Fűtésszabályozás

Indította Novill, 2013. január 25., 20:33:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balzsi

Kezdeném a végével mert ez az egyszerű válasz. :) Én is sPlan programmal gyakorolok. Az utolsó rajzomnál úgy gondolom, hogy megoldottam a motorműködtetés problémáját, vagy mégsem? Amennyiben a B3 termosztát fűtést "indít", az R3 relé meghúz, ezáltal a villanymotor a 13-14-es érintkezőn keresztül kap áramot. Ha viszont a B3 tiltja a fűtést, akkor az R3 relé elenged, de ha B4 termosztát fűtene, akkor a szivattyú még mindig kap áramot az R3 relé 21-22 érintkezőjéről. Így nem jó?

Marton

Balzsi!
Érdekes a megoldás, mindenesetre az általam kifogásolt hiányosság ezzel megoldva. Viszont Novill leírásának már nem felel meg. Az szerint bármelyik korlátozó csőtermosztát (B3,4) átbillenése esetén a szivattyúnak is meg kellene állni. Miért is?
Rajzi ábrázolási véleményem: sok a vizszintes kereszt vezetékezés a rajzon, így bonyolultnak látszik. R2 relé kerülhetett volna Y3 szelep elé, R3 relé pedig a M1 motor elé. Maga a B3 termosztát és áramkörei pedig mindenestől a Y2 és Y3 közé. Ez a formát elvi áramutas kapcsolási rajznak nevezném. Ha viszont az ábrázolás célja, hogy mi van kint elhelelyezve és mi van a kapcsoló dobozban, akkor így a jobb. Ez utóbbit nevezhetnénk bekötési rajznak, esetleg jelölve is a "külső" elemeket. A mostani rajz így nem is elvi és nem is bekötési rajz, de attól még jó. A kazán kapcsolatot a rajz jobb szélére helyezném mert az már a müködés következménye, időben és funkcióban is.
H1, H2 jelzőlámpáknál a két pontjának a jelölése nem X és Y hanem X1 és X2.
Rajz szépségét még rontja a sokfajta méretű betű, egységes méret javasolt az azonos funkciókra, pl. azonosítók, érték vagy típus felirat, érintkező számok-betűk csoportja. Ez könnyen egységesíthető a Components menüben az inspriction-nál.

flatskerrobert

    A mellékelt kapcsolási rajzban egy egyszerű smart relé, funkcióblokkal  oldottam meg viszonylag rövid idő alatt a feladatot.
A fűtési kőr hidraulika kapcsolása ?
Martonnak igaza van a padlófűtési körök csőtermosztát kérdéseivel kapcsolatban.


A vezérlésben annyi plusz van beépítve, hogy induláskor a kazán indítását késlelteti, azért hogy a thermofejeknek legyen idejük kinyitni, 3-4 min.
Az biztos nagyon sokféle képen lehet megoldani a fűtésvezérlést.
A kazánkörnek van időjárás követő szabályzása?
Ezt a kapcsolást látra diagrammal is meg lehet oldani, hasonló az egyvonalas kapcsolási rajzhoz.
Tanulóknak gyakorolni nagyon jó, mert tesztelni is lehet a kapcsolást, nem kell hozzá készülék.
FR.



Marton

Robi!
Jó az ötlet és a megoldás. Még nem igazán áll rá a kezünk a programozható eszközök mindennapi használatára, pedig általában sokal több kihozható belőlük mint ha csak relével építkezünk. Itt pl. az időfunkció "olcsó" megoldású, szemben azzal ha venni kellene jelenesetben még két időrelét is.
Hiányosság a megoldásodnak a kiírtak figyelembevételével, hogy nincs "túlmeleg" jelzés.

balzsi

Róbert!
Biztos tökéletes megoldás az általad kitalált vezérlés, csak számomra egy baj van vele, akár nézhetnék egy kínai írást is, mert körülbelül ugyanannyit jelent számomra. ;)
IdézTanulóknak gyakorolni nagyon jó, mert tesztelni is lehet a kapcsolást, nem kell hozzá készülék.
Ezt nem értem. :(

Marton!
A "túl meleg jelzés" alatt arra gondoltál, hogy amikor a szobatermosztát működésbe lép, akkor valami lámpa kigyulladna, vagy a maximális vízhőmérsékletre gondoltál?

flatskerrobert

    Igazad van, a túlfűtéssel kapcsolatban, de azt a jelzést nem ezzel a módszerrel gondoltam megoldani, ha nem egy egyszerűbb megoldással, de most betettem két kimenetet ide, amivel közvetlen lehet a glimlámpákat  működtetni.
FR.



Simon Endre

Üdvözlöm az egyesült fűtőműveket !
A kazánautomatikákkal kapcsolatban nekem is volt gondom,  az elektronikus blokk garancia címkéje miatt. Ez a BEMENET belső tápról ment, 5V=nyitottan 1,8 mA folyt rajta zártan, 1k ohmos ellenálással zárva még indított. Fontos volt a csatlakoztatott eszköz indításához tudni arról, fennáll-e fűtésigény, meg arról is hogy a kazán egyáltalán be van-e kapcsolva. Ez a kis elektronika ezt összevontan megoldotta. A készülék tenyérnyi kis doboz a kazánbemenet és helyiségtermosztát közé sorosítva. A mellékelt kapcsolásban időzítő elemet is tartalmaz, de ez kihagyható és az optikai csatoló közvetlenül a relémeghajtó tranzisztorra csatlakozik. Ha valaki igényli és meg is tudja építeni a NYÁK terv is rendelkezésére áll. Egy másik változata két bemenetet fogad és prioritás logikával kapcsolja rá a kazánvezérlőre. Ez is közpréda, bárkinek rendelkezésére áll.
Sok sikert!

balzsi

Egy kissé átláthatóbb kivitelben.

Marton

Balzsi!
Igen, a "túl meleg"  jelzés az 55fokos csőtermosztát lámpa jelzése.
A rajz így már szellősebb mint korábban volt, jobban átlátható, legalábbis én szerintem.
A programozható eszközök egyik érdekessége, tudása, hogy mivel azok egy számítógépes programmal szerkesztettek, és a programozó szoftvereknek a szerkesztésen kívül jellemző tudásuk a szimulációs tudás is, meg a valós idejü monitorozás (müködés ellenörzés). Azaz a számítógép, mint ahogy a nevében is van mindent ,(színt, hangot, ábrát, logikát) egy kiszámolás eredményeként jelenít meg. Ilyen elven bármit lehet modellezni, még a vezérlők müködését is. Pl. PLC-t is. Tehát a megszerkesztett programot úgy futtathatjuk mint ha valódi készülék ténylegesen müködne. Ekkor sok müködési anomália kibukhat, hogy mire is nem gondoltunk a szerkesztés során. Ezzel szemben egy huzalozott, pl. relés kapcsolást csak akkor tudjuk letesztelni ha megépítettük fizikailag is. Ha rosszul gondolkodtunk, mint itt is a kapcsolás "fejlesztése" során, az csak újabb átvezetékeléssel orvosolható lenne, mivel a "puding próbája ugye az evés".
Simon Endre!
Köszönet az időzítő kapcsolásért, jó az ötlet (ák.), csak manapság nem szívesen építünk elektronikát, inkább programozható eszközt használunk. Igaz, azzal viszont nem lehetne megoldani a kapcsolás alapfeladatát így, mármint a hőigény és kazánmüködés tényleges létét.

balzsi

Jól gondolom, hogy a Róbert által készített rajz ehhez http://szirty.uw.hu/misc/S7-300_programozas.pdf hasonló programmal készült?