Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => A témát indította: redvill Dátum 2012. január 20., 21:26:32 DÉLUTÁN

Cím: Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: redvill Dátum 2012. január 20., 21:26:32 DÉLUTÁN
Sziasztok,Kérdésem lenne felétek Saját házam villanyszerelési munkáit végzem.Régi házról van szó és elõször a fõ bíztosítót  fogom lecseréltetni 32 A-esre természetesen a méretlen fõvezetéket is.Kérdésem hány  A-es Fi-Relét rakjak fel és milyen érzékenységgel (mA)?
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Szelei Dátum 2012. január 20., 22:14:17 DÉLUTÁN
Legalább 40 A-est de lehet 63-ast is. Érzékenységben 30 mA-est ne nagyobbat!
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: redvill Dátum 2012. január 20., 22:40:51 DÉLUTÁN
Mért kell nagyobbat tenni mint a bejövõ áramerõsség.és ha kisebbet teszek,?(A32-Are csak azért gondoltam mert addig ingyenes,felesleges lehet egy átlagos családi háznál 32 A elég lehet 25 is?)
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Szelei Dátum 2012. január 20., 22:48:58 DÉLUTÁN
Ez esetben a Bontási áram teljesítménye a lényeg, ha kisebb értékût szerel fel az akár be éghet és nem bont el ezzel kockáztatva a mûködés képtelenséget. Fázis föld zárlat esetén stabilabban bírja a zárlatot is. Ettõl még a kért fõbiztosíték lehet 32 A-es! :)
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. január 20., 23:07:26 DÉLUTÁN
redvill, hidd el, manapság már gyorsan ott lehetsz a 32A-nél, fõként ha ugye családiházas vagy. Nem is hiszed el, 1-1 markánsabb háztartási és/vagy barkácsgép bekapcsolása esetén hogy repkednek az Amperek, huhuhúú... Ha már "ingyér" adják, akkor fogadd el és én javallok neked egy "éjszakai" mérõt is, hiszen azt is adják árúkapcsolással. A mai gázárak mellett frenetikus élmény egy 120, esetleg egy 150 lityis bojler, fõként ha éjszakaival használod. ami pedig a fi-relé illeti, nos azon ne spórolj, inkább 40A-est rakj fel, mint 25-öst (a vaterán isteni Merlin és GE/AEG-t kapsz, nevetséges árakon). Ami pedig a mA-t illeti, én mindenképp szelektívizálnék, azaz feltennék egy fõ Fi-t 100mA-el és a "rizikós" cuccoknak (fürdõszobai Á.K. ,bojler, mosogatógép, konyhai Á.K.) 1-1 30-ast. Ugyanis, nincs annál rohadtabb érzés, amikor egy betegessé váló gép miatt totális black out lesz a házadban.  8)
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: redvill Dátum 2012. január 20., 23:34:27 DÉLUTÁN
Gyurmaúr, teljesen így gondolkozom én is az éjszakai mérõröl csak külön helyet kell ki alakitanom neki.Kérdésem még az lenne hogy a mérö szekrényben kell lennie a fi relének?
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 20., 23:42:58 DÉLUTÁN

