Villanyszerelő Szakmai Fórum

Általános témák => Általános beszélgetések => Világítástechnika => A témát indította: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. július 12., 21:00:11 DÉLUTÁN

Cím: Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. július 12., 21:00:11 DÉLUTÁN
Kedves Kollégák és különösen Múzeumigazgató Kolléga!
Az iránt érdeklõdnék, hogy a Philips HPI-T PLUS 250W-os kerámiás fémhalogén "izzóhoz" kell-e,szükséges-e gyújtókészülék, vagy simán köthetõ a neki megfelelõ elõtéthez? Sajnos a philips site-ján semmi erre vonatokzó infót nem találtam, íme:

MASTER HPI-T Plus 250W/645 E40 1SL - Philips
(http://www.ecat.lighting.philips.com/l/master-hpi-t-plus-37679/master-hpi-t-plus-928076109230_eu/prd/hu?ctn=928076109230_EU&_dyncharset=UTF-8)
Elõre is köszi!
Sziasztok!
Gyurmaúr(fi-relé)  :'(
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: nova Dátum 2011. július 13., 10:22:26 DÉLELŐTT
Hát ahogy nézem, Múzeumigazgató Kolléga nem igen járt a fórumon mostanában :( Lehet írni kellene neki egy mailt a rendszeren keresztül.
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Múzeumigazgató Dátum 2011. július 14., 02:15:20 DÉLELŐTT
Csak szokás szerint el vagyok havazva, ennyi az egész!

Tehát: A nevezett HPI-T Plus nem kerámiás, hanem mezei kvarccsöves fémhalogén, természetesen igényel gyújtókészüléket.

A Philips kommersz fémhalogének, köztük ez is, elvileg nagyon alacsony feszültségimpulzussal is gyújthatók, létezik hozzájuk 800-1000V-os félpárhuzamos gyújtó is. (a szokásos HPS és MH gyújtók 2.5-5kV-osak)

Véleményem szerint ezek a félpárhuzamos gyújtók a létezõ legsz.rabb, legértelmetlenebb termékek, amelyek valaha is forgalomba kerültek, használatuk célszerûségét - tapasztalataim alapján - egyszerûen nem látom.

Javaslom helyettük inkább a hazai LSI hárompontos gyújtók szerelését, ez jó minõségû, nem kínozza a fojtótekercset, mivel nincs neki szüksége a fojtón elõállítható nagyfeszimpulzusokra.
Ez a termék begyújt minden fémhalogént, HPS-t, viszont a lámpához közel, rövid vezetékkel kell szerelni.

remélem, tudtam valamennyit segíteni.. :)
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. július 14., 19:07:02 DÉLUTÁN
Kedves Múzeumigazgató Kolléga!
Köszönöm a válaszod és semmi gáz nincs, ha nem azonnal és íziben válaszolsz, mint ahogy senkitõl nem várnám el, hogy rögtön, mindent félredobva segítsen a nyomoromban. Figyi, akkor ez a Philips nem jó, vagy azért attól hogy "mezei quartzcsöves" ,attól még jó, nem? végülis, általában max 1-2 órát használnánk, úgyhogy -talán- jobb választás -4200K színhõmérséklet, tehát nem túl meleg, nem túl hideg-, mint az a 150-es nátrium,amely jelenleg be van tekerve a fényvetõbe (Thorn). annyit tudonod kell, hogy az elõtét, illetve a kondi nem a lámpatestbe kerûl, hanem külön "dobozba" nyer elhelyezést, mely max. 50cm-re lesz a lámpától, tehát csak a gyújtó marad a jelenlegi helyén, így az elõtét nem fogja "fûteni" a lámpatestet. Elvileg az elektronikus gyujtó, amely jelenleg van a lámpában, annak jónak kell lennie, vagy?! Istenigazából azért vettem ezt, mert ez használható bármilyen típusú -tehát- akár nátriumhoz való- elõtéttel is, állítólag azt jelenti a HPI-T Plus?!?
Remélem, nem írtam fatális hülyeségeket, ha mégis,akkor kérlek, hogy javíts ki,de ne nevess ki! Köszi!
Szia.
Gyurmaúr(fi-relé)  ;)
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Múzeumigazgató Dátum 2011. július 14., 22:55:27 DÉLUTÁN
T. Gyurmaúr, és további kollégák!

Mivel nekem már-már beteges szintû mániám a gyakorlati világítástechnika (és el is vagyok látva pár ezer fényforrással), ezért - ha nem is mindig azonnal - szívesen segítek a téma iránt érdeklõdõknek, az esetleges ismerethiány okozta problémáktól való megszabadulásban! :)

Nos. A HPI-T kvarccsöves célszerszám, ez a technológia bár régebbi mint a CMH (CDO, stb.. kerámia kisülõtesttel készült MH lámpák), de egyáltalán nem rossz!

A HPI-T, fõleg a 250W-os, meglehetõsen alkalmazkodóképes jószág: Eredendõen "higanygõz-retrofit", azaz a 250W-os higanyfojtóval (és hozzá pluszban installált gyújtóval) is jól elmüxik, de a 3A-es HPS 250W fojtóval is használható. (Hg fojtó 2.15A-es!)

De!

