Régi ház villanyszerelési hálózatának felújítása

Indította gabor0135, 2013. február 21., 21:23:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

gabor0135

A bátyámék most vettek egy régi kis családi házat .
Elég kopott mert vagy 30 éve csak lakták.
Így a teljes felújítás mellett döntöttek.
Természetesen az elektromos rendszert is.
Az elektromos felújítást én végzem (van elektromos végzettségem).
Viszont a mérőt nem szeretném "piszkálni".
A mérőtöl10-es alu vezeték jön.
A mérő "felett" van egy gúman tábla ,azon egy Dol aljat.
Földelésnek nyoma sincs.
Kérdésem:
kialakithatom én a pen csomópontot a gúmantábla helyén ,vagy inkább a kb 4 méterre elhelyezendő kiselosztóban tegyem?
A másik kérdésem :
Ostor nélküli fökdelőszonda van az üzletben ahol érdeklődtem az árak iránt (kis zászló van a szonda végén egy szép 12-es lyukkal ).
Ezt hogy kell szabályosan bekötni?
Horganyzott köracél a szondára ,kb 1-1,5 m múlva pedig a dobozolt csatlakozó pont ahol a 16-os mkh-val van összekötve?

Remélem érthető amit írtam és tudtok jó megoldást írni.

nova

Inkább különválasztottam a hozzászólásodat külön témának, mert keverednek benne a témák.
Javasolnám, hogy inkább minden kérdést a megfelelő helyre akár külön új témában feltenni, ha nincsen pontosan olyan melybe beleillene. Azért nem érdemes egy hozzászólásban túl sok kérdést feltenni, mert egy idő után te sem fogod átlátni. Ráadásul szinte biztos, hogy nem kapsz választ minden kérdésedre. Hiszen mindenki csak rész kérdésekre fog válaszolni.
Köszönöm megértésed.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Először is a földelő szonda tekintetében (az ostor nyelest javaslom ) a földbe sem réz, sem alu vezetéket levinni nem szabad. Mert a talaj agresszív anyagai idővel tönkre teszik, helyette tűzi horganyzott  vas anyagot kell használni. Tehát a 16-os Mkh vezetéket nem a földbe visszük le mivel ez felülvizsgálói és villanyszerelői szemmel nézve súlyos hibának számít. Az oldal falon képezel egy kötő dobozt ahol a tűzi horganyzott anyagot össze kötöd a 16-os MKh vezetékkel, ami megfelelő keresztmetszetet is jelent.
A mérő feletti guman tábla helyett szabványos elosztó táblát célszerű beépíteni. Mivel itt úgyis kötés lesz. Itt kialakíthatod a PEN vezető szét választását is fázis számtól függően 3 illetve övezettékkel. Vagyis itt lehet az első fogyasztói elosztó tábla. De ha itt nem csatlakozik rá fogyasztó, vagyis egy kötési csomópont lesz akkor ettől 4m-re lévő pontnál is kialakíthatód. Én viszont ez előtti változatot támogatom inkább.
Az első fogyasztói elosztó táblához csatlakozik az EPH vezető is, ahol a PEN vezető szét választása történik. A TN rendszer kialakításának a feltételeit be kell tartani. A földelési ellenállás értékét mérni kell feltétlenül.
Javasolt a teljes lakás védelmét ÁVK védelembe bevonni. De az MSZ2364/MSZ HD 60364 szabvány nem teszi minden hova kötelezővé, csak a dugaszoló és fürdő szobai részekre. Ettől függetlenül van még jó néhány hely ahová kötelező. Dugaszoló aljzat 10A-ig mehet 1,5 es Cu vezetékkel. 16 A-ig 2,5-es Cu vezeték kell. És így tovább.

gabor0135

Kedves novill köszönöm a korrekt és gyors választ.
A pontosítás kedvéért szeretnék néhány dolgot megkérdezni.
Szeretnék ostoros földelőszondát vásárolni ,de sajnos nincs!
Jó megoldás ,ha a szondára horganyzott köracélt szerelek és a falon elhelyezett kötés dobozban kötöm össze az mkh-val?
A gúman tábla helyetti elosztó táblát hogyan képzeljem el?( esetleg képet kérhetek?)
Lakossági kiselosztó mint írtam is kb 4 méterre lesz a mérőszekrénytől.
ÉV relé felszerelése is a tervek között van.
Van egy olyan elképzelés ,hogy a mérőszekrénybe kialakításra kerüljön 2 db dugalj az esetleges kinti munkákhoz (pl fűnyírás).
Szerinted ez jó elképzelés?
Esetleg összefoglalnád a TN rendszer kiépítésénél betartandó feltételeket?

