Villanyszerelő Szakmai Fórum

Általános témák => Általános beszélgetések => A témát indította: bélabácsi Dátum 2011. október 25., 18:15:59 DÉLUTÁN

Cím: Jelzõfényes kapcsoló
Írta: bélabácsi Dátum 2011. október 25., 18:15:59 DÉLUTÁN
Van nékem egy jelzõfényes, nem is egy, több kapcsolóm is! A gondom az vele, hogy van az elõszobám ahol ezt használni szeretném, de: a jelzõfény csak nagyon haloványan pislog, vibrál! Kicseréltem egy más típusú szintén jelzõfényesre, amelyik szintén úgy viselkedett! Viszont mind a két kapcsoló máshova szerelve tökéletesen mûködik! A használni kívánt helyen egy 36w-os fénycsõ van hagyományos gyújtóval! Mi lehet a probléma, mit kell tegyek, hogy mûködjön a jelzõfény?
Cím: Re:jelzõfényes kapcsoló
Írta: Novill Dátum 2011. október 25., 19:00:44 DÉLUTÁN
Ha jól gondolom a jelzõfényes kapcsoló kikapcsolt állapotban világit. Ha normál égõnél nézzük akkor rendesen mûködik, tehát kikapcsolt állapotban világit.
Fénycsõnél illetve kompakt csõnél van ez az állapot amit írsz?
Cím: Re:jelzõfényes kapcsoló
Írta: bélabácsi Dátum 2011. október 26., 09:35:21 DÉLELŐTT
Úgy ahogy mondod, lekapcsolt állapotban kellene világítania a jelzõfénynek!
Panelban van, egy 36 w-os csö hagyományos fojtóval és gyújtóval! Fénycsõ!
Cím: Re:jelzõfényes kapcsoló
Írta: Novill Dátum 2011. október 26., 17:01:23 DÉLUTÁN
Sajnos a fénycsõ jellegû égõknél ez a jelenség elõfordulhat, de az is , hogy idõnként gyengén kivillan a kompaktcsõ.
Cím: Re:jelzõfényes kapcsoló
Írta: bélabácsi Dátum 2011. október 26., 17:41:09 DÉLUTÁN
Köszönöm, érdekes módon az elektronikus elõtéttel nem vibrál!
Cím: Re:Jelzõfényes kapcsoló
Írta: szmihaly Dátum 2011. október 27., 06:26:52 DÉLELŐTT
Kérdés:a hagyományos fénycsõnél van beépítve fázisjavító kondenzátor? 36W=4.2 mikro.Kondi nélkül a hagyományos fénycsõ lekapcsolva nyitott áramkörû,és csak a vezetékek kapacitása van meg,azért világít halványan vibrálva.A kompakt csöveknél be van építve a kondi zavarszürõnek,és ezen keresztül világít rendesen a jelzõfény.
Cím: Re:Jelzõfényes kapcsoló
Írta: bélabácsi Dátum 2011. október 27., 07:44:31 DÉLELŐTT
Ez lehet a probléma, nincs kondi a rendszerben, de ha megírnád, hogy milyent és hova kell beszerelni akkor azt nagyon megköszönném!
Üdv!
Cím: Re:Jelzõfényes kapcsoló
Írta: szmihaly Dátum 2011. október 27., 08:38:36 DÉLELŐTT
Be lehet rakni 1 db 4.2-mikros vagy 3.6-mikros 230 volt váltóáramú kondenzátort.Ezek talpán van egy 8-as menetes rész is a felfogatáshoz.Bekötni pedig a lámpába bemenõ világítási vezetékkel párhuzamosan,a fojtó elõtt,általában sorkapocs,kell kötni. Legegyszerûbb kiszedni egy használaton kívüli gyári lámpatestbõl,vagy kérni egy villanyszerelõ ismerõstõl.
közben találtam a bekötésrõl egy linket is.....:http://www.bsselektronika.hu/index.php?id=296
Cím: Re:Jelzõfényes kapcsoló
Írta: bélabácsi Dátum 2011. október 27., 18:38:12 DÉLUTÁN
Köszönöm!
Cím: Re:Jelzõfényes kapcsoló
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. október 27., 22:33:18 DÉLUTÁN
Teljes mértékig egyetértek szmihaly kollégával, kisülõcsõ -tehát a fénycsövek is- nem lehet meg kondi nélkül, legalább is ha EVG-s, azaz "jófajta" vasmagos elõtétes, gyújtós classic fénycsöves áramkörrõl beszélünk. Rosszúl vagyok akkor, mikor "kipakolt" ,azaz kondi nélküli aramtúrával találkozom, hisz a kondi fontos munkát végez; ú.n. fázist javít, tehát azon ügyködik, hogy a fény/kisülõcsõnek közel ideális mûködési feltételei legyenek, tehát ne villogtassa 1-1 feszültségesés, áramingdozás (persze, bizonyos határok közt), illetve igyekszik némileg tompítani a felharmónikusokat is, melyeket ugye a tekercsek okoznak. Ezzel mindenképp javítja a hálózat minõségét. Tehát, kondi(ka)t az armatúrákba, fénycsövenkét 1-et, illetve a több csöves EVG-s lámpákat kössük 2 vagy 3 fázisra, fõként, ha több lámpatestet használunk 1-1 Á.K.-n és fõként, ha rendelkezésre áll a 3 fázis...

