Mennyire aktívak az erősáramú szakemberek

Indította Novill, 2013. június 29., 22:22:22 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Mennyire aktívak az erősáramú szakemberek a hétköznapi életben  a többi szakmához képest?
A továbbképzéseken ( ez lehet ingyenes vagy akár fizetős rendezvényeken) viszonylag kevés résztvevő van némely rendezvényeken.  Általában az idősebb korosztály képviselteti magát a rendezvényeken . A folyamatos rendelet és szabvány változások pedig megkívánná, hogy részt vegyünk rajta többen. Vannak akiknek elő van írva a kredit pont szerzés és a kötelező modulok elvégzése. A továbbképzéseken ez a réteg képviselteti döntően magát.  De  hol van a többi villanyszerelő kolléga, vajon képezik-e tovább magukat?  Igaz az internetről is sok információt be lehet már szerezni, de nem mindent. De az is lehet,hogy már mindent tudnak és ezért nem aktivizálódnak.  A kamaránál korábban volt tervezve szabvány ismereti oktatás ingyenes.Meg volt hirdetve az újságban, de nem jelentkezett senki rá.  Vajon miért volt ekkora mértékű az érdektelenség?  Vajon szükség van-e ezekre a rendezvényekre?  Itt van ez a fórum  és más fórum is vannak akik aktívak, de legtöbben csak olvasni járnak. A közös munka során  pedig  nagyobb fejlődést lehetne elérni, ami mindenkinek hasznos lenne. Egymást lehetne segíteni. Össze lehetne fogni jobban a munkavégzések során is. De ez sem jellemző  nagyobb mértékben. Az is igaz ,hogy az utóbbi évtizedekben nagyon sok minden változott. Itt van ezen fórumon a vállalkozó villanyszerelőknek és felülvizsgálóknak az ingyen reklám lehetőség, mégis kevesen élnek vele.  Pedig több mint ötezer regisztrált villanyszerelő van az országban,és ennél több  felülvizsgáló is van.  Az is érdekes, hogy a kereskedelemben  nagy vonalakban az árak szinte azonosak. Igaz van némi eltérés, de nem jelentős összességében. Az akciók is érdekesek,ha megvizsgáljuk őket. Viszont a szolgáltatás területén már nagy eltérések vannak az árakban  a  mi szakmánk területén.  Vajon miért van ez? Itt van ez a tűzvédelmi vizsga itt sem valósult meg az önzetlen segítés az oktatás szervezők részéről. Pedig ez is egy jó reklám lett volna nekik, ha jól kihasználták volna. Mindezt úgy, hogy mindnyájan tudtunk volna belőle profitálni.  Lehet, hogy rosszul látom ezeket a gondolatokat. Kinek mi a véleménye erről  a témáról? A többi szakmában is vajon ezek a tendenciák?

JUVILL


Igaz elég későn van, de mivel eddig dolgoztam, azért egy - két gondolatban válaszolnék erre a kifejezetten jó meglátású témára.
Ez egy nagyon összetett dolog, bízom abban, hogy többen is kifejtik véleményüket.
Nem tartozom az ifjú nemzedékhez már, de állandóan képzem magam. Ezt megkívánják a szabványok változásai. A továbbképzés általában költséggel jár, de mérlegelni kell, hogy megtérül-e.
Az erősáramú szakma is egy a sok közül. Hogy ez mennyire kvalifikált, azt szerintem csak azok érzik, kik nap-mint nap gyakorolják.
Minden szakmának megvannak a nehézségei. Viszont úgy érzem, hogy ahhoz, hogy valaki talpon maradjon az erősáramú területen, az nem mondhat le a képzésekről.
Az is igaz, hogy a fiatal kollégákkal nem nagyon lehet találkozni a továbbképzéseken, pedig szerintem nekik is szükségük lenne erre. Azt ne mondja senki, hogy ha valaki bármilyen szinten is végez, kész szakember. A megszerzett tudás gyakorlat nélkül nem sokat ér.
Csak egy- két példa. Nem tudnak rajzot olvasni, mert nem ismerik a rajzjeleket, sejtelmük sincs, hogy a környezet jellegéhez milyen védettségű berendezéseket szereljenek, a szabványok előírásait nem ismerik.
Lehet tanulni a fórumon is, sőt nem is keveset. Viszont az a tapasztalatom nekem is, hogy azok a tagok is, akik szakmai szempontból érdemlegesen hozzá tudnának szólni, inkább a háttérben maradnak, mint olvasók.
Pedig volna a fórumnak egy pár olyan témaköre, ahol szívesen vennénk véleményüket.
Tudásbázis, tesztek ... és olyan témaindítások, mely megkívánnák a gyakorlattal rendelkező kollégák hozzászólásait.
Vannak kik regisztrálnak, mert éppen vizsgára készülnek, és feltesznek egy kérdéssor, kérik a kidolgozott tételeket - mert nem volt idejük tanulni és felkészülni (miért is?) - majd a kapott válasz után eltűnnek.
Vannak, kik kereskedelmi szempontból regisztrálnak, de ha nincs itt piac, akkor félreállnak.
A villamos területen összefogásról nem igazán lehet beszélni. Széthúzás tapasztalható, tisztelet a kivételnek. Nap, mint nap találkozom csapnivalóan elvégzett munkával, olyanokkal, amelyekről lesír a szakmai tudatlanság, valamint az, hogy a kivitelezésre vonatkozó szabványokat még életében nem forgatta.
Addig, amíg ezen nem tudunk változtatni, mert a megrendelőt csak az érdekli, hogy minél olcsóbban megússzon egy villamos szerelést, vagy javítást, és míg senki nem hívja fel a figyelmét arra, hogy egy-egy "szakbarbár" által átadott munka számára mennyi veszéllyel jár, addig csak álmodunk az erősáramú szerelés szakmai összefogásáról.

