EPH hálózat kialakítása fogyasztásmér?nél

Indította Villanyreszelő, 2012. november 04., 17:58:59 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyreszelő

Üdv a csapatnak.
Egy vidéki ismerősöm a telkére épített egy új lakóházat,amiből a betonalap földelést kihagyták,mert "drága".
na most felkért hogy vezetékezzem be neki ezt a létesítményt.
Elmentem hozzá szemrevételezésre,és a fogyasztásmérő szekrénynél be van vezetve a NEFH,de nincs össze kötve,ezt a hurok impedancia mérésem is igazolta a különbséget.
Az új építésű háznál létre kéne hoznom a megfelelő értékű földelést amit szondákkal alakítok ki,fel szerelem fi relével,de hogy alakítom ki az EPH hálózatot?
EPH-hoz össze kéne kötnöm a nulla vezetőt,és a földelővezetőjét,amit nem merek megtenni,ha a szolgáltató nem nullázott.
Mit tegyek?

Novill

Az NEFH az már a múlté, mint tudjuk mindannyian. Ezért a mérő utáni első házi elosztónál kell képezni az összekötési pontokat.  Ide csatlakozik az EPH vezető is. Családi háznál egyszerűen MKh 6-os vezetékkel az EPH csomóponttól jövő vezetéket rákötöd az elosztó PE pontjára. Fi relé előtt végzed el az összekötést. Tudtommal ha nullázás belső feltételei ( régi szabvány, illetve az újabb szabvány) teljesülnek nincs szükség az áramszolgáltató engedélyére. Vagyis lehet nullázni.

Villanyreszelő

Köszönöm a segítséget.
A dolgom nehezíti még,hogy a méretlen fővezetéken található egy régi típusú fi relé.
Ami szabály ellenes.
A mérő alatt le van verve egy sárgaréz cső,melyből csatlakozik egy 2.5-es HO7V-k (mkh),ráforrasztva.
Ennek van 1.5 ohm földelési ellenállása hitelesített évé univerzállal.
Ezt kicserélném MKH 10-esre,vagy elegendő a 6mm2 ide is?
Nullázáskor  nem kell számolni a megszakítókat érintésvédelmi lekapcsolásra?

JUVILL


Mire gondolsz, mikor azt írod, hogy nullázáskor nem kell számolni a megszakítókat lekapcsolásra? :)
Ha nullázás az érintésvédelem, akkor képlet szerint kell számolni a megengedhető hurokellenállás értéket.
A képlet: R (kisebb/egyenlő) fázisfeszültség (230V) / a kismegszakító névleges árama
(In) x alfa (kioldási szorzó)
Az alfa értéke függ a kismegszakító karakterisztikájától, és attól, hogy hol mérsz.
Más az értéke egy elosztó esetén, és más, ha végáramkörön mérsz.

Villanyreszelő

Olvastam egy részt a legrandnál,mely szerint TN rendszernél A gyakorlatban nem szükséges a lekapcsolási
idővel számolni, ha az áramkör megszakítóval
van védve. Ugyanakkor késleltetett kioldású
megszakító esetén meg kell vizsgálni a
készülék teljes lekapcsolási idejét (késleltetés
+ kontaktus nyitás ideje).
MSZ HD 4-41 szerint a TN rendszereken elosztó áramkörökre a megengedett lekapcsolási idő 5 S
Köszönöm a segítséget.

Novill

A 1,5 ohm földelési ellenállás érték jó érték nullázásra (TN), de védőföldelésre (TT) kevés. Réz földelőt alkalmazása szakszerűtlen, de érdekes nagyon régi házaknál én is találkoztam már néhánnyal, ami még hosszú távlatban is viszonylag jó értéket mutatott.  10-es MKh -nál kisebb keresztmetszetet ne alkalmaz a földelőtől felfelé.