Az eredeti Philips szerelvényekkel szerelt fényvetõk csak a HPI lámpákkal mûködnek kifogástalanul, bármely más nátrium (HPS) vagy fémhalogén (Tungi HgMIF 250, GE ARC 250, fOsram Powerball /kerámia/ HCI, stb..) használata esetén mûködésképtelenség, vagy kreténnek tûnõ hibák fognak fellépni.

Ennek oka az, hogy a 2.15A-es Hg fojtótekercs csak a Hg lámpákhoz, és a HPI-hez jó.

Más, 250W-os fémhalogének és nátriumok mind-mind 3A-os fojtótekercset igényelnek.

A másik nagy gáz, hogy Hg lámpához nem kell gyújtókészülék, a HPI-hez elég az általam lefikázott félpárhuzamos 1kV-os gyújtó.

De minden más, becsületes nátriumlámpa, kvarc és kerámia tartályos fémhalogén  már a komolyabb, 4-5kV-os impulzust szolgáltató gyújtókészüléket igényli!!! (Lightronic LSI termékek, ez nem a reklám helye, hanem tényleg faszák a gyújtóik!)

Többek között ezért sem vagyok oda a Philips HPI-T-ért, olyan fél-retrofit tákolmány, a színvisszaadása sem túl jó, de sok fényt ad, viszonylag tartós is. Túlmelegedést (zárt, rosszul szellõzõ fényvetõ) nem tûri, felpüffed a tartály, meg-meztelencsigásodik.

Nagyjából ennyi a lényeg, amit tudni érdemes - ha van még kérdés, csak bátran! :)
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. július 14., 23:44:18 DÉLUTÁN
Kedves Múzeumigazgató Kolléga!
hiába, nem kellett csalódnom, világítástechnikai kérdésekben te vagy az ÁSZ!!! Nos, ami a bizonytalan kérdéseket illeti, mint említettem, ez egy thorn fényvetõ, melyben momentán egy 150W-os GE csõbúrás Na lámpa van, a hozzátartozó mûködtetõ készülékekkel. Mivel kapható az a bizonyos szûrke szinû tokozott "doboz", melyet olyan fényvetõkhöz gyártottak,amelynek házába nem lehetett mûködtetõket tenni, ezért én is egy ilyet fogok felhasználni, mivel ez eredendõen 250W-os fémhalo lámpákhoz készült és mint ilyen,  3A-es üzemi árama van,ráadásúl van benne 2 db kondi, mely ugye ehhez a teljesítményû lámpához elengedhetetlen. Az elektronikus gyújtó -asszem Lighttronic,de ebben nem vagyok tutifix- az marad,ami a 150-es Na lámpát szolgálta ki és az bent marad a thorn házában. Ez a "faksznizás" azért van, mert a 250-es elõtét méretét tekintve terjedelmesebb, mint a 150-es Na és -talán- nagyobb hõt is fejleszt mûkdése alatt?!? Egy biztos, ha kiveszem a lámpatestbõl az egyik jelentõs hõfejlesztõt, azzal tutira jobbat teszek, mintha bent hagynám, nem?!
Üdv:
Gyurmaúr(fi-relé)
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Múzeumigazgató Dátum 2011. július 15., 11:57:36 DÉLELŐTT
Az elképzelés megvalósítható, azonban a Thorn fényvetõben jelenleg is tartózkodó gyújtót ellenõrizni kell, teljesítmény szempontjából.

Mertr ha 150W HPS lámpa volt benne, akkor lehet hogy a gyújtó is csak 150W-ig amper-áteresztõképes, tehát a 250W-os fémhalogént begyújthatja ugyan, de a gyújtó egy idõ után az átfolyó túláramtól megpusztul.
150W MH, HPS= 1.8A lámpaáram.
250W-nál már 3.0A. Rohadtul nem mindegy!!!

A gyújtóra ráírt wattszámnak mindig el kell érnie, vagy meg kell haladnia a lámpa wattszámát, ez minden hárompontos-soros gyújtóra igaz. A nem soros gyújtókkal meg nem szabad foglalkozni, eljárt felettük az idõ, hála a jó istenkének! :)
Ha a gyújtó a fényvetõben, a lámpa mellett van elhelyezve, akkor a fojtó - a vezeték feszültségesésének figyelembevételével - bármilyen messze lehet a lámpatesttõl. Természetesen ez a kitétel megint csak a soros (LSI, Biaig, Thorn, stb..) gyújtókra igaz, de hát ugye megbeszéltük, hogy a többi rendszer felejtõs téma...

