"Intelligens" lakások, otthonok, szállodák

Indította flatskerrobert, 2011. március 09., 18:40:48 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Termicont: igen ezek anyagok amit feltöltöttél, nagyon jók. Ezek hasznosak azon villanyszerelõknek akik szeretnének közelebb kerülni a KNX rendszerhez. Az alapokról indul és ez jó.  Ilyen és ehhez hasonló szakmai információkkal a szakmai látókörünk szélesedik.

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak, én itt elsõsorban nem is a villámcsapás általi túláram okozta pusztításra gondoltam, hisz az mindent taccsra tesz, tehát nem KNX specifikus a téma. Viszont, mi van abban az esetben, ha egy áramszünet után ki-be, ki-be kapcsolgatnak, vagy mondjuk a 230V-os fázisfeszültség lecsökken mondjuk 192V-ra? Volt már ilyen és azért ne legyenek illúzióink, lehet is, hiszen derék áramszolgáltatóink nem lihegik túl egymást a közép és kisfesz hálózataik menél korszerûbbé tételében! Szóval, én még mindig nem vagyok 100%-ig meggyõzve abban a tekintetben, hogy az intelligensek egyszer nem kelnek-e önálló életre...   

JUVILL


Elfogadom, hogy nem villámvédelmi specifikus a téma. Azért valami köze csak van hozzá. Pl. egy 5WG1 190-BA D01 beépített túlfeszvédelem mennyire hatékony?
Milyen védelemnek felel ez meg? Ha ez egy finom védelem, ettõl függetlenül a betápláláshoz túlfeszültség levezetõ még szükséges. Ha nem értelmezem rosszul.

TermiCont

Egyetértek Juvill megállapításával a hálózati túlfesz védelem kialakítása szükséges.
A KNX busz hálózat védelmére szolgál a nevesített eszköz, tehát a busz vonalaira kell ezeket telepíteni.
Becsatolok egy képet Dehn und Söhne-tõl, ez az ö javaslatuk.

Egy  korábbi felvetésre néztem utána, hogy pl a Siemens KNX tápegységek 120 V-os betáp fesz-tõl már üzemszerûen mûködnek, ami szintén fokozza az üzembiztonságot.

flatskerrobert

       Egy kicsit más téma ebben a fejezetben, bár nem egy elhanyagolandó rész a túlfeszültségvédelem sem a KNX rendszerben.
A korábbi részben egy 4* szálloda uszodagépészeti átalakításával kapcsolatban kezdtem írni, sajnos más lett az üzemeltetési igazgató és a projektet jegeltette.
De mindig jön valami más. Most igaz "egy" 3* szállodában, de itt mindjárt két projekt is megvalósult, konkrétan mûködik és már üzemelési tapasztalat is van.
Egy szint teljes klimatizálása KNX szobatermosztáttal, IP control-lal,  vizualizációval, külsõ eléréssel, laptop stb.
A másik egy külsõ medence, nem nagy (65 m3) teljes uszodagépészete szintén IP control-lal stb. stb.


Egy kicsit részletesebben a klímáról: 1db kültéri inverteres és 14 db beltéri készülék épült ki. A gyártmányt nem nevezem meg, de mindenki ezek után kullog a fejlesztésben, könnyû kitalálni.
Tavasszal épült ki ,a nyarat teljes egészében végig vitte, szinte hiba nélkül, 1 db expanziós szelep volt beteg, és egy helyen folyt vissza a kondenzvíz, csõ szerelési probléma miatt.


De nézzük a szabályzását, Az alagsori folyosó végén a  szabadtéren van elhelyezve a kültéri berendezés, a folyosón pedig a biztosító és csatlakozó doboz, ebbõl ágazik le egy áramkör az emeleti osztódobozokhoz 5db (klíma berendezés tartozéka) melybõl egy db doboz 3 db beltéri készüléket lát el gázzal és táppal.
A kültéribõl 2x2,5 MT kábel jön fel az emeletre ami a kültéri és az osztódobozok között biztosítja a kommunikációt.
Az osztódobozokból a beltéri klímákhoz 4x1 MT kábel biztosítja a tápot és a klíma BUS kommunikációját. Az, hogy a táp és a BUS egy kábelköpeny alatt van a gyártó írta elõ. Megjegyzem a kültéri berendezésnél az igaz, hogy Belgiumba készült, de szerintem nem EU piacra szánták a kültérit mert meglehetõsen színes vezetékeket használtak fázisnak, de ezt most nem akarom részletezni, megér egy külön misét.


A lényeg a beltéri vezérlésében van, a gyári infrás távvezérlõ nincs használatban, mert azt vendégek kezébe nem lehet adni. Ugyanis a kezeléséhez egy órás tanfolyamon kellene a delikvenseknek részt venniük. olyan macerás.
A beruházó részérõl a távvezérlõ kezelhetõsége és a kedvezõ energia felhasználás, ez volt az egyik döntõ érv, hogy a KNX mellett döntött, de mire eljutottunk idáig az nem volt semmi.


