TN rendszer, hurokellenállás értékei áram-védőkapcsoló alkalmazásával

Indította birok57, 2012. november 18., 13:37:42 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

"Hülye" németek sem értik a szabványt, ;D azok is mérik a hurkot ha kell, ha nem! ;)

Átlagember

Kérdés : Miután megmérem az ÁVK-n szükséges méréseket, az "utána lévő" dugaljaknál egy ÉV univerzál-lal "lecsapatom" az ÁVK-t. Ez gondolom megfelel a külső hibaáramkörös tesztnek. A kérdésem az lenne, hogy ez megfelelő-e a védővezető folytonosságának vizsgálatára, amit fent veséztetek ki ?

nyaki


Novill

Egy érdekes esetbe futottam be. Egy felülvizsgálatnál két cég év felülvizsgálati jkv-k tanulmányozása során két ugyanazon területről két eltérő jkv-t láttam eltérő időben. Az egyikkel nem volt semmi problémám, vagyis elfogadhatónak tartottam. A másikkal kapcsolatosan már a véleményem eltérő volt. Megpróbáltam bemásolni a táblázat fejrészét egy sorral, de nem sikerült, kicsit el van csúszva az eleje. Gondolom azért értelmezhető lesz így is. A felülvizsgáló mindent RCD-re vett. Holott nem minden rész van ávk-ra kötve. Így a táblázatban lévő dug.aljzat se nincs rá kötve ávk-ra.  Mi erről a kollégák véleménye, helyesen járt-e el a felülvizsgáló? Ha nem, akkor gondolom érthető mindenkinek. Ha viszont jól járt el a felülvizsgáló, akkor egy kis továbbképzést lehetne tartani e témában itt a fórumon. Sokan dolgozunk felülvizsgálóként, így sok fajta minősítő irattal találkozunk. Elvileg az előírások azonosak, de mégis vannak eltérő értelmezések.


Fecó

Szerintem ezt nem lehet többféleképpen értelmezni, hiszen a kioldószerv vagy kismegszakító, vagy FI-relé, nem lehetetlen hogy az elosztó rajza vagy felirata vezethette félre a felülvizsgálót?

Novill

A létesítményben többnyire  kismegszakítókkal van megoldva a védelem, és csak négy részen van ávk-val kegészitve. Vagyis a kioldó szervek eltérőek. Ezért úgy gondolom a felülvizsgáló nem járt el helyesen a felülvizsgálatkor. Vagyis a minősítő irata nem volt a tényleges műszaki állapotnak megfelelően kiállítva. Rajzok egyáltalán nem voltak, vagyis nem álltak rendelkezésre, így a felülvizsgálónak kellett a rendszert felmérnie a helyszínen.

Sztrogoff

Az a baj ezzel, hogy nem oldotta meg még senki az ÁVK-s rendszerek normális felülvizsgálatát. Mármint normálisnak én csak azt nevezném, ha minden végpontról (készüléktől) lecsapatná az ember - és utána még az ÁVK áthidalása mellett mérne hurokimpedanciát. Értem én, hogy ez a gyakorlatban megvalósíthatatlan, nem kell felvilágosítani. :D
Most tulajdonképpen jóindulatú elnézés (mármint a problémától elfelé, a távolba nézés) uralkodik a követelmények megfogalmazóiban, hiszen az érintésvédelem egy életvédelmi intézkedés, más életvédelmi intézkedésnél meg soha nincs olyan, hogy egy (azaz nem is kettő, vagy több) téveszthető azonosítási módszer elegendő.
Voltak ötleteim, de a kapható gyártmányok sokfélesége miatt megálltam a gondolkodásban.

Csak egy kapcsolódó területről vett példa: Amikor annak idején a tirisztoros műszer nyomógombjának benyomásakor véletlenül éppen felnéztem, és megláttam, hogy egy aprót pislant a fénycső, akkor hazamentem, elvittem az ÉVÉ-F-et, benyomtam a gombot, és láss csodát, vadul hunyorgott a világítás.. akkor elhatároztam, hogy én nem modernizálok. :D

Novill

Az év felülvizsgálatnál minden kollégának meg van a bevált módszere. Ez érthető is, hisz a felülvizsgálónak meg van a saját felelőssége büntető jogilag is. A fejlődés folyamatos ez látható az év műszerek tekintetében is. Így új vizsgálati módszerek kerülnek elő a régiek mellett. Nálam az ávk még mindig egy kiegészítő védelemnek számít. Természetesen a minősítő iratban minden ávk-t szerepeltetek a szemrevételezés, teszt gomb háromszori működtetése mellett feltüntetem az automatikus vizsgálat 7 pontját, valamint szerepeltetem a leoldási értékeket is. Így nem érhet vád, hogy nem vizsgáltam az ávk-t. Ezen kívül mindenhol ( minden ponton) hurokellenállást mérek, melynek értékeit rögzítem a minősítő irat táblázatában. Természetesen ezen kívül még vannak vizsgálatok amelyeket el kell végezni. Tudom sok kolléga nem mér mindent végig minden ponton, szúró próbaszerűen illetve csak a végpontokat mér. Olyan vizsgálatot nem tudok elfogadni megfelelőnek, amit az előzőekben bemásoltam. Főként ha nincs is áramkörön ávk és mégis RCD-t szerepeltet. Arra lennék kíváncsi ha probléma merülne fel utólag és hatósági felelősségre vonás történne. Hogyan tudná megvédeni magát szakmailag a felülvizsgáló. Jó volna ha azok akik ezt az új vizsgálati ( ami már elég régi valójában) módszert alkalmazzák kifejtenék a szakmai álláspontjukat ezzel kapcsolatosan. Hasonlót lehet látni a felülvizsgálói jegyzetben, ami eltér a bemásolttól.

Sztrogoff


Novill

Nem az ávk-n keresztül, ávk áthidalásával mérem. Ez plusz munka áthidalás és visszaállítás. Így a vezeték hálózat és ávk is van ellenőrizve. TN hurokellenállás méréssel természetesen.