Fázisjavító kondi nem árt ha van a fojtó mellé elhelyezve, de 1-2 db 250W-os világítóeszköz elvan akár nélküle is. Több eszköz esetén, vagy nagyobb teljesítményeknél viszont nem szabad kispúrolni, pár éve B16 automatán, panellakásban próbálgattam HgMI 2000/220-as fémhalogént, na ott vagy 150mF kondi szükségeltetett, még így is melegedett a falban az MM fal aluvezeték.. :) De ment szépen, a szembeszomszédok meg gondolom azt hihették, hogy megjöttek a zufók, és pont nálam szálltak le.. :)
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: balzsi Dátum 2013. november 13., 22:31:44 DÉLUTÁN
A mellékelt képen látható lámpában gyújtó csere lenne. Meg lett rendelve hozzá az új, amiről annyit lehet tudni, hogy 70-400 W-os ( az izzó 250 w-os). én most nézelődtem a neten és csak három bekötésű gyújtót láttam (D L N), míg a gyári az kettes (D N). Amennyiben az új hármas lesz akkor hogyan kellene bekötni, vagy beköthető-e? Úgy jó lenne-e, hogy fojtóból jövő fehér és a foglalathoz menő fehér (ami most a D-be van kötve), szét lenne bontva és a fojtóból jövő lenne a D-be kötve és a foglalatba menő pedig az L-be.
Előre is köszönöm a segítséget.
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: czapi Dátum 2013. november 14., 13:15:27 DÉLUTÁN
Üdv!

Tridonic ZRM 24. oldal (http://www.tridonic.com/com/en/download/brochures/ZRM_EN.pdf)
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: nyaki Dátum 2013. november 14., 16:14:45 DÉLUTÁN
A D-re kötöd a fojtót, az L-re a pilács egyik sarkát, az N-re értelem szerűen a nullát és a pilács másik sarkát. Van automatikusan időzítve újragyújtó, ami a lámpa kihűlésekor automatikusan újragyújt, rossz pilács esetén végleg lekapcsolja azt és van a nem önleállós, ami folyamatosan próbál újragyújtani a lámpakikapcsolásakor. Az előbbi ajánlott minőségi lámpákhoz.
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. november 14., 17:35:18 DÉLUTÁN
De azt ne feledd, hogy nagyon rövid és akár 2-3kV feszültséget is elviselő vezetékekkel kösd be az L-t, ugyanis fémhalonál ekkora feszkó lüktet, amikor a gyújtó impulzust nyomat. De ha már a témánál tartunk; korábban elmélkedtem -tünk Múzeumigazgató szaktárssal arról, hogy miként alakítható át egy 150W- os TCL (nátrium) fényforrással működő thorn fényvető 250W-os fémhalogénre, konkrétan Philips HPI-T Plusra. Nos, ezt pár hónapja léptem meg, de úgy, hogy végül is az előtét, ill az új 3 pontos gyújtó is a régiek helyére, tehát a 150-es TCL előtét, ill gyújtó helyére került. Mivel a 250-es fémhalo üvegburája hosszabb, mint a 150-es TCL, ezért a fényvető belső tükrének egyik oldalát eltávolítottam, így már gond nélkül befért a fényforrás. Viszont az utóbbi időben tapasztaltam, hogy olyan 15-20 perc működést követően a lámpa elalszik és értelemszerűen csak azután gyújt újra, ha kihűlt. Miután újra begyújtott, már nem kapcsol ki megint, bár az igazat megvallva, nem vártam az újragyújtás után ismét negyed órát, hogy mi fog történni. Egyébként a fényforrás abszolút hibátlannak tűnik, tehát nem feketedett el a kis kisülő fészek. Szóval, tanácstalan vagyok, remélem, Múzeumigazgató Úr néha-néha idetéved és esetleg tud vmi hasznos infóval szolgálni?! Persze, tőletek is elfogadok hasznos tanácsokat...
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: balzsi Dátum 2013. november 14., 21:15:48 DÉLUTÁN
Köszönöm szépen a válaszotokat. A gyanúm bejött, D L N-es változatot hoztak, de ettől függetlenül ez is beszerelhető, itt Nyaki hozzászólására gondolok. Csak akkor gyárilag mért szereltek D N-es változatot?
Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. november 14., 17:35:18 DÉLUTÁN
De azt ne feledd, hogy nagyon rövid és akár 2-3kV feszültséget is elviselő vezetékekkel kösd be az L-t, ugyanis fémhalonál ekkora feszkó lüktet, amikor a gyújtó impulzust nyomat.
A vezeték marad a régi, csak a két fehér ketté lesz választva.
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: nyaki Dátum 2013. november 15., 00:48:33 DÉLELŐTT
Hali!
Azt, hogy hány kivezetésest használnak, azt a gyártó dönti el gazdasági indokok alapján. Én a legjobbaknak a magyar gyártmányú LSI családot tartom és ha lehet, akkor azt szerelem be mindenhová. A vezetékkel nem kell sokat vacakolni, ami a lényeg, hogy minél rövidebb legyen és mindenképpen szilikonos. A gyújtókészülék lámpa nélkül nem kezdi el a gyújtást, ha pedig benne a lámpa, akkor pedig a kisülőcsőben történik a "rövidzárlat", így tehermentesítve a vezeték szigetelését.
Gyurmaúr!
A lámpák idő előtti kialvását a fényforrásban található higany/halogenidek hiánya is okozhatja, így kevés lehet benne a kialakuló nyomás, ami miatt egy idő után visszahűl az üzemi hőmérsékletről és kialszik az ív. Visszagyújtáskor az elektronika a nagyon magas fesz és a visszamaradt nyomás/hő miatt ugyan újra betudja gyújtani, de minél hidegebb lesz a környezeti hőmérséklet, annál nehézkesebben fog elsőre begyújtani, majd a végén egyáltalán nem. A második ok és egyben az előzőhöz hasonló folyamatot okozó, a helytelen előtétválasztás, ami miatt esetleg kevesebb áram folyik rajta keresztül, így nem tud kialakulni benne az üzemi nyomás/hőmérséklet a hidegindítás után.
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Szelei Dátum 2013. november 15., 06:49:54 DÉLELŐTT
Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. november 15., 00:48:33 DÉLELŐTT
Hali!
Azt, hogy hány kivezetésest használnak, azt a gyártó dönti el gazdasági indokok alapján. Én a legjobbaknak a magyar gyártmányú LSI családot tartom és ha lehet, akkor azt szerelem be mindenhová. A vezetékkel nem kell sokat vacakolni, ami a lényeg, hogy minél rövidebb legyen és mindenképpen szilikonos. A gyújtókészülék lámpa nélkül nem kezdi el a gyújtást, ha pedig benne a lámpa, akkor pedig a kisülőcsőben történik a "rövidzárlat", így tehermentesítve a vezeték szigetelését.