Remélem nem haragszol meg, ha válaszolok.
A mérõhelyet csak regisztrált villanyszerelõ alakíthatja ki.
Ha ezt is te szeretnéd kivitelezi, akkor kérd ki egy ilyen villanyszerelõ véleményét.
Egyébként a fórum is alkalmas erre, de a csatlakozó dokumentációt már bízd a regisztrált villanyszerelõre, mert csak az írhat alá.
A szabványos fogyasztásmérõ szekrénybe fí-relét nem szerelhetsz, ennek abban nincs is hely kialakítva. Ezt az ÁVK-t a családi ház fõelosztótáblájába kell építened.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: redvill Dátum 2012. január 20., 23:50:12 DÉLUTÁN
Köszönöm,én is igy gondoltam megoldani.Nem tudjátok véletlenül az E on területén menyibe kerül az éjszakai mérõt kivitelezni?
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Novill Dátum 2012. január 21., 08:10:20 DÉLELŐTT
Régóta alakitok ki mérõhelyeket és az ÁVK-kat a mért oldalon helyezem el. Ami a 40A,30mA érzékenység mellett szól, hogy ára ugyanannyi, legalább is erre felé. Célszerû egy családi háznál átgondolni, hogy több fi relét alkalmazzunk. Nálam a bevett gyakorlat (ha megrendelõ pénztárcája engedi), hogy az épületen kívüli fogyasztókat egy másik fi relére teszem. Mert kívül a tapasztalatom szerint gyakoribb a lehetõsége a hiba áram keletkezésének. Még egy kérdés merülhet fel ha például a mérõhely kint van a kerítésben az épülettõl távol, akkor viszont a nagyobb lépcsõs szelektív védelmet részesíteném elõnyben. Hogy mennyibe kerül egy mérõhely kialakítása, ez jó kérdés a helyszín ismerete nélkül. A családi ház a becsatlakozás  lehet földkábel, légvezeték. Nézzük mi kell egy tetõtartós csatlakozáshoz: 2 colos horganyzott vascsõ bilincsekkel,feszítõ és sapka, falba MÜIII 36-os mûanyagcsõ, ha doboz kell közbe Müdn 150-es plombálható doboz, Ezután jön fogyasztásmérõ szekrény, amely csak a tipizált szekrények közül lehet választani. Lehet házi elosztós vagy anélkül, de mindenképpen kell házi elosztó a bekötéshez. Meghatározó a  fázisszám, nappali vagy vezérelt szekrény. A szekrény belsejébe kell érhüvelyezett vezetékek, a mért oldalra kismegszakító, fi relé, esetleg dugaszoló aljzat. Szükséges egy üzemi földelõ és ennek összekötése a fogyasztói elosztó táblával. Ennek van anyag és munkadíj költsége. Ezenkívül a csatlakozási dokumentáció elkészítése a szükséges ügyintézéssel. Az árak változóak egyrészt a konkrét igény másrészt a vállalkozók árai miatt is.  Úgy gondolom, hogy a legegyszerûbb mérõhely nem olcsóbb bruttó 120eFt-nál. A bonyolultabb lehet akár( anyag +díj) 400 eFt is.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 21., 09:13:52 DÉLELŐTT

Mi felénk az áramszolgáltató a tõtõtartó 2"-os gázcsövet kéri MÛ I-es 36-os csõvel bélelni.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. január 21., 10:04:02 DÉLELŐTT
küldök neked -no nem egy Nápolyi dalt- egy átlagos, igaz 3 fázisos + 1 fázisos éjszakai betápos családiház ellátására szolgáló fõelosztó képet, melyben minden olyan cucc elõfordul, melyre akár nálad is szükség lehet. Íme:

Sok sikert!  8)
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Novill Dátum 2012. január 21., 10:23:05 DÉLELŐTT
Felénk a 2 colos tûzi horganyzott csõ a követelmény. Itt is teszünk védõcsövet a csövön belül, amibe csatlakozik tetõtartó sapka. Mü I csövet a falon kívüli szerelésnél szoktuk használni, természetesen  egyazon típusú mûanyag csövet használunk. Családi házaknál inkább a süllyesztett szerelés a jellemzõ.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 21., 10:35:32 DÉLELŐTT

Az villanyszerelõk új regisztrációs vizsgája már országos jellegû.
A tapasztalat viszont az, hogy egyes áramszolgáltatók területén sajnos másak a követelmények. Ha egy ELMÛ-ÉMÁSZ területen gyakorlattal rendelkezõ minõsített vállalkozó a DÉMÁSZ területén dolgozik, nem várt problémákba ütközhet a csatlakozó vezeték bekötése idõpontjában.
Érdemes ilyen esetekben elõzetesen informálódni a helyi követelményekrõl.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Novill Dátum 2012. január 21., 10:46:16 DÉLELŐTT
Ebben teljesen igazad van. Csak azt nem értem, hogy miért kell ekkora eltéréseknek lenni a francia és a német tulajdonosok által üzemeltetett áramszolgáltatók esetében. A regisztráció célja pedig az volt, hogy egységes követelmény legyen az országban.Hisz volt egy MSZ 447-es szabvány ami meghatározta az egyes követelményeket. Errõl jut eszembe, hogy mi van az MSZ 447 szabvány helyett.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 21., 11:17:05 DÉLELŐTT

