Mérőhelyen T-N-C-S + földelőszonda?

Indította eszmilan, 2013. szeptember 30., 16:12:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

eszmilan

Sziasztok!
A következő kérdésem lenne, elnézést, ha már ki lett vesézve valahol, de nem találtam meg egyértelműen a választ:

Régi családi ház teljesítménybővítését szeretnénk elkészíttetni 1x25A-ről 1x32A-re, ELMŰ területen.
A ház zártsorú beépítésű, a kapu mellett kívül egy elműs szekrénybe érkezik a betáp földkábelen, 3 fázis+ 1 nulla (PEN vagy nem, ez a kérdés), marha vastag, alkar keresztmetszetű vezetékek (sok lakásos társasházakat, irodákat ugyanilyen dobozokból tápolnak az utcában).

A mérőhely új szabványos műanyag dobozos lesz, az elműs doboztól kb. 4 méter vezetéket kell behúzni a meglévő védőcsőbe a bennt lévő mérőig (4 db. 10mm2-es MKH lesz, ha később mégis 3 fázist szeretnénk, és a műanyag mérődoboz is 3 fázisú lesz, ebben az 1 fázisú óra). Na, a dolog lényegi része az, hogy ennél a felállásnál kell -e külön földelőszondát leverni az óránál? A reg. szerelő (egyik a több közül) szerint mindenképpen kell, mert különben nem veszik át. Tehát ő behozná az egyik fázist, plussz a nullát (PEN vagy PE), majd az elosztószekrénybe ágaztatná el külön nullára és védőföldre, plussz a védőföld sínjére rákötné (gondolom én, hogy ide, de lehet, hogy még az óra szekrényébe) a földelőszondát. Én azt gondolom, hogy ez a rendszer T-N-C-S, tehát a bejövő nem fázis vezeték PEN, amit utána el lehet ágaztatni két felé, és nem kell földelőszonda.

Kinek van szerintetek igaza? Kell -e szonda vagy nem?

Azért ódzkodok a szondától, mert a mérő egy csempével burkolt előtérben van, és nem hiányozna, ha nem muszáj, hogy a faltól 5-10 cm-re a feltört csempéből kiálljon a szonda, és ne lehessen tőle söpörni rendesen.

Köszönöm szépen!

Üzenet összefûzve: 2013. szeptember 30., 16:13:20 DÉLUTÁN


helcs

A mérőhelyhez érkező rendszer TN-C a lakás rendszere TN-S tehát a PE és N vezetők szétválasztása legkésőbb a mért lakáselosztón meg kell hogy valósuljon. A szétválasztás a PEN sínem történik, ami TN rendszer esetén a fő földelő sín is egyben. Ezt viszont rá kell kötni az épület földelő rendszerére. Ezt már csak a helyszín ismeretében lehet tudni, hogy van-e az épületnek korábbról használható földelő rendszere. Ha nincs akkor azt létre kell hozni. A szonda nem fog kiállni a földből e miatt ne aggódj.

Novill

Úgy gondolom ebben a felállásban a mérőhelynél kell földelést telepíteni, melynek földelési ellenállása nem több mint  10 ohm.

eszmilan

Köszönöm a válaszotokat! Tehát mindenképpen szükséges földelést létrehozni, mert jelenleg a háznak nincs földelőszondája, de a vezetékezéskor már beépítésre került mindenhol a PE vezeték. Csak ezek most egy földbe vert betonacélra vannak kötve, ami meg ugye nem szabványos, úgyhogy mintha nem is lenne. A földelőszondát meg lehet akkor úgy csinálni, ha a földbe verik, hogy az nem áll ki a csempéből, hanem teljesen alatta van, és a kötését azt a falba vésett 100x100-as dobozban kötik hozzá biztosítódobozhoz menő vezetékre?

Novill

A jövőt illetően vannak tendenciák arra hogy nem lesz kötelező a becsatlakozási pontnál földelést telepíteni. A sokéves tapasztalatom alapján úgy gondolom  ez rossz irányt jelent,mert a biztonságtechnikai szint csökkenni fog ezáltal. Vannak már gyakorlati tapasztalatok némely mai szabvány már alacsonyabb biztonsági szintet jelent mint a régi szabvány.

Gyurmaúr(fi-relé)

Hihetetlen ketyegő időzített bombákat lehet látni szinte mindenütt, pedig ezt a tokozottat nem hinném, hogy nagyon régen építették be?! Itt jön be ugye a betápláló főkábel, mely L1-L2-L3 PEN, tehát ahhoz, hogy kielégítő hurok impendanciája legyen az egész ház összes kötelezően checkolandó ÉV mérési pontjának, nos ehhez ide KELL elhelyezni a min 3 méter hosszú földelő szondát és itt kell szétválasztani a PEN-t PE-N re, tehát innentől kell(ene) egy frankó 5 vezetős kábelezést kialakítani. Egyébként hová tűnt az "S" fázis késes biztije? Aztán mi célt szolgál a balra található VIV A1-es tokozott?? Egyébként ha olcsóbban szeretnéd megúszni a dolgot, akkor nyugodtan kiépíthető a méretlen csatlakozó kábeled NAYY 5X16mm2-ből ,tehát Alu kábellel, ugyanis annak métere olyan 500.- Ft környékén van ,bár rohadt nehéz nálunk 5 eres Alu földkábelt beszerezni, épp ezért ha érdekel a téma, akkor a VLG-t ajánlom, mert ők a jéghideg profik, ha kábelről van szó. Igaz, náluk kis mennyiségeket nem lehet venni, de ha felhívod a lakhelyeden ténykedő területi képviselőt, ő el fog irányítani azon vill boltba, ahol lehet rendelni, vagy ahol tutira van készleten.

eszmilan

Ami balra van doboz, az a mi feltételezésünk szerint a ház előtt álló néhai telefonfülkének a betáplálására szolgált. A telefonfülke már nincs meg, de a doboz ugyanúgy ott van. Egyébként lehetne még a jelzőlámpáé, de az szerintem kevésbé valószínű. Szeretném, ha feszültségmentesítve lenne, mert elég rosszul néz ki, és fölösleges is. A sárga fázisnak azért nincs biztije, mert arról nem üzemelt semmi. A bal oldaliról megy a házunk, a jobb van bekötve a tokozott dobozba. A kábel árával nincs gond, mivel a dobozból MüIII csőben megy a méretlen vezeték az óráig, ami kb. 4 méter kábelhossz. Az utcán nem tudjuk leverni a földelő szondát, csak  bennt, úgyhogy max ide tudnánk visszavezetni és úgy szétválasztani. De akkor már egyszerűbb bennt a biztosítószekrényben, és akkor az odáig bejövő PEN lesz 10 mm2-es MKH-ból, ami kb. 5 méter hossz lesz.