Novill

Igen álmodunk a szakmai összefogásról már jó ideje. Nem tudom igazából, de mintha olyan érzésem lenne, hogy az idő előre haladtával a szakmai szint csökkenése növekszik. Tisztelet a kivételeknek, mert az igazsághoz az is hozzátartozik,hogy időnként lehet találkozni nagyon jól felkészült fiatal és idősebb kollégák munkáival is. Ennek a számát kellene növelnünk folyamatosan. Miközben a technikai fejlődés sok területen növekszik. A villanyszerelésben vannak részek amik évtizedek óta ugyanazok maradtak.  A felhasználandó szerelési anyagokban nagyobb a változások mértéke talán.
Igen a továbbképzések is költséggel járnak,ez valóban így van. Még akkor is ha ingyenesek,hisz oda kell utazni, időt kell ráfordítani. A másik kérdés ezeknek a kereskedelmi marketingen kívül némely esetben keveset nyújt. De vannak jó példák is, ilyen volt a Schrack infó nap rendezvény is. Igen itt a fórumon is vannak próbálkozások( tudásbázis, tesztek, szabvány figyelés,stb.) amivel lehetne segíteni a szakmai fejlődésünket jobban . Az látszik viszont a közös munka valahogy nem megy. Pedig csak mindenkinek egy kicsit kellene hozzá adni, ami a végén nagyon sokat jelentene már. Hát ez is a szakmai összefogás hiányát jellemzi. Voltak témák amiben megmutatkoztak nagy aktivitások is, öröm volt ezeket olvasni, ezen kívül hasznosak is voltak.

JUVILL


Ha már az aktivitásnál tartunk, maradjuk egy kicsit a fórumnál, a témaindításoknál és a hozzászólásoknál.
Van téma indítva rengeteg, de ha nézzük az erősáramú területet szerintem lehetne ennél sokkal több is. Biztos vagyok benne, hogy számtalan olyan probléma vetődik fel naponta, hetente, amit itt szívesen látnánk. Ez nem azt jelenti, hogy mindenki hozzá szól mindenhez, mert nem biztos, hogy célszerű, hiszen a szakmai területek szétágazóak a villamosságban. De lehetne tanulni, tapasztalatot szerezni.
A viták lehetnek építőjellegűek, melyekből nem csak a fiatalabb kollégák tanulnának, hanem az az idősebb korosztály is, mely esetleg fogékony még az új technikára, technológiára.
Amennyiben a témaindításokra csak olvasói szerepet vállalunk, azzal nem ismerjük meg az erősáramú terület szerteágazó problémáit akár a villanyszerelés és a felülvizsgálat tekintetében.
Meg lehet nézni a fórum témaköreit, ilyen sok olyan van, melyre egyetlen egy hozzászólás sem érkezett. Feltehetően nem azért, mert nem lett olvasva.
Természetesen előfordul, hogy a hozzászólások szakmailag eltérnek, ebből adódhat sértődés is, de nem ez a jellemző. Amennyiben rendelet és szabvány pontra hivatkozva fogalmazzuk meg ezeket, abból csak profitálni lehetne a jövőt illetve.

