Telek kábelezés

Indította Padavan, 2013. augusztus 30., 20:27:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Padavan

Sziasztok,
tanácsot szeretnék kérni. Volna egy kis telkünk egy közeli dombon, hosszú ideig minden rendben volt, de most úgy néz ki megszaporodtak a kábel lopások, és nemrég a mi telkünkön is "tevékenykedtek". A betáp egy fa szekrénybe érkezik a telek szélén, majd kb 50 méteren ment szabad vezetéken a telken lévő kis épületbe. Arra jutottam, hogy jobb lesz , ha nem új kábelt teszek fel, hanem egyből földbe fektetem, és hátha így meggondolja az illető a lopást. A lényeg, hogy viszonylag! kevés pénz rá fordítással szeretném megoldani. Milyen védőcsövet és kábelt tudnátok ajánlani, ami megfelelne a célra?

Köszönöm előre is a segítséget.

nyaki

Hali!
KPE+MT kábel szerintem a legolcsóbb.

Gyurmaúr(fi-relé)

Szerintem fektess le real földkábelt, azaz NAYY 4x16mm2-est, kb 500.- FT/ méter, tehát sokkal olcsóbb, mint a réz vezetős MT + KPE cső kombó, ráadásul nem kell annyit szarakodni a csőbe történő kábel dugdosással...

petike199600

Ezeket a földkábeleket lehet közvetlenül földbe fektetni? Nem kell neki cső? Nem tesznek benne  kárt a rágcsálók?
Egyébként mi van ha egy fázis van? Ide csak 2 vagy 3 ér kell max. Én még 2 eres földkábelt nem nagyon láttam?
Ilyenkor mi a megoldás? Ide is lefektetik a 4 eres földkábelt? Nem ide tartozik de a mozgásérzékelők ki lettek cseréve, felszereltem és tökéletesen működnek. Nagy kő esett le a szívemről!
Kösz a segítséget!

Padavan

Köszönöm az eddigi segítséget, viszont ezt még én sem teljesen értem, ha egy fázis jön a szekrénybe, akkor nyílván elég lenne 3 ér, de én se igazán találkoztam 3 erű földkábellel. Egyébként a 16 keresztmetszet, hogy jött ki? Tudnátok erre képletet írni? Köszönöm

nyaki

A nevében is benne van. FÖLDkábel. Ezek kialakítása olyan, hogy a talajszerkezetek és a kémiai hatások sem tesznek benne kárt. A rágcsálók ugyan megbonthatják a köpenyét, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy messze elkerülik az érzékeik jóvoltából, amelyik meg mégis megeszi, annak csak gratulálni tudnék hozzá, vagy az már nem is rágcsáló, hanem már inkább munkagép. :)
Ezeket is kell mechanikailag védeni a külső behatásoktól, ha az üzemeltetési feltételek ezt szükségessé teszik.
Na, ez egy tipikus földkábelnek is használható kábel és szerkezeti felépítése:
http://electrocord.hu/doc204/
A valóban külső védelem nélkül is használható földkábel, ún, acélköpenyes(páncélozott) kábel, amely annyiban különbözik a fentitől, hogy alu övréteg helyett acél szalagot, sodronyt használnak és a külső köpenye is erősebb.
Gyúrmaúrnak valóban igaza van, hogy a legolcsóbb a SzAMKAM kábel, de én mindenesetre a rezet részesítem előnyben, védőcsőben.






Üzenet összefûzve: 2013. augusztus 31., 20:32:54 DÉLUTÁN

Padavan!
A földkábeleket 90%-ban erőátvitelre használják, ahol szintén 90%-ban 3 fázist kell átvinni. Mivel 4 érrel az 1 fázis is megoldható, így a kábelgyártók nem foglalkoznak a gyártásával, a gyenge érdeklődésre való tekintettel. Ez üzletpolitika és erről a gyártókat kellene meginterjúvolni.

Villanyreszelő

Jó estét!
Én fölkábelekkel  is foglalkoztam 3 évet egy kábelkereskedelemben.
Innen tudom hogy létezik 2 eres,és 3 eres földkábel Az NYY-ok általában réz vezetőjű kábelek az O típusú a NYM-O(MBCU),vagy a föld kábelben a NYY-O általában nem tartalmaz zöld-sárga vezetőt,tehát a 2 ereseket az O-s végződésűeknél kell keresni. A J vel végződő kábelek tartalmazzák a védővezetőt,ezek tuti hogy nem 2 eresek.
Mi több,létezik 1 eres földkábel is.

nyaki

Hali!
Én már többször használtam NYM-J 2x1,5/2,5-ös kábelt, amit a szlovák Prismian gyártott. Magyarban még nem láttam.

Villanyreszelő

Üdv Nyaki!
Azért írtam általában.

Padavan

Sziasztok,
ma volt alkalmam felnézni a telekre, nem voltam mostanában. Megdöbbenten láttam, hogy a telek határán lévő villanyoszlopot a szent lélek tartja. Holnap szólok is az áramszolgáltatónak. Viszont azt is tapasztaltam, hogy a rajta lévő fa szekrény, eléggé megviselt, és régimódi. Új szekrényre cserélném. Viszont nem tudom, hogy az új oszlop után, én mint "tanult" villanyszerelő, felrakhatok rá új szekrényt, hogy visszatudják fűzni az új szekrénybe a betápot? Szóval így megoldanám, hogy ne kelljen a szakikat több alkalommal oda rángatni.
Köszönöm az eddigi segítségeket is.