Terhelés nélkűl fogyasztás?

Indította szabozsef, 2013. október 05., 12:31:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. március 20., 19:40:39 DÉLUTÁN
Az egyszerű fogyasztó szempontjából ez megemelkedett fogyasztást fog jelenteni, hiszen a számlán kétféle teljesítmény fog szerepelni és Juliska néni értetlenül fog előtte állni.

Bocsánat, én villamos teljesítményről beszéltem és nem Juliska néni villanyszámlán kikerekedett szemeiről.

IdézA PFC (Power Factor Correction) "csupán" ezt a meddő teljesítményt csökkenti, ami az elektronikával tűzdelt világunkban már édeskevés.

A PC tápegységbe épített PFC szinuszosítja a készüléken átfolyó áramot, csökkentve ezzel a hálózatra jutó felharmonikus szennyezést.


IdézAz én olvasatomban az igazi szennyezést a félvezetős (nem lineáris) kapcsolóelemek okozzák

Igen. No és az általad PFC-s példakaként felhozott PC tápegység nem ilyen?

Idézváltakozóáramú hálózatokon, felharmonikusok és lüktető egyenáramú összetevők kíséretében, ami ugyanúgy terheli a hálózat elemeit és zavarják a fogyasztók egyes készülékeit. Ezt a PFC nem képes semlegesíteni, ezért kell használnunk a hálózat felőli oldalon további EMI, EMC filtereket.

Pedig a PFC pont ezért kell bele!
A félvezetős, egyenirányító hidas elektronikák nem termelnek "hagyományos értelembe vett meddőt". vagyis olyan fölösleges áramot, ami a hálózatban ide-ota utazik, de nem végez hasznos munkát.
Az ilyen elektronikán átfolyó áram hasznos, mindet felhasználja, csak éppen nem szinuszos lefolyású. Persze ez is okoz a vezeték ellenálláson fölösleges veszteséget, ami azért fölösleges, mert nem lenne ha az áram szinuszos lefolyású lenne.

nyaki

"No és az általad PFC-s példakaként felhozott PC tápegység nem ilyen?"

De igen. Nem véletlenül van a PFC kör hálózat felőli bemenetén szűrőkör, ugyanis a PFC csupán csökkenti a primer kapcsolóelemei által okozott felharmonikusokat, de nem tudja megszüntetni, ráadásul a PFC kapcsolóelemei is nemlineárisak, ami működésekor már önmagában is termeli a felharmonikusokat, amit a PFC vezérlő IC nem tud kezelni, mert nem az a feladata, így az kijuthatna a hálózatra, ha a szűrőkör nem lenne előtte.

"A félvezetős, egyenirányító hidas elektronikák nem termelnek "hagyományos értelembe vett meddőt". vagyis olyan fölösleges áramot, ami a hálózatban ide-ota utazik, de nem végez hasznos munkát.
Az ilyen elektronikán átfolyó áram hasznos, mindet felhasználja, csak éppen nem szinuszos lefolyású. Persze ez is okoz a vezeték ellenálláson fölösleges veszteséget, ami azért fölösleges, mert nem lenne ha az áram szinuszos lefolyású lenne."

Most pont magadat cáfoltad meg, két mondaton belül, hiszen ha valami nem szinuszos lefolyású, akkor meddő is termelődik.
Minden nemlineáris elem termel felharmonikust, még a dióda is, különösen kondenzátor társaságában, hiszen a kondi töltése-kisülése folyamán hol kinyit, hol lezár a terhelés függvényében és nem feltétlen a nullátmenetnél. Hagyományos 50Hz-es trafós tápok esetén a pufferelt egyenirányítás által okozott felharmonikus tartalmat maga a trafó fogja bekorlátozni néhány 100Hz-en, az alatta lévők pedig meddőt generálnak a trafón keresztül a hálózaton, ami hozzáadódik a trafó által termelthez.

Simon Endre

Az energiatakarékosság és modernitás jegyében egyre több  a kapcsolóüzemű táplálás az álltalatok  taglalt terhelési jellemzőkkel és követekezményekkel. Szerencsére ezt jól kompenzálja a zavarok másodlagos terjesztőjének az energiaellátási rendszerenek az egyre kisebb belső (soros) ellenállása és induktivitása, mivel a zavarok a hálozat LCR komponensein válnak tragikussá ha az magas értékü. Az igazi gond a megváltozott terhelési jelleg, bár ezt a megnövekedett ohmos terhelések, mosó-mosogatógépek hőtők klimák (ha nem fr váltós) és villanytűzhelyek stb. jól kompenzálják, úgy hogy a nagy aggodalom nem indokolt, csak a hálózat legyen rendben. Az egyre nagyobb ipari rendszerek és lakóépületek, közellátási intézmények saját egy darab központi, esetleg több transzformátoros táplálása az országos hálózat szempontjából kifejezetten előnyös, mivel a terhelési "zajok"csak kis részben jutnak ezeken át. A régi szülségáramelátosok  "négyszöges" invertereit is úgy szelidítették színuszossá, hogy látszólag értelmetlenül transzormátorok át vitték át a tápellátást, ha nem vesszük figyelembe ennek költségtényezőjét bizony mondom nagyon hatékony volt. Amennyiben ez a megváltozott fogyasztói jelleg jelentős gondot jelentene az energiaellátási  hálózatban és az erőművi rendszerekben, már rég óta rángatnák a vészharangot.

Szirty

Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. március 21., 00:31:33 DÉLELŐTT
Most pont magadat cáfoltad meg, két mondaton belül, hiszen ha valami nem szinuszos lefolyású, akkor meddő is termelődik.

Szerintem fogalomzavar van.
A meddő és a nem szinuszos (felharmonikusban gazdag) terhelés között nem kell különbséget tenni? Minden ami nem szinuszos az meddőt termel?