A gyártó megpróbálja minél olcsóbb módon előállítani. Ezért a két kivezetéses gyújtó. Lámpa csere esetén úgy is cserélni kell a gyújtót is ha üzembiztosan akarod használni.

Mind a két gyújtó próbál indítani izzó nélkül is. Ezért olyan a lámpatestek ki alakítása, hogy az ajtó lenyitásával meg szakítják a bejövő nulla, fázist. Ezen lámpákon javítást (izzó cserét) csak feszültség mentes állapotban lehet végezni!!!!!
Cím: Re:Fémhalogén lámpa \"hozzátartozói\"
Írta: nyaki Dátum 2013. november 15., 10:57:30 DÉLELŐTT
Igazad van,  ::) ...egy kicsit elkapkodtam.
Az LSI analógok között van olyan, amelyik próbál ugyan indítani lámpa nélkül, de kb. 5-20 perc után automatice leáll, a digitálisaik pedig kb. 7s-ig indítanak, majd automatice leáll és egy idő után ismét próbálkozik.
Mindentől függetlenül, tényleg nem érdemes feszültség alatt ezeket babrálni. ;)
A lámpatestek nagy része szarik arra, hogy Te kinyitottad, vagy sem. A meghajtó egység gyakorta esik távolabb a fényforrás egységtől (pl. dekoratív álmennyezeti fémhalogének) és ott már számít pl. a kábel milyensége. Az ipari fémhalogén  lámpatestek egyikénél sem találkoztam még megszakító kapcsolóval, de attól még létezhet. A nátriumosokkal sokkal kevesebbet foglalkoztam, mert azokat csak a köz- és térvilágításban használják és én még nem szereltem fel ilyeneket, de az eddig forgalmazott lámpáim között sem láttam ilyen kapcsolót. :-\

Üzenet összefûzve: 2013. november 15., 11:20:00 DÉLELŐTT

...egyébként nagy tévedés, hogy minden fényforráscserénél cserélni kellene a gyújtót is. Ezek a kütyük simán elbírnak 2-3 fényforrással, különösen a minőségiek.
Persze ha mindenképpen a haszon a lényeg... ;)
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. november 15., 18:32:41 DÉLUTÁN
szóval aszondod, nyaki, hogy higanyszegény a kicsike? Figyu, az tutifix, hogy az előtét jó, ugyanis egy zsírúj kifejezetten 250W-os fémhalogén meghajtására alkalmas Beghelli került be,tehát valószínűleg a "Hg csóringerség" játszhat be, úgyhogy holnap beteszek egy másik Philips HPI-T-t, aztán majd meglátjuk, márcsak azért is, mert a többi fényforrás használtabb, mint ez. :'( 
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Szelei Dátum 2013. november 15., 19:26:13 DÉLUTÁN
Lehet a hiba oka a nem megfelelő elhelyezés!!!!!!!!

