Lakáselosztó vezetékezés

Indította Laikus73, 2013. április 06., 18:05:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Pen szétválasztás után, már nem lehet újra egyesíteni a PE és N vezetőt. Tehát ha nem tudunk hozzáférni a PEN csomóponthoz, akkor 5 eres kábel kell. Az AYCWY kábel árnyékolása használható védővezetőnek, de az épületbe csatlakozásnál kötelező a földelőszobda telepítése. Egy kivételt említ a szabvány, ha Fi relével védett áramkör táplálja meg az épületet.

Padavan

Mit értetek az alatt, hogy a kábel árnyékolását használhatom vedovezetonek?

Üzenet összefûzve: 2016. március 26., 07:22:31 DÉLELŐTT

Reggelt
Volna egy olyan kérdésem, hogy a vezérelt áramnál csak a fázisokra ad feszültséget éjszakai bekapcsolásnál? Vagyis napközben is "él" a nulla vezető? Mert, ha már nem létezik 5x16os alu és a lakáshoz el kell vinni. Gondoltam, hogy 4x16al viszek 3f+PE-t a 24hrol és másik 4 érből 3al viszem a vezérelt 3f-t és a maradt érből viszek Nullát

Fecó

Nos, az AYCWY kábel tartalmaz egy koncentrikusan elhelyezett rézhuzal árnyékolást. Gyakorlatilag a kábelt körbefutja sok kis keresztmetszetű rézhuzal. Ebben a méretben a rézhuzalok eredő keresztmetszete 10 mm2. A kábel pontos jele AYCWY 4×16/10 mm2 ahol is a 10 mm2 az árnyékolás keresztmetszete. Na, most jöhetnek a hozzászólások, hogy 16 mm2-ig a védővezető keresztmetszete meg kell feleljen a fázisvezető keresztmetszetének. Ez így is van, de csak ha egy anyagból készültek. Mivel a fázisvezető alu, a védővezető réz, egy képlet alapján (k1/k2×S) lehet számolni a megfelelőséget. Kiszámoltam, stimmel a 10-es. Nem lehet a két rendszernek közös a nullája, a szolgáltató a mérőhelytől még a közös védőcsövet sem engedi meg a két rendszernek, hiába külön kábelen húzod. Nyilván a földből nem fogja kiásatni a kábelt, de hidd el, 2 független rendszert kell kialakíts. Nem tudom mekkora távolságról van szó, Én az AYCWY 4×16-ra találtam 948 Ft. árat, mondjuk az 5×10-es réz NYY terhelhetőségre ugyanaz, viszont 1385 Ft. A földkábelek terhelhetőségére jelenleg is érvényes MSZ 13207:2000 ad előírásokat, sajnos az alu kábelt nem említi 25-ös keresztmetszet alatt. De a réz 10-es 79 A, a réz 6-os is 59 Ampert tud, földbe fektetve. Azért még egy feszültségesés számítás ráfér a dologra, de tudni kell hogy az 1%-ot csak a szolgáltató írja elő a mérőhelyig. Az 5×6-os rézkábel ára gyakorlatilag egyezik a 4×16 AYCWY árával. Kellemes számolgatást :)

tothgyula

Üdvözletem.
Természetesen a PEN vezető mindíg él, csak a fázisvezetőt kapcsolja a HKV (éjszakai, vezérelt áram). Az árnyékolást PEN vezetőnek nem használhatod a z AYCWY esetében. MSZ HD 60364-5-54:2012sz. 543.2 pontja alapján ez csak védővezető lehet.
Az MSZ 13207:2000sz.10 szakasza a terhelhetőséggel kapcsolatban azt írja, hogy "a fémköpenyek vagy az árnyékolások csak az egyik végponton való kivezetésével és földelésével a köpenyveszteségek csökkennek."
TothGyula felülvizsgáló.

t5953

Hali!
Az AYCWY kábel használatakor nem arról van szó,hogy az árnyékolást PEN vezetőnek
használjuk,hanem arról,hogy a lakás elosztónál lévő földelőt összeköti a csatlakozónál lévő
földelővel,tehát csak PE vezető.

Padavan

nem teljesen értem, hogy akkor a mérőnél miért van már szétválasztva? Miért jó ez és kinek? Mert akkor lenne 4 ér, és akkor lakáselosztónál szétválasztanám annak rendje módja szerint. Így ez csak plusz gondot okoz. Akkor lehet megspórolom a befektetett időt, a szonda kialakítását azzal, hogy rakok be 5*10 vagy 5*6?-os rezet, és viszem a lakáselosztóhoz minden gond nélkül.

