Lakás- bolcsöde

Indította pgz, 2022. november 03., 19:52:09 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pgz


Hali, sziasztok!
Családi házból csináltak  " családi bölcsöde néven " vállakozást ahol, a vállalkozás miatt lett készítve jegyzőkönyv érintésvédelmi/ áramütés elleni és a klasszikus tűzvédelmi felülvizsgálat is.

A tűzvédelminél lett beírva, hogy nincs tűzvédelmi főkapcsoló, csak az áramszolgáltatói kismegszakítók.

A jkv-t bemutatták ismerős tűzoltónak/katasztrófavédőnek aki szerint nem is kell, mert az lakás.

Ennek kapcsán megnéztem régebben az MSZ 1600/1 ben volt 3.25 ben megengedve hogy lakóépületben megengedett a főkapcsoló nélküli kialakítás, mert 3.251 szerint áramszolgáltatói egysarkú is alkalmazható.

Azóta viszont az 54/2014 BM rendelet és az elődökben sem szerepel már ez az engedmény, Ti mit tudtok erről mondani?

PG

S/K

Üdv!
Lakásoknál van megengedve a kismegszakító. Itt történt egy rendeltetés változás és szerintem helyesen írták hogy nincs főkapcsoló.

"Ennek kapcsán megnéztem régebben az MSZ 1600/1 ben volt 3.25 ben megengedve hogy lakóépületben megengedett a főkapcsoló nélküli kialakítás, mert 3.251 szerint áramszolgáltatói egysarkú is alkalmazható."

Lakóépületben van főkapcsoló pl egy 10 emeletesben és külön a lakásoknál a kismegszakító.

pkajos

Igen, jogos a felülvizsgáló észrevétele. Ez már nem lakás, hanem egyéb vállalkozás, és munkahely.
A lakásokra vannak/voltak "könnyítések",
pl. a mérőnél legfeljebb 32A-ig, ha mindent áram-védőkapcsoló véd (30mA-es) -akkor nem kell ezután időszakosan VBF-et (villamos biztonsági felülvizsgálatot) végezni.
A "nem lakásnál" - munkahelyen- pedig kell a vizsgálat.
De vannak még ezeken kívül egyéb eltérések is. pl. a villamos energia tarifája sem igazán a lakosságival azonos. 

Sztrogoff

Szerintem azért itt jogtalanul lett összemosva két dolog.
A 3.251-ben szó nincs lakóépületről, az egy általános érvényű dolog, hogy az áramszolgáltatói kismegszakító jó leválasztásra.
A 3.25. meg azt mondja hogy nem kell egy nagy főkapcsoló, ha egymás mellett van a sok kicsi. Ez a 2. megjegyzés az 1. megjegyzésre engedmény, mely szerint központilag is és szakaszonként is kell leválasztási lehetőség (tehát, ha a szakaszonkéntiek egy helyen vannak, akkor nem kell központi is)

Fecó

Nos, itt nagyon messziről kell megközelítsük a dolgot. Adott egy családi ház. A földhivatali papírokon ennek az ingatlannak is van egy rendeltetése, gyanítom itt lakóház szerepel. Még akkor is az szerepel benne, ha bölcsőde lett. Igazából ha megnézzük a  253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet definícióját, gyakorlatilag még csak nem is nagyon eltérő helyiségek vannak egyikben sem. De ha veszünk egy társasházat, aminek az aljában ott van egy 600 m2-es üzlet, az is lakóépületnek van nyilvántartva mint alaprendeltetés. Tehát jogilag, ez lakóépület maradt.

Lakóépületek esetében nem szükséges az 54/2014 BM rendelet 130. alapján az időszakos tűzvédelmi felülvizsgálat ha nem lépik át a 32 A-t:

"276. § (1) Az időszakos tűzvédelmi felülvizsgálat a lakóépületek - kivéve a fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem utáni áramköröket -, közösségi, ipari, mezőgazdasági és raktárlétesítmények, továbbá lakókocsik, kiállítások, vásárok és más ideiglenes, vagy áthelyezhető építmények, valamint a kikötők következő villamos berendezéseire terjed ki:"

De mindegy,  elvégezték. Most lehetne mondani, hogy a 40/2017 alapján a VBSZ meg kéri, de erre meg lehetne azt válaszolni, hogy mivel ez munkahely lett, amit a 10/2016 szabályoz, és eltérő rendelkezések vannak benne úgyhogy azt kell érvényesíteni, de hagyjuk.

