1 fázisú villanymotor forgásirányváltása

Indította petike199600, 2012. október 24., 17:00:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Marton

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. október 26., 23:50:47 DÉLUTÁN
Szelei kolléga által feltett rajzok nem az általad említett 2., hanem az 1. típusú bekötésre hasonlít, mert az bizony egy kajak 3 fázisú aszinkron motor, 1 fázisra átalakítva, üzemi kondenzátorral, ami szerény meglátásom alapján egy kb. 1,5kW-os moci.
Azok a zártkalickás aszinkron motorok, amik az általad is említetten, kimondottan 1 fázisra készülnek, 1 tekerccsel a büdös életben nem fognak elindulni, ezért hoznak ki egy általad is említett nagyobb impedanciájú segédfázis tekercset vagy különállóan, vagy az állórészben már közösítve.
Szelei kolléga képein egy klasszikus egyfázisú motor kapocsdeknije látható, nem pedig egy három fázisú motor egyfázisra kötve. Ez savair írásában az 1. pontban írtaknak felel meg ahol az iány váltáshoz az átkötõ lemezek a fényképeken megfelelõen megcserélve történik a "bármelyik tekercs   két  vezetékét megcseréljük a motor  iránytvált" állapot.
A rajzon ábrázolt kapcsolás annak ellenére, hogy három kivezetett (belül közösített pontú) bekötésü, nem a savair 2. ponja szerinti mert itt nincs fõ illetve segédfázis tekercs, ennél mindkét tekercs azonos impedenciájú(ellenállású), itt egyszerûen lehet iránytváltani a rajz szerinti, a kondi egyik vagy másik pontjára adott fázissal. Azaz vagy a SSR1 vagy a SSR2 bekapcsolásával. Ezt használják a kisteljesítményû állítómotoroknál, pl. fûtésszelepeknél.
Három fázisú eset az írások között csak a Steinmetz-kapcsolás említése.

savair

Így igaz Marton kolléga :) 
Leggyakrabban   a  forgótárcsás mosógépek  motorjai  vannak  így tekerve,  ha  jól emlékszem kétfázisú  motoroknak  is  hívják õket  de  ez  csak egy  elnevezés  természetesen egy  fázisról  üzemelnek.... 

nyaki én a hozzászólásomban  csak  az aszinkron motorokról  írtam  a  soros (univerzális)  motorról nem....    Helyettem  leírtad  te  a  mûködésüket... :)
Én  gerjesztõ  tekercs  alatt  az  egyenáramú  gépek  gerjesztõ tekercsét  értem.....   

nyaki

Marton!
Igazad van, nem voltam elég figyelmes a képre. Tényleg a klasszikus 1 fázisú motor van a képen, mert hibádzik a W1-W2 tekercs. ???
Savair!
Figyelmetlenségemet már nem tudom tetõzni. Megkövetlek! ;)

faxelektro

Azt szeretném kérdezni hogy adott egy egyfázisu villanymotor 2,2 kW 2980 for/perc milyen kondenzátor jár hozzá mivel amelyik rajta van annyria meg van rongálódva hogy semmi adat nem látszik rajta.Vagy hogy kell kiszámítani a kondenzátor értékét.Elõre is köszönöm szépen a válszokat!

savair

Mi  ezt az  iskolában a következõ képpen  csináltuk:

A szóbanforgó motor  tengelyét  rögzítettük.  Torod  tarfoval 0 voltról  addig  emeltük  a feszültségét  míg a  motor  álltal  fel vett áram  megegyezett  a  motor névleges  áramával..
Ezt követõen  a  motor  tengelyére  egy  kart  szereltünk  ami  egy  mérleget nyomott.. (  az  elõbbiekben leírtak alapján  megállapított  feszültséget  kapcsoltunk a motorra)   A  kondenzátor kapacitásának értékét pedig  1MF-tól  folyamatosan  növeltük  közben  a  motor  tengelyére  szerelt  kar   erõt  fejtett ki  a mérlegre.   A  kapacitás értékének  növelésével  folyamatosan  nõtt a  mérlegre kifetett  erõ  , egy  adott  értéknél  viszont  nem nõ tovább  hiába  növeljük a   a  kapacitást.   Ezen érték   az  vagy  ennél  egy  kicsit  kisebb   ami  a motornak  optimális  és   így  a legjobb a  hatásfoka..
Ez  volt  a  suliban  a  valóságban   persze  ezt a hosszadalmas  procedúrát  nem  szoktuk  alkalmazni.. 
Jó  módszer  az  ha   folyamatosan  méred  a  motor  áramát  és  változtatod  a kapacitást,  a  legkisebb áramfelvételt és  a motor  leg egyenéletesebb  járását  produkáló kondi értéket használod.

Arra  én is  kíváncsi lennék hogy  számolni lehet e  ezt  az értéket??!! :) ;D

nyaki

Üdv!
A kondikat a mellékletben leírtak szerint lehet méretezni.

Marton

Én a napokban alakítottam át egy EVIG 3x380V 1500W 1440rpm motort egyfázisra. Nekem 60mikrós kondi lett megfelelő, deltába kötve. Több értékkel próbáltam, 30; 90; 120mikróval is miközben a tekercs áramokat is méregettem, ezekalapján döntöttem a 60mikrónál, melegedés szempontjából is megfelelőnek véltem.

balzsi

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. november 03., 01:36:15 DÉLELŐTT
Üdv!
A kondikat a mellékletben leírtak szerint lehet méretezni.

Ezzel a melléklettel kapcsolatban lenne egy kérdésem. Tudomásom szerint a három fázisú villanymotort egy fázis esetén deltában kötjük. Akkor mi is az a kétféle számítás?

nyaki

Nem.
Az ún. Steinmetz-kapcsolásban lehet csillag-delta kötés is. Mivel deltakapcsolásban sokkal nagyobb az indítónyomaték, ezért több kakaóra is szükség van, amit lekövethetsz a képletekből is. Ha nem kell nagy indítónyomaték, mint pl. vízszivattyúnál, akkor lehet használni a csillagot is.
Rajzolj le egy ilyen kapcsolást és látni fogod, hogy miért is használható a csillag üzem is egy fázis esetén, bár kisebb teljesítményű lesz a deltánál. Azt azért elárulom, hogy mindenképpen 450V-os kondik kellenek ilyen kapcsolásban, mert itt soros és párhuzamos rezgőkörök vannak,...de az írott szakirodalomban is gyakori említést tesz erről az üzemről.

ELEKTOR-KALANDOR

 :-\A forgásirány csak akkor valósul meg ha a segédfázis áram irányát megváltoztatod ,egyszerűen a sf tekercs másik végére rakod a kondit. Arra vigyázz nehogy felcseréld a segéd és mukatekercs kivezetéseket.Van állandó üzemű és indító kondi ez sem mindegy,van ahol nyomógombot ,és van ahol indító relét relét használnak .Ha a segédfázis tekercset belül a motorban kötik el és csak az egyik végét hozzák ki akkor nem lehet megfordítani.