Mi okozhatta a káreseményt? (Elektromos hiba)

Indította Károsult, 2018. március 01., 18:46:39 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Károsult

Ahogy azt a felhasználó nevem is elárulja, nem vagyok szakmabeli. Segítségeteket kérem , magyarázatot találni az alábbi káresetre :
Két hét távollét után este érkeztünk haza társasházi lakásunkba. Belépve és a világítást felkapcsolva a lámpák nagyon erős fénnyel világítottak, trafós lampatestek erősen búgtak, konyhában egy áramkör hiányzott, hűtő leolvadva es erős "amperszag" mindenhol.
Mivel késő este volt, hideg lakásba aludni mentünk és másnap a következőket állapíthattuk meg:
Gázkazán vezérlőpanel zárlatos, indukciós főzőlap zárlatos, kávéfőző és további négy trafós eszköz világítás működésképtelen. A tönkrement eszközök beszerzési értéke 230 000 Ft
Eon regisztrált villanyszerelőt hívtunk a hiba felderítésére.
Hibát nem talált a lakásban. ( az Eon felé azt továbbitotta, hogy az elektromos sütő bekötése nem volt szabványos, mert a sorkapocs nem volt zárt dobozban.)
Mivel a lakást nem használta senki, és mi mindent működőképesen hagytunk otthon, így külső okokat kerestem, és a következőkre jutottam:
Kiderült, hogy a három lakásos társasházban az egyik lakásnál az EON új fogyasztásmérőt épített ki és helyezett üzembe. A társasháznak egy közös háromfázisú betápja van. Az új fogyasztásmérőt a méretlen tokozottból táplálták meg. Szerintem ezen művelet közben történhetett valami hiba, amit bizonyítani nem tudok. A három lakás közül csak a mi lakásunknak van három fázisú betápja, a másik kettő egy-egy fázissal működik. Ezért nem keletkezett a többi lakásban kár.
Áramszolgáltató az eset utan lecserélte a fogyasztásmérőket. EON ügyfélszolgalattal egy évig leveleztem. Szabályosan hülyének néztek, fel sem fogták amit írtam, csak lepattintottak.
Békéltető tárgyalás sem hozott eredményt, a kár okozást nem ismerik el.
Polgári peres út maradt és ehhez keresek műszaki érveket.
A segítséget, tanácsokat előre is köszönöm.

Marton

Itt minden bizonnyal "nulla" potenciál eltolódás okozhatta a problémát. Csak az a kérdés, hogy hol. Méretlen vagy mért oldalon.
A három fázisú betáplálást mi indokolja? Villanyos főzőlapos tűzhely? A lakásban a terhelések szét vannak osztva három fázisra, vagy csak a tűzhely kap 3 fázist?
Az erősebben világító lámpák, gázkazán, egyéb tönkre ment fogyasztók azonos fázison vannak?
Számtalan részlet kérdés felmerül az ok megmagyarázhatóságához.
Meg látni is jó volna pl. az elosztót. Esetleg fénykép a burkolat nélküli elosztóról?

Simon Endre

Ez egy tiszta ügy! A regisztrált villanyszerelő mért-e feszültségeket a lakás oldalon (igaz mit is kellene először?) Feltehető, hogy a szerelő "bünpártoló" az ismeretsége vagy az érintettsége révén, remélem adott elismervényt (számlát) a munkájáról és a per anyagához feltétlen kell az ő szakvéleménye (vallomása!!!!) is.  A  fogyasztásmérők "sürgös" cseréje csak kamu volt lehet hogy csak az elkötést rendezte illetve leplezte mert 100% hogy az állt fenn. A lakásban történ-e ezt követően bármiféle javítás az eset kapcsán, a kötésdoboz hiánya nem műszaki hanem bíztonsági hiányosság a kár szempontjából ez nem tényező.

Sztrogoff

"a lámpák nagyon erős fénnyel világítottak, trafós lampatestek erősen búgtak"
"Hibát nem talált a lakásban."
Ez kissé ellentmondásos.

Novill

Háromfázisú rendszernél elég egy nulla vezető szakadása , akár a mért, akár a méretlen oldalon.  Ilyen esetben fénykép felvételek, minden írásos dokumentum, tanú vallomás áttanulmányozása, stb .szükséges. Nehezíti a bizonyítási eljárást a közben elvégzett munkák. Általában nullázott (TN) rendszer esetén bizonyítani kell a meg lévő földelés megfelelőségét műszeresen. Ha ez nem megfelelő akkor már a fogyasztó közelit a vesztes pozícióba.  Javaslom, hogy a környéken keressen meg egy jó szakembert ( EON-tól független), aki a meglévő dokumentumokat - és a helyszínt átvizsgálva esetleg tud hasznos információkat adni. Ezek után lehet mérlegelni, hogy van-e értelme jogi képviselőt keresni.