(Rövid és egyértelmű választ kérek ha lehet)

nyaki

Hát erre most hogyan válaszoljak röviden? ::) ...már kifejtettem hosszan.
A szinuszos és a nem szinuszos is termel meddőt, csak a nem szinuszos, nem szinuszos meddőt is termel.
Ez utóbbira mondtam, hogy az én olvasatomban nem a klasszikus értelemben vett (szinuszos, mint pl. egy lemezelt trafó, magnetikus előtét, motor) meddő. Sajnálom, de ettől rövidebben nem megy. :-\


Szirty

Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. március 21., 20:45:30 DÉLUTÁN
Hát erre most hogyan válaszoljak röviden? ::)

Jó. Írok két példát:
1. Igen
2. Nem

IdézA szinuszos és a nem szinuszos is termel meddőt, csak a nem szinuszos, nem szinuszos meddőt is termel.

Nem szeretnék tiszteletlen lenni, de azt gondolom ezzel nagyon bementél az erdőbe!
Továbbá azt is gondolom (ahogyan eddig is) hogy a PC tápegység PFC-jének a feladata a nem szinuszos áramfelvétel szinuszosítása a feladata (más szóval a felharmonikusok szűrése). Amiben az aktív PFC esetén a nemlineáris elemek nem hogy gátolják, hanem épp segítik.
Azt is gondolom, hogy a felharmonikus nem azonos a meddővel.
Meg azt is gondolom, hogy a meddő áram (mint fogalom) lényege az, hogy olyan áramot jelöl, ami a terhelésen folyik, de azt a terhelés NEM hasznosítja, tehát ez az áram NEM végez hasznos munkát.
Ebből kifolyólag gondolom azt is, hogy az ilyen meddő áramot a villamos energia hatásos fogyasztás mérésére rendszeresített  fogyasztásmérő NEM méri bármilyen nagy is legyen az.
Azt is gondolom, hogy az elektronikus (a primer körben egyenirányító+puffer jellegű) fogyasztók impulzus szerű áramlökései fázisban vannak a feszültséggel így nem tekinthető meddőnek.

Ha melléfogtam, hát melléfogtam. Ez van. Egyebet nem tudok mondani.
Kérem kapcsolja ki!

nyaki

"Nem szeretnék tiszteletlen lenni, de azt gondolom ezzel nagyon bementél az erdőbe!"
Az erdőbe nem csak én, de tenmagad is bementél, ám ha nem is ugyanazon az úton közlekedünk, a célban simán találkozhatunk.

"Továbbá azt is gondolom (ahogyan eddig is) hogy a PC tápegység PFC-jének a feladata a nem szinuszos áramfelvétel szinuszosítása a feladata (más szóval a felharmonikusok szűrése)"
Részben egyet értek vele.

"...az aktív PFC esetén a nemlineáris elemek nem hogy gátolják, hanem épp segítik."
Nyilvánvaló, hiszen azokat használnak APFC esetén. Relével nehéz lenne. :)

"Azt is gondolom, hogy a felharmonikus nem azonos a meddővel."
Szintúgy egyetértek.

"Ebből kifolyólag gondolom azt is, hogy az ilyen meddő áramot a villamos energia hatásos fogyasztás mérésére rendszeresített  fogyasztásmérő NEM méri bármilyen nagy is legyen az."
Ez is nyilvánvaló.

"Azt is gondolom, hogy az elektronikus (a primer körben egyenirányító+puffer jellegű) fogyasztók impulzus szerű áramlökései fázisban vannak a feszültséggel így nem tekinthető meddőnek."
Jól gondolod.

Nem fogtál mellé. Beértünk a célba. ;)
Kikapcs. :)




faxelektro

Jó estét
             Egy udvaron két lakás apa- fia. A faternak van szerelve egy almérő ami a fia lakásáról kapja az áramot és neki fizet havonta.Azt mondják,hogy sokat fizetnek a fogyasztáshoz képes.A mérönél lekapcsolják a biztositékot a mérő áll a faternál egy áramkör van, egy szoba,előszoba,fürdőszoba,mindegyikben egy világítótest a szobában két dug-alj egy hűtő nagyon régi típus és egy TV minden lekapcsolva a konnektorból kihúzva és hogyha az egy drb 16A kismegszakítót felkapcsolják a mérő lassan működni kezd azt mondják a fiatalok,hogy a faternál van a gond.A lakásukban ha meg csinálják ugyan ezt a műveletet akkor nem működik a mérő.A fiataloknál a szerelés új réz több áramkörrel az öregnél meg alu régi szerelés. Az ünnepek után megyek ki,hogy meg nézzem van valamilyen ötletetek ,hogy hol kezdjem a munkát.

                                   KELLEMES HÚSVÉTI ÜNNEPEKET KIVÁNOK         

Fecó

A tárcsás mérőnél normális jelenség hogy terhelés nélkül lassan forog a tárcsa addig, amíg a ráfestett piros vagy fekete csík be nem áll az előlapon található vonalig. Itt viszont meg kell álnia. Csengőreduktor fixen bekötve?

Simon Endre

Az indukciós mérőnek nincs "nullhelyzete" a főmérő a az almérő feszöltségtekercsének fogyasztását méri. Ha ezt  tudja mérni a főmérő nagyon jó állapotban van. Példaként ha a tárcsa 6 perc alatt tesz meg egy fordulatot és a mérő  osztása 800 fordulat/ kW a feszültségtekercs fogyasztása 24 óra alatt 0,03 kWh ez magyar árfolyamon havi 40 Ft. Én családi környezetben ezt nem firtatnám, inkább a Fatert legalább havonta neghívnám egy sörre. (A doboza van ennyibe.)