MSZ HD 60364-5-54:2012 Földelőberendezések és védővezetők

Indította Novill, 2012. december 13., 18:19:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Egy szabvány változás megint:
MSZ HD 60364-5-54:2012
Kisfeszültségű villamos berendezések. 5-54. rész: A villamos szerkezetek kiválasztása és szerelése.
Földelőberendezések és védővezetők  (magyar nyelvű, az MSZ HD 60364-5-54:2007 Kisfeszültségű villamos berendezések. 5-54. rész: A villamos szerkezetek kiválasztása és szerelése. Földelőberendezések, védővezetők és védő egyen potenciálra hozó vezetők c. szabvány helyett, amely azonban 2014.04.27-ig még érvényes.

De mi is a változás az előzőhöz képest?

recens

Üdv.

Ahogy néztem az MSZT oldalát már vissza is vonták.  (MSZ HD 60364-5-54:2007 Visszavont!)
MSZ HD 60364-5-54:2012 van már érvényben.
Esetleg ha valakinek meg van, felrakhatná a T.k. –ba .
Vagy nincs véletlenül összefoglalója a változásokról?

tothgyula

TISZTELT KOLLÉGÁK!
Kérésem nekem is az, hogy aki tudja a változásokat e téren, sziveskedjék közreadni.
Bármilyen ÉVÉ módok (Hibavédelmi módok, nem nevetséges az elnevezés?) alapvető feltétele a megbízható földelörendszer. Az esetleges PEN vezető szakadásról már eleget társalogtunk! Tudjuk ennek az "Élet és vagyonvédelmi, tűzvédelmi"veszélyeit.
Már Tűzvédelmi Szakvizsgát is tettünk a 45/2011.(XII.7.) BM rendelet alapján. De kérdem én hogy mikor jön el az ideje egy ilyen aktuális szabvány díjmentes közzétételének?????
Tisztelettel aki olvassa. Toth Gyula felülvizsgáló.

Könyves Kálmán

" De kérdem én hogy mikor jön el az ideje egy ilyen aktuális szabvány díjmentes közzétételének?"

8715 Ft Áfával az MSZT webáruházában! Szerinted? >:(

Olvasásra a munkahelyem biztosítja a hozzáférést, de nem tudom, mások hogy tudják ezt megoldani, és ha kifizetik, érvényesíteni az áraikban?

Novill

Valóban ha az igazi erkölcsi normák lennének és egy ország azt szeretné, hogy a szakma  megfelelő szintre emelkedjen a gyakorlati szinten, közép és felső oktatásban. Akkor illene ingyenesen hozzáférhetővé tenni.  Mert ez hosszú távon megtérülne, abban biztos vagyok. A szakmaszint emelkedne. Ezzel szemben minden a pénzről szól. Továbbá nem beszélve az angolra a magyarra fordítás is nagyon lassan halad. Az ingyenes egyszerűsített felülvizsgálataim során több mint 80%-a a vizsgált lakásoknak közvetlen élet és tűzveszélyesnek tekintheti egy hiba esetén. Ez köszönhető bizonyos mértékben a szakmai szint csökkenésének.  Mitől is lenne ez? Biztos köze van hozzá, hogy nem áll rendelkezésre az oktatási intézmény tanulóinak a szabvány hozzá férése. A felülvizsgálóknak ugyan rendelkezésre áll egy MEE által készített szakmai jegyzet. A szabvány hozzáférést mindenkinek önállóan kell megoldani. A gyakorlatban a minősítő iratok tanulmányozásánál látszik a hiánya a szabványok hozzá férésének.  Persze lehet mondani, hogy aki villanyt szerel és  felülvizsgál az szerezze be. Ha lenne össze fogás mint ahogy nincs lehetne ezen segíteni, úgy hogy ne érjen támadás bennünket a szerzői jogok sértése mint. Egy szabvány részre való hivatkozással saját szavainkra ültetve ki lehetne beszélni itt, amiből összeállna végül is a folytonosabb részek. Ehhez viszont aktívabb fórum életre lenne szükség, több segítőkészséggel. Addig amíg csak főként az olvasás a jellemző azt jelenti, hogy nem használjuk ki a fórum adta lehetőségeket. A szabvány hiánya pedig lehetőséget ad arra, hogy a szakemberek megkapják az ejnye bejnyét a hatóságoktól. A szakértöknek is megmarad a lehetőség kirendelésekre jó pénzért megírni az elmarasztaló szakvéleményeket. Ugyanez a felülvizsgálóknak is fenn áll.
Igen ez az alap és hibavédelem idegennek hangzik számunkra. Ettől függetlenül mi azért továbbra is használjuk az érintésvédelmi szót, és érdekes módon mindenki megérti. Ezen kívül több ilyen fogalom van régi és maiak között.

Könyves Kálmán

 "Ha lenne össze fogás mint ahogy nincs lehetne ezen segíteni, úgy hogy ne érjen támadás bennünket a szerzői jogok sértése mint."

Hogy gondolod, dobjuk össze az árát egy hozzáférésnek, és aki beszállt, megkapja a felhasználónevet és a jelszót?(Működik így is, csak egy használó lehet bejelentkezve egyszerre!)

Novill

Nem arra gondoltam. A témát kibeszélve és kérdésekre válaszolva, saját szavainkkal leírva. Mint ahogy látni lehet sok helyen a szakmai hivatkozásokat.

tothgyula

Látom, darázsfészekbe nyúltam! Örülök, hogy a téma (a Szabványok díjmentes közzétételének kérdése) nem közömbös a Tisztelt Kollégák számára. Van egy szólás "Addig üsd a vasat, amíg meleg".
És itt megszólítom a Tisztelt Szabványkiadókat! A tűzmegelőzés( pl. a ma közzétett IX.kerületi szállodatűz) nem ér meg annyit forintban, hogy a fontosabb szabványokat
DÍJMENTESEN feltegyék a FÓRUMRA? Vajjon az említett szállodában mikor volt az EBF és ÉVÉ felülvizsgálat? Megtörténtek-e a kijavítások? Stb.
Tisztelettel TothGyula felülvizsgáló.

Novill

Sajnos a szabvány kiadók is a szabvány eladásból és oktatásból élnek.  Így nem várható, hogy lemondanak a profitról. Az államnak is jó így ahogy van, mert így több bevételhez jut. Az eltérő erkölcsi normák is az ingyenesség ellen van.  Mint ahogy olvastam az egyik helyen ami ingyenes azt nem becsülik. Van nekünk a fórumnak ez az ingyenes egyszerűsített villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat kezdeményezésünk. Megkerestük az Elműt is az esetleges nem anyagi támogatásuk miatt.  Válaszoltak rá, hogy örvendetes a kezdeményezés , de egyenlőre nem kívánják támogatni a kezdeményezést. Gondolná az ember egy áramszolgáltatónak a villamos biztonságtechnika fontos szempont, főként ha ingyenesen fel is ajánlják. Az a baj, hogy a szabványok írott változata összességében sok embernek megfizethetetlen. Így aki nem jut ehhez hozzá megfelelő ismeretek nélkül végzi a munkát.

Villanyreszelő

Mi lenne ha lenne fi relé a fogyasztásmérő mellett kötelezően szabványban?
Az sem érné meg a temetkezési vállalkozónak,elnézést a drasztikus viselkedésért.