Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Kérdések - válaszok => Villamos terv, kapcsolási rajzok => A témát indította: Simon Endre Dátum 2017. december 28., 10:14:51 DÉLELŐTT

Cím: ÉV relé
Írta: Simon Endre Dátum 2017. december 28., 10:14:51 DÉLELŐTT
Tanulókoromban és kezdő szakiként még sok helyen láttam és szereltem is a fentnevezett szerkentyüt. A 60-as években megjelent NDK (DDR) első ÉVK kiszorította és a sűlyesztőbe küldte ezt a védelmi eszközt. Volt olyan korszak amikor ez ÁVK is "évérelé" volt és a kereső most is azt dobja ki, próbáld csak meg! Mivel ez (névleg) feszültségvédelmi ezköz de valójában áramvédelmi mert a belső ellenállásából és a teszt áramköréböl is erre lehet kovetkeztetni. A PEN hibák marcangolásánál belegondoltam ezt nem kellene vagy lehetne (elvként) felhasználni, ugyanis  indokolt lehetne, de nincs utóda és az eredeti felhasználás és kapcsolástecnikája is úgyszólván elavult, de még inkább alkalmatlan is és ez tulajdonképpen aktiv önnálló védelmi eszköz kellene legyen ez viszont valóban  RELÉ ! és csak főéramköri tartozékkal használható. Az eredeti lekapcsolási pont  AC 24V (kb. 50mA .) Aki találkozott vele, esetleg még szerelte is szóljon hozzá!
Cím: Re:ÉV relé
Írta: JUVILL Dátum 2017. december 28., 16:03:10 DÉLUTÁN

Nagyon régen találkoztam vele. Nem biztos, hogy jól emlékszem,  inkább védőföldelt (TT) hálózaton alkalmazták.
Abban az időben (1960-as évek vége) az érintésvédelem eléggé gyerekcipőben járt, nem mindenhol voltak meg a nullázás feltételei.
Olyan épületeknél láttam, ahol villamos szaki volt a tulajdonos, és biztonságosabb szerelésre törekedett.
Cím: Re:ÉV relé
Írta: pgz Dátum 2017. december 28., 16:46:56 DÉLUTÁN
T Urak !

Ez szerintem a klasszikus feszültségvédőkapcsoló, a védett berendezéstől ( itt a rajzon motor ) legalább 10m -re elhelyezett segédföldeléssel .
A seregben régen ez volt az általános védelmi módszer pl. műhelykocsiknál, a 90-es évekig biztos ilyet használtak.

Üdv
Cím: Re:ÉV relé
Írta: JUVILL Dátum 2017. december 28., 17:16:55 DÉLUTÁN


A feszültségvédő-kapcsoláshoz a földelést nullpotenciálú helyre kellett telepíteni.
Ez a honvédségnél terepen megoldható volt.
Cím: Re:ÉV relé
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. december 28., 19:30:32 DÉLUTÁN
Egy-kétszáz ohmos segédföldelést elég könnyű volt telepíteni. A függetlenséget megőrizni viszont a vascsöves városi környezetben nem volt olyan egyszerű, amikor utoljára említette valami írás az FVK-t, nem véletlenül hozta példának, hogy erdészház. :)
Csak akadékoskodásből, de a földtől megbízhatóan elszigetelt berendezés védelménél a berendezéstől nem kellett tartani a 10 m-t. Viszont minden más földdel érintkező berendezéstől és minden földeléstől is.
A próbagomb itt sem volt teljes értékű próba, mert az ÉV-relé és a készülék közti összeköttetést nem vizsgálta. Az meg, mivel egy drót volt magában, könnyebben eshetett a nemtőrödömség áldozatául.
Cím: Re:ÉV relé
Írta: Simon Endre Dátum 2017. december 28., 19:47:51 DÉLUTÁN
A téma régóta  foglalkoztat viszont irodalmmal és kézzelfogható (tárgyi) anyaggal csak néhény hete rendelkezem, mert ezt egy ócskapiacon leltem fel az eladója még pénzt is akar érte kérni csak nem tudta  hogy mit akar eladni. Kibontani nem lehetett a csavarjai meg sem mozdultak amikor kiborítottam belőle a sarat nagylelküen odaajándékozta. A sorsa az lesz hogy a Veszprémi Villamos és Energetika magángyűjteménynek ajándékozom egy kis kozmetika után A gyűjtemény tulajdonosa (léltrehozója) Gombor József régóta ismert veszprémi "villanyos" dinasztia sarja, dédapja Siemens  S12 kismegszakítokkal szerelte a kórház melletti Károly templomot valmikor a 1900-as évek elején, tudtommal ma is még a helyükön vannak.