Mitsubishi NV50-CW Earth leakage circuit breaker

Indította Könyves Kálmán, 2013. március 30., 20:03:59 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Könyves Kálmán


Könyves Kálmán

Az első képen a megszakító látható, amit a szerviz FI-relének nevezett. Én ilyet még nem láttam, pedig pár szerszámgép kapcsolószekrényében eltöltöttem néhány(száz) órát. Ki kellene cserélnem, mert indokolatlan leállásokat okoz. Kaptam is ajánlatot a második képen szerepel az adatlap a helyettesítő típusról, mert az eredeti már kifutott.
Próbálnék rájönni a segítségetekkel, mi is pontosan ez az earth leakage circuit breaker, szerintem egy földelés felé folyó hibaáramokat figyelő szerkezet, 30 milliamper kioldóárammal.
Az NV63-SW 3P 50A típust ajánlották helyette.



Gyurmaúr(fi-relé)

Ez egész pontosan egy FÖLDZÁRLAT-MEGSZAKÍTÓ, mely ugye érzékeli a földelés irányába menő zárlati áramot és ugye megszakítja a reá bízott masinát. Persze, lehet hogy nem véletlenűl szakajt meg állandóan, még akkor is, ha a 30mA egy gép esetén a "szódával elmegy" kategóriában van. Mindenesetre, érdemes lenne alaposan szemügyre venned a szerszámgépet, mert lehet, hogy van ott valahol vmi szigetelési grimbusz?!

Könyves Kálmán

Nincs több info pillanatnyilag nagyon a körülményekröl, a gép egy japán gyártmányú CNC eszterga, full japán alkatrészekkel. Rendszeresen szervizelt, karbantartott gép, kb. 10-15 éves lehet. A főorsó hajtás modulok mellett csücsül a szekrényben ez a megszakító. Ha lesz rá lehetőségem, megszerzem a gép kapcsolási rajzát, hogy mit is figyel konkrétan.


Le tudnám tesztelni ezt a megszakítót a Metrel Eurotest 61557 ÁVK teszt funkciójával?

nyaki

Ha a rajz a készülék blokksémája, akkor nyilvánvalóan. Azt azért figyelembe kell venni, hogy ahogyan nekem kitűnik, ez valóban egy földzárlatjelző készülék és aktív elektronikus erősítőt tartalmaz, ami igen nagy érzékenységre utal, tehát a teszternek is nagyon érzékenynek kell lenni.

Könyves Kálmán

Nem tudom, meglepődtök e ezen, de ma kézhez kaptam az új megszakítót, gyorsan be is szereltem, első próba indítás során természetesen le is oldott. A gép márkaszervize javasolta a cserét, mondván már más gépeknél is előfordult, és a csere megoldotta a problémát. Hát itt nem. Ciki, hogy bruttó 160.000 Ft-ba került, és hogy a gép még mindig nem jó.
A gépnek természetesen termelni kellene, de jó lenne a hibát is megtalálni. Örülnék, ha megosztanátok velem valami olyan módszert, amivel viszonylag gyorsan meg lehetne találni ezt!
Addig azért eljutottunk, hogy újraindítás után kézi üzemben végigpróbáltuk a funkciókat, az előtolásoknál nem oldott le, a főorsó indításánál viszont igen.
Próbálkozzak a szigetelésvizsgálóval a főhajtás áramkörében mondjuk 500V vizsgálófeszültséggel?
(A megszakító a betáp áramkörben a főkapcsoló után következik)

Gyurmaúr(fi-relé)

Ott van Dévényi Tibi bá pontos pöttyös labdája, valószínűleg A főorsó vmelyik kábele, vagy ha egyesszigetelt, akkor az ere lehet sérült, vagy a motor lehet fázis-földzárlatos, vagy esetleg vmelyik működtető veteték, vagy a mágneskapcsolója... Szóval, ha már sikerült lokalizálni a bűnös unitot, akkor ott kell sűrű fésűvel checkolni egy legalább ekkora vizsgáló fesz-el, mert ennyinél már talán beazonosítható az esetleges átütés?!?

Könyves Kálmán

Mai fejlemények:
-az első képen a főorsó motor kapocsdeknijének fedele, amiben látható cseppek tiszta víz jelenlétére utalnak, a második képen a kapocsdekni belseje, ahol szintén
aztán amire idáig eljutottunk, kiderült, hogy egyrészt nagyon sürgősen el kell indítani a gépet, határidős munkák miatt, másrészt érkezik délben a márkaszerviz, aki kezébe veszi az ügyet

Tanulság:
-mielőtt megveszünk nettó 130ezeré' egy megszakítót, próbáljunk meggyőződni róla, hogy maga a készülék az ok, vagy van külső oka a leoldásának

Kérdés: hogy és hol került be a víz? Én először páralecsapódásra gondoltam a víz tisztasága miatt. A tömszelencék és a fedél tökéletesen zárnak
A másik lehetőség a munkatér- tokmány felől. Ez a rosszabbik, mert ez a szerkezet egy motororsó, a befogó tokmány, a főorsó, a hajtómű és a főmotor tulajdonképp egy darabban van, abban a sorrendben, ahogy írtam. így ez elég bonyolultnak hangzik, hogy ezeken keresztül(szimmeringek, stb)víz bejusson. Ha meglesz a végső diagnózis, természetesen megosztom veletek!