Feszültségáthatolás elleni védekezés

Indította JUVILL, 2013. január 05., 10:29:02 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Egy szintén ritkábban emlegetett téma.
Mikor van erre szükség, hol kerül alkalmazásra, melyek a megvalósítás módjai?
Váltsunk erről is egy pár hozzászólást.

flatskerrobert

3.2. Védekezés feszültségáthatolás ellen
E szakasz előírásai a kis zárlati áramú berendezésekből más berendezésbe történő  feszültségáthatolás elleni védelmet szabályozzák.
3.2.1.  Az olyan kis zárlati áramú berendezéseknél  amelyeknél az 1000 V-nál nagyobb feszültségű oldal zárlati áramát önmagában az 1000 V-nál nagyobb feszültséget előállító transzformátor korlátozza (szórásaival és kialakításával) az 1 A érték alá, a feszültségáthatolás elleni védelemként elegendő  az MSZ 1610/6
előírásait teljesíteni.
3.2.2. Az olyan kis zárlati áramú berendezéseknél, amelyeknél az 1000 V-nál nagyobb feszültségű oldal zárlati áramának korlátozására különálló készülék (pl. korlátozó ellenállás) van beépítve, a feszültségáthatolás elleni védelemként - az MSZ 1610/6 előírásain túlmenően - olyan védelmet kell alkalmazni, amely az 1000 V-nál nagyobb feszültséget előállító transzformátor üzemi földelésnek csatlakozó kapcsán fellépő 1 A-nél nagyobb áram esetén a transzformátor kisfeszültségű oldalának táplálását 2 másodpercen belül megszakítja.
Az az igazság, hogy kevés helyen találkoztam ilyen megoldásokkal talán a Neon reklám világításoknál lévő transzformátorok voltak ilyenek. Ezeknél a típusoknál a fedél kialakítása érdekes munkavédelmi szempontból.
Mivel a fedél levétele kapcsán a primer és szekunder csatlakozásokat bontja.
Viszont találkoztam már mekecselt transzformátorral, ahol fedél nélkül üzemelt szabadtéren lemez áthidalásokkal úgymond ideiglenesen közel 6 éve. Szerencsére nem történt baleset, a problémát megoldották, lebontották az egész rendszert.
FR.