Nem tudom, miért van eltérés a francia és a német tulajdonosok szakmai követelménye között.
Az MSZ 447:2009 a legújabb kiadás, ha nem változott azóta.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Marton Dátum 2012. január 22., 22:07:48 DÉLUTÁN
Többször elgondolkodtam azon, hogy mi értelme van a 30mA-ál érzéketlenebb FI-relének. Mi is a cél velük? Bizos valaki tudja az okát. Én életvédelmi berendezésnek tartom ezt az eszközt. Ha jól tudom az emberre a 10mA-nál nagyobb áram életveszélyes, akkor miért 30mA-s kioldás a gyakorlat? Háromszoros érték!
30mA-t 230V-on 7666ohm szigetelési hiba okoz. Ez már nagyon silány érték szigetelésnek, érzéketlenebb FI-relék esetén rosszabb értékek adódnak. Volt olyan gép a környezetemben mely 240A-es betáppal rendelkezett és ott olyan FI-relé volt beépítve nagy gyûrûs áramváltóval melyen 300mA-tõl 10A-ig lehetett az érzékenységét állítani. Ott 1A érzékenység volt alkalmazva. Ennél ezek szerint 230ohm nulla-föld ill. fázis-föld szigetelési hiba megengedett volt. E gépnek egy része mellesleg robbanásveszélyesnek is volt nyilvánítva. Rb-s védelemre nem ez a megoldás. 230W garantált robbanás okozhat.
Lakás illetve épült villanyszerelés kivitelezést nem szoktam csinálni, nem ezen a területen dolgozom. De az elmult évben egy rokonnak csináltam egy komplett szerelést. Ott úgy alkalmaztam a FI-reléket egy ebben gyakorlott barátom tanácsára, hogy a lakás belsõt két csoportra kötöttem, az épületen kivüli áramköröket meg egy harmadik FI-relé csoportra. Ha valahol probléma lenne akkor csak a lakás egyik része kapcsolódik le. A világítás is ezzel két felé van választva.
Kiváncsi vagyok milyen, mekkora családi ház az ahol többlépcsõs FI-relé megoldás van alkalmazva. Mi ellen védekezünk két elosztó közötti fõvezeték esetén FI-relével ha az jó minõségben van szerelve?
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: krisz1986 Dátum 2012. január 22., 22:20:37 DÉLUTÁN
Juvill! Az egyik hozászolásodban olvastam,hogy fi-relé nem lehet a vilanyora szekrényben. Kérdésem vagy én értetem félre vagy helytáló. Régi vájog ház. Itt a fogyasztásmérõ után a mért oldalon egy darab biztosíték volt elhelyezve. Ami késöbb fi-relére cserélödöt. Kérdésem ilyenkor mi a helyzet? Lehet valami régi szabvány? Plusz adalék a vilanyóra fi-reléje melet nula doboz található.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 22., 22:37:17 DÉLUTÁN

Krisztián!