Simon Endre

Az emlitett kábelben a profilos  (vagy hengeres,) kisé csavart huzalréteg nem árnyékolás, hanem páncélozás és nem mellékesen, mivel nangyon-nagyon tiszta  v a s- ból van induktív veszteségek csökkentésére is szolgál, viszont árnyékolásként funkcionál, ha egy frekvenciaváltó kimeneti oldalán van szerelve bár ott egy kicsit drága árnyékolás , mert a fém gégecső is megteszi. Én dolgoztam ilyen kábellel, persze nem pont evvel a típussal a huzalréteget összefogó fekete szalag a vezetést irányító mérnök szerit azt jelzi, hogy ez  földelés (PE?) és akként is használtuk. Ahol nem volt "árnyékolás" a kábellel együtt vezetett fekete vezeték volt a földelés (!) A délkoreai színelmélet szerint magyarországon szokatlan (bugyisárga, bugyizüld és bugyipiros) színek használatosak meg a fekete persze az a   f ö l d e l é s .  A kéziszerszámoknál is.

t5953

Idézetet írta: Padavan Dátum 2016. március 26., 13:38:51 DÉLUTÁN
nem teljesen értem, hogy akkor a mérőnél miért van már szétválasztva? Miért jó ez és kinek? Mert akkor lenne 4 ér, és akkor lakáselosztónál szétválasztanám annak rendje módja szerint. Így ez csak plusz gondot okoz. Akkor lehet megspórolom a befektetett időt, a szonda kialakítását azzal, hogy rakok be 5*10 vagy 5*6?-os rezet, és viszem a lakáselosztóhoz minden gond nélkül.

Ha a csatlakozási ponton vételezési lehetőség van,így kell kialakítani./FI relé stb./

Simon Endre

Sajnos besorolódtam a 45-ös hozzászólás mögé.
Padavan megnyugtatására közlöm, hogy a megfelelő keresztmetszet esetén ott választod szét a PEN-t ahol akarod és természetesen a lakás, műhely, raktár, stb. leágazások mért föelosztójától már szeperáltan kisebb keresztmetszettel vezethető. A PEN-ben megvalósított toldásoknak  és leágazásoknak "atombiztosnak" kell lenniük. A PEN hálózat szerintem  akárhány helyen beköthető a helyi  (szonda) földelésbe, nem tilos és csak javít a bíztonságon. A légvezetékes hálozatokba  így van kialakítva.

nyaki

Üdv az uraknak!
Idézetet írta: t5953 Dátum 2016. március 25., 20:04:41 DÉLUTÁN
Egyébként én ugy oldanám meg a feladatot,hogy letennem az AYCWY 4X 16 kábelt,és a lakáselosztónál
letennék egy segéd földelőszondát összekötve a kábel árnyékolásán keresztül a közpoti földelő szondával.

Ezt a felállást is támogatnám, de én úgy oldanám meg, hogy ha már a mérő alatt alakították ki a szétbontást és nem járható a plombabontás, akkor az onnan kijövő PE és N vezetőt összefognám, egy kimondottan az elmenő részére kialakított dobozban és innen indítanám meg a két kábel PEN vezetőjét, majd az épület főelosztójánál bontanám szét, ahol leütnék egy földelőt.
Ha esetleg a mérőnél szükség lenne dugaljakra, akkor a mérőnél összefogott PE-N vezetékek csomópontjába is bekötnék egy szondát, hiszen ide ÁVK-t kötelező felszerelni.

Idézetet írta: Padavan Dátum 2016. március 25., 23:27:14 DÉLUTÁN
Gondoltam, hogy 4x16al viszek 3f+PE-t a 24hrol és másik 4 érből 3al viszem a vezérelt 3f-t és a maradt érből viszek Nullát
Az elgondolás nem lenne rossz, de van egy bökkenő ebben a felállásban. Ha egyetlen N és PE vezetőt viszel a fázisonkénti 2 L vezetőhöz képest, az nem fogja teljesíteni a szabvány keresztmetszetekre vonatkozó részét, hiszen az N vezetőnek minden esetben azonosnak kell lenni a  L vezetővel és ugye 16mm2-ig a PE vezetőnek is azonosnak kell lenni vele. Vegyük figyelembe, hogy itt már 32mm2-es lesz a L vezető.