Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Kérdések - válaszok => A témát indította: mda871 Dátum 2017. november 22., 14:15:58 DÉLUTÁN

Cím: Fi relé nélkül
Írta: mda871 Dátum 2017. november 22., 14:15:58 DÉLUTÁN
Ha nincs fi relé és csak fekete kék(pen) vezeték jön be az elosztóba.Feketét kötöm a kismegszaikítóba a kéket a nulla sínre és a PE sínt egy darab vezetékkel összekötöm a nulla sínnel és erre mennek a földelések?Ez jó e így?Illetve ha 3 vezeték van és nincs fi relém akkor fekete kismegszakító,kék nulla sín,sárga zöld PE sín és itt már nem kötöm össze a nulla sínnel.Ez jó lehet így?
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: JUVILL Dátum 2017. november 22., 14:40:11 DÉLUTÁN

Ha csak kettő vezeték érkezik az elosztóba, az már necces.
Kérdés, a két vezeték közül az egyik vezető PEN vezető-e, ha igen akkor a szétválasztásról, már sokan írtunk, és a bekötésről is. Ha csak fázis (fekete) és kék (nulla) érkezik, akkor már gond van. Mivel az PEN vezető feltételezhetően a becsatlakozás előtt, már szét lett választva. Ezt meg kell nézni. Szemrevételezéssel, nyomvonalkövetéssel, méréssel.
Ez esetben be kell vezetni a PE védővezetőt, mert e nélkül nem tudsz áram-védőkapcsolást létesíteni.
(Megjegyezném, ha az elosztóban eredetileg sincs PE védővezető szerelve, akkor az onnan leágaztatott I-es érintésvédelmi osztályú berendezéseknek sincs érintésvédelme.)

A 3 vezetékes betáplálást már kiveséztük. ;)
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: mda871 Dátum 2017. november 22., 15:21:09 DÉLUTÁN
Olvasd el légyszíves amit írtam mert én most arról beszéltem  ha nincs fi relé csak kismegszakítók.Értem amit írsz de a kérdésem nem ez volt.Meg arról van szó hogy ha fázis pen jön be meg ha fázis nulla föld akkor hogy kell bekötni a sínekre.Hogy fázis pen vezetőnél mit hova kötök meg fázis nulla föld vezetéknél ha nincs fi relé.Akkor a pent nulla sínre vagy föld sínre kötöm e vagy nulla sínre és összekötöm a föld sínnel...
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: JUVILL Dátum 2017. november 22., 16:06:13 DÉLUTÁN

OK! :)
Elolvasom, mit írtál, meg azt is amit válaszoltam. :) Mármint, ha nincs "FI relé".
Én meg arra kérlek, hogy azokat olvasd el, amiket eddig írtam, írtunk, és a kollégák rajzoltak. :)
Meg arra is, hogy is jó lenne, ha először tisztában lennél az alapvető fogalmakkal.
Nem kell messzire menni. A FÓRUM-on olvashatsz elég sok mindenről.



Üzenet összefûzve: 2017. november 22., 17:59:45 DÉLUTÁN



mda871!