A hozzászólásomban szabványos fogyasztásmérõ szekrényrõl beszéltem.
Ezekben a szekrényekben nincs kiképezve az ÁVK helye, az áramszolgáltató nem engedi.
Az általad írt épület régi kivitelezésû. Országos viszonylatban ilyen sok van. Ezek a mérõhelyek úgynevezett "mérõtûz" veszélyesek. Több esetben mûszaki vita van a regisztrált vállalkozó és az áramszolgáltató között abban az esetben is, ha teljesítmény növekedés miatt, a mérõ alatt automatát kell cserélni.
Ezekben a régi fogyasztásmérõ szekrényekben azért lehet ÁVK, mert szekrény már nem szabványos, és a villanyszerelõ akkor megtehette, hogy annak idején oda építette be.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: szmihaly Dátum 2012. január 23., 08:03:14 DÉLELŐTT
Krisztián!
Idéza mért oldalon egy darab biztosíték volt elhelyezve. Ami késöbb fi-relére cserélödöt. Kérdésem ilyenkor mi a helyzet?
Ilyenkor egyszerû a helyzet: A régi háznak lett valamennyi érintésvédelme,de cserébe megszünt a túláram védelme. Csak annnyi van,ami a mérõ elõtt van felrakva. A FI nem túláramvédelmi eszköz.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Novill Dátum 2012. január 23., 08:32:45 DÉLELŐTT
Marton: sok esetben a fogyasztásmérõ szekrény kint van a kapu közelében, innen van bevezetve a ház elosztó táblájába a mért fõvezeték. Ha megrendelõ költségvetése engedi, akkor ezt a fõvezetéket 300mA érzékenységû fi relével védem. A belsõ lakáselosztóban viszont 30mA érzékenységûeket építetek be. Ennek a logikának is van értelme, mert nem kell mindig kimenni a mérõhelyhez visszakapcsolni a fi relét. Ez kellemetlen lehet téli idõszakban hajmosás után. A belsõ fi relék alacsonyabb érzékenység miatt elõbb kell lekapcsolnia.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: szmihaly Dátum 2012. január 23., 08:32:47 DÉLELŐTT
Marton!
Idéz240A-es betáppal rendelkezett és ott olyan FI-relé volt beépítve nagy gyûrûs áramváltóval melyen 300mA-tõl 10A-ig lehetett az érzékenységét állítani. Ott 1A érzékenység volt alkalmazva. Ennél ezek szerint 230ohm nulla-föld ill. fázis-föld szigetelési hiba megengedett volt. E gépnek egy része mellesleg robbanásveszélyesnek is volt nyilvánítva. Rb-s védelemre nem ez a megoldás. 230W garantált robbanás okozhat.
Nem lehet hogy a gyártási technológia miatt volt így megcsinálva? Mert gondolom,hogy vegyiparban egy gép nem álhat le mindenéle csipri-csupri szivárgó áram miatt? Mert ha leáll gondolom elég nagy baj keletkezik,de ha motor miatt áll le,akkor legalább a gép megmarad. Ha meg RB-s motoron belül keletkezik test zárlat azt meg a védelem lekapcsolja robbanás nélkül?
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Safety Dátum 2012. január 23., 10:31:33 DÉLELŐTT
IdézVolt olyan gép a környezetemben mely 240A-es betáppal rendelkezett és ott olyan FI-relé volt beépítve nagy gyûrûs áramváltóval melyen 300mA-tõl 10A-ig lehetett az érzékenységét állítani. Ott 1A érzékenység volt alkalmazva. Ennél ezek szerint 230ohm nulla-föld ill. fázis-föld szigetelési hiba megengedett volt. E gépnek egy része mellesleg robbanásveszélyesnek is volt nyilvánítva. Rb-s védelemre nem ez a megoldás. 230W garantált robbanás okozhat.

Itt most egy kicsit keverjük a szezont a fazonnal. Az általad említett eszköz hivatalos neve földzárlatvédelem, bár pont olyan elven mûködik mint a klasszikus áram-védõkapcsoló csak nagyobb teljesítmények esetén használatos elsõsorban mûszaki okok miatt és nem életvédelmi célból.
Robbanásvédelmi szempontból a gyújtószikramentes védelmi mód kivételével -ami áramköri védelem, de csak igen kis teljesítmények esetén használatos - áramköri védelmek nem ismertek, ezért a földzárlatvédelem ebben a formában itt nem értelmezhetõ, ilyen esetben a gyártmányoknak kell rendelkezni saját robbanásbiztos védelmi móddal, ami az adott térséghez szorosan illeszkedik.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Szelei Dátum 2012. január 23., 14:35:02 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Glatz Krisztián Dátum 2012. január 22., 22:20:37 DÉLUTÁN
Régi vájog ház. Itt a fogyasztásmérõ után a mért oldalon egy darab biztosíték volt elhelyezve. Ami késöbb fi-relére cserélödöt. Kérdésem ilyenkor mi a helyzet? Lehet valami régi szabvány? Plusz adalék a vilanyóra fi-reléje melet nula doboz található.

