Álmennyezet fém tartószerkezeteinek EPH-ba bekötése

Indította zsizsi, 2012. december 21., 17:53:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zsizsi

Kedves Urak!

Azzal a kérdéssel fordulok hozzátok hogy mi a véleményetek a gipszkarton álmennyezet fém tartószerkezeteinek az EPH-ba való bekötéséről? Monolit álmennyezet esetén a fém tartószerkezeteket milyen sűrűn kell bekötni? Igen struktúrált szerkezet lévén,hogy kellene helyesen, szabványosan eljárni? Minden egyes bordát be kellene kötni, az nem életszerű szerintem. Ebben várom észrevételeiteket, véleményeteket.

zsizsi

Szelei

Ez értelem szerűen marhaság. Mivel gipszkartonnal burkolva glettelve és festve, utána érinthetetlen maga a fém szerkezet, szerelés közben nem alkot egységes szerkezetet (fémesen nem egymáshoz csavarozzák hanem a mennyezethez). Az álmennyezet tartó viszont számomra is kérdés, nálunk az irodák hasonló szereléssel készültek sőt ezekben külön armatúrák vannak (ezek mind földelve) de a tartók sehol nincsenek  bekötve a földelés rendszerébe. Igaz a tartó sínrendszer sem kötéssel van rögzítve csak illesztéssel, és ezek is elcsúsznak egymástól ha kiveszünk pár mennyezeti lapot.

Gyurmaúr(fi-relé)

Én a hetekben fogok felszerelni egy lakóépületbe kb 80m2-nyi gipszkarton álmennyezetet, szintén monolit vasbeton födémbe. Természetesen, a 80m2 nem egy helyiséget, hanem 5, egymástól válaszfalakkal elkülönítettet jelent, épp ezért mindegyik helyiségben 1-1 ponton fogom az egyébként helyiségenként összefüggő, egymással fémesen kapcsolatban lévő traverzeket az EPH hálózatba kötni. (L.képek) Ott, ahol fém kábeltálca van, nos ott tök egyszerűen hozzákötöm a traverzet az egyik tálcatartó csavarhoz, oszt jónapot, a többi helyiségben pedig a legközelebbi EPH vezetékhez kötöm.

nova

Mint előttem is mondták, ez nem életszerű, hogy az átmenyezett be legyen kötve az EPH rendszerbe. Sok tartóelem szinte műanyag jellegű festék réteggel van bevonva. Ráadásul még ha be is akarnád kötni minden egyes darabját utána a lapokat nem lehetne a helyére rakni.  ;)
Sokszor ezek tényleg nem túl stabil szerkezetek, persze nem is ez a céljuk.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

nova, eszemben sincs mindegyik profilt bekötni, csak helyiségenként 1-1 UD (mennyezetre erősített vízszintes tartó profil, erre lesz ráerősítve a gipszkartonlap) profilt fogok bekötni, mivel ezen profilok a fali CD profillal mindehol fémesen kapcsolatban vannak, ezért így gyakorlatilag az egész tartószerkezet kapcsolatban lesz az EPH rendszerrel, mely azért is fontos, hiszen némely profilok fémesen kapcsolatba kerül(het)nek a sűllyesztett fénycsöves armatúrákkal, illetve a kábeltálcákkal.

flatskerrobert

      Ez megint egy jó téma.
Ha abból indulunk ki, hogy ez egy nagy kiterjedésű fém szerkezet akkor be kell kötni az EPH - ba és kész. Igen ám, de hogyan? Kazettás álmennyezetről beszélek. A teli gk. mennyezet az egy más téma, ott lehet fa tartószerkezet is. Utána néztem a rigips-nél ott erről a témáról mélyen hallgatnak. Technológiai  utasításban sehol nem szerepel.

Viszont volt egy megrendelő, ahol kifejezetten kérték a kazettás tartószerkezet bekötését az EPH-ba. A főtartókon van csúszósarus csatlakozási pont a végeken, és ezek lettek bekötve egy oldalról illetve átkötve a toldásnál. Tartószerkezet típusára nem emlékszem, de eltudom képzelni, hogy gyártmányonként változik, ez a megoldás. Ettől függetlenül szerintem több tízezer m2 álmennyezet lóg a levegőben nem, csak szó szerint ha nem érintésvédelmi szempontból is. Igaz ha süllyesztett armatúrákkal meg van tűzdelve az álmennyezet akkor az armatúra PE pontja fémesen hozzáér a tartóhoz, vagy nem!
Véleményem meg a tapasztalatom azt mondja, hogy be kell kötni, az EPH-ba.
FR.


zsizsi

Köszönöm a hozzászólásotokat!
Ezek szerint gyakorlatilag nincs egyértelműen meghatározva hogy mi a teendő ilyen esetben...

zsizsi

Novill

Ez egy érdekes felvetés. Én is találkoztam egy iskolánál egy másik kolléga által kifogásolt gipsz karton tartószerkezetének EPH bekötés hiányát. Ezek a tartószerkezetek nagyon sok elemből tevődik össze, ugyan a gipszkarton csavarok össze fogják, de minden elemét a gyakorlatban. A gipszkarton rászerelésekor nem látszik és nem érinthető a fémszerkezet. Utólag vizsgálni sem egyszerű, mert van amikor a fénycső armatúra rá ér a fémszerkezetre, ezért a PE vezető és az EPH külön mérése kérdéses bontás nélkül. A bekötés nem árthat, csak javít a védelmen. Én a felülvizsgálatoknál nem követelem meg, van amúgy is elég EPH pont vizsgálat. Olyan konkrét előírásról sem tudok ami konkrétan előírná ezt. De  ha van érvényes előírás, azt remélem a kollégák felteszik pontos szabvány pontra hivatkozva, mert csak így lehet eldönteni. A nem konkrét hivatkozások nem jelentenek segítséget.

JUVILL


Felvetődik egy kérdés.
Nagyon sok helyen álmennyezet van szerelve, melyek különböző I-es érintésvédelmi osztályú lámpatestekkel beépítettek. (Fénycsőarmatúrák, mélysugárzók.)
Mi a tapasztalat az álmennyezeti raszter EPH-ba kötéséről?

nyaki

Semmi(!), azaz van, de semmi különös. Mivel tudtommal semmilyen szabvány nem írja elő ezek bekötését az EPH-ba, így nem is találkoztam ezzel eddig a pályafutásom alatt, de attól még lehet. Én mindenesetre nem tartom egy rossz ötletnek, de ha ezt tényleg szabványban rögzítik, akkor felkötheti a gatyáját az összes villanyász, meg gipszkarton szerelő (akik ugye frankón értenek a lámpák szabványos bekötéséhez is), mert szinte minden keresztelem csatlakozópontjánál stabil átkötéseket kellene létesíteni.
Egyébiránt a lámpatestek mindegyike védővezetős, gondolom ezért nem erőlködnek ezzel sehol. :-\