Van amit vízszintesen kell és van amit függőlegesen kell használni. Az izzón jelezve van "V" vertikális vagy "H" horizontális. Rendelés esetén szigorúan figyelni kell rá. :'(
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. november 15., 20:51:26 DÉLUTÁN
Köszi, Szelei kolléga, mint ahogy a képen látható, maximálisan betartottam a pozícionálást...
Egyébként függőlegesen nem is szoktam fényvetőt felszerelni, mert az egyik fényforrásnak sem jó, ráadásul a lámpa sem képes függőleges pozitúrában jól világítani!
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Szelei Dátum 2013. november 15., 22:35:58 DÉLUTÁN
Igen az általad felszerelt az horizontális, de nézd milyen kicsi a vertikális üzemű között a különbség.
A képen már vertikális izzót kell használni.
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: nyaki Dátum 2013. november 16., 01:05:27 DÉLELŐTT
Gyúrmaúr!
Én ne mondok semmit, vagy az egyik, vagy a másik, ha már egyszer begyújtott, de ezt csakis a puding próbája dönti el. Az viszont biztos, hogy a Philips fémhalogének nem a legjobbak. Az idő vasfoga kikezdte a minőséget, de nagyon. >:(
Úgy 8 hónapja cseréltük ki pl. az egyik iskola tornatermében a már kiégett 9db 250W-osakat éppen Philips-ekre, mert hirtelen csak az volt beszerezhető helyben és az újonnan berakottak közül már 4 kifingott, míg a régebbi OSRAM-ok még mindig világítanak, bár kisebb fényárammal. :-\
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. november 16., 19:39:23 DÉLUTÁN
De Szelei kolléga, az EKA kiskoporsó azért nagyobb szögben dől, mint az általam szerelt thorn, hiszen abban a fényforrás nagyjából vízszintesen áll, az E 40-es feje kb 2-3 cm-vel van közelebb a földhöz, mint a csőbúra gömölyű vége. Hát nyaki, most el vagyok kenődve, bár van még 3 db Philips, illetve valami noname másik is, de azt már nem tudom betenni, mert az még hosszabb csőbúrával rendelkezik, ráadásul szögletesebb a csőbúra teteje, mint a Philipsé... :'( Tehát akkor már nem érvényes a "let's make things better!" szlogen?!?
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: nyaki Dátum 2013. november 16., 19:47:10 DÉLUTÁN
Ez van. :-\
Csak reménykedj abban, hogy nem lámpaköri kontakthiba okozza a leállást.
Na, szép napot! :)
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. november 16., 21:46:23 DÉLUTÁN
Holnap -feltéve, hogy ugyanilyen szép napos idő lesz, mint ma volt- felmászom a kb. 6 méter magasban lévő jószághoz, kicsavarozom az ajtaját, kiteker-beteker, oszt meglátjuk hogy ugrik a díszmajom a vízbe... ???
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Vas_Laci Dátum 2013. november 18., 15:13:59 DÉLUTÁN
Sziasztok!

A munkahelyemen kaptam azt a feladatot hogy keressek új égőket E27-es foglalattal a folyosókra ugyanis a régi lámpák már nagyon haloványak világítanak. A főnök fia szerzett egy LED-es fényforrást, viszont attól könnybe lábad a szemem olyan erős a fénye.
És hát ezzel kapcsolatban lenne egy olyan elvetemült kérdésem, hogy az emberi szem számára hány Lumen az a határ amitől még nem ég ki a retinám, de erős fénynek érzem, illetve ilyet meleg fehér árnyalatban is lehet kapni vagy ez az erősség csak hideg fehér kivitelben van.

Előre is nagyon köszönöm a válaszokat.

üdv
Vas_Laci
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: nyaki Dátum 2013. november 18., 19:55:43 DÉLUTÁN
Hali!
Az általad feltett kérdés nagyon összetett, ezt megválaszolni ezen fórum keretein belül lehetetlen, de azt azért tényként közölhetem, hogy a nyári napsütés a déli órákban a felületeken kb.100.000lx-ot produkál, ami iszonyatos fényáramnak felel meg és mégsem vakulsz meg. A jelenleg használt fényforrások ennek csak a töredékét képesek előállítani, tehát egyik sem képes tartós vakságot okozni, kivéve a lézer, de azt ugye másra használjuk. Átmeneti vakságot okozhatnak a fényforrások mindegyike, de ez sem a klasszikus értelemben vett vakság, hanem a szem, a megszokott környezeti fényerősségtől eltérő és a hirtelen felfénylő erősebb megvilágításra, a retina összehúzódásával reagál. Mivel a szem tehetetlensége folytán nem képes alkalmazkodni a gyors változásokhoz, ezért érezheti az ember látszólag azt, amikor a fényesebb hely felől a sötétebb hely felé néz, hogy megvakult, hiszen a retina nem képes követni a hirtelen megváltozott fényviszonyokat. Ezen hiányosságunkra építve tudták pl. megalkotni a televízió készüléket.
Minden embernek más fényérzékenységű a szeme és az agyának, a fény által kiváltott impulzusok feldolgozásának a sebessége is, sőt annak érzékenysége hullámhosszára. Nekem pl. nagyon érzékeny a szemem az UV sugarakra és a polarizált fényre, rendesen fáj a szemem nyáron, ha erős a napsütés, viszont sötétben jobban látok.
Ha neked zavarja a szemed a választott színhőmérséklet, az nem biztos, hogy másnak is zavaró, ezért hagyd úgy, ahogy van, ha a főnöknek az tetszik, akkor legyen neki igaza és ha ráadásul ő nézegeti egész nap, az legyen az ő nyűgje. Ha viszont téged zavar, mert Te nézegeted egész nap, akkor beszéld meg vele a cserét. Egyébként a LED-ek általános megvilágításként való használata nagyon megterhelő a szemnek és az agynak is, mert monokromatikus, vagy a monokromatikus színek rossz kavalkádja jellemzi. Az emberi szemnek a legmegnyugtatóbb színhőmérséklet és egyben a legérzékenyebb is a szem erre, az a 2700-3200K közé eső fény. Nem véletlen, hogy a hagyományos wolfram szálas izzós világításnál, a szemnek nincs megnyugtatóbb mesterséges világítás, ugyanis az az egyetlen fényforrás, aminek a spektrális összetétele a napéhoz hasonlít a legjobban. Sajnos a piac oltárán folyamatosan meggyalázzák az emberi szemet és a hasznot nem érdekli, hogy rövid időn belül a szem drasztikus romlásnak indul. Ha már mindenképpen energiatakarékosságot erőltetjük, akkor én a hagyományos 3 és 5 sávos, 2700-3500K-es fénycsöveket ajánlom EVG előtéttel.
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Szelei Dátum 2013. november 18., 20:46:12 DÉLUTÁN
Nálam a munkahelyen volt hasonló probléma az új fém halogének beüzemelése után.
1.   nem tudtak lassan hozzá szokni a váratlan jó megvilágításhoz.
2.   külön kitakaró rácsokat lehet felszerelni az izzók elé a közvetlen, így téve káprázat mentessé.