Bocs, de most van egy kicsivel több időm, és egy - két gondolatot még írnék a figyelmeztetésedhez.
Ha nem tanulsz meg rajzot olvasni, akkor teljesen mindegy, mit teszünk fel neked, és azokhoz mit írunk le.
Valóban írtad, hogy 2 vezeték érkezik az elosztóba. Fekete mint fázis, és egy kék(PEN).
Azért fejtettem ki a véleményem, mert nem vagyok arról meggyőződve, hogy megnézted, hogy az kék vezeték valóban PEN vezető-e. Színét tekintve (ha nincs ellentétes színnel /zöld/sárga, lehet csak nulla vezető is.
Elég szomorú, ha valóban ilyen a betáplálás. Ezt kell ellenőrizni. Írtam egy módszert hozzá.
A berendezések érintésvédelme igencsak függ attól, milyen az elosztó szerelése. Egy felülvizsgálat esetén is, mindig a betáplálástól kell elindulni.
Mindentől függetlenül javaslom, olvasgasd a témaköröket, és azért az rutinos szakikkal ne vitatkozz, örülj, hogy segítő szándékkal állnak hozzád. Teszik ezt azért, hogy tanuld meg a szakmát!
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: mda871 Dátum 2017. november 22., 20:05:14 DÉLUTÁN
mellékeltem az elosztót pont nem lenyomni akarom mások torkán hanem megérteni.Itt semmibből nin 10 mm2 es se 16 os ez egy panellakás és úgy volt az elosztó hogy a nulla sín össze volt kötve egy rézdróttal.Tehát nulla pe külön lenne választva ez most nem lehetne összekötve.Mert ugye szétválasztás után nem köthetnék össze.Én nem férek a mérőórahoz hogy kiderítsem mi jön be.De mivel 2 db kb 6mm2 vezetékem van egy fekete és egy kék gondolom a föld vezeték nem 1.5 vezetéken fog bejönni.Ja és engem maximum az admin figyelmeztethet de ezt már mondtam.Azt hogy leírtok ide valami az nem jelenti hogy elhiszem.Találkoztam már nagyon szuper szakemberekkel aki pont ezt a gányolást csinálták.Mindössze meg akartam tudni mi van itt hátha van valakiben annyi hogy leírja...
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. november 23., 10:26:49 DÉLELŐTT
Értem én, hogy a kezdőt nem kell nyakonönteni rögtön mindennel, de így szárazon meg igen fals lesz ez a kijelentés, hogy 10 és 16 mm2. Gondoljátok, hogy olyan panelről beszél, amiben a villamos felújítás a most érvényes szabványok szerint megtörtént?
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: mda871 Dátum 2017. november 23., 10:27:05 DÉLELŐTT
Ha fázis nulla jön be akkor viszont már sejtem hogy a nulla sín és a föld sín azért van összekötve hogy legyen földelésem.Tehát akkor fázis nulla fi relébe megy  és a fi reléből a nulla sínre ami a rézdróttal a föld sínnel egybe van kötvr
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: mda871 Dátum 2017. november 23., 15:39:22 DÉLUTÁN
Hát ha én csináltam volna nem kérdezgetnék nem gondolod?Ezt a villanyszerelő "mesterek"csinálták velük kéne megbeszélned a barkácsolást.Még jó hogy megnéztem mi van a dobozba.Igen fázis nulla jött csak a fi relé után pen-t csinált belőle amit senki nem ért most csinálták meg rendesen.És le is ba....ot 2 helyen is mindent mert a föld nulla fel volt csrélve.Így most az ávk  ba a pe sínről lett lehozva a nulla és az összekotött pe+n sín megszűnt
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: JUVILL Dátum 2017. november 23., 18:55:46 DÉLUTÁN


Bocsáss meg,de azt hiszem kezdünk besokallni a fogalomzavartól és a leírt marhaságoktól.
Újra kérlek, nézd meg a feltett rajzot.
Ha nem hiszel a leírtakban, akkor hiába a sok hozzászólás.
Azt már nehéz kideríteni, ki szerelt előtted. Próbáld meg értelmezni a leírtakat, és bocs, de jó lenne, ha nem kevernéd össze a "Gizikét a gőzekével."
Csak jó szándékból, tanulás céljából feszegetjük a témát.
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: mda871 Dátum 2017. november 23., 20:03:39 DÉLUTÁN
Én nem írtam most marhaságot most tényleg ez volt,de az már nem az én gondom ha nem érti meg valaki.
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: JUVILL Dátum 2017. november 23., 20:26:18 DÉLUTÁN

