Álmennyezet fém tartószerkezeteinek EPH-ba bekötése

Indította zsizsi, 2012. december 21., 17:53:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

flatskerrobert

      Szabványban konkrétan nem találkoztam, hogy az álmennyezeti tartószerkezeteket be kellene kötni az EPH-ba. De ha tetszik ha nem ez akkor is egy nagy kiterjedésű fém szerkezet. Nyilván a kazettás rendszerű kivitelről beszélek ahol 1,2 m-ként 4 m-es hosszúságú főtartók csatlakoznak egymásba 10-20-50 vagy akár hány méter hosszban.
A teli kartonos álmennyezeti rendszer az egy más kategória, ott lehet fa, de lehet fém tartószerkezet is.


Csak pontosan fogalmazzunk, a gyakran használt kazetta helyek 600 x 600 mm, az álmennyezeti elem ennél fél, fél centivel kisebb. Megoldásként (szerintem ez csak egy felvetés lenne), nyilván minden tartószerkezeti elemet nem lehet bekötni, az egyik megoldás csak a hosszanti főtartók bekötése valahol az elején, a másik megoldás a beépítésre kerülő I-es érintésvédelmi osztályú lámpatestekből amennyi telepítésre kerül al EPH átkötése a főtartóra, ezt egy darab z/s vezetékkel egy kék sarúval egy opel csavarral és egy körmös alátéttel viszonylag egyszerűen meg lehet csinálni, és a kazetta behelyezését sem akadályozza.
      Az igaz, hogy ez is anyag + idő, az sem biztos, hogy ezek a jó megoldások. Az biztos, hogy mindegy, hogy merre dolgozom,  meg kinek, a költségvetésben szerepel és be is kötöm a tartószerkezeteket az EPH-ba.
Mert amíg nincs baj addig nincs baj DE!
FR.

Szelei

Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2012. december 23., 16:17:12 DÉLUTÁN
Csak pontosan fogalmazzunk, a gyakran használt kazetta helyek 600 x 600 mm, az álmennyezeti elem ennél fél, fél centivel kisebb. Megoldásként (szerintem ez csak egy felvetés lenne), nyilván minden tartószerkezeti elemet nem lehet bekötni, az egyik megoldás csak a hosszanti főtartók bekötése valahol az elején, a másik megoldás a beépítésre kerülő I-es érintésvédelmi osztályú lámpatestekből amennyi telepítésre kerül al EPH átkötése a főtartóra, ezt egy darab z/s vezetékkel egy kék sarúval egy opel csavarral és egy körmös alátéttel viszonylag egyszerűen meg lehet csinálni, és a kazetta behelyezését sem akadályozza.

A kék saru csak 2,5 kábelhez való. Tudomásom szerint legalább 6 mm2 es vezeték használható földelésre szabad térben a mechanikai szilárdság megőrzése végett.

JUVILL


FR!
Köszönöm a méret pontosítást, és a hozzászólást.
Az érintésvédelmi felülvizsgálat részünkről minden esetben kitér ennek az ellenőrzésre, mivel nagy kiterjedésű fémszerkezet. A minősítés sajnos változatos. Vannak helyek ahol a főtartók be vannak kötve, és vannak ahol semmilyen érintésvédelem sincs.
Sajnos akkor ha tetszik, ha nem, leírjuk véleményünket, és ha a szerelés nem szabványos, akkor a minősítés nem megfelelő.



flatskerrobert

Kedves Szelei kolléga!


     Nem akarok kekeckedni, de a 2,5 sarúba vezetéket és nem kábelt szoktak kötni, gondolom te is így gondoltad.
Szerintem az álmennyezeti rendszereket beltérre szokták tervezni és nem szabadtérre, szín alá. Tudom mire gondoltál a mechanikai védelemmel kapcsolatban, de szerintem az álmennyezet feletti térben nincs akkora gyalogos mozgás, hogy letépjék az esetlegese EPH átkötéseket. Ha ebből indulunk ki akkor a tükrös armatúrák tükörős fém részét, amit külön le lehet szedni azt is 6-os z/s vezetékkel kellene bekötni? Gondolom nem.
FR.

Szelei

Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2012. december 23., 16:46:15 DÉLUTÁN
Kedves Szelei kolléga!
Nem akarok kekeckedni, de a 2,5 sarúba vezetéket és nem kábelt szoktak kötni, gondolom te is így gondoltad.
Szerintem az álmennyezeti rendszereket beltérre szokták tervezni és nem szabadtérre, szín alá. Tudom mire gondoltál a mechanikai védelemmel kapcsolatban, de szerintem az álmennyezet feletti térben nincs akkora gyalogos mozgás, hogy letépjék az esetlegese EPH átkötéseket. Ha ebből indulunk ki akkor a tükrös armatúrák tükörős fém részét, amit külön le lehet szedni azt is 6-os z/s vezetékkel kellene bekötni? Gondolom nem.
FR.

Tükör esetén hasonló az eljárás mit azon nyitható ajtók esetén a kapcsolószekrényben, hogy ha nincs rajta szerelvény nem kötelező a földelés, itt inkább elektró szmog hatáscsökkentés végett mintsem védelem. Bocs de jól értetted tényleg vezetékre gondoltam. És fent is tartom mivel baleset esetén a balesetet szenvedett biztosan a fém szerkezetbe fog kapaszkodni. És ahhoz nem kel a panelek felett sétálni.

Novill

Bocs juvill kolléga leesett. Itt valóban látható a raszter szerkezet. A szellőző és egyéb gépészeti szerkezetek be vannak kötve az EPH-ba általában.

