Fénycsőkapcsoló, avagy mennyit bír az impulzusrelé?

Indította deve94, 2013. április 21., 19:33:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

deve94

Tisztelt Kollégák!

Még a hivatalfelújítás keretében találkoztunk a kicsit megsült és sercegő, szikrázó kapcsolókkal (Legrand Oteo 2 sarkú), amik hagyományos előtéttel ellátott fénycsöves lámpatesteket kapcsoltak. 1-1 kapcsoló lecserélésre került, de ebben a tipusban nem létezik az ún. fénycsőkapcsoló; a vill bolt szerint 103-as, így maradt ugyanaz. Már 2-4 lámpatestnél is jelentkezett a probléma.
Kialakításra kerül egy nagyobb tér (irattár) 4 hagyományos előtéttel rendelkező lámpatest mellé még felszerelünk 8 másikat, ami elektronkus. Össz 12 db 2×36W-os lámpatest. Vajon elég lesz-e egy impulzusrelén keresztül kapcsolnunk ezeket (Legrand 16 A), vagy még egy nagyobb áramértékű mágneskapcsolót be kellene iktatnunk?

Üdv: Deve94

nyaki

 ::) El kell viselje, de nagymértékben függ az elektronikus előtétek minőségétől és a gyújtás milyenségétől. Ideig-óráig el fog menni, de mindenképpen ajánlom kiegészíteni pl. egy Kopp-os min. 25A-es, kétszer záró érintkezőjű, egymodulos mágneskapcsolóval, a teljes biztonság jegyében.

deve94

beépítettük 25-Amperes mágneskapcsolóval, egyenlőre hiba nélkül működik.

JUVILL


Ismeritek-e azt az előírást, szabványt, ami azt írja elő, hogy a világítást mágneskapcsolón keresztül üzemeltetni tilos?

Novill

Itt  két lehetséges változat fordulhat elő: 1. a feszültség visszatéréskor  a villamos gép ne tudjon újra indulni az esetleges baleset veszély elkerülése érdekében, vagy 2. a feszültség visszatéréskor a villamos berendezés működőkepésség biztosítása azonnal. Ezeket a feltételeket a kapcsolás, vezérlés kialakulásával lehet elérni.  A 2-es változat a világítás működtetésénél jöhet számításba, hogy ez szabványos-e az kérdés. Gondolom elfogadható. Pontos szabvány pontokra való hivatkozásra én is kíváncsi lennék.

Szirty

Üdv JUVILL

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. május 15., 21:25:00 DÉLUTÁN

Ismeritek-e azt az előírást, szabványt, ami azt írja elő, hogy a világítást mágneskapcsolón keresztül üzemeltetni tilos?

Engem érdekelne hogy:
Mikor tilos? Milyen körülmények között, milyen esetben? Mindig, mindenhol?
Relén keresztül szabad-e? Ha igen, akkor pontosan mi minősül mágneskapcsolónak és mi relének?

A szabály (ha van ilyen szabály) indoklása is érdekelne. Nem kevésbé a dolog gyakorlati oldala.
Pl. hogy hogyan lehet relé és mágneskapcsoló nélkül (vagy csak relével, ha a második kérdésre a válasz igen) több 10kW teljesítményű világítást alkonykapcsolóval üzemeltetni?
Illetve mozgás érzékelővel.
És/vagy időkapcsolóval?

Szirty

Üdv!

A mágneskapcsoló és világítás dolog visszatért recens üzenetében.

IdézMágneskapcsolók villamos berendezések, elsősorban motorikus áramkörök kapcsolására
alkalmazzák. Világítási áramkörökben nem alkalmazható, mert nem biztosítja a feszültség
visszatérése után a világítás automatikus bekapcsolódását.

Ez így ebben a formában nem helytálló csak bizonyos kapcsolástechnika esetén (öntartó ki/be nyomógombos kapcsolásnál pl).
Mágneskapcsolós világítás áramkörnél is biztosítható az áram visszatérése utáni világítás nagyon sokféle módon. Pl. ha a mágneskapcsolót impulzus relé vezérli, vagy alkony kapcsoló.

Gyurmaúr(fi-relé)

Illetve amennyiben billenőkapcsoló vezérli a kontaktor működtető áramkörét, mint ahogy egykori általános iskolámban is volt vala. Emlékszem, a tantermi 3x40W-os szabadonsugárzó VBKM-es armatúrák a folyosón elhelyezett faajtós beépített szekrényben elhelyezett előtétekkel -képzelhetitek, mennyi-mennyi MM-fal vezetékhalom ment az összesen 16 db armatúra 48 db fénycsövéhez- működtek, melyeket 1-1 classic mágneskapcsoló kapcsolt. Szünetben azzal szórakoztunk, hogy párszor fel-le kapcsoltuk a billenőkapcsolókat és élveztük a "koncertet, illetve a "disco" villogást... ;D De szép is volt! Ma már 2x36W-os EVG-s -leggagyibb fehér raszteres- armatúrák vannak felszerelve, ezért már nincs használtaban a mágneskapcsolós rendszer.