OK. Nem értetlenkedem tovább. Megnyugtatásképpen közlöm, azért indítottam itt a PEN vezetőről (meg másról is) évekkel ez előtt témát, hogy alapjaiban megértsem a villamos biztonságtechnikát. ;)
De már megtanultam, hogy ha nincs védővezető, az ÁVK-t nem lehet létesíteni. Meg azt is, hogy az áram-védőkapcsolás nem önálló érintésvédelmi mód. Nagyjából tudom mi a leválasztó és a biztonsági transzformátor...  ;) Megtanultam, hogy melyik vezetőnek milyen a szabványos színe, és azt is, hol kell szétválasztani a PEN vezetőt, milyen lehet annak a minimális keresztmetszete réz és alumínium esetén, valamint azt, hogy mitől függ a megengedett hurokellenállás értéke. Ezen kívül nagyon sok mást.
És nem utolsó sorban tisztelni a kollégákat, akik hozzászólásaiból nem szégyen tanulni. :)
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: mda871 Dátum 2017. november 23., 21:03:32 DÉLUTÁN
Ne haragudj de itt amiket ti szabványokat leírtok meg hogy mit hogy kellene és lehet ezért is nem értem mert ezekből egy dolgot nem találni ami úgy lenne.Ezek 40 éve szerelt dolgok.
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: JUVILL Dátum 2017. november 23., 21:13:57 DÉLUTÁN

Hát én sajnos sokkal több vagyok mint 40. És mivel igaz csak 39 éve foglalkozom a villamos biztonságtechnikával, azért ilyen kijelentést nem tennék, mert ez idő alatt láttam már igen sok 40 éves szerelést. Akkor is volt érintésvédelem, ismerték a vezetékek színeit, és képzed, a védővezető szabványos színe is piros volt, és nem zöld/sárga. :)
Nem szabványokat írtunk, csak alapvető szerelési elvárásokat, és fogalmakat.
Ha valaki nem tud arabosul, az ne beszéljen arabosul.
De ezzel én lezárom ezt a témát részemről. :)
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: pgz Dátum 2017. november 23., 21:17:17 DÉLUTÁN
T. kollégák!

Kicsit elvesztem ebben a témában de, hogy meg is bonyolítsam  azt megjegyezném, hogy a még mindig hatályos, nagyon friss 8/1981 rendelet egyszerűbben KLÉSZ 6§ alapján " Áram védőkapcsolást kell a védővezetőt igénylő érintésvédelmi módként alkalmazni, ha a kizárólag nullázásos , vagy védőföldeléses érintésvédelem nem valósítható meg műszaki, illetve gazdasági okokból, illetve a korábban létesített nullázásos  vagy védőföldeléses érintésvédelem a hálózati illetve a fogyasztói követelményeknek már nem felel meg és gazdaságos módon nem állítható helyre "

A KLÉSZ 6§ (10) b szerint 30-300 mA érzékenységet ír.


Ehhez kapcsolódik az  MSZ 172/1-72M  14.231 " A padló anyagától függetlenül érintésvédelmet kell alkalmazni szabadban, továbbá, ha a helyiség szén vagy fémporos, időszakosan nedves, nedves, marópárás, meleg, ha a helyiségben földeltnek minősíthető fémtárgy vagy más, egyidejűleg érinthető vezetékes érintésvédelemmel ellátott villamos készüléke van a géptől vagy készüléktől elérhető távolságban, Ez utóbbi előírás alól kivételt képeznek - még bővítés esetén is - az 1980.január 1. előtt épült lakások fa vagy villamos szigetelő padlójú helyiségei e lakások villamos vezetékezéseinek felújításáig."


Utána az  MSZ 172/1-86M  3.1.7. pontja is , " A korábban épület olyan lakásokban , amelyekben nincs kiépítve védővezető, átmenetileg ( villamos berendezéseik felújításáig ) , a szigetelőpadlós helyiségekben , átmenetileg ( villamos berendezéseinek felújításáig ) a szigetelőpadlós helyiségekben levő fogyasztóberendezések érintésvédelmére megengedhető 30mA, vagy enneél érzékenyebb áram-védőkapcsoló beépítése a tápláló vezetékrendszerbe, a védővezető kiépítése nélkül is.