Villanyreszelő

Én úgy gondoltam hogy telepítek még földelő szondát, az új létesítménynél is,és össze kötöm.
Mekkora a megengedhető földelési R TT rendszernél? 0.5 ohm?
A méretlen fővezeték 10mm2 megszakítók 3X16 C Gyakorlatilag akkor nullázható a hálózat.
A tulaj szerint így is volt,amíg nem szenvedett áramütést a felesége egy vasalótól.
Ezután jött egy villamos kolléga,és felrakott a méretlen hálózatba egy 30mA-es fi-t,"mert csak ott fért hozzá",majd szétbontotta a nullát,és a PE-t,mert lekapcsolt.
Akkor nullázáshoz földhurok 230/In x alfa,vagy a fi I névlegest  vegyem alapul?

JUVILL


Az új európai szabvány, az MSZ EN HD 60364 megszüntette az eltérést a TT és a TN rendszer között a megengedhető hurokellenállás értékben. Jelenleg már a TT rendszerben is R (kisebb - egyenlő): Uf (fázisfeszültség) / Ib x alfa értékkel kell számolni.
Ha az áramkörben ÁVK van létesítve, (mivel ez kel!), akkor TT rendszer esetén a képlet:
R (kisebb -egyenlő:  50V /  I (delta n). Az "I delta n" az áram-védőkapcsoló névleges kioldóárama.
Ha kéred, segítek az "alfa" értékének megadásában.

Sztrogoff

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2012. november 04., 20:04:21 DÉLUTÁN
...
A dolgom nehezíti még,hogy a méretlen fővezetéken található egy régi típusú fi relé.
Ami szabály ellenes.
...
Bocs, de ez szabályos volt valaha.

FPepe

Üdvözletem!


Egy vidéki családi házban lakom, ami egy két (különálló) lakásos ház, egy árambekötéssel (csak egy fázissal). Mivel a '70-es években épült, ennek megfelelő a technikai színvonal is: a mérőnél egy kisautomata (nyomkodós, 15A-es) az óra előtt a méretlen részen, és egy kisautomata az óra után, a mért részben, a falakban alu vezetékek, védővezető nélkül. Ezt gondoltam kicsit tovább fejleszteni, így egy lakásfelújítás során az órától távolabbi lakásban kicseréltük a vezetékeket (1.5-ös MCu), a szerelvényeket, védővezetővel. Ezen felbuzdulva szeretném külön választani elektromos szempontból a lakásban, amit lehet, külön biztosítással. Ennek megfelelően az órától vittem vezetékeket ahhoz a lakáshoz a padláson (17m hossz, MÜII-es csőben, 2.5-ös hajlékony vezetékekkel 4 fázis, egy nulla, és egy védővezető), amit a távolabbi lakásnál egy falon kívüli elosztódobozzal osztottam szét (szoba, konyha, terasz, bojler, garázs). Az óránál felszereltem a kismegszakítókat, és egy Fi relét is (30mA/25A). Ekkor jött az érdekes rész: a kismegszakítókat még fel se kapcsolom (az óra előttit sem!), de a Fi relé már leold. Végiggondolva arra jutottam, hogy földelés hiánya lehet a rendszernek, a bejövő (EON) nulla vezető valószínűleg nem teljesen földpotenciálon van, képes 30mA áramot produkálni a lakás nullájához képest. Tény, hogy (még) nincs földelés a PEN részen, csak közösítve van a bejövő nullával, tehát földelést kell csinálnom (amúgy is terveztem). Szereztem egy 1.6m-es szondát, a kérdésem, hogy elég lehet-e, vagy komolyabb szondát szerezzek be (olvastam 3m-esről is)? Milyen messze lehet az órától (gondolom a minél közelebbi a jobb, 9m már túlzás?), elég 6mm2-es vezeték, vagy vastagabb kell? Nem teljesen analfabétaként állok a dologhoz (elektroműszerész lennék), de nyilván a szabványok ismerete miatt külön szakma a villanyszerelői. Várom a konstruktív javaslatokat, előre is köszönöm!