Liftvezérlés relékkel-mágneskapcsolókkal

Indította petike199600, 2014. május 08., 18:37:06 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Szeretnék megrajzolni egy liftvezérlést relékkel és mágneskapcsolókkal. Hogy ne legyen túl bonyolult ezért "csak" három szintet szeretnék. Földszint és 2 emelet. Azt nem tudom megcsinálni, hogy sorrendben teljesítse a hívásokat. Tehát semmilyen sorrendet nem tudtam eddig kialakítani.
Ha ebben segítenétek nagyon szépen megköszönném.

Szirty

Helló petike199600!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. május 08., 18:37:06 DÉLUTÁN
Azt nem tudom megcsinálni, hogy sorrendben teljesítse a hívásokat.

Pontosan mit értesz sorrendben teljesített hívások alatt?

  • Abban a sorrendben teljesítse amilyen időbeni sorrendben a gombokat megnyomták?
  • Az emeleteknek megfelelő sorrendben teljesítse?

petike199600

Az első variációt szeretném megvalósítani.
Köszönöm, hogy segítessz!  :)

Szelei

Petike.

Nem életszerű a megnyomási sorrend. Ha vala használtál felvonót mindig a LE irányban gyűjtött szintenként teljesít Vagy fel irányban gyűjt és teljesít.

És ez a kisebbik része a feladatnak.
Induláskor, működés közben figyelni kell:
1 kötelek feszességét.
2 állandó sebességet.
3 ajtók (fülke és akna ajtók) állapotát.
4 Fülke terhelhetőségét.
5 vészgombozást.
6 szint előtti sebesség csökkentést.
7 pontos szinten megállást.
8 túlfutás esetén tiltás.
9 fáziskimaradás, vészgombozás, motor meghibásodás, kötélnyúlás, sebesség megfutás, túlfutás alul felül esetén fék zárolása.


A 10 szintes felvonó rajza kb.: 2 m2.

Jó munkát kívánok! :)


Gyurmaúr(fi-relé)

Hál Istennek, a mi jéghideg profi Petink olyan liftet szeretne vezérelni, mely csak 3 szintet lát el, tehát ez lehet hidraulikus mozgatású is, úgyhogy ide nem kell felső gépház, sem drótkötél, mert a hidraulika oszlop a -1 szintre van beépítve. Jól beszéltem, Peet?!?  ;) Persze, azért itt is van mire figyelni, hiszen a hidraulika jellemzői sem konstansak, ergo itt is előfordulhatik túlfutás, de pl az "akasztott" liftek "berezonálása" a hidraulikusra nem jellemző. Ha közelről is látni szeretnél ilyen liftet, akkor javaslok egy látogatást a Vasudvar Millennium Centerben, a Pesti Barnabás u-ban. Mivel az épület kong az ürességtől, ezért lesz bőven lehetőséged checkolni a cuccot, sőt ha még keresel egy karbantartót, lehet, hogy többet is láthatsz a közönséges földi halandóknál?! 8)

Szirty

Üdv petike199600!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. május 08., 20:32:01 DÉLUTÁN
Az első variációt szeretném megvalósítani.

Én sem javaslom a gombok megnyomási sorrendjében történő teljesítést.
Tényleg nem így működnek a liftek, de nem is ezért nem javaslom, hanem mert így sokkal bonyolultabb megcsinálni.
Először szerintem csináld úgy, hogy lefele menet inden emeleten megáll ahol hívás van és nem áll meg ahol nincs.

Egy nagyon hasonló gyakorló feladatot csináltam PLC-re.
Tudom hogy reléset akarsz, de a feladat hasonlósága miatt talán érdekes lehet számodra is.

Üzenet összefûzve: 2014. május 08., 21:50:59 DÉLUTÁN

Jó napot!

Idézetet írta: Szelei Dátum 2014. május 08., 20:57:43 DÉLUTÁN
Nem életszerű a megnyomási sorrend. Ha vala használtál felvonót mindig a LE irányban gyűjtött szintenként teljesít Vagy fel irányban gyűjt és teljesít.