Üzenet összefûzve: 2011. október 27., 22:38:10 DÉLUTÁN

Elnézést, már megint koki vagyok, nem EVG-s, hanem VVG-s a "hagyományos" vasmagos elõtét "népi" neve...
;) 8)
Cím: Re:Jelzõfényes kapcsoló
Írta: szmihaly Dátum 2011. október 28., 07:29:04 DÉLELŐTT
Most nem akarok "tudományos"elõadást tartani,de ebben az esetben a kondenzátornak nem csak a fázis javítás a célja.Mivel a téma indító is az volt,hogy a fénycsõnél a jelzõfényes kapcsoló kikapcsolt állapotban halványan világít.A lekapcsolt armaturát kondi nélkül szakadt áramkörnek vehetjük,ebben az esetben a kapcsolóban lévõ"glim" csak a lámpához menõ vezeték kapacitásán keresztül tud valamennyire világítani.De viszont ha van kondi,az azt a kis vezetékszakaszt "hidegíti",vagyis töltõdés hiányában lehúzza nullára,ez az eset a jelzõlámpa szempontjából már zárt áramkörnek minõsül,és a jelzõlámpa teljes fénnyel világít.Ugyan ez a helyzet van a hagyományos izzónál is,csak ott az izzószálon keresztül megy át a nulla a jelzõfény felé.
Cím: Re:Jelzõfényes kapcsoló, kompaktcsõ
Írta: Novill Dátum 2012. szeptember 07., 21:12:35 DÉLUTÁN
Érdekes jelenség.
Régi kontállux fényerõ szabályzós kapcsolóra van kötve egy 2 égõs lámpatest. A kompaktcsõ  ha jól gondolom tulajdonképpen fel lehet fogni úgyis, hogy elektronikus elõtéttel ellátott fénycsõ egybeépítve. Elvileg nem mûködhetne a kompaktcsõ ezzel a kapcsolóval. A jelenség a következõ 1 db kompaktcsõ és normál régi izzóval mûködik, 2 db  kompaktcsõvel pedig egyenletesen villog. Na ezt a jelenséget magyarázza meg nekem valaki.
Cím: Re:Jelzõfényes kapcsoló
Írta: nyaki Dátum 2012. szeptember 09., 11:29:11 DÉLELŐTT
A jelenség abból adódik, hogy ... az elektronikus kompaktfénycsövek mindegyike üzemel egyen és váltakozóáramról. A hálózat felõl táplált minden elõtét bemenetén található egy soros bekapcsolási áramlökést korlátozó ellenállásból, egy biztosítékból, egy Greatz-hidas egyenirányítóból és egy simító pufferkondenzátorból álló kapcsolás. Mivel a kompakt fénycsövének mûködtetéséhez bizonyos nagyságú árammennyiségre van szükség és ezt a benne található elektronika, csak bizonyos feszültség és a kondi által tárolt töltés mellett tudja begyújtani, ezért egy glimm-lámpás elõtét, esetünkben egy kacsolóba épített pilács a nagy átmeneti ellenálláson lassan ugyan, de folyamatosan tölti a pufferkondenzátort, egészen addig a pontig, amíg a kompakt elektronikája már képes begyújtani a csövet. A begyújtás pillanatában a csõ rövidzárként kezd viselkedni, aminek hatására lavinaszerûen megnõ a csõben és az elektronika teljesítményfokozatában az áram, de mivel a kondenzátorban tárolt energia kicsi és a glimmen keresztül nem kapja meg a csõ a megfelelõ mûködéshez szükséges folyamatos áramot, ezért a folyamat szinte azonnal össze is omlik, egészen addig a pillanatig, amíg a puffer ismét fel nem töltõdik a megfelelõ szintre és minden kezdõdik elölrõl. Minél nagyobb a kompakt, illetve elektronikus fénycsöves lámpa teljesítménye, annál ritkábban fordul elõ a jelenség.
Hát,... dióhéjban ennyi lett volna. Azt azért megjegyezném, hogy egy jó minõségû elektronika feleslegesen nem gyújtogatja a csöveket, mert abban van bizonyos védelem.
Cím: Re:Jelzõfényes kapcsoló
Írta: Novill Dátum 2012. szeptember 09., 13:27:38 DÉLUTÁN
Az általam említett esetnél nincs glimmlámpa. A kapcsoló egy régi típusú kontállux érintõs fényerõszabályzó, de itt is szerepe van kondenzátor elvnek.
Cím: Re:Jelzõfényes kapcsoló
Írta: nyaki Dátum 2012. szeptember 09., 16:02:56 DÉLUTÁN
Ahogy mondod,...illetve hogy írod!
A lakásban használatos fényerõszabályozók majd 90%-a fázishasításos elven mûködik, aminek a lényege röviden, hogy egy triakot hajtanak meg egy diakon keresztül, aminek a fázisszinkronizációt biztosító feszt általában egy kondenzátorból és egy ellenállásosztóból felépített integráló tag adja és innen nézve  a dolgot, valóban ott a  kondenzátor hatása, mint befolyásoló soros elem a kompaktra nézve. Bár hozzá kell tennem, hogy a mai kompaktok több mint 90%-a nem szabályozható, így azok nem is alkalmasak a szabályozóval bekötött áramkörbe. Erre a célra, csak az erre kialakított kompakt való, vagy egy kiépített DALI-rendszer, de ez már más tészta.