Üdv

Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: JUVILL Dátum 2017. november 23., 22:18:34 DÉLUTÁN

A KLÉSZ-ből idézetteken nincs mit vitatkozni.
De az ÁVK bépítését a tápláló vezetékrendszerbe írja , mivel a berendezésekhez nincs védővezető kiépítve.
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: mda871 Dátum 2017. november 23., 22:58:48 DÉLUTÁN
Nincs védőföldelés behúzva de ahol a lakáson belül ki lett építve pl tűzhely mosógép lámpák  ezeknél most működik a fi relé mert pl felcserélték a nulla földet és leoldott.Ahova az elosztó táblától nem lett lehúzva föld azoknál nem fog működni.Tehát valamennyi védelemre így is szolgál.
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: Simon Endre Dátum 2017. november 24., 14:20:03 DÉLUTÁN
Ami nem lett "behúzva" az nem föld hanem érintésvédelem (PE). Ettől függetlenül az ÁVK-nak mideggy, hogy szigeteléshibán, fogyasztón, élőlényem vagy elkötésen(!) megy átt hibaáram, ha a kritikus értéket eléri akkor leold.
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. november 24., 14:51:09 DÉLUTÁN
Idézetet írta: pgz Dátum 2017. november 23., 21:17:17 DÉLUTÁN
...KLÉSZ 6 § alapján " Áram-védőkapcsolást...
Pontosan! És nem áram-védőkapcsolót. :) Az áram-védőkapcsolás a korabeli szabványok szerint egy érintésvédelmi mód volt, amelyhez védővezető járt:
Az akkori MSZ 172/1-ből: 9.2 Az áram-védőkapcsolással védett testet földelni kell... ...A nullavezetőt ilyen célra felhasználni csak akkor szabad, ha a fogyasztó az áramszolgáltatói szerződés szerint nullázható.
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: tothgyula Dátum 2017. december 31., 16:20:33 DÉLUTÁN
Üdvözletem!
A kérdésem nekem is az, hogy melyik szabvány írja elő, hogy az áram-védőkapcsolást önálló védelemként tilos alkalmazni?
Az MSz EN 61140:2003 6.1 pontja ír a "Védelem a táplálás önműködő lekapcsolásával"védelmi módról.Megjegyzésben írja:
A táplálás önműködő lekapcsolásához az 5.22 szakaszban meghatározott védő egyenpotenciálú összekötési rendszer alkalmazására van szükség.
Én az áram-védőkapcsolást mindíg is kiegészítő védelemnek tekintettem,mértem, jegyzőkönyveztem.
Van-e valakinek ellenvéleménye, vagy kiegészítése? Elnézést, hogy pont szilveszter este jut eszembe, de véletlenül ide kattintottam.
Mindenkinek Boldog Új Évet kívánok.
TothGyula.
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: JUVILL Dátum 2017. december 31., 20:02:51 DÉLUTÁN


Az MSZ 172/1-1986. számú szabvány az áram-védőkapcsolást - mint önálló érintésvédelmi módot - megszüntette.
Ez a szabvány mondta ki, hogy az áramvédő-kapcsolás a nullázásos érintésvédelem lekapcsoló szerve.
Cím: Re:Fi relé nélkül
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. december 31., 21:27:31 DÉLUTÁN
Bár én nem tudom, Tothgyula mire gondol "önálló védelemként" fogalom alatt. Arra, hogy védővezető nélkül? Az MSZ 172-ben a 86-os előtt valóban önálló védelemként szerepelt, de akkor is ha mai szemmel ránézünk, az vagy TT vagy TN rendszer volt, csak érzékenyebb kioldóval, mint a túláramvédelem - éppúgy, mint ma.