Neked tudnám javasolni a matt plexit takarólemez felrakását a lámpák elé. Ez részben szétszórná a fénynyalábot és egyenletesebb megvilágítást is adna. A szemed sem könnyezne. ;)
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: nyaki Dátum 2013. november 18., 21:59:50 DÉLUTÁN
Igen, valóban jól érezted a hatást, ugyanis a szem a fénysűrűséget érzékeli és minél koncentráltabb ez a fény, annál zavaróbb a szemnek. Ezért van az a fénytechnikai eljárás, hogy a nagy fénysűrűségű fényforrásokat (fémhalogén, nátrium, kompaktfénycső) lehetőleg minél nagyobb távolságra kell elhelyezni a megvilágított felülettől, miáltal a diffúz fények hatása egyenletesebb és kellemesebb világítási komfortot hoznak létre. Ha magasság nem járható út, de a megvilágítás nagyságát produkálni kell, akkor a fényforrások elé olyan prizma, tükör és egyéb optikai rendszereket kell beépíteni, ami létrehozza a szórt fényű világítást.
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Vas_Laci Dátum 2013. november 19., 08:49:15 DÉLELŐTT
Köszönöm a válaszokat akkor ezek szerint ha jól értem akkor nem biztos hogy a lámpa bűne az hogy csak páran érzékeljük azt hogy "kisül" a szemünk a lámpától hanem mert nekünk más a szemünk :)
Még egyszer köszönöm a válaszokat
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Metzgermeister Dátum 2015. április 28., 22:14:03 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Valakinek van tapasztalata a 400V-ról üzemelő fémhalogénekkel kapcsolatban? Ugyanis sikerült beszereznem 2db Siemens Typ 5NA 715 -ös fényvetőt amiben E40 es foglalatú Osram Powerstar HQI-T 2000W/N fémhalogén dolgozik. Az előtét viszont (ill. a lámpatest sem) tartalmaz nagyfeszkós gyújtót,
de mindettől függetlenül kifogástalanul működnek. Ha valakinek van valami ötlete a gyújtás mikéntjével kapcsolatban azt örömmel meghallgatnám.
Mellékelek fotót a lámpáról hátha valakinek ismerős a típus.
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: balzsi Dátum 2015. október 06., 20:37:22 DÉLUTÁN
Tisztelt Szakik!
A munkahelyemen "világítás karbantartás" volt, én csak a szakember felemelését végeztem és az egyik égőcserénél az volt tapasztalható, hogy elsőre nem világított, majd miután megmozgatta, az új izzó is el szált (4200.-). Erre mondta ő, hogy lehet a fojtótekerccsel van baj. Kérdésem az lenne, nem lehet-e ez a nélkül megállapítani, hogy a több ezer forintos izzó tönkremenne?
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: LilMonstR Dátum 2018. május 19., 17:34:07 DÉLUTÁN
Üdv!
Nem tudom él e még a fórum,próba-szerencse.
Van egy 400W-os MH lámpám, 400as trafóval, gyújtóval beszerelve. Egyben vásároltam a boltban, vagyis megvettem az izzót,hozzá a gyújtót meg a trafót.
Nekem laikusként túl melegnek tűnik a transzformátor, a kezem éppen elbírja a hőjét. Üzemi hőmérsékletről nem találtam leírást, tehát nem tudom hogy ez belefér e még, vagy valami gond miatt lehet meleg.
Elvileg hőkioldóval szerelt a trafó,szóval ha gond lenne , kioldana ? Válaszokat előre is köszi, szép napot !
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: tothgyula Dátum 2018. május 20., 13:59:08 DÉLUTÁN
LilMonstR! Üdvözletem!
Ha biztos vagy benne, hogy hőkioldós, akkor ki kell hogy oldjon 110-130fok körül.
Milyen a lámpatest szellőzése? Dimmelhető-e a trafó?
Üdv:TothGyula.
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: LilMonstR Dátum 2018. május 20., 16:08:45 DÉLUTÁN
Kedves Gyula,