Nézd meg jobban azt a FI relét mert van kombinált, ami biztosíték és FI relé egyben. :)
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. január 23., 17:52:57 DÉLUTÁN
Ha már a mixeknél tartunk, mi a tapasztalatotok a mixelt, azaz 2 in 1 Fi-relés kismegszakítókkal? Vannak annyira megbízhatóak, mint a "síma" Fi-relék? Ezeket is havonta tesztelni kell?  3 fázisosban léteznek? Emlékszem, egy idõben minden "nagyokos" azt mondta, hogy sokkal jobb a Hi-Fi-nél a különálló tuner és erõsítõ, mint a reciver, aminek lehetett némi valóságalapja, de ebben az esetben nem tudom, hogy ez igaz-e? 
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: krisz1986 Dátum 2012. január 23., 21:24:26 DÉLUTÁN
Megnézném de szerencsére már nem lakom ott. Igaz amennyire csak lehetett korszerûsítettük a villamos hálózatótt,vizet stb. De a bank rá akarta tenni a kezét inkább tuladtúnk rajta.  A korszerûsítésnél kikerült a relé a vilanyora szekrénybõl a mért oldaléra gondolok. És a lakásba került egy új tábla. Akkor valószinû ezen már volt túláram védelem is.  Ahogy Szelei kolléga is jelezte. Mindenkinek hangsulyozom mindenkinek köszönöm a válaszokat. Megint tanultam jó pár új dolgot.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Szelei Dátum 2012. január 23., 22:10:24 DÉLUTÁN
Gyurmaúr(fi-relé)
Nem ismertem az általam le szerelt 1 fázisú kombinált FI it. De a véleményem meg egyezik azokéval akik azt állítják külön külön jobb javítás és ár szempontjából is. :)

Mint kombi az nem jelenti azt, hogy ezt nem kell ellenõrizni havonta. Igaz én a sajátomat kb: fél évente szoktam ellenõrizni. :-[

Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. január 23., 22:58:21 DÉLUTÁN
Okés, gondoltam én, hogy jobb az, ha külön-külön van, még akkor is, ha ezáltal több osztásegységet foglal el. Arrol már nem is beszélve, hogy a fésüssínnél sem passzol,ha kismegszakítók közé teszed, fõként egy 3 fázisos sín esetén nem. Csak fél évenként ellenõrzöl? Monjuk, én sem tudom, hogy ahol feltettem eddig Fi-ket, ott milyen rendszerességgel checkolják, pedig mindig, mindenhol, mindenkinek felhívom a becses figyelmét, hogy legalább 2 havonta vegye már a fáradságot -fõként, ha csak 1-2 Fi-je van- ,hogy nyom egy T gombot és ha nem old le, akkor mozgassa meg a billenõ kapcsolóját párszor és ha akkor sem mûkszik, akkor böfentsen már egyet, mert kár az õ, vagy a családja élete múlhat rajta és amennyiben a hibás Fi miatt csap agyon valakit az áram, akkor a villanyászt abszolúte nem lehet felelõsségre vonni, fõként ha -mint én is- filctollal felírja a készülékre, hogy "havi 1 TEST!"
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Novill Dátum 2012. január 24., 06:10:32 DÉLELŐTT
Arról mi a véleményetek ahol a lakások villamos hálózatára tervezési kötelezettséget ír elõ a jogszabály, és a tervezõ nem mindenre építi be a fi relét? Megjegyzem nincs is elõ írva minden áramkör védelmére a vonatkozó szabványokban a beépítési kötelezettség. Ezzel szemben a nem tervezett lakásoknál a villanyszerelõk többnyire minden áramkör (együttes vagy több részre bontva ) kiegészítõ védelmét fi relével oldják meg.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: szmihaly Dátum 2012. január 24., 08:22:41 DÉLELŐTT
Igen,találkoztam én is ilyennel, a világítás áramkörön nem volt FI tervezve,csak a dugaljaknak. Sõt volt olyan is,hogy a hûtõnek külön volt egy áramkör,ami szintén nem volt FI-vel védve.Kérdésre a válasz egyszerû volt:ha a lakó elmegy szórakozni,vagy üdülni,és valami ok miatt le kapcsol a FI,mire haza ér,akkora a hûtõben lévõ élelmiszer tönkre megy. :) Valahol látok is logikát benne.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Novill Dátum 2012. január 24., 10:19:08 DÉLELŐTT
Éppen az az érdekes benne, hogy döntõen dugaszoló aljzatok áramköreit védik a tervezõk fi relével. Ami meg is felel az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány ide vonatkozó elõírásának. De mint tudjuk, hogy a gyakorlat és az élet mást is meg követel olykor.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. január 24., 20:52:14 DÉLUTÁN
Nézd, Novill, szerintem azért ne Fi-relézzük túl egyetlen épület, lakás, családi ház villamossági hálózatát, fõként olyanét ne, ahol eleve adva van egy fõelosztó és még esetleg 4-5 alelosztó. Arról senki nem nyithat vitát, hogy fõ Fi-relé kötelezõ! az már más kérdés, hogy hány mA érzékenységû kell, hisz nyilván más kell egy 1 fázis, 25, esetleg 32A-es betápos,csak egy épületbõl álló ingatlan és nagyon más egy mondjuk 3x40A nappali és mellé akár 3x25A éjszakai betápos, 4 melléképületes, 3000m2-es telekkel rendelkezõn. Mertugye, elöbbinél elég mondjuk egy 100mA-es fõ és max 2 db 30-as al Fi-relé beépítése, míg utóbbinál nem eretnekség egy 300mA-es fõ és ugyanabba a fõelosztóba akár 4-5 db 30mA-es, míg a különbözõ melléképületek alelosztóiba -függõen az ott használatos berendezésektõl- 30 és/vagy 100mA-es Fi alkalmazása, melyel biztosan szelektív Fi rendszert kaphatunk. Bár én már tapasztaltam olyat, hogy szereltem az egyik mellék épületben és véletlenûl a kezemmel összeköttetést teremtettem a PE és az N erek közt, s ezzel akkora "zavart" idéztem elõ, hogy mind a melléképület 30-as Fi-je, mind pedig a fõelosztóban lévõ 300-as is lement. S mert este szereltem, sötétség borult a tájra, én meg botorkálhattam be a házba felnyomni a fõ Fi-t. Másik esetben ugyanott,egy másik melléképületben szerelvén értem hozzá az egyik L vezetõhöz és akkor csak az azt a helyiséget ellátó alelosztóban lévõ Fi ment le. Érdekes, nem?! 
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 24., 21:08:30 DÉLUTÁN

Úgy tudom, hogy kereskedelmi forgalomban már kaphatók olyan áram-védõkapcsolók, melyeken van egy "S" betû jelölés. Ezek az ÁVK-k szelekívek.
A szelektivitás beállítható, melynek lényege, hogy a hibahelyhez legközelebb beépített ÁVK kapcsol le hibaáramra. Ezek alkalmazása lehetõvé teszi, hogy egyszerre legyen "mindenhol sötét".
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: krisz1986 Dátum 2012. január 24., 21:18:54 DÉLUTÁN
És akkor azért hibakeresésnél lényegesebben megkönnyíti a munkát Juvill?
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 24., 21:28:02 DÉLUTÁN

Szerintem igen. De szelektív áram-védõkapcsolók alkalmazásáról akkor beszélhetünk, ha természetesen egy épületen belül több ÁVK van.
Ezek a különbözõ szinteken, vagy különbözõ helyiségekben vannak, az elosztókban. Amennyiben a idõzítés jól van beállítva, akkor a legközelebbi kapcsol le.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: krisz1986 Dátum 2012. január 24., 22:16:06 DÉLUTÁN
És remélhetöleg nem komplikált a be állítás se?
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: by_ron Dátum 2012. január 25., 08:55:58 DÉLELŐTT
IdézEzek alkalmazása lehetõvé teszi, hogy egyszerre legyen "mindenhol sötét".