Fontos lenne tisztázni, hogy mikor épült az épület, mert ez sem mindegy. De a jelenkor előírásai alapján tények:

OTSZ:
"141. tűzeseti főkapcsoló: a tűzeseti lekapcsolás megvalósítására alkalmazott kézi vagy távműködtetésű kapcsoló,
142. tűzeseti lekapcsolás: az építmény villamos energiával működő fogyasztóinak egy helyről, egy vagy több csoportban történő helyi vagy villamos távműködtetésű lekapcsolása a villamos tápellátásról,"
135. § (1) *  Az építmény minden, központi normál és biztonsági tápforrásról táplált villamos berendezését, valamint a központi szünetmentes energiaforrásokat úgy kell kialakítani, hogy az építmény egésze egy helyről lekapcsolható legyen."

Oké, de van TvMI is, nézzük:

"6.1.1.2. Tűzeseti főkapcsolóként történő alkalmazásra megfelel az az eszköz, amely
a) önmagában vagy az általa vezérelt készülék révén alkalmas az üzemi áram meg-szakítására,
b) segédeszköz (szerszám) nélkül lehetővé teszi a tűzeseti lekapcsolás előírások szerinti megvalósítását,
c) a tűzeseti beavatkozás előrelátható körülményei között a tűzoltó számára kezelhető (pl. beavatkozási központban védőkesztyű nélkül, azon kívül védőkesztyűben),
d) elhelyezése, hozzáférhetősége révén a tűzeseti beavatkozás előrelátható körülményei között lehetővé teszi a lekapcsolás elvégzését (pl. az áramütés veszélye nélkül),
e) azonosíthatósága és jelölése révén jól felismerhető."

6.1.2. Tűzeseti főkapcsolók elhelyezése
6.1.2.1. Olyan tűzeseti főkapcsolók esetében, melyeknél a lekapcsolás távműködtetéssel valósul meg, a tűzeseti főkapcsolók elhelyezésére vonatkozó szempontok a tűzeseti főkapcsolók távműködtető kezelőszervére vonatkoznak.
6.1.2.2. A tűzeseti főkapcsolók elhelyezése megfelelő, ha
a) olyan helyen vannak elhelyezve, amely az építményben kialakuló tűz esetén a beavatkozó tűzoltó számára jól megközelíthető, és
b) olyan magasságban vannak elhelyezve, hogy működtetésük a beavatkozó tűz-oltó számára segédeszköz (pl. létra) nélkül lehetséges,
c) egymás közelében vannak elhelyezve úgy, hogy az építmény (vagy építmény-rész) tűzeseti lekapcsolása áttekinthető módon elvégezhető."

Nagyjából egybevág az MSZ HD 60364-5-537:2017 szabványban foglaltakkal:
"– a belső téri berendezések esetében ajánlatos a kapcsolót az épület főbejáratánál vagy a helyi tűzoltósággal egyeztetett másik helyen felszerelni;
– a kapcsolót ajánlatos szembetűnő helyen, a tűzoltó számára könnyen hozzáférhetően, legfeljebb 2,75 m magasságban elhelyezni."

De az MSZ 447:2019 is rendelkezik:
"4.7. Tűzvédelem
4.7.1. Az építmények tűzeseti lekapcsolását úgy kell kialakítani, hogy az építmény egésze egy helyről lekapcsolható legyen.
MEGJEGYZÉS: A hálózati engedélyes kezelésében és tulajdonában lévő kismegszakító, az egy felhasználási helyet tartalmazó épület, családi ház esetében, tűzeseti főkapcsoló céljára megfelelő, ha
– az a tűzoltó számára hozzáférhetően, kezelhetően van elhelyezve, és
– elhelyezése, vagy megjelölése alapján nyilvánvaló, hogy melyik épület lekapcsolását teszi lehetővé."

Az én meglátásom, ha ez lakóépület, és a mérő alatti kismegszakító egy tűz esetében a tűzoltó által megközelíthető, felismerhető és kezelhető, pláne ha még rányalnak egy "tűzeseti főkapcsoló" feliratot is, akkor nem lehet megkifogásolni. De nem tilos a felülvizsgálótól rákérdezni mi alapján írta ezt, hiszen mindenki a szabványok és előírásokból dolgozik, lehet van ami elkerülte a figyelmünket...