A dimmelhető, ha jól tudom, hogy változtatható e a kijövő áram. A trafóból a gyújtó felé van 3 kivezetés az első: Z at 230, a második : Z at 240, és a harmadik csak simán 50 Hz. Én a 230ra kötöttem a gyújtót.
A ventillátor adattáblájáról is csináltam képet, 30W-on megy.
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: nyaki Dátum 2018. május 21., 16:42:34 DÉLUTÁN
Az előtét nem dimmelhető, csupán két feszültségszintre lehet kötni, azaz 230V vagy 240V-ra. A vízszintes vonallal összekötött pontok a 230V-os, míg a mellette árválkodó pont a 240V-os feszre kötendő. Az utóbbi olyan helyen ajánlatos, ahol az épület betáplálási pontja közel esik a trafóhoz vagy ipari környezetben, ahol többnyire magasabb szokott lenni a fesz a névleges 230V-nál. Ha a 240V-os pontra kötötted, akkor hosszabb lesz a fényforrás élettartama, de kevesebb fényáramot produkál, miközben az előtét hőmérséklete jelentősen csökkenni fog. Ezek az előtétek igen magas hőmérsékleten üzemelnek és az ember keze már a 60°C-os meleget sem viseli el tartósan, nemhogy a 100°C feletti hőmérsékleteket, úgy hogy nyugodj meg, minden rendben van.
A tw130 jelöli a tekercs maximális üzemi hőmérsékletét (130°C), mely felett a beépített klixon kiold és ez alatt 60°C-al (Δt) pedig visszakapcsol.
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: LilMonstR Dátum 2018. május 21., 17:08:03 DÉLUTÁN
Köszönöm a válaszokat ! Sokat segítettetek ! :)
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2018. május 22., 21:00:10 DÉLUTÁN
és persze van még megannyi igen fontos szempont, amit egyrészt a saját érdekedben, másrészt a lámpa biztonságos működése érdekében fontos; lámpa égetési pozíciója: amennyiben a csomagolásán fel van tüntetve, hogy horizontálisan vagy vertikálisan üzemltethető, nos akkor csakis úgy, ahogy azt előírták. Ezek a lámpák induláskor az üzemi Amper felvételük 2-3x-át is felveszik, tehát erre kell méretezni a biztosítékjukat, kapcsolójukat is, így a "normál" háztartási kapcsoló nem használható, ugyanis mind bekapcsoláskor, mind pedig kiapcsoláskor komoly ívet húznak a kapcsoló érintkező pogácsáinál, melyek előbb-utóbb ettől teljesen szétégnek. Azt mondanom sem kell, hogy L-N bekötésére különösen ügyelni kell, tehát L CSAK az előtéthez, gyújtó L pólusához, foglalat "csúcs" érintkezőjéhez, míg N egyrészt a gyújtó N pólusához, valamint az E40-es foglalat menetes részéhet kell kötve legyen. Ezeket a lámpákat lehetőség szerint a nekik megfelelő lámpatestbe szerelve kell működtetni,ugyanis amennyiben a legkisebb erőhatás éri -pláne bekapcsolt állapotban- őket, bizony a szétrobbanó, gázzal töltött fehér elliptikus búra szétrepülő (forró) szilánkjai súlyos, életveszélyes sérüléseket is képesek okozni!!  :'(
Szóval csak óvatosan, körültekintően!
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: gabass87 Dátum 2019. október 16., 16:23:28 DÉLUTÁN
sziasztok kedves fórumozók!
nekem a kerámi fémhalogén égőkről lenne kérdésem
az első adott egy pl. egy Lumatek vagy Philips 315W-os CMH izzó pgcx18 (lehet nem jól írtam) foglalattal
namármost
erősítős tapasztalatokból kiindulva a 400W-os trafónak röhögve el kéne hajtani ezeket nem? szóval ha a teljesítmény kissebb mint a trafóé az jó de ha nagyobb leéghet a trafó(meg a ház)
és ha így van ha nem milyen fajta gyújtót ajánlotok hozzá?
ha jól sejtem a trafó az letranzformálja a 220-at 100voltra azt olvastam hogy 100 volt a működési fesz. de minden kisülőcsöves izzónak amit néztem
viszont a gyújtón 200v feletti tápfeszt írnak akkor abból hogy is lesz 100 az égőnek?
baratomat azzal riogatták a boltban h ugyanolyan trafó kell hozzá amennyi az izzó W száma
nekem ez sántít az elején leírt okokból
megköszönnék egy teljes listát én gondolom ami kell: a foglalat, a reflektor, a trafó, a gyújtó, az égő maga és pár m nagyfesz kábel.
ha az égő eldurranna az elég égő lenne mert többe kerül mint a többi alkatrész együtt (40ezer körül)
szóval barátomat azzal hülyítették h felrobban ha rossz trafó van
szerintem legyen nagyobb vagy egyenlő a watt szám (mármint a trafóé) mint az izzóé
egy ósszefoglaló kiokosító cikk is jó lenne mint régen az ezermesterben az újdonságokról :)
azt hittem a led a csúcs de rá kellett jönnöm, közel se
Valakinek nincs kölcsön véletlenül egy PAR mérő? jó lenme lemérni hivatalos műszerrel nem csak egy appal a telón
köszönöm :)
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: Simon Endre Dátum 2019. október 16., 22:24:54 DÉLUTÁN
