Faház villanyszerelése

Indította petike199600, 2013. április 20., 07:20:33 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Szelei


andy78

a nyomogombok helyére sülyeztet mentavill tipusú érzékelőkről van szó

nyaki


Gyurmaúr(fi-relé)

Basszus, kezd a téma kissé követhetetlen lenni, mert jól be lett keverve a lépcsőházi téma. Petya, Semmi hókuszpók nem kell ide, csupán gipszkarton villanyászási technológia, melynek szerves részét képezi a gipszkarton süllyesztékek alkalmazása, mind a szerelvények, mind pedig a vezeték elágazások számára. Ahogy Szelei kolléga képeit elnézem, ő nem csinált a dologból kabinet kérdést, lazán befűzte az MT kábeleket a fagerendákban lévő likakba, oszt jónapot... Ez mondjuk azért szuboptimális, mert amennyiben bármi gáz van, ill még 1-2 kábelt kéne applikálni, akkor az igen nehézkes lenne a gipszkarton lapok bontása nélkül?! Ami engem illet, én inkább beteszek 1-2 Mü II-es csövet hasonlóan rögzítve a párnafákba, ill szerelt gipszkarton esetén az alu profilokhoz erősítve és azokba tolom be az MBCU és/vagy MT kábeleket úgy, hogy a helyiségek sarkaiba nagyobb méretű gipszkarton elágdobozt teszek azért, hogy amennyiben húzkodni kell, akkor ne okozzon gondot buzulni egy olyan dobozban, ahol már mondjuk 4-5 kábel ágazik szana és szét. Persze, itt is a legjobb megoldás az álmennyezet fölé szerelt kábeltálca, oszt arra rakosgatsz OBO és tettestársai elágdobozt, majd onnét indulsz mondjuk flexi bergmann csővel, melybe vezeték behúzóval berángatod a kábelt. Ami pedig a tűzálló kábeleket illeti; azt csak a tűzjelzőkhöz, ill amennyiben lesznek, akkor a füst elszívó ventillátorokhoz kell tenni (L: mind a 2. metro mozgólépcső ejtaknáiba felszerelt Jetfan-ok esetében!) Sajnos, oly rég csináltam  szerelt gipszkarton falas épületet, hogy nincs róla képem, a gipszkarton álmennyezetes tavalyi (és még idei is...) szerelésről pedig tettem már fel párat. Ami a betápot illeti, milyen a mérőhely? Faszekrényes, vagy tokozott hensel/csatáris?? Ha ez utóbbi,akkor érdemes ott kialakítani a mért főelosztót is, annak tokozottját hozzáerősítve a mérőszerényhez. Ez azért is jó, mert akkor nem kell tökölni a gipszkartonba süllyeszett -mellesleg nem olcsó- mért főelosztóval, hanem egy egységet képeznek. Ennek persze van számos előnye, mint ahogy van sok hátránya is, hiszen a mérők ugyebár kint vannak (sok esetben nem is a ház falán, hanem a kerítésben),ezért kellemetlen helyzetet idéz elő, mikor is a téli zergeb@szó hidegben ki kell csoszogni frissen fűrcsizett állapotban (Murphy szerint mindig olyankor van vill gixer) visszakapcsolni a CICAVIRÁG suni masszírozója által levert kismegszakítót, Fi-relét...

Novill

Olvasgatva a hozzászólásokat a faház tekintetében, felmerül a kérdés bennem. A befűzött kábelek esetében ha probléma merül fel évek múltán, hogyan oldják meg a problémákat. A magam részéről ezeket házakat is csövezéssel és megfelelő dobozokkal szerelem. Igaz ez a munka talán egy kicsit tovább tart és  drágább, de utólag nem okoz gondot a bővítés, javítás, stb. Hosszú távon a süllyesztett csövezéssel ( sima falú cső) szerelt házak szerintem jobb megoldások. Természetesen mindenki olyan szerelést választ amelyiket az ő szempontjából jónak tart. A szabványok több féle szerelési technológiát is megengednek, és figyelembe kell venni ezen belül a megrendelő igényét is. Jó is és olcsó is legyen változatok között  :)

petike199600

Köszönöm a válaszokat így belegondolva tényleg jobb megoldás a csövezés bővíthetőség szempontjából.
Itt milyen csövet kell alkalmazni? Mü III vagy II ?
A csöveket hogy kell rögzíteni ilyen falban?
Az a kábeltárcás megoldás nem drága játék egy kicsit? Mennyire szoktak így szerelni házak esetén?
Az okra hogy miért nem kell tűzálló kábel pedig azt fogom mondani hogy felesleges és iszonyat drága ahogy elnéztem a 2,5-ös árát.
Gyurmaúr: Belenéztem az építészeti tervbe abba a villanyszerelési részhez az volt írva hogy a villanyóra szekrény zárható.Ennyi volt írva. Nem tudom hogy faszekrényes-e.
Köszönöm a válaszotokat!  :)

Szelei

Tisztelt Gyurmaúr és Petike.
Ez a főnököm ki egészítő faháza. A munkát TMK feladataim mellett kellett megoldani egymagamnak rövid idő alatt miközben feszített tempóban burkolták az épületet. Ez a faház már másodszor lett felhúzva, mert elődje túlépítés végett bontásra került. Három szoba helyett itt már csak egy szoba lett kialakítva. Bővíteni nem valószínű, hogy kell. 3 m-en belül 2 de inkább 4 aljzatot mindenhol talál a tulaj, mindenhol van TV kábeles, TV műholdas, (még a teraszon is)internet, telefon. Minden kijáratnál kapcsolható a nappali minden világítása. Ágyaknál kapcsolható dug alzatok.

Első szerelésemnél elegendő idő állt rendelkezésemre, itt minden kábel cső behúzva és a cső a falakon bilincsben rögzítve. Kötések a padlástérben ki alakítva. Az új faház esetében csak a szoba felett volt mennyezet ki alakítva. Bel tartalom teljesen megegyezik a mostani állapotokkal.

petike199600

Szelei úr!
Szóval akkor ha fel van húzva a külső fal mármint a fa rész kívülről akkor arra belülről mennek a bilincsek és erre jön a gipszkarton borítás?
Jól értem?
Köszönöm!

Szelei

Ennél a háznál 20 cm. külső fa szerkezet után 10 cm légrés utána 20 mm es OSB lap utána hővisszaverő fólia majd 10 cm kőgyapot hőszigetelő amibe lehet szerelni és ezek után került rá a belső borítás. Szobáknál gipsz-karton előtér, konyha esetén 2 cm es fa burkolat.

De ezek minden faház esetén más és más lehet. Ez függ a tulaj pénzétől, technológiától, gyártótól.

A falak vastagsága 45-60 cm ig nagyon változó. Ha nem mellékelnek szerelési javaslatot igencsak lehet ötletelni. Nagyon lényeges neked kell tudni jobban mint aki lakni fogja, hogy milyen igényei lehetnek. és ezek után ki kérdezni a lehetséges extra igények felől.

Napkollektor kiállások, lakásból vezérelhető öntöző, antenna típusokról, internetről, intelligens vezérlésről, termosztátokról, klímáról, elektromos árnyékolásról, riasztókról, kamerákról, kaputelefon/ ajtóvezérlő, stb....

petike199600

Ami viszont az eddigi látott képek alapján biztos hogy mindegyik FAháznál van hőszigetelő üveggyapot réteg ami  lehet villanyt szerelni.
Nekünk ennyi a lényeg nem hogy üveggyapotban kell szerelni?
Ha nincsen OSB lap mire kell rögzítani a csőbilincseket? A gerendákra?
Köszönöm!