nyaki

Uraim!
Minden zokszó úgy igaz, ahogy leírtátok, de... sajnos ne felejtsük el, hogy ahol tart a szakmánk - és most igazából majd minden szakmára igaz, kivéve a bankszektor és a számítástechnika- azt annak a globalista világnak köszönhetjük, melyben a fogyasztói társadalom az első és nem az emberi értékek. Ez rányomja bélyegét mindenre. A jó szakik nagy része kénytelen váltani, mert már több lábon kell állni és ez a szakmain szint rovására megy, mert egy seggel több lovat nem lehet megülni, vagy "egyszerűen" kimennek dolgozni külföldre. A gazdasági és társadalmi nehézségeket nem mindenki tudja feldolgozni, erre úgy látszik, hogy kevesen képesek, ezért nagy részük flusztrálttá, érdektelenné és csóróvá válik, magával rántva szinte minden emberi értéket, ami a családok széteséséhez és az emberek  jövőképének teljes eltűnését okozza. Hibáztatni lehetne őket, de nem érdemes, hiszen nem vagyunk egyformák, mindenki más habitussal éli meg ezt a világot.
Ahhoz, hogy itt komolyabb változás legyen, először a fejekben kell rendet tenni, majd a magából kifordult közerkölcsben, mely magával hozza a jelenlegi rendszerek bukását is, miután -sajnos- újra fel tudjuk építeni az egészséges társadalmat és ekkor, de csak ekkor lesz rend. Addig marad a szenvedés, sírás-rívás, nyavajgás és tragédiák sora.

Könyves Kálmán

Igen, leült a fórum egy kicsit az utóbbi időben, ez mondjuk lehet a nyár és a szabadságok hatása is.
Van ok a pesszimizmusra, legalábbis az előttem szólóknál ez volt a meghatározó hangulati elem. Én mondjuk a saját környezetemben inkább az ellenkezőjét látom mostanában. Új beruházások indulását, meglévő gyártóhelyek bővítését, fejlesztését, szaporodó álláshirdetéseket. (nem, nem kormánypropaganda fog következni  ;) ) Ha ezek folytatódnak, esetleg erősödnek, sokunk problémája megoldódhat, vagy legalábbis könnyebb lehet egy kicsit.
A közösség fejlődését vidéken szinte esélytelennek látom, túlságosan szét vagyunk szórva, és a főváros ismét előnyöket élvez a rendezvények, oktatások szervezése szempontjából. (bár az említett Schrack előadás itt a megyeszékhelyen is megrendezésre került, az utóbbi egy évben talán ez volt az egyetlen)
A fórumban előkerülő témák tényleg érdekesek, és sokszor van olyan is, ami nem mindennapos. Én is igyekszem ilyeneket feldobni, aztán vagy jön rá válasz, vagy nem. Nem gond, nem minden érdekelhet mindenkit egyformán. Viszont így már megvan a fórumban témaként, később is előkerülhet, vagy visszakereshet rá bárki.
Lehet, hogy ha együtt dolgozol valakivel, ő is csak elvégzi a munkáját, és nem különösebben érdeklik a miértek, hogy működik, miért ezt választjuk egy másik megoldással szemben? Mit teszel? Próbálsz hatni rá, vagy hagyod ennyiben?
Szerintem itt jó az irány, aki tud, szóljon hozzá, dobjon fel új témákat, és legyenek hasonló kezdeményezések, mint az ingyenes felülvizsgálat, ez mindenki hasznára válik!
Egy ötlet: a szabványok "elérhetetlensége" gyakori téma a fórumon. Lenne e arra lehetőség, hogy a fórum tagjai valamiféle jogi közösséget alkotva "egyesülten" kössenek szerződést az online szabványhasználathoz, jóval olcsóbban, mintha egyénileg tennénk?

Novill

Örülök az ilyen híreknek ahol a beruházások növekednek, de gondolom többségében nem ezt érzékeljük. Nyilván ha minél több munka van a gyakorlatban, annál több kérdés merül fel. Melyeket meg lehet vitatni. Jó amikor néha, ha nem szakmabeliek kérdéseket tesznek fel. Amelyeket a szakemberek többen is megválaszolják több oldalról megközelítve. Jól működött amikor a tanulok aktivizálták magukat. Viszont a szabvány ismereti témában kérdésekben és válaszokban van még fejlődni lehetőség. A szabvány online könyvtár nem rossz ötlet csak a megvalósíthatóságát nem tudom.  Viszont akinek meg vannak a szabványok azok a kérdésekre szabvány pontokra való hivatkozással segítve megválaszolnák a témát. A nyaki kolléga meglátása is helytálló,mely szerint a fejekben is rendet kell tenni.  Bízom benne ez is jó irányba fog majd menni.

