Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Felülvizsgálók klubja => Érintésvédelmi felülvizsgálat => A témát indította: Bobby Clarkson Dátum 2017. február 14., 17:06:33 DÉLUTÁN

Cím: Időszakos felülvizsgálat - ÁVK megléte.
Írta: Bobby Clarkson Dátum 2017. február 14., 17:06:33 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Időszakos felülvizsgálatot végzek egy 2002 óta üzemelő egészségügyi intézményben. A legtöbb szinti elosztóban az általános célú helységekhez (öltözők, tárolók, társalgó stb..) elmenő dugalj-áramköröket 3x10C védi.
Szükséges-e javasolni ezeknél az ÁVK-beépítését, ha ezek használatát véleményem szerint "erre kioktatott személyek" végzik?
Cím: Re:Időszakos felülvizsgálat - ÁVK megléte.
Írta: Simon Endre Dátum 2017. február 14., 18:07:33 DÉLUTÁN
Külön köszönöm hogy nem "firelézel". Igen mindenképp kényszeritsd ki, habár nem értem már induláskor miért nem lettek ezek beszerelve egy egészségügyi (!) intézménybe. Egyébként a havi  tesztet nem szakképzett is elvégezheti pl. a takaritó vagy bíztonsági személyzet és szóbeli megbízás is kötelező érvénnyel bír és talán még "lepapírozni" sem kell csak azt kell tisztázni hogy a teszt mikor végezhető el, mert megeshet hogy a cégvezető négyórás nem mentett szüleményébe fog egy áramszünetet  "betesztelni", no meg az intézmény szervergépe, hűtőszekrénye, hőszolgáltatása, klimája, stb...  mindenképp legyen visszakapcsolva.
Cím: Re:Időszakos felülvizsgálat - ÁVK megléte.
Írta: pgz Dátum 2017. február 14., 18:27:53 DÉLUTÁN

Miért kellett volna egy 2002, vagy előbb készült intézményben áramvédőkapcsolót beépíteni , különösen az általános jellegű helyiségekben, de nem hiszem hogy az eü helyiségekben / kezelő-vizsgáló / pont ez hiányozna.

Üdv

Cím: Re:Időszakos felülvizsgálat - ÁVK megléte.
Írta: Fecó Dátum 2017. február 14., 20:21:22 DÉLUTÁN
Egészségügyi intézményre vonatkozó szabvány a létesítéskor talán az MSZ 2040:1995. Ha jól tudom ezt csak 2015-ben vonták vissza. Az 5.1.5. pontja elég izgalmasat ír, röviden a dugaljak érintésvédelmi kikapcsolására általában kismegszakítót kell alkalmazni. Tehát az Egészségügyi intézmények villamos berendezéseinek
létesítése szabvány nem kéri az áramvédő kapcsoló alkalmazását. Nézzük esetleg az általános létesítési szabványokat 2002-ből. Elviekben 2002 évben még az MSZ 172-1:1986+M:1989 szabványunk volt érvényben, talán rá egy évre vonták vissza. Ő sem kéri az áramvédő kapcsoló beépítését kötelező jelleggel. Értem én hogy jó dolog, de a létesítés évében nem volt kötelező. Javasolni lehet, esetleg egy felújítás után már számon kérhető, de szerintem addig nem. Az ÁVK működési próbájába nem mennék bele, született egy szép 10/2016. (IV. 5.) NGM rendeletünk ami szerintem nem túl tökéletes, osztom Rátai Úr véleményét a témáról a január-februári Villanyszerelők Lapjában...
Cím: Re:Időszakos felülvizsgálat - ÁVK megléte.
Írta: Tret Dátum 2017. március 16., 20:42:58 DÉLUTÁN
Azzal azért kicsit vitatkoznék hogy takarító vagy biztonságis tesztelje az áram-védőkapcsolókat,ugyanis
sok esetben ez olyan kapcsoló szekrényekben van elhelyezve,amit kinyitva azon belül aktív részek
érinthetők,vagyis nem célszerű ha laikusok matatnak benne.
Cím: Re:Időszakos felülvizsgálat - ÁVK megléte.
Írta: Simon Endre Dátum 2017. március 16., 23:33:29 DÉLUTÁN
Tesztelni villásdugóval is lehet alkalmas PE-re kötött ellenállás páral vagy méretezett fogyasztóval, ehhez nem kell szakismeret, hacsak ahhoz nem hogy visszakapcsola az ÁVK-t. A gyártók takaróelemeket is gyártanak szekrényeikhez nem szakképzett kezelők számára, igazságszerint mindnek ilyennek kellene lenni. Késes biztik  és nyitott sinek közelében azért akárki ne tesztelgessen.