Jellemzően az emeleteken történő hívásokat lefele teljesíti az emeletek sorrendjében, a liftkabinban megnyomott emelet gombok parancsait pedig a haladás irányában az emeletek sorrendjében teljesíti.
Biztos van ettől eltérő is, de én még csak ilyet láttam.

Azt gondolom egyébként az egész feladatról, hogy Petike a lift alapvető vezérlésének nehézségeiben érzi leginkább a kihívást. Tehát nyilvánvalóan ebben a formában nem fogja megépíteni a lift vezérlést hogy az egy valódi liftet mozgasson.
Emiatt a feladat jó ha egyszerű. Kis lépésekkel haladni a gyakorlásban kifizetődőbb szerintem.
A járulékos biztonsági funkciók és egyéb részletek ezért ebben a gyakorló példában elhanyagolhatók. (a több sebesség, a fékkel való foglalkozás, az akna ajtók, a túlfutás kezelése, kötél nyúlás, kötél lazulás, a fázis figyelés stb).

nyaki

Üdv!
Csak mellékesen: A németeknél betápkábeleztünk egy 6 szintes kórház liftvezérlőjét.
A vezérlő a legkorszerűbb, teljesen digitális, mikroprocesszoros és távmenedzselhető volt és még így is elfoglalt a falból kb.2m2 falfelületet. Hát akkor mekkora lehet egy csupán relékkel, mágneskapcsolókkal megvalósított vezérlő? ...gondolom, mint egy régi Crossbar-os távbeszélőközpont. ::)

Szirty

Üdv nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2014. május 08., 22:16:27 DÉLUTÁN
Hát akkor mekkora lehet egy csupán relékkel, mágneskapcsolókkal megvalósított vezérlő? ...gondolom, mint egy régi Crossbar-os távbeszélőközpont. ::)

Nem olyan vészes. Kb. ruhásszekrény méretű panel tele relével.
Egyébként vezérléstechnikai szempontból egy lift vezérlés meglehetősen egyszerű.

A már említett példafeladatban pl. a lift mozgásának vezérlése (két sebesség, két irány, kabin ajtó, minden emeleten hívógomb visszajelző lámpával, liftben minden emelethez hívógomb a kabinban, emelet visszajelzéssel) 6 szinten kb. 20 relével felépíthető.
Ez csak az ajtó és a kabin mozgatásával foglalkozó rész a mágneskapcsolókat nem számolva (azokból 6 db van).

Simon Endre

Üdvözletem!
Meg vagyok illetődve, milyen rangja van a felvonónak és a relés vezérlésnek. Én 64-ben cseppenten  bele a szakmába akkor indult illetve már dívott a csökkentett emeletrelés logika, ami a bináris  kódoláson alapult, de ettől az még 0,8 négyzetméter volt 10 emelethez, igaz integra relékkel (vasúti építőelemek.) A "korszerű" főáramkör meg K 917-es kapcsolókkal legalább egy négyzetméter, igaz lágy indítás és árnyékololt fékezéssel és megállással, ami igazán rangos műszaki megoldás volt. A lényeg ami már akkor is megfogott, hogy a liftnek tudnia kell, hogy hol van, és ezt áramszünet esetén sem felejtheti el, enélkül nem "tudja" merre kell elindulnia és melyik parancsot tudja előbb teljesíteni a jelenlegi helyzete alapján. Ennek a neve emeletmásoló, leánykori neve elosztott formában emeletkapcsoló (sor.) Petike hidd el evvel sokat segítettem, bár egy kis tökörészés után mindenki felismeri ennek alapvető szükségességét. A másik kényes pont a precíz szintbeállás, ha odáig eljutsz beszélünk arról is.
Állók rendelkezésedre.

czapi

Üdv!

Relay logic elevator

A lap alján lévő linken, színezett kapcsolási rajzokkal bemutatja a működését is. :)