JUVILL, márhogy NE legyen mindenhol, nem? :)
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 25., 13:53:04 DÉLUTÁN

by_ron!

Bocs!
Sajnos elírtam, és mire észrevettem, nem tudtam módosítani.
Helyesen: ... hogy ne legyen mindenhol sötét!!!:):)
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Villanyreszelő Dátum 2013. január 26., 11:37:08 DÉLELŐTT
Önműködő,visszakapcsolós fi relé hibaellenőrzési funkcióval,ez csak nekem új?

GEWISS RESTART. Az egyetlen áramvédőkapcsoló, amelyik ha véletlen
lekapcsolás okán áramszünetet okoz
miközben nem vagy otthon, leellenőrzi
a rendszert és vissza is kapcsolja az
áramellátásra, de csak miután
meggyőződött a védett hálózat
biztonságosságáról.

Multi-Will.hu - RESTART 2 pólus - letölthető szórólap  (http://www.multi-will.hu/fooldal/hirek/8-restart-2-polus-letoeltheto-szorolap.html)
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: petike199600 Dátum 2013. január 26., 12:25:16 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Gondolkodtam én is hogy itthonra beszerelek 2 db fi relét.
Egyet tennék közvetlenül a mért oldal betápjára egy 40A 100mA-eset.
Ez jó lenne?Jó az érték?
A másikat pedig a fürdőszobára tenném oda egy 16A 30mA-eset tennék.
A méretlen oldal 25A-re van biztosítva.
Egyébként nagyon régi a szerelés.
Csavart-forrasztott kötések,szigetelve.Alu vezeték, 3 áramkör van csak kialakítva.
Vélemény?
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Novill Dátum 2013. január 26., 12:43:35 DÉLUTÁN
Igen már régóta létezik az önműködően visszakapcsolható fi relé. Az ára miatt nem gyakori az alkalmazása. Örülünk ha meg tudjuk győzni a megrendelőt a hagyományos fi relé beépítésére.
Petike nem kell túl spillázni a fi relé beépítését.  Ha sok a pénz lehet többet is beépíteni, lépcsőzni. Beépítesz 1db a közvetlen a mérő után 40 A, 30mA érzékenységűt az elegendő egy lakásnál. Így az egész lakás védve lesz. A hiba áram egyébként úgy is összegeződik.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: petike199600 Dátum 2013. január 26., 12:48:48 DÉLUTÁN
Akkor elég egy?
Miért?
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Szirty Dátum 2013. január 26., 13:14:34 DÉLUTÁN
Helló Villanyreszelő!

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. január 26., 11:37:08 DÉLELŐTT
Önműködő,visszakapcsolós fi relé hibaellenőrzési funkcióval,ez csak nekem új?

GEWISS RESTART. Az egyetlen áramvédőkapcsoló, amelyik ha véletlen
lekapcsolás okán áramszünetet okoz
miközben nem vagy otthon, leellenőrzi
a rendszert és vissza is kapcsolja az
áramellátásra, de csak miután
meggyőződött a védett hálózat
biztonságosságáról.

Mi az hogy "véletlen lekapcsolás"?
Mi az hogy visszakapcsol miután meggyőződött a biztonságról?
Miért nem győződik meg üzem közben és kapcsol le akkor ha arra ez a meggyőződés okot szolgáltat?

"Tüneti kezelés" fogalma rémlik fel a messzeségben ezt olvasva...
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Villanyreszelő Dátum 2013. január 26., 13:21:09 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Novill Dátum 2013. január 26., 12:43:35 DÉLUTÁN
Igen már régóta létezik az önműködően visszakapcsolható fi relé. Az ára miatt nem gyakori az alkalmazása. Örülünk ha meg tudjuk győzni a megrendelőt a hagyományos fi relé beépítésére.
Petike nem kell túl spillázni a fi relé beépítését.  Ha sok a pénz lehet többet is beépíteni, lépcsőzni. Beépítesz 1db a közvetlen a mérő után 40 A, 30mA érzékenységűt az elegendő egy lakásnál. Így az egész lakás védve lesz. A hiba áram egyébként úgy is összegeződik.