Néhány szemelvény idézve  a régi MSZ 172-1:86 szabványból. Szerintem jobban szabályozta ezt a kérdést mint a maiak. Igaz teljesen más szemlélet uralkodik szerintem a mai szabványokban.

3.2.4.1.3. Az EPH- hálózatba bekötésre kerülő más - önállóan nem számottevően földeltnek minősülő - házi fémhálózatokat és fémszerkezeteket EPH- leágazó vezetéken keresztül az EPH- gerincvezetékekhez kell csatlakoztatni. E leágazó vezetékek olyan szigetelt vagy csupasz villamos vezetékek, illetve más, olyan villamosán összefüggő, jól vezető fémszerkezetek legyenek, amelyeknek eltávolítása nem valószínű.
3.2.4.2. EPH- hálózat kialakítása esetén ebbe be kell kötni minden olyan fémszerkezetet (gépet, épületszerkezetet stb.), amely az alábbi feltételek valamelyikét kielégíti:
- függőleges kiterjedése az adott helyen lévő épületrész egy teljes szintmagasságánál nagyobb, vagy - vízszintes kiterjedése 5 m-nél nagyobb, vagy  ( de ezt alkalmaztuk négyzet méterre vetítve is!?
- az épületet elhagyó vagy ide csatlakozó fém csővezetékektől nincs - elhelyezéséből eredően vagy szándékos intézkedéssel - villamosán elszigetelve, vagy
- az előzőkben felsoroltaktól nincs - elhelyezéséből eredően vagy szándékos intézkedéssel - villamosán elszigetelve, vagy
- fémből készült fürdőkád vagy legalább 500 l űrtartalmú, helyhez kötött fémtartály.

Megjegyzés: Az EPH- hálózatnak a villamos célú földelésekkel való összekötéséről a 3.1.2. szakasz intézkedik.
3.2.4.2.2. Azokat a fémszerkezeteket, amelyek egyes részei egymással - technológiai vagy szerkezeti, illetve kivitelezési okokból - villamosán vezetői összeköttetésben vannak, egyetlen szerkezetnek kell tekinteni.
Ezeket elegendő egyetlen helyen az EPH- hálózatba kötni.
3.2.4.3.3. az olyan nagy kiterjedésű fémszerkezetek esetén, amelyek több helyiségre, illetve szintre is kiterjed nek, és az alsó és felső, illetve a végpontok nem állapíthatók meg egyértelműen, a falak illetve a födémek áttörési helyeinek közelében;
3.2.4.3.4. az olyan nagy kiterjedésű fémszerkezetek esetén, amelyek alsó és felső, illetve végpontjai nem állapíthatók meg, de csupán egyetlen helyiségben helyezkednek el, a technológiai folyamat vagy az épületi elhelyezés nyilvánvalóan kitüntetett pontjai közelében;
3.2.4.4.1. Az EPH- gerincvezető keresztmetszete ne legyen kisebb, mint a berendezésben alkalmazott legnagyobb védővezető keresztmetszetének a fele. Rézvezető esetén legalább 6 mm legyen, és nem kell 25 mm2-nél nagyobbra választani. Más anyagú EPH- vezető keresztmetszete olyan legyen, hogy vezetése legyen azonos az így megállapított rézvezetőével.

3.2.4.4.3. Az EPH- hálózat leágazó és kiegészítő vezetékének keresztmetszete ne legyen kisebb, mint:
- ha két testet köt össze, akkor ezek védővezetői közül a kisebbik keresztmetszete;
- ha egy testet és egy fémszerkezetet köt össze, akkor a védővezető keresztmetszetének a fele;

de mechanikailag védett elhelyezés esetén legalább 2,5 mm2, mechanikailag nem védett elhelyezés esetén 4 mm2 legyen.
E vezeték céljára fel szabad használni a villamosán vezetői összekötést adó, más célú fémszerkezeteket is, ha eltávolításuk nem valószínű.

flatskerrobert

Kedves Szelei kolléga!


     Fénycső javításkor nem szoktam az álmennyezeti lapokat  a lámpatest körül kivenni, így nem fogok abba a harmatgyenge tartórendszerbe kapaszkodni.


Egyébként fénycsövet, izzót lehet feszültség alatt is cserélni, a szabvány úgy tudom nem tiltja.
És mi van akkor, ha valamilyen oknál fogva az álmennyezeti tartó kerül magasabb potenciálra az armatúra meg PE ponton van festék elszigeteli a kettőt és ott van a potenciál különbség.
    De ezt ragozhatjuk tovább, de nem akarom. A korábbi véleményemet meg fenntartom.
FR.

Villanyreszelő

Idézetet írta: flatskerrobertEgyébként fénycsövet, izzót lehet feszültség alatt is cserélni, a szabvány úgy tudom nem tiltja.

Üdvözlet FR!
Fényforrást,és biztosítót lehet feszültség alatt cserélni,én is így tudom.

JUVILL


Novill!
Semmi probléma.
Célegyenesben vagyunk.
Megtévesztő volt a hozzászólásom, mivel eredetileg a gipszkarton szerelés álmennyezetéről, annak tartószerkezetéről beszéltünk, én viszont más EPH-ra vonatkozó tartószerkezetről írtan.
Az valóban nem látható, és eléggé burkolt.
Kifejezetten örülök a szabvány pontok idézésének, és a végén a 2,5 mm2-es és 4 mm2-es vezeték mechanikai védettségre utaló előírásoknak.
Megint oda jutottunk, hogy a régi Magyar Szabvány milyen körültekintő volt. :)

flatskerrobert