Milyen szerszámokat használjak villanyszereléshez?

Indította krisz1986, 2011. december 31., 14:40:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Köszönöm a sok választ!
Kinéztem egy Makita lépcsős fúrót. 4-20 a mérete. Az lenne a kérdésem, hogy ez elég? Mármint amikor a tömszelencének fúrjuk a lyukat
akkor a max furat ennél csak 20mm. Mekkora tömszelencét használunk általában? És ennek mekkora furat kell?
Köszönöm!

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. május 05., 08:17:22 DÉLELŐTT
Kinéztem egy Makita lépcsős fúrót. 4-20 a mérete. Az lenne a kérdésem, hogy ez elég? Mármint amikor a tömszelencének fúrjuk a lyukat
akkor a max furat ennél csak 20mm. Mekkora tömszelencét használunk általában? És ennek mekkora furat kell?
A max 20mm átmérőjü lépcsős fúró önmagában kicsi lesz. Ma már olyan olcsón adják a lépcsős fúrókat is, hogy kifizethető a nagyobb méretü is, ajánlom a 30mm-ig megvenni. Bármikor szükség lehet rá.
Én tömszelencékhez un. Pg méretü lépcsőzésü fúrót használok, mivel inkább ezt a sorozatot részesítem előnyben. Ez speciel kimondottan a Pg tömszelencékhez ideális átmérőket készít.

JUVILL

 
Nincs előttem most katalógus.
Attól függ, mit szerelsz, milyen a csatlakoztatott kábel külső átmérője. 
Kisebb teljesítmény igényhez, kisebb keresztmetszetű, kisebb külső ármérőjű kábelhez megfelelő a max. 20 mm-es tömszelence csatlakozás kivágás.
Az interneten megtalálsz mindent.
Javaslom nézz meg egy OBO tömszelence katalógust. Ott meg van adva a csatlakozó kábel befogadó mérete, és a tömszelencéhez szükséges kivágás is.
A 20 mm-es furat elég kevésnek tűnik, akár egy 5x2,5 mm2-es kábel csatlakoztatás esetén is. Akár PG-s, akár metrikus tömszelencénél.

Szirty

Helló petike199600!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. május 05., 08:17:22 DÉLELŐTT
Kinéztem egy Makita lépcsős fúrót. 4-20 a mérete. Az lenne a kérdésem, hogy ez elég?

Ahogy Marton írta a 30-as jobb választás lesz.
Annál nagyobbak meg nem nagyon vannak, mert azzal már keserves dolog vas lemezbe furatot készíteni, pláne kézi fúrógéppel.
Olyat válassz, aminek a szára lapolva van.
A nagyobb méretekhez stancoló szerszámot érdemes használni:



Bár ilyet akkor érdemes venni ha gyakran kell tömszelencének fém lemezbe furatot készíteni. Fémhez a kisebb méretekhez is előnyösebb mint a lépcsős fúró, mert egyáltalán nem hagy sorját (szemben a fúróval, ami borzalmas sorjákat tud hagyni, amiket eltávolítani is nehéz olykor a nehéz hozzáférhetőség miatt).

IdézMekkora tömszelencét használunk általában? És ennek mekkora furat kell?

Valószínűleg PG21 fölötti méretek már ritkábban lesznek használva a munkád során.

PG fajtánál a szükséges furatméretek szerintem ezek:
PG7      12.5
PG9      15.2
PG11   18.6
PG13.5   20.4
PG16   22.5
PG21   28.3
PG29   37
PG36   47

Metrikusnál meg a tömszelence méreténél fél vagy egy mm-el nagyobb furat kell. Tehát pl. M20x1.5-nek 20.5 vagy 21 mm-es furat kell.

petike199600

Köszönöm a válaszokat! Akkor a nagyobbat veszem meg.
Marton: Hol lehet olyan lépcsős fúrót kapni ami neked van? Tehát ezt a pg lépcsőzésű fúrót?

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. május 05., 09:24:10 DÉLELŐTT
Marton: Hol lehet olyan lépcsős fúrót kapni ami neked van? Tehát ezt a pg lépcsőzésű fúrót?
Ezt a méretsorozatút nagyon kevesek ismerik, villamos szakkereskedők sem ismerik igazán. Mellesleg jelentősen drágább is mint a szokásos 2mm-es "metrikus" lépcsőzésü fúrók, ritkasága miatt is.
Ha jól emlékszem annó egy Bp-i (Újpesti) szerszámboltban vettem a Pg-s lépcsősfúróm.
Rákerestem most az interneten, alig található meg. Itt egy példány:
http://www.argep.hu/popup.asp?pid=181665468&pnr=10001&foto=1
Nézd meg a felsorolt lépcsőzések méretetit,(nem teljes a felsorolás), nem egész számok, illeszkedik a Pg tömszelencék furatigényéhez. A 22,5mm-es méret a vezérlő szekrények szokásos 22mm-es átmérőjü nyomogombjaihoz is praktikus.

Villanyreszelő

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. május 04., 22:53:57 DÉLUTÁN
Villanyszerelő és mindenki!
Csak halkan és szakmai berken belül jegyzem meg, hogy a lépcsősfúrókat lehet élezni, mégpedig fenékköszörűvel. Minden olyan gépműhely, ami forgácsolással is foglalkozik profibb minőségben, megtudja csinálni; csak az a kérdés, hogy milyen minőségű fúrót kell élezni. Nekem egy Cimco van és azt a 2000.- forintot mindenképpen megérte. Sőt, egy ilyen helyen egy gagyibb lépcsősfúrót még meg is tudnak edzeni, bár egy hangyányit változik a mérete, de nem vészes. ;)

Nyaki!
Egy régi haverom élköszörűs,és szerszámkészítő mester.40 éve a szakmában,nagy cégeknek dolgozik.
Ő nem vállalta az élezését,innen tudom.
2000 forintos HSS edzése nem biztos hogy megéri,és vajon mennyire lehet megedzeni.

petike199600


nyaki

Nekem itt helyben egy profi cég minden zokszó nélkül elvállata a köszörülést 1 napos határidővel 2000.- pénzért. Láttam a gépüket. Egy számítógép vezérlésű, nagyon komoly szerkezet, de ennek is kb. 1 órát tartott, mire körbeélezte.
Az edzést nem kértem, mert a Cimco-t nem kellett, csupán megkérdeztem a vállalási feltételt.

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. május 05., 10:05:15 DÉLELŐTT
Belinkelek egyet. http://www.gepdepo.hu/makita-lepcsos-furo-hss-g-6-28-mm-ig-p-69923-3740.html/hun/
Ehhez mit szólsz?
A 28mm méretet kicsinek tartom, ha már nagy méretűt veszel, akkor legalább 32mm-ig legyen. Akkor M32-ig vagy Pg 21-ig tudsz tömszelence furatot készítni.