Igen ez teljesen igaz,ha csak nem tehetősebb rózsadombi az illető,akkor még egy 5000 forintost is sajnál az életére. :(
Ugye vannak a váltakozó áramú típusok amin a szinusz jel látszódik,és vannak a félhullámú típusok,ilyenkor vigyek egy oszcilloszkópot,és vizsgáljam meg a hullámformát,vagy elég ha beteszek egy váltakozó áramút,gondolom egy családi háznál nincs torzulás,csak motorikus üzemeknél.

Üzenet összefûzve: 2013. január 26., 13:25:03 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. január 26., 13:14:34 DÉLUTÁN
Helló Villanyreszelő!

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. január 26., 11:37:08 DÉLELŐTT
Önműködő,visszakapcsolós fi relé hibaellenőrzési funkcióval,ez csak nekem új?

GEWISS RESTART. Az egyetlen áramvédőkapcsoló, amelyik ha véletlen
lekapcsolás okán áramszünetet okoz
miközben nem vagy otthon, leellenőrzi
a rendszert és vissza is kapcsolja az
áramellátásra, de csak miután
meggyőződött a védett hálózat
biztonságosságáról.

Mi az hogy "véletlen lekapcsolás"?
Mi az hogy visszakapcsol miután meggyőződött a biztonságról?
Miért nem győződik meg üzem közben és kapcsol le akkor ha arra ez a meggyőződés okot szolgáltat?

"Tüneti kezelés" fogalma rémlik fel a messzeségben ezt olvasva...

Üdvözöllek Szirty!

Ezt úgy írták hogy villámcsapás következtében létrejövő lekapcsolásnál,de valóban nem egyértelműen fejtik ki a céljukat.Szerintem a hűtőt elég egy külön fi relére kötni ha sok pénz van,vagy külön ágra.
Cím: Re:Mekkora értékû fi-relét alkalmazzak?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. január 26., 14:00:38 DÉLUTÁN
Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. január 26., 12:48:48 DÉLUTÁN
Akkor elég egy?
Miért?

Petike, nem elég egy, főként amennyiben a saját kéródba rakod be. Amennyiben azt szeretnéd, hogy ne boruljatok sötétbe, akkor a fő RCD-d legyen 100mA-es és lehetőleg S, azaz szelektív, sőt még az sem árt, ha lüktető egyenáram ellenálló is (jelőlésének nézz utána, mert egész biztosan kell majd késöbbi ténykedéseid alatt betenned 1-2 tucatot ezekből is!), a fűrdőnek, konyhának pedig tégy be 1 (vagy külön-külön 1-1) 30mA-s jószágot, lehetőleg a fő RCD-vel megegyező gyártmányút, mert általában csak az azonos márkájuak képesek 100%-an kommunikálni egymással.
Ami pedig az önműködően visszakapcsoló Gewiss csodát illeti, bizony van neki létjogosultsága! Gondoljatok bele, egy villámcsapás következtében leáll egy hűtőház, vagy akárcsak egy családi házban a mélyhűtőládák, vagy a riasztórendszer áramellátás hiányában nem fog működni és a család mondjuk csak 2 hét múlva ér haza... :'(
Aki egy ilyet felhasználóként nem tud értékelni, nos az kb ugyanolyan kretén, mint aki éveken át aszkéta életet élve, összespórol, majd -akár használtan- megvesz egy több milla értékű kocsit, majd merő szarrágásból nem köt rá lopási cascot, mondván, "na, az a havi pár ezres már nem fér bele..." Én a következő szerelésemnél -na, most kezdődik az álmodozások kora... ;D- egész biztosan be fogok ilyet rakni, s így legalább az általam igen nagyra becsült Gewiss cuccokkal fogom csinálni a főelosztót!  8)