Villanyszerelõk képzésére kényszerül az EDF DÉMÁSZ

Indította nova, 2012. szeptember 23., 13:57:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Villanyszerelõk képzésére kényszerül az EDF DÉMÁSZ


Elõbb utóbb tényleg mindenki magának képzi a szakembergárdát aki mûködtetik, karbantartják a meglévõ rendszereket. Nem biztos, hogy ez a jó irány mindenesetre a világ úgy néz ki erre halad.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Erre nekik jelenleg szükségük van, ezért indítják.
Egy hozzáfûzni valóm van. Amennyiben ezek a szakembere az élet folyamán más áramszolgáltató céghez kerülnek, hogyan tudják alkalmazni a DÉDÁSZ sajátosságait.
Kérdezem azért, mert köztudott, hogy a regisztrált villanyszerelõk esetében is sajnos nem egységesek a mûszaki követelmények az áramszolgáltatók területein.

Fecó

Mivel jómagam is az ELMÜ-nél voltam tanuló,és több mint egy évtizedet lehúztam náluk, vannak személyes tapasztalataim. A technológia lehet változik, és másként mûködik egy másik szolgáltatónál, de az oszlop oszlop marad, a 20 kV is ugyanaz, a kötegelt hálózat mindenhol kötegelt. Az utcáról felvett villanyszerelõ tudását tekintve lehet hogy bõven meghaladja a szolgáltatónál lévõ szakemberekét, de a hálózat, légvezeték vagy földkábeles, és a transzformátor-állomások, kapcsolóterek teljesen más tészta. 3. osztályos ipari tanuló korunkban, már tudtunk 20 kV-os légvezetéki hálózaton feszültséget kémlelni, rövidzárat felrakni, szigetelõt cserélni, oszlopkapcsolót karbantartani. Kisfeszültségû hálózaton 17 évesen feszültség alatt kötöttem fel a csatlakozókat, és javítottam a közvilágítási lámpatesteket, illetve munkavédelmi oktatáson, Én is le tudtam engedni mentõkötéllel egy 80 kg-os faoszlopon rekedt bábut. Tehát levizsgázva, 17 évesen teljes értékû munkaerõ lettem a cégnél. Változnak a technológiák, csatlakozó vezetékek, szerelvények, de az alapok megvannak. Most vannak olyan emberek, akik nem bírnak oszlopra mászni, fogalmuk sincs a légvezetéki munkákról. Ezt csak szolgáltatónál lehet elsajátítani, és gondolom nem mindegy, hogy havi fizetésért tanul valaki évekig, vagy havi ösztöndíjért...

Könyves Kálmán

Minden héten 2-3 áramszolgáltatói állásajánlatot kapok e-mailen, hosszú hónapok óta, a közeli megyékböl. Az áramszolgáltatótól kilépett ismerösök elmondták, miért. Önálló, felelösségteljes munkavégzés, magas elvárások - minimálbérért, vagy ahhoz nagyon közel. Már csak az a kérdés, miért csodálkozik egy munkáltató ilyen helyzetben??

nova

Ha viszont ez a helyzet nem változik, akkor lehet felesleges beleölni az oktatásba a pénzt, ha nem becsülik meg a szakembergárdát. Aztán lehet, hogy az ösztöndíjjal aláíratnak egy hosszútávú szerzõdést.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Könyves Kálmán

Én eddig a képzés idejénél hosszabb idejû tanulmányi szerzõdést még nem láttam, legyen 3 év. Megéri kiképezni, utána betanítani az embert, aztán ha lejár a szerzõdése, elölrõl kezdeni...  A villanyszerelõ szakma a szakmunkások közt az egyik legnagyobb ismeretanyagot feltételezi és állandó fejlõdést követel meg. Egy lakatosnak, CNC gépkezelõnek, vagy épületgépész szerelõnek hány szabványt kell fejbõl tudni, és helyesen alkalmazni, plusz a nem ritka változásokat naprakészen követni?  Próbáljuk már meg ezt a munkáltatók felé tudatosítani és elismertetni! 

Gyurmaúr(fi-relé)

Bennem 2 dolog fogalmazódott meg a téma kapcsán; mégpedig az, hogy azért az igen bicskanyitogató, hogy egy ilyen kis országban ahány áramszolgáltatónak amennyi megyei kiskirálysága (hiszen még az ELMÛ-ÉMÁSZ-on és az e.on-on belûl sem egységesek a követelmények!!! >:( ), nos annyifajta elvárás, szabály, nota bene; törvény. Ha egy villanyász olyan részén él az országnak -pl Kelet-Magyarország-, ahol akár a szomszédos megyék más-más szolgáltatóhoz tartoznak (pl. Jász-nagykun: e.on, Csongrád,Békés: Edf, Heves, B-A-Z: ELMÛ-ÉMÁSZ), ott 1-1 mérõhely kiépítéshez egy teherautónyi segédanyag is kevésnek bizonyulhat. Ami pedig az említett cégeknél dolgozó kollégákat illeti, nos minden tiszteletem az övék, hogy hóban-fagyban, nyári kánikulában, éjjel-nappal,akár karácsonykor is mennek, felveszik a harcot a nettó bûnözõ áramtolvajokkal, persze mindenzt egy igen komoly tudásbázissal, s ezért még a hazai átlagbért, azaz a nettó 150 ezret sem igen kapják meg! Itt lesz végre az ideje visszaszerezni az anno horn gyusziék alatt (bocs a vulgóért) szarér-húgyér elprivatizált közüzemi cégeket, mert az elmúlt 17 év világosan bebizonyította, hogy ez egy súlyosan elbaltázott lépés volt!

Könyves Kálmán

A "visszaprivatizálás" nem biztos, hogy jó ötlet, a költséghatékonyság egy fõ vezérelv volt, fõleg az utóbbi 10 évben a szolgáltatóknál, így most egy végletesen leharcolt hálózatot és egy megritkított szakembergárdát kapnánk vissza, a nyereség kitalicskázása után. Kicsit sok lenne tanulópénznek, legalábbis nagyon meggondolandó.
A kiskirálysággal és a szolgáltatói viselkedés értékelésével viszont maximálisan egyetértek, magam még ennél sarkosabban szoktam ezt megfogalmazni.

metrigraf

Teljesen jogosnak érzem én is az áramszolgáltatók fricskázását. Átvettek egy jól (?) mûködõ hálózatot az esetek többségében és egyszerûen lerabolták a területüket.
A Démász oktatási szándékának elõre mutató voltát sajnos megkérdõjelezi az a tény, hogy rövid idõn belül két súlyos üzemi baleset történt Hódmezõvásárhelyen....

exchange

Hát az a gond hogy sok helyt Pl itt Makón a helyi szakmunkásképzõben már nem képeznek villanyszerelõket (idén állítólag indul de kitudja) így egyszerûen kifogy a szakma

Igen a Hódmezõvásárhelyi események érdekesek voltak akkár a Transzformátorban történt dolog akár a 20kv áramütés.
aki nem tudna ezekrõl:

Áramütés Hódmezõvásárhelyen

Budapesten ápolják az áramütést szenvedett villanyszerelõt

Trafórobbanás Hódmezõvásárhelyen