Glimmlámpa

Indította balzsi, 2013. január 26., 12:26:03 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balzsi

A neten keresgélve találtam többféle glimmlámpát, az egyik fajtánál http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=724998 előtét ellenállással áruljak, a másiknak http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=724998 vajon kell-e külön előtét ellenállás, vagy ebben is bele van építve? A rajzon hogyan kell jelöni? Mint a hagyományos izzót, vagy mint a ledet?

Szirty

Helló balzsi!

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. január 26., 12:26:03 DÉLUTÁN
...vajon kell-e külön előtét ellenállás, vagy ebben is bele van építve? A rajzon hogyan kell jelöni? Mint a hagyományos izzót, vagy mint a ledet?

Minden glimmhez kell előtét ellenállás ha 230V-ról akarod működtetni. Ha egy üvegcsövet látsz két drótlábbal, akkor abba nincs beépítve ellenállás :)
Ha egy tokozott (műanyag) vagy izzófoglalatba ültetett glimmet látsz és rá van írva hogy 230V-os akkor annak van beépítve ellenállás.

A rajzjele sem az izzóéra sem a LED-ére nem hasonlít. Egy "kondenzátor" egy karikéban:

De amennyiben nem lényeges a működés vagy egyéb szempontból az hogy feltétlen glimm legyen, akkor szerintem jelölhető izzóként is.

Villanyreszelő

Az előtét ellenállást értem a feszültség korlátozás miatt. A soros kondit viszont nem,Elmagyaráznád?

Szirty

Helló Villanyreszelő!

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. január 26., 13:28:36 DÉLUTÁN
Az előtét ellenállást értem a feszültség korlátozás miatt. A soros kondit viszont nem,Elmagyaráznád?

Persze! :)
A rajznak nincs köze a témához, a glimm rajzjele miatt tettem ide (jobbat nem találva).
Egyébként ez valami egyszerű kondenzátor vizsgáló áramkör glimm lámpával.
(Az előtét ellenállás a glimmen átfolyó áramot korlátozza (nem a feszültséget)).

Simon Endre

Kedves kolléga !
A glimm napjainkban már csak mint jelzőfény alkalmazott, néhány évtizeddel ezelőtt még valódi fényforrásként szolgált  5W-os E27 foglalatban irányfény és "riadóvilágítás" funkcióban. Na igen az ábrázolásból meg kimaradt egy pötty ami a gáztöltetre utal, ennek híján ez egy kondi lenne csak. Ez a fényforrás a LED-hez hasonlóan égési feszültséggel bír. Jellemző adata, amiből a teljesítménye ered az a rajta átfolyó áram. Az égési feszültsége a gáztöltettől függ és olyan 80 V körül van, ez az adat annyira állandó hogy ezt a tulajdonságát stabilizálásra használták ki. A glimmlámpa előtétellenállása, vagyis az megengedhető áram a glimm elektódafelületétől függ. Ez az áramérték a teljesítmény változatnál is csak néhányszor tíz mA volt, ez kb. 7 kilohmos ellenállással állították be. A mai komplett glimmekben 50-250 kiloohmos előtét van. Az ábrázolt kapcsolás, amelyben a táplálás EGYENFESZÜLTSÉG kondenzátorok vizsgálatára szolgál és az ott bizony  ;) látható is ! Nagyon fontos, hogy a glimm előtét nélkül hajlamos felrobbanni, mivel az elektróda  elpárolog és a gáztöltet is jelentős nyomást fejt ki, (plazmásodik.) A glimm utolsó nagy fellépése a fénycsövek gyújtóiban volt, van? itt a hőhatás a cél az ikerfém elektródák között, a gyújtók égési feszültsége pedig az alkalmazott gáztöltettel a teljesítmény osztály szerint nagyon pontosan "behangolt". Régebben találkoztam OSRAM glimmekkel olyan változatban min egy kis Hg lámpa, higanytöltetel  utánvilágítós luminoforos (nyújtott) búra E10 menet.
Eleget fecsegtem, üdv az Érdemeseknek !

nyaki

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. január 26., 13:00:16 DÉLUTÁN
Helló balzsi!

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. január 26., 12:26:03 DÉLUTÁN
...vajon kell-e külön előtét ellenállás, vagy ebben is bele van építve? A rajzon hogyan kell jelöni? Mint a hagyományos izzót, vagy mint a ledet?

Minden glimmhez kell előtét ellenállás ha 230V-ról akarod működtetni. Ha egy üvegcsövet látsz két drótlábbal, akkor abba nincs beépítve ellenállás :)
Ha egy tokozott (műanyag) vagy izzófoglalatba ültetett glimmet látsz és rá van írva hogy 230V-os akkor annak van beépítve ellenállás.

A rajzjele sem az izzóéra sem a LED-ére nem hasonlít. Egy "kondenzátor" egy karikéban:

De amennyiben nem lényeges a működés vagy egyéb szempontból az hogy feltétlen glimm legyen, akkor szerintem jelölhető izzóként is.

A rajzjelről hiányzik a kondenzátor jel jobb felső sarkából egy pötty!
Az a hivatalos rajzjele a glimm-lámpának. ;)

Szirty

Üdv nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. január 27., 00:22:13 DÉLELŐTT
A rajzjelről hiányzik a kondenzátor jel jobb felső sarkából egy pötty!
Az a hivatalos rajzjele a glimm-lámpának. ;)

Igen (a rajzot nem én készítettem) de valamilyen oknál fogva olyat nem találtam a képkeresővel.

Villanyreszelő

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. január 26., 18:54:19 DÉLUTÁN
Helló Villanyreszelő!

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. január 26., 13:28:36 DÉLUTÁN
Az előtét ellenállást értem a feszültség korlátozás miatt. A soros kondit viszont nem,Elmagyaráznád?

Persze! :)
A rajznak nincs köze a témához, a glimm rajzjele miatt tettem ide (jobbat nem találva).
Egyébként ez valami egyszerű kondenzátor vizsgáló áramkör glimm lámpával.
(Az előtét ellenállás a glimmen átfolyó áramot korlátozza (nem a feszültséget)).

Valóban a Cx az nem meghatározott érték.
A glimmel milyen vizsgálatot lehet végezni egy kondin? Átütés?

Marton

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. január 27., 21:18:16 DÉLUTÁN
Valóban a Cx az nem meghatározott érték.
A glimmel milyen vizsgálatot lehet végezni egy kondin? Átütés?
Semmilyet, illetve, hogy kodi-e a kondi. De ha zálatos (vezetékként van jelen) azt sem külömbözteti meg. A glimm (fáziskereső) egy nagyon-nagyon durva vizsgáló eszköz, nem is tekintem "műszernek".

nyaki

Hogy milyen vizsgálatot? Egy kondin? Egy vekkert, egy ellenállatot és egy diófát segítségül híva, meg lehet állapítani vele a kapacitását, sőt egy potival kiegészítve az átütési szilárdságát is, de az nem ajánlott, főleg, ha nem öngyógyuló típusról van szó.
A glimm azon tulajdonságát, hogy ionizálható nemesgázzal van töltve és a gyújtási fesze 70-90V közé esik, és a begyújtott ún. parázsfényes állapot minimális árammal fenn is tartható, nagyon sokféle dologra alkalmas a gyengeáramú vezérléseknél, bár nagy szórása miatt ritkán használják. A legjobb tulajdonsága a lavinahatás és hogy nem tud zárlatos lenni. Pont az utóbbi miatt biztonságosnak mondható a kézi fáziskeresőkhöz nagy értékű előtétellenállattal.