Robbanásbiztos villamos szerelés

Indította JUVILL, 2012. augusztus 18., 18:50:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL

Gyakori vita tárgya a robbanásbiztos szerelés.
A mûbizonylattal nyomásálló tokozatot vásárol a felhasználó. Ebbe a tokozatba saját elképzelései szerint villamosanyagokat épít be. Hõkioldókat, jelzõlámpákat, különbözõ sorkapcsokat. Az adattábla természetes változatlan.
Mennyire megfelelõ ez a szerelés, kivitelezés?

Safety

A terület nem igazán hétköznapi, ez a hozzászólások számából (hiányából) is látszik. A szakmai látókör bõvítéséhez azonban ez a szektor is hozzátartozik.
Megéri foglalkozni a témával, mert ha valaki belebotlik egy ilyen dologba és úgy érzi nincs a helyzet magaslatán, akkor jobb, ha minél távolabb helyezkedik el, mert ez a munka már nem a kreativitásról és a barkácsolásról szól. A robbanásbiztonságról lexikon vastagságú szakirodalom lelhetõ fel, ezért maradjunk a Juvill által felvetett alkatrészként vásárolt nyomásálló tokozatnál.
Sokszor elhangzott már, de ismét az elején leszögezem, hogy ilyen eszközt szerelni, beépíteni kizárólag ,,Robbanásbiztos berendezés kezelõje" (OKJ száma: 31 522 05 1000 00 00) szakképesítéssel megengedett.
Az alkatrészként vásárolt nyomásálló tokozat arról ismerhetõ fel, hogy az adattáblán a vizsgáló állomás un. ATEX jel utolsó karaktere egy ,,U" betû. Egy ilyen tokozat zárt, nincsenek rajta furatok. Nálunk leggyakrabban az olasz Fundisonzo (CORTEM GROUP) EJB típusú gyártmányaival lehet találkozni még a STAHL saját termékeként forgalmazott tokozatait is a Cortem gyártja.
A tokozatra tömszelencét szerelni szigorúan a tanúsítványban szereplõ és a gyártó által meghatározott helyre szabad. Általában egy mátrixban adják meg, hogy milyen méretû tömszelencébõl hány darabot szabad a tokozaton elhelyezni. Gyorsan megemlítem, hogy nyomásálló tokozatra kizárólag nyomásálló védelmi móddal rendelkezõ tanúsított tömszelencét szabad szerelni. A tokozatra sehol máshol nem szabad furatot még zsákfuratot fúrni sem. A beépítendõ alkatrészeket a gyár által kialakított tartókra kell szerelni.
Az ilyen nyomásálló tokozatokat robbanásveszélyes környezetben akkor alkalmazzuk, ha más módon nem oldható meg a melegedõ, szikrázó alkatrészek elhelyezése.  (pl. mágneskapcsoló, tápegység stb.) A tokozatba szabadon szerelhetõk ilyen eszközök, hiszen a védelmi módja hivatott megakadályozni az un. gyújtásátterjedést szabványos kialakítás esetén.
Az MSZ EN 60079-1:2008 szabvány ,,D" melléklete tartalmazza a részletes elõírásokat az üres nyomásálló tokozás, mint alkatrész vonatkozásában. Nem akarom az egész szabványt idézni, de kiemelnék néhány fontos kitételt. Az elõbb azt írtam, hogy bármilyen eszköz szabadon beszerelhetõ a tokozatba, azonban kivételek itt is vannak. Tilos beépíteni forgó, vagy más turbulenciát okozó eszközt, ezenkívül tilos beépíteni olajtöltésû magszakítót vagy kontaktort. Fontos szabály, hogy a tokozat ûrtartalmát I-es alkalmazási csoportba, valamint IIA és IIB alkalmazási csoportba tartozó térségekben maximum 80%-ig szabad kitölteni, IIC alkalmazási csoportba tartozó térségekben pedig maximum 60%-ig szabad kitölteni.
Sajnos ezt a témát sokkal rövidebben nem lehet kielemezni.

JUVILL


Köszönöm Safety válaszát!
Mikor indítottam a témát, tudtam, hogy nem hátköznapi. Azért indítottam, hogy nem árt tisztában lenni ezzel, ezekkel a szerelésekkel.
Safety kolléga leírta, hogy hány százalékig lehet a tokozás ûrtartalmát kitölteni. Ez nagyon lényeges. A robbanásbiztos mûszaki felülvizsgálatok alkalmával ezekbõl van rengeteg gond, és probléma. Ezek a gyártmányok - legyen az nyomásálló tokozású, vagy fokozott biztonságú robbanásbiztos védelmi módú - úgynevezett résméretekkel rendelkeznek. A rések szerepe az, ha gyártmány belsejében zárlat, robbanás, ív keletkezik, ezeket az íveket a rések kioltják, és a robbanás a környezetére veszélyt nem jelent, nem terjed tovább.
Amennyiben megváltoztatjuk a gyártó általi belsõ szerelést - még az esetben is, ha az ûrtérfogat terhelt százaléka megfelelõnek tûnik, érdemes az átszerelt gyártmány akkreditált laboratóriumba szállítani, mely ezeket "berobbantja", és kiadja az új mûbizonylatot, a megfelelõ robbanásbiztos védelmi módra. Ezért fizetni kell. Érdemes megfontolni, mert elmulasztása óriási veszéllyel és kárral járhat.

Még egy megjegyzés ehhez a szereléshez.
Ezekhez a robbanásbiztos gyártmányokhoz a beépítés alkalmával úgynevezett ellenõrzési okmányt kell kiállítani. Az ellenõrzési okmányban fel kell tüntetni a felszerelés helyét, az azonosításra szolgáló gyári számot, és vezetni kell rajta, hogy mikor, ki, milyen munkát végzett ezeken. Ezt üzemviteli utasításban kell szabályozni.
Az ellenõrzési okmányt a gyártmány mûbizonylatához kell csatolni.



