Pellet kazán vezérlése

Indította balzsi, 2013. március 27., 19:44:00 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balzsi

A környezetemben egyre többen próbálkoznak olcsó tüzelési technológiával. Ennek egyik változata, a meglévő vegyes tüzelésű kazánhoz hozzáépítenek egy automatikus adagolórendszert, mely áll egy tartályból, egy behordócsigából, valamint egy ventilátorból. Ezen felül ott vannak a szabályozás "kellékei", szobatermosztát, csőtermosztát, "lángőr", valamint azok a dolgok, melyekről nekem fogalmam sincs.  :) Mivel én most a Siemens logo-val ismerkedem, ezt adtam magamnak feladatnak, hogy egy ilyen szerkezetnek egy alap vezérlését elkészítsek. Én a magam hozzá nem értésével úgy képzeltem el, hogy a behordó csigát, valamint a ventilátort lehet kézzel is üzemeltetni a begyújtáshoz, ezen felül pedig két fokozatban működne a fűtés. Lenne a folyamatos fűtés addig, míg a szobatermosztát erre igényt tartana, vagy a csőtermosztát (S6) le nem szabályozna a túlfűtés megakadályozása végett. Mindkét esetben átkapcsolna lángtartásra, ekkor csak éppen annyi tüzelőt adagolna, amennyi elegendő lenne a minimális égéshez. E mellet lenne a lángőr, melynek a feladata az lenne, ha valami oknál fogva mégis kialudna a tűz, akkor kikapcsolná a rendszert, illetve az (S4) csőtermosztát is szintén leállítaná, ha a vízhőmérséklet kritikus értékre emelkedne. A lángőrrel kapcsolatban külön várnám az ötleteket, mivel a neten nem találtam konkrétan ilyen készüléket, melyet ilyen helyre építenek be. Természetesen a rajzon szereplő időértékek csak a tesztelést szolgálták. Köszönöm előre is a hozzászólásokat.

balzsi

Mivel a kérdéseim most már inkább ehhez a témához tartoznak, ezért tértem át ide. Akik korábban segítettek nekem, azok ismeri az előzményeket, akik most kapcsolódnak be, azok itt: Siemens logo - Villanyszerelő Szakmai Fórum megtalálják.
IdézEz valóban nem egy széles tartomány, mivel az 50°C és 55°C között 0,4V a különbség. Ilyen kis feszültségkülönbséget tudnak kezelni ezek a programozható relék?

Attól függ hány bites a D/A átalakító benne. Nem sikerült ilyen adatot találni, csak azt találtam meg hogy a LOGO analóg bővítő modul 10 bites.

A kvantálás egy lépcsője = feszültség tartomány / (2 ^ AD bitek száma) vagyis 10/(2^10) = 0,009765625 V
Vagyis 10 bites A/D esetén 0-10V-os feszültség bemenet mellett a LOGO 9.76 mV feszültségváltozás megkülönböztetésére képes.
8 bites A/D esetén ez 10/(2^8) = 0,0390625 39 mV
Akkor vélhetőleg ez nem okozna problémát.
Mint ígértem Martonnak, elkészítettem a pillanatnyi elképzelésemről a rajzot. Természetesen a programozható relének a márkája sem végleges, csak az ár végett most ez van képben. Egyedül az NTC menne analóg bemenetre, a többi digitálisra. Az NTC is ellátná a vészleállítás (90 fokon) szerepét, a csőtermosztát egy plusz biztonság lenne.
Várom az észrevételeket.

Marton

Balzsi!
A kapcsolási rajz alapján 24V-ot szinte csak a programozható relé (LOGO) igényli, meg a bemenetei. Tehát elég lehet 10-15W teljesítmény is. Nem biztos, hogy egy moduláris kapcsolóüzemü tápegységre kellene költeni sok pénzt, habár praktikusan sínre rakva, szép szerelés valósítható meg így. Ezt egy kis elektronikai tapasztalattal kis trafóval, egyenirányítással LM7824 IC-vel rövirezár védett  tápegység készíthető. Ahhoz sem kell biztosíték védelem a 24V-ra.
A kazán biztonság mindig fontos, jó ötlet a kiegészítő csőtermosztát. Alkalmazását én nem így gondolnám, (nem így müködik nálam). A rajzon csak a behordó csigának és a ventilátornak van vezérlése. Keringető szivattyú nincs is a rendszerben? "Biztonsági termosztátot" nem a programozható eszközön keresztül, hanem közvetlenül használnám. Mi van ha a program futása leakad, lefagy? Megszűnik a 24V-os táplálás? Ekkor nincs jelfeldolgozás, hatástalan a biztonsági elem, (de még a 230V megvan). Tehát a biztonsági alkatrész akkor is hatásos legyen ha ezek nincsenek. Itt negatív logikát kell alkalmazni, azaz pl. a keringető szivattyú akkor járjon ha a müködtető reléje elengedett állapotban van (bontó érintkező), ha meg meghúzva, akkor nem forog. A termosztátot a relé tekercsével kell közvetlenül sorba kötni, ha túl meleg, a program állapotától függetlenül elejti a relét, a motor biztosan járni fog.

balzsi

Köszönöm Marton a hasznos tanácsokat. A biztonsági termosztát közvetlen használata teljes mértékben jogos. A keringető szivattyút külön gondoltam üzemeltetni, mivel ez az adagoló rendszer "mobil" lenne. Ezt úgy értem, hogy alapban egy vegyes tüzelésű kazán lenne és utólagosan erre lenne ráépítve az adagoló, ami bármikor leszerelhető és vissza lehetne térni a vegyes tüzelésre. Ebben az esetben nem lenne szerencsés, ha a relén keresztül üzemelne. A trafóval kapcsolatban mellékelek egy képet. Ilyen megoldásra gondoltál?

Marton

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. április 08., 21:51:28 DÉLUTÁN
A trafóval kapcsolatban mellékelek egy képet. Ilyen megoldásra gondoltál?
Igen, egy ilyen tápáramkör elegendő lenne szerintem. De nincs szükség 24V/2A (50VA) trafóra, kissebb elegendő. Gondolom csak kapcsolási rajzpéldaként mellékelted ezt a rajzot.

balzsi

Igen, rajzpéldaként kerestem a neten. Ha kisebb a trafó, akkor arányosan csökkennek a diódáknak és a kondiknak is paraméterei?

Marton

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. április 09., 20:46:05 DÉLUTÁN
Igen, rajzpéldaként kerestem a neten. Ha kisebb a trafó, akkor arányosan csökkennek a diódáknak és a kondiknak is paraméterei?
A kondi értékeit nem változtatnám meg, legfeljebb a stabilizátor elötti 330nF helyett 100nF-ot tennék. Továbbá a stabilizált 24V oldalra is kellene egy 1..10uF El.kondi.

balzsi

IdézA kondi értékeit nem változtatnám meg, legfeljebb a stabilizátor elötti 330nF helyett 100nF-ot tennék. Továbbá a stabilizált 24V oldalra is kellene egy 1..10uF El.kondi.
Köszönöm Marton a választ. Az 1..10uF-os kondit oda gondoltad, ahová a piros vonalat rajzoltam?

Marton

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. április 13., 18:15:26 DÉLUTÁN
Az 1..10uF-os kondit oda gondoltad, ahová a piros vonalat rajzoltam?
Igen, oda kell tenni.