Minden egyes beltéri vezérlõ paneljához csatlakoztatni  kellett egy gyári illesztõ egységet és ehhez lehetett csak illeszteni a megfelelõ KNX interface dobozt ez speciel egy Spanyol gyártmány volt. A szobatermosztát KNX egy egyszerû + _ tekerõ gombos a bázis hõfokértékhez képest felfele és lefele is 2 C° tud a játékos állítani semmi többet Német gyártmányú. Ha tudok akkor majd teszek fel fotót, hogy hogy néz ki a szocreálos kapcsoló mellett a KNX termosztát, röhejes. Mert az erõsáramú hálózat még nem lett felújítva.

Ennek a termosztátnak van 3db független kontaktus bemenete, és a lekérdezõ feszültséget, ehhez csatlakozik egyszer a terasz ajtó reed reléje és az elõszobában elhelyezett vonalkódos kártyakapcsoló. Nagyából így néz ki a hálózat.
És most jön a mûködése és ez a lényeg: Nyáron hûtési üzemmód van, egyébként három féle üzemmódban lehet a kültéri berendezést KNX keresztül kapcsolni, hûtési, fûtési és ventilátor (a klíma berendezés hûtõ fûtõ típusú) a ventilátor funkció az összes beltériben a ventilátort bekapcsolja. 5 fokozatú a ventilátor de valamilyen félelmetesen csendes, fõleg éjszakai üzemmódban.
Ha a kártya a kártyakapcsolóban van és ha a vendég kérte a klímát akkor csukott teraszajtónál a klíma elindul. Az ETS4 úgy van paraméterezve, hogy fûtési üzemmódban a bázis érték 22C° hûtési üzemmódban ez az érték 4C° emelkedik tehát 26C° eszt az értéket tudja a vendék a szobatermosztátról 24-re és 28-ra állítani.
Ha valami egyedi ok miatt ez az érték nem megfelelõ akkor a recepcióról külön külön szobánként lehet változtatni a beállításon vizualizáción. Ha kint nagyon meleg van pld. 38C° ebben az esetben nem fogja tudni 24 fokra lehûteni mert van benne egy korlátozás (8C°) csak 30C°-ra fog lehûlni. Ezen kívül van szobánként klímanaptár, beltérik üzemóra számlálása (karbantartás miatt lényeges), nyitott vagy zárt terasz ajtó figyelés (vagyonvédelem, vihar stb), hibajelzések kijelzése e-mail küldése a megadott címekre, villamos fogyasztás mérése fázisonként, koordináta rajzolással. Ha tudok akkor teszek fel képeket a vizualizációról, meg a fogyasztásról is, ez meghökkentõen kevés bár ez relatív, a villamos mérés is közvetlen KNX-re csatlakozik.
Meglepõen jól mûködöt a vizualizáció is a recepción, bár ettõl egy kicsit tartottam, hogy belebonyolódnak, de viszonylag egyszerû felületet lett kialakítva, átlátható, a nagyobb nyári forgalomra már belejöttek a kezelésébe.
Két szintû belépési jogosultság van egyenlõre kialakítva. Ettõl függetlenül a tapasztalatok és a mérési értékelések után biztos, hogy lesz finomítás, bõvítés stb.
Nagyon megbízhatóan mûködik, azt csinálja amire most meg lett tanítva. A megrendelõ is elégedett.
A következõ részben az uszodagépészet mûködésérõl és szabályzásáról írok, ez talán még érdekesebb mint a klíma része volt.
FR.

nova

Idézetet írta: flatskerrobertszerintem nem EU piacra szánták a kültérit mert meglehetõsen színes vezetékeket használtak fázisnak, de ezt most nem akarom részletezni, megér egy külön misét.

Esetleg nem lila vezetõt?

Érdekes lenne energetikai szempontból, hogy mekkora megtakarítás érhetõ el. Persze azzal tisztában vagyok, hogy ilyen környezetben kicsit nehezebb a stabil minta vételezés, hiszen más emberek más szokásokkal használják az adott szállodai szobákat. Ami nyilván egyik hasznos elem a rendszernek energetikai szempontból a nyitásérzékelõk összekötése a hûtés vezérléssel.

Várjuk a további hasznos infókat képi és szöveges formában egyaránt.  ;D
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

flatskerrobert


nova

flatskerrobert képeinek folytatása az elõzõ hozzászólásból.

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

flatskerrobert

       Nova! majdnem nyert csak nem lila ha nem piros + fehér.
Egyébként ebben a kültériben két kompresszor van az egyik direkt hajtású annak a kontaktora látszik a fotón. A másik pedig frekvenciaváltós hajtású. A két géphez csak a piros, fehér és fekete vezetékek csatlakoznak. PE vezeték nincs, csak a fém szerkezet.
FR.

nova

A szobák vezérlése láthatóan tényleg nem bonyolult mint te is említetted, hiszen a csatolt képen látható, hogy egyszerû és érthetõ a felülete. Végül is ez az egyik lényeges eleme az intelligens épületvezérlési rendszereknek, hogy a mindennapi kezelésük ne legyen bonyolult.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!