tothgyula

Üdvözletem!
Endre rávilágított a tényekre. Én is ugyanazon véleményen vagyok, látatlanból is!Közel 50 éves gyakorlatom van, mint szerelő és kb.30 éve mint felülvizsgáló is. MEE tag. Ez ugyan semmit nem jelent a témát illetően, de Áramszolgáltatós" szakik" ÁVK-mat nekem is leégették a mérőcsere alkalmával. Fogyasztóvédelemhez mindenképpen fordulhatsz és mindent fényképezz le.Egy felülvizsgálótól pedig kérj SZAKVÉLEMÉNYT!!! Ne hagyd annyiba, nyert ügyed van.
TothGyula felülvizsgáló.

Károsult

Köszönöm a válaszokat !
Az eset 14 hónapja történt. A regisztrált szerelő mért feszültséget, lényeges eltérés nem mutatkozott.
A mellekelt fotót is ő készétette a betápról.
Én is arra gyanakszom, hogy a merőbekötés során a nulla vezetéket szakították meg először és ennek következménye lett a lakásban keletkezett kár, csak ennek a bizonyítása nem egyszerű.

Novill


Sztrogoff

Játszhatom az ördög ügyvédjét?
1. Hát, ezt sajnos igen igénytelenül sikerült kivitelezni, ami elsősorban oka a történésnek, mert ha az "erre a pontra több vezeték csatlakozzon" igény egy rövid síndarabbal lett volna kielégítve, akkor ez nem történt volna meg. Egészen mellesleg nem látok itt védővezető bekötést sem, ami az alu tokot illeti, márpedig a tárgyalt üggyel össze nem függő hiányosságokat is előszeretettel hánytorgatják fel.
2. Akinek a belső berendezése értékes, alkalmazzon erre az esetre megfelelő védelmet. Feszültségcsökkenés, emelkedés és aszimmetria elleni védelmek hosszú évtizedek óta léteznek. A jelenleg érvényes MSZ HD 60364-4-442:2012 szabvány 442.3. pontja ír arról, hogy ez a villamos jelenség előfordulhat, tehát meg kell fontolni a védekezést.
3. Alapszabály, hogy a használat alatt nem levő berendezést a hálózatról le kell választani.

(az egy másik kérdés, hogy ha ez egy PEN vezető, akkor azt megszakítani még súlyosabb szakmai hiba volt, mintha "csak" N vezető lenne, de mondjuk egyelőre nem tudja senki, csak sejti, hogy ez történt)

tothgyula

Tisztelt Károsult, Novill!
A feltett kép magáért beszél. A PEN vezetők egy csavar alatt vannak kötve, ami TILOS  a MSzHD60364-5-54:2007 sz. 542.42 pontja alapján. Idézem."A fő földelőkapocshoz vagy sínhez csatlakozó összes vezető külön-külön bontható legyen. A csatlakozás legyen megbízható, és csak szerszámmal legyen bontható."Ehhez egy nagyobb sínt kellett volna beépíteni a szükséges számú és átmérőjű furatokkal.Ezt nagyon sokszor szeretik megspórolni a fogyasztó rovására!
És itt követték el a hibát a "szakik", mert amikor bekötötték az 1-1-ill. nálad 3fázis elmenő PEN vezetőjét (kék), ahhoz mindhármat le kellett bontani.És ha nem vették ki a késes biztit, sorba kapcsolódtak-vonali feszültségre- a fogyasztóid, és akkor egy pillanat alatt elfüstöltek!Ha FAM munka volt, nem veszik ki a betéteket minden esetben.Ezt persze nehéz bizonyítani, de más variáció nincs.
A színjelölés is hibázik, mert z/s zsugorcsővel meg kellett volna jelölni a PEN vezetőt!
Én már adtam ilyen irányú szakvéleményt és figyelembe vették.
Leírok egy megtörtént esetet.Kis városban csirkefarmot tartott a tulaj és B1 éjszakai tarifára egy 200l-es boyler is üzemelt.
Soknak találta az áramszámlát, mert szomszédja hasonló kisgazda, csaknem azonos körülményekkel csak 2/3-át fizeti szomszédja áramszámlájának. Helyszíni szemlén megállapítottam, hogy a mérés nem volt helyesen bekötve a nappali és éjszakai mérőbe.
Kértük a felülvizsgálatot az Áramszolgáltató részéről, és igaznak bizonyult a feltételezésem. A két db. egyfázisú mérő áramtekercse sorba volt kötve, így a nappali mérő mérte a B1 (éjszakait is)!Több mint 100e. Ft-ot visszatérítettek.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.