Várom megtisztelő válaszod.

JUVILL


Van ostoros földszonda kereskedelmi forgalomban, különböző átmérőben.
Például OBO és Pröpster gyártmányban.
A szabványos mérőszekrényben nem lehet és nem helyezhetsz el dugaszoló aljzatot.
Novill feltehetően majd válaszol kérdésedre.
Addig is javaslom nézd át a PEN vezető témáját a fórumon, valamint a tudásbázis hurokellenállás fejezetében lévő TN hálózat rajzát.

gabor0135

Tisztelt juvill!
Rosszul írtam ,azt akartam írni hogy felénk nincs a boltban ostoros szonda (tudom hogy létezik kereskedelmi forgalomban ).
A kérdés az hogy megcsinálhatom e úgy hogy egy darab horganyzott köracélt szerelek a zászlós szondára,majd a falon lévő dobozba összekötöm a köracélt és az mkh-t?
Vagy hogyan kell csinálni hogy szabályos legyen?

JUVILL


Szerintem ez megfelelő. Vannak erre alkalmas kötőelemek szintén OBO és Pröpster anyagokból.

Gyurmaúr(fi-relé)

Kérdésem, 1 fázis, vagy 3? 2db mérő ( nappali és vezérelt), vagy csak 1? Légvezetékes méretlen csatlakozás, vagy földkábel? Lesz "B"-s ÉS "C"-s fokozatú túlfesz/villámvédelmi unit? Ezek igen fontos kérdések, mert amennyiben felújítunk, bővítünk,akkor már igyekezzünk valami tisztességes mérőhelyet kialakítani, mondjuk Csatári Plaszt tokozottakból, amelyekből széles kínálat van, s amelyekből akár a teljes csatlakozó, késesbiztis + túlfesz védelmes, esetleges Tűzvédelmi főkapcsolós, felette elhelyezve a mérők, a mérők felett pedig a 24 (lehet 36, vagy 48 is, amennyiben akkora a birtok) osztásegységes -szintén Csatári- tokozott és már kész is a korszerű mérőhely, ahol még betehetsz egy olyan tokozottat is, amelynek fedelére rákerül a 230 és 400V-os csatlakozó is. Ezáltal a kinti áramvételezés szabályos lehetőségét is megteremted!
Nézz szét a PVT katalógusban, ott minden olyat megtalálsz, amiről beszéltem...  ;)

gabor0135

Tisztelt Gyurmaúr!

Válaszok a kérdéseire.
1 fázis nappali és nincs vezérelt tehát 1 db mérő és légvezeték.
DE nem szeretnénk magát a mérő készülék és a többi plomba alatt lévő részt megbontani.
Egyenlőre nincs terv villanyboyler felszerelésére sem mert gázboyler van.
Túlfesz levezetőn gondolkodunk,de elég borsos az ára.
Tudom a villám által okozott kár jóval nagyobb értékű eszközöket tehet tönkre.
Szóval ez még nem eldöntött.
Valami más ötlet a kinti vételezés megoldására?

Gyurmaúr(fi-relé)

gabor, ilyenkor érdemes egy kissé szabadjára engedni a fantáziát, azaz némileg előre gondolkodni, melybe pl belefér az esetleges 3 fázisra bővítés, illetve az éjszakai -ugyanis az olyan fázisszámban és Amperértékben "jár", mint amennyi a nappaliban van, tehát ezért érdemes mondjuk kiépíteni 2 db 5x10mm2-es mért fővezetéket a mért főelosztóig, mely persze nem lenne nagy kunszt, ha az általam fentebb felvázolt Csatári mérőhely lenne kiépítve (még akkor is, ha momentán csak 1 fázisú mérő(k) lennének benne), ugyanis a késöbbiekben gond nélkűl behelyezhető lenne a (2x)3 db kismegszakító, illetve az éjszakainak csúfolt mérő rádiófrekis kapcsolóórája. "B"-s és "C"-s túlfesz levezetőt mindenképp a vaterán végy, hiszen én eddig 3 esetben vettem ott zsírúj egységeket (pl. OBO MC-B 50-es, ill Dehn TN-C rendszerű "B"-s, továbbá TN-S renszerű "C"-s egységeket), melyek minden gond nélkül működnek, s melyek akár késöbb is beépíthetőek a Csatári tokozott késesbiztis csatlakozóba. Szóval, még 1x: merj nagyot álmodni!!! ;)