kW-ba?
Én meg azt szeretném megkérdezni, hogy ez nincs beépítve a házba?

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. május 03., 14:37:35 DÉLUTÁN
Akkor a tisztázás végett mikor és milyen dokumentációkat kell beadni az elmű részére, ha már bennt van a telken a villany egy segédoszlopon ideiglenesen, de véglegessé szeretnék tenni földkábeles csatlakozással, 1x25A áramigénnyel.

A HÁLÓZATRA CSATLAKOZÁS FELTÉTELEI

Regisztrált villanyszerelő szükséges a mérőhely kialakításához/áthelyezéséhez és általában ezeket kérik:
● A regisztrált szerelő kéri a meglévő szerződést és kitölti az igénybejelentést

● A felhasználási hely használatának jogcímét igazoló dokumentumot (pl. tulajdoni lap, másolat, bérleti szerződés),
● A villamos belső hálózat egyvonalas kapcsolási rajzát,
● Helyszínrajzot ill. térképvázlatot.
● A műszaki feltételek meghatározásához szükségesek további dokumentumok (pl. beépítési terv, út terv, új telek vagy telekkiosztás esetén jóváhagyott megosztási vázrajz, jóváhagyott rendezési terv)

Kábeles csatlakozást terveztetni kell, ezért nem megy egyik napról a másikra

petike199600

Hogy érted, hogy beépítve a házba? A házban lesz.  ;D
A villamos belső hálózat egyvonalas kapcsolási rajzát is csak hivatalos tervezőtől fogadják el vagy azt is elfogadják amit én csinálok. Egyébként itt a nyomvonaltervre gondolnak?
Egyénként felteszem a rajzokat amiket csináltam.

czapi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. május 03., 15:23:50 DÉLUTÁN
Hogy érted, hogy beépítve a házba? A házban lesz.  ;D
A kérdés költői volt :) Ha egyszer beépítik a házba és ott fog üzemelni akkor miért ne kellene beleszámolni
Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. május 03., 15:23:50 DÉLUTÁN
A villamos belső hálózat egyvonalas kapcsolási rajzát is csak hivatalos tervezőtől fogadják el vagy azt is elfogadják amit én csinálok. Egyébként itt a nyomvonaltervre gondolnak?
Egyénként felteszem a rajzokat amiket csináltam.
Jó a tiéd is. Már megmutattam neked milyen az egyvonalas terv, ha jól emlékszem :) Nem nyomvonaltervre gondoltak

petike199600

Köszönöm szépen a válaszaidat!
Sokat segítettél!
Teszek fel egyvonalas rajzot, a házról.
Jó lesz?