NagyPS

Amit én látok:
- mindenki kitudja kiáltani magát villanyszerelőnek
- megrendelő szarik rá hogy valódi szakember vagy kokler mert ingyé szeretné

A fentiek miatt
- aki szakmában tanult és képzi magát a költségeket amik nem kicsik nem tudja érvényesíteni
- a kőművessel meg a vizessel egy idő után nem akar vitába szállni
- a megrendelő olcsón akarja hát olcsó lesz most működik aztán az ő baja ha nem érti meg hogy ez így rossz hozzá állás

Tovább képzés:
- mindig pénzbe kerül, ki kéne termelni, időt von el
- nincs kézzel fogható előnye
- néha csak pénzbeszedési szaguk van érdemben nincs semmi hasznos információ
- könyvek a jó és hasznosak 1970 - 1980 as évekből származnak vagy gyártói dokumentációk, német szakkönyvek fordításai

Képzés:
- szétvert szakközép, technikusi ami helyette van az nevetséges a szakmai szervezetek minden nemű munkája ellenére
- a tankönyvek régiek azokat adják ki újra és újra nem korszerűsítik illetve bővítik
- ráépülők komoly alap tudást követelnek meg ami hiányzik a képzésből (lásd a szakmai képzéstől elvesznek időt a nem szakmai tantárgyak részére)

Összefogás
- kezdeményezések vannak de nem széles csatornákon folyik ezt a fórumot is én pld csak véletlenül találtam rá
- szakmai szervezetek tagjai aktívak és sok munka mellett nehéz még pluszban komoly szervezési feladatot felvállalni
- a jogszabályi környezet sem segít
- hivatalok szakrészeinek nem érdeke a szakma normalizálása sőt egy szakmáé sem



Novill

Az igazsághoz ma már az is hozzá tartozik,ha valaki törvényesen a jogszabályoknak megfelelően akar dolgozni  borzalmasan sok képzettséget és engedélyeket kell megszereznie. Ennek feltétele a továbbképzések.  Vajon mi lesz októbertől amikor már az elektronikus építési napló vezetési kötelezettség jön be.Hogyan oldják meg ezeket a kérdéseket a kóklerek?
A népszerűsítés  rajtunk is múlik, ha mi is kezdeményezünk.

nova

Idézetet írta: Könyves KálmánEgy ötlet: a szabványok "elérhetetlensége" gyakori téma a fórumon. Lenne e arra lehetőség, hogy a fórum tagjai valamiféle jogi közösséget alkotva "egyesülten" kössenek szerződést az online szabványhasználathoz, jóval olcsóbban, mintha egyénileg tennénk?

Végül is ennek is utána lehetne érdeklődni, ha lesz egy kis időm akkor megpróbálok utánajárni, bár ez biztosan nem egyszerű dolog. Hiszen itt pénz kezelésről is szó lenne. Mindenesetre ez is csak sok fórumtag aktív összefogásával működhetne.

Azt látom, hogy sokan az idősebb kollégák közül a "régi rendszert" hiányolják az oktatásból. Ennek hatékonyságával nem is akarok vitatkozni, hiszen számomra is egyértelmű az oktatás szintjének jelen állása. Viszont a megváltozott világunkban sok olyan lehetőség is van, mely régen nem állt rendelkezésre. Például az online oktatások, ahol az otthonunk, irodánk kényelmében tudunk egy-egy oktatáson részt venni.
Az online világnak köszönhetően működik ez a fórum is, mely elméletileg összefoghatná a magyarországi villanyszerelőket és villamos szakembereket. Sajnos az eddigi tapasztalatom alapján nem igazán működik a közösségi szellem. Nem tudom például, hogy mennyien osztották meg saját facebook oldalukon a mosatni ingyenes felülvizsgálatot. Az is érdekes, hogy sokszor hallom, hogy véletlenül találták meg a fórumot. Igazából nem tudom, hogy hogyan is lehetne még jobban ismerté tenni a villamos szakemberek körében. Ezzel kapcsolatban is szívesen vennék ötleteket. Nyilván az utcai plakát és a szaklapokban történő hirdetés nem igazán alternatíva.  :)

Viszont amit eddig sikerült elérni annak nagyon örülök. Úgy gondolom, hogy egy nagyon jó "kemény mag" állt össze a fórumon, magas szakmai felkészültséggel. Ennek köszönhetően úgy gondolom, hogy egyre több hasznos, érdekes információ található meg a fórum hasábjain. Mely természetesen a ti érdemetek, hiszen a fórum közössége hozta össze ezt a tartalmat.

Reméljük idővel sikerül a magyarországi villamos szakembereket jobban összekovácsolni a fórum segítségével is.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!