Napelem rendszerek

Indította nova, 2011. március 12., 09:31:55 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

czapi

Védelem, kapcsolás és leválasztás napelemes berendezésekben EATON katalógus.

Novill

Az elmúlt napokban kellett az egyik ügyfélnél a meglévõ villamos hálózatot némileg átalakítani a napelemek telepítése miatt. Az elosztó szekrénybe be kellett kötnöm a napelemtõl jövõ  hálózati vezetékeket és az EPH vezetéket. A telepítõ csak egy sarkú leválasztást alakított ki. Kérdem tõle, hogy nem kell kétsarkú  leválasztást kialakítani neki? Válasz nem kell, mivel ezt az inverter megoldja. Valahogy ezzel úgy vagyok, hogy illene neki kétsarkú leválasztást kialakítani. Kinek mi errõl a véleménye?

JUVILL


A kétsarkú leválasztást tartom megfelelõnek.

Novill

Ha lesz idõm megnézem az MSZ HD 60364-712:2006 szabvány, hogy mit ír errõl. Biztonsági szempontból a kétsarkú leválasztás mellett vagyok.

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak, én továbbra is erre szavaznék...
Hensel napelemes rendszerek
aki ezt alkalmazza, az "annyira" nem lõ mellé. Az a véleményem, ha egyszer valaki sk áramtermelésre adja a fejét, akkor inkább a jéghideg profizmus irányába tolja a szekerét, mintsem hogy egy hekmánnyal nagyobb kárt csináljon, mint amekkora hasznot hajt mondjuk egy 137ezer Ft értékû cucc "helyettesítése"...
Az is tény, hogy én osztottam-szoroztam és arra jutottam, hogy egy 5-6kW/h teljesítményt leadni képes napelemes rendszer ára nagyjából 6-7 millió Ft, szóval érdemes utána számloni, hogy egy átlag családi ház esetén,ahol az éves villanyszámla mondjuk 200-250ezer Ft, nos ott egy "laza" 20-25év, mire ez megtérül.
Háát, nem tom... ???

Voltalarm

Sziasztok! Ennél azért vannak kedvezõbb árú, jobb minõségû rendszerek. Jelenleg egy "full extrás" német rendszer esetén is maximum 13év megtérülési idõrõl beszélhetünk. Ez már telepített ár.

nova

Gyakorlati tapasztalatokat esetleg meg tudnál osztani a napelem rendszerekkel kapcsolatban? ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nyaki

Az egyik helyi villamos csapat, nemrég telepített Szlovákiába egy, ...talán többszáz MW-os napelemes erõmûvet. Meg kell hogy mondjam, nem semmi. Ott a bekerülési ktg. 1Euro/W-ra jött ki. A világon egyetlen kínai cég gyárt egy olyan speciális napelemet, aminek a leírtak szerint 80% feletti a hatásfoka. Ezeket a cellákat telepítették, az erõátvitellel egyetemben. 1 évig szórakoztak vele. Nagy titok övezi a technológiát, ezt azért elmondták.

nova

Én az ilyen hatásfokú napelemrõl mintha olvastam volna, de abban a cikkben ha jól emlékszem még csak laboratóriumi körülmények között mûködött a technológia.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nyaki

Hát,... ez már a valóság, úgy tûnik. ;)
Ajánlom, hogy nézzétek meg még egyszer a Man in black címû film elsõ részét. Abban Tommy Lee Jones mond egy monológot az ifjoncnak, Will Smith-nek, a parkban, egy padon ülve. Azon el lehet rágódni.