A fémhalogén lámpáknak nem trafója van hanem előtétje és csak a  rendszer névleges wattszáma azonosítja azt. Az a valós wattszám amit veszteségként felhasznál azonos induktív ellenállásérték esetén is nagyon függ a kivitelezéstől és felhasznált anyagoktól. Még akkor is ha van fázisjavító kondenzátor a rendszerben a fényforrás és az előtét látszólagos teljesítménye induláskor még a duplája is lehet a névlegesnek. Ezt a hálózat felé figyelemben kell venni. A hangtechnikával összevetni egy ilyen nagyon-nagyon villamos rendszert az azért nem kellett volna. A rossz elemekből összerakott, esetleg hiányos kapcsolás jobb esetben nem működik, vagy csak pocsékol esetleg, mint írtad robbanhat is.
PAR metert akvaristák és "gyógynövénykertészek" használnak, neked melyikhez kell?
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: gabass87 Dátum 2020. január 28., 12:08:47 DÉLUTÁN
vizi gyógynövény egyébként a pár meter egy barátomnak kell meg ha már akkor én is megnézem mennyi fényt kap a citromfa.... 12 éves Asszem vagy több es kézben szoktam télen ki-be cipelni
a mezőgazdaságban is használják  par a skála neve ppfd a mértéke és umol/sec/m2 a mértékegysége .... találtam egy generál electric (Tungsram) égőcskét  cmh 400w 3050k 41000lm és reteofit szóval a nátrium előtettel megy
A lampa az ilyen univerzális cucc itthon ahol kell ott világít általában a kertben nyáron de lehet egy kisebbet be szerzek a citromnak
Végülis trópusi gyümölcs meg akkor elfér ott paradicsom is ha már gyümölcs meg meg akarom szivatni haveromat akk bírja az erosef :D rendeltem szellem paprika magot
Kiváncsi leszek a fejére
De majd felrakom YouTubera :DDD
gondolkodtam a leden de ekkora fenyero az nagyon sokba kerül ha tényleg teljes spektrumot akarunk
A legkisebb működő darab 990dollar igaz ez mondjuk jobb mjnt a nap
De egy 630wattos cmh is
És tel se spektrum a led meg le van vágva a látható hullamhossznal
Külön kéne infra 660nm, uv-b
A cmh/cdm/lec meg alapból ad mindent
Nagykn sokert el lehet adni azt a szellem paprikát mert olyat nem veszel sehol viszont öröm nézni annak a fejet aki megeszi ha túl vagy a kezdeti ijedtségen :D
EGY NOVENYEN van sok db és 630w elég lenne egy olyan 10-15negyzetmetere és kérhetnek akar nem is rudom 1600ft egy darab paprikaért (ghost naga jolokia https://hu.wikipedia.org/wiki/Naga_jolokia)
Ez olyan az embernek mint a király víz az aranynak
Ezt a 230/40 voltos dolgot viszont köszi mert nem mertem kotogetni használtan keszen vettem egy használt boltban egy tízesert nátrium izzoval együtt a cmh izzó többe került mint a többi összesen 😃
De mintha lenne benne tartalék Uh megnézem híva van bekötve aztán kehet rarakkk egy kapcsolót majd megnézem lehet-e és akk végülis dimmerelve van
De majd ha ennek vége Philips cdm izzót veszek ahoz viszont akkor nem jó a 400-as vas
Viszont lehet kapni 16ert 315oset zsír újat
Igaz az izzó 30-40
Meg azt jó tudni hogy már határozat van európai zöld  útról a zoldnek
Legkésőbb a választás után de gyanítom ezt tartogatja a törpe nagy huzasnak a fiatalok meg fogására majd előtte
Ami teljesen jó örülünk meg mindenki happybb lesz de attól meg az x nem oda megy :D
Voltam Amerikában 3 hónapot és undorodva néztem le Pestre a repulobol
Ott kint a rendőrökkel Kertészekkel civilekkel ment körbe egy hatalmas rakéta és flambirozoval Asszem az a neve gyújtották és egy lombfuvoval toltak a füstöt az emberek arcába
520grammos cigi volt..... és nem került pénzbe senkinek a kertészek bedobtak a közösbe és fuuuu meg jó hogy nem voltam egyedül :D haza nem találtam volna
Elmindták Mark-ék mióta legal mindenki mosolyog az utcán nincsenek. Verekedések késelések stb
Csökkent a bűnözés, az alkoholisták száma emiatt a halálos áldozatok száma is és eztel egy időben az átlag élettartam 6-8 évvel nőtt azokban az államokban ahol legalis
Marknak az anyukája kigyogyult a bőrrakbol Rick simpson olajjal 1.5 hónap alatt  egyébként akkor 91 éves volt és a kertben gondolhatja a füvet hatalmas ahogy rad vigyorog egy 90 éves beszívott ember :DDD
NINCSENEK VESZELEDESEK NAGYKN MÁR CSALÁDON BELÜLI ERŐSZAK ELTŰNT csak ott nem ahol alkohokizanak tovább és tudomást sosem vesznek arról hogy évtizedeken at politikai hazhgsag áldozata volt ő is de főleg akk emiatt halt meg.
Cím: Re:Fémhalogén lámpa "hozzátartozói"
Írta: gabass87 Dátum 2020. január 28., 12:21:45 DÉLUTÁN
Pont most beszéltem programozó barátommal "nem szarral gurigazunk" eldöntötte hogy építünk saját elektronikus elotetet és majd forgalmazni akarjuk egy okos lampa lesz amúgy wifis és mindent tudni fog vezérelni ha valaki kedvet érez segíteni kitalálni mi hogy legyen hatha van új ötlet de a ballast az már megvan tervezve meg megvan a cdm white paper a Philipstol