NagyPS

RB kezelőire megyek de sajna sok anyagot érdemben nem találtam a netten tudtok javasolni szakirodalmat ami megkönnyíti a tanulást?

RBszerelés

Sziasztok
RB szerelést végző szakembereket vagy céget keresek. Hol lehet őket megtalálni? Köszönöm.

tothgyula

Üdvözletem!
A dévaványai Winding(Villamosgép Tekercselő Üzem) végez Br motorok tekercselését ésEX-e motorok minősítését.
www.winding.hu

s.peter

Szervusztok!
Meg tudjátok mondani, hogy milyen típusú kábelek alkalmasak robbanásveszélyes térben való szerelésre? Pontosabban milyen típusú kábelek tarthatóak üzemben minősített tokozattal szerelt berendezések betáplálásához, ha fennáll a robbanásveszély?

Elvileg a kábelekre nincs külön minősítés, sem besorolás, sőt szabvány szerint az alábbi egyszerű feltételnek kell megfelelniük:

Az alkalmazható kábelekre vonatkozó általános követelmény a szabvány (MSZ EN 60079-14:2014, 9.3.1) alapján: a kábeleknek legalább 8,5MPa (8,5 N/mm2) szakítószilárdságú külső vagy belső köpennyel kell rendelkezniük.

Továbbá (9.3.2):
a.   legyenek ellátva hőre lágyuló, hőre keményedő vagy elasztomer anyagú köpennyel. Legyenek tömörek és körszelvényűek, extrudált párnázattal vagy köpennyel, a kitöltőanyaguk, ha van, ne legyen nedvszívó
b.   vagy legyenek ellátva ásványianyag-szigetelésű fém köpennyel

Más megfogalmazással a nem "könnyen törő" kábelek.

Valamint feltételezzük, hogy a helyiség nincs túlnyomás alatt, a kábelerek közötti szivárgás elhanyagolható, nem veszélyforrás, valamint van mondjuk automatikus vészeseti elszívás is.

Úgy tudom, hogy a PVC kábelköpenyek szakítószilárdsága 15-20N/mm2 közelében van, vagyis a legtöbb erőátviteli kábel árnyékolás, páncélozás nélkül is alapból megfelelő kellene, hogy legyen. Esetleg a normál termékszabványok meghatározzák nem csak a szigetelőképességet, hanem a köpeny szakítószilárdságát is?

Ezek alapján egy mezei NYY, NYCWY vagy akár NHXH tűzálló kábel is alkalmazható?

Safety

Tulajdonképpen megválaszoltad a saját kérdésedet. Jól látod a helyzetet semmilyen különleges követelmény nincs robbanásveszélyes térben a kábelekre, szinte minden kábel használható amely szabadtéri ipari környezetben alkalmazható. Olyan apróságokra kell figyelni mint például nyomásálló tokozáshoz csatlakoztatott kábel hosszának minimum három méternek kell lenni. Tehát a "mezei" NYY, NYCWY vagy akár NHXH tűzálló kábelek nyugodtan használhatók Ex környezetben!

s.peter

Szervusz!
Köszönöm a segítséget! Azért tettem fel a kérdést, mivel van egy konkrét tervezési munkám, ahol ugyan nem robbanásveszélyes a tér besorolása, de néhány biztonsági rendszernek (tűzjelző, biztonsági világítás) robbanásbiztos kivitelűnek kell lennie.
Az "egyszerű" követelmény ellenére azonban sem a rendszerek kivitelezője nem tett javaslatot konkrét kábeltípusokra, de még az általam megkeresett kábelgyártóktól sem kaptam megerősítést a követelménynek megfelelő kábeltípusokra (mintha elzárkóznának a felelősség miatt?), a kábel adatlapok úgyszintén ritkán tartalmazzák a használt műanyagokra vonatkozó mechanikai jellemzőket.

Tudnál segíteni az alkalmazható típusok bővítésében? Kideríthető ez egyszerűen egy adott kábelfajtáról pl. szabványnak való megfelelőséggel?
Pl. MSZ EN 50363-3 Kisfeszültségű erősáramú kábelek és vezetékek szigetelés-, köpeny- és burkolatanyagai
PVC szigetelés-anyagkeverékek TI1-5 keverék, Szakítószilárdságra vonatkozó értékek 12,5 - 15 - 10N/mm2 +-20%

Esetleg van egy teljesebb listád a biztosan alkalmazható erőátviteli és vezérlési/informatikai kábelekről is?

Amelyek a leginkább érdekelnének:
- SZRMKVM páncélozott földkábel, 0,6/1kV
- NSGAFöü gumikábel 1,8/3kV
- NYM (MBCu) és H05VV-F (MT) kábel 300/500V
- JE-H(St)H és JB-H(St)H tűzálló kábel 225V
- YSLY, Ölflex Classic 110 300/500V
- YSLY 0,6/1kV fekete / Ölflex Classic 110 0,6/1kV


Safety

Nincs ilyen listám, de mint írtam minden olyan kábel megfelel robbanásveszélyes térségben, ami az MSZ 13207:2020 szabvány 3.71. pontjának megfelel, tehát akár közvetlen földbe fektetésre is alkalmas.

Ebből következik, hogyaz NYM (MBCu) és H05VV-F (MT) kábel 300/500V szóba sem jöhet, de ezek ipari környezetben amúgy sem használhatók. A tűzálló kábelekről nincs információm, de a többi általad felsorolt kábel alkalmazható ilyen körülmények között.