érintésvédelem

Indította Villanyos Tamás, 2015. szeptember 26., 15:29:56 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyos Tamás

hogyan kell kilámpázni helyesen egy dugaljat?

Simon Endre

Kedves Tamás !
A "próbalámpázás" korábban elismert, viszont ma már nem jogszerű ellenőrzési mód. Javára szolgál a műszeres vizsgálattal szemben, hogy terhel és emiatt kapacitív csatolások és fogyasztón keresztüli "áram" jelenléte is tsztázódik az érintésvédelemnek viszont kifejezetten veszélyes módon való vizsgálata, mivel szakadt és bizonytalan érintkezési állapotok esetén akár egy lakás PE-re kötött fogyasztói is életveszélyessé válhatnak amennyigen a próbaeszköz néhány vattnál nagyobb teljesítményű, Pl. az 5W-os próbalámpa 20mA áramot tud magán átengedni, ettől akár meg is lehet halni. A bizonyára most aktuális vizsgálat feltehetően szerelés után kell hogy megnyugtasson, ezt tárgyilagosan és jogszerűen csak szakember és megfelelő műszer bizonylatolhatja (hurokellenállás mérés).

helcs

MSZ 4851/1
4.1.1 A rögzítetten szerelt védővezető folytonosságát olyan berendezéssel kell vizsgálni, amely a vizsgált védővezetőn (annak hibátlan állapota esetén) legalább 20 mA, de legfeljebb 60 mA áramot enged át.
Törpefeszültséggel történő vizsgálat esetén 60 mA-nál nagyobb vizsgálóáram is megengedett.
4.1.2 Ha az e fejezet szerinti folytonosságvizsgálat a védővezető szakadását mutatja, a vizsgálóáramot azonnal le kell kapcsolni a szakadt védővezetőről.

4.2.1 Próbalámpás vizsgálat a fázis- és a védővezető között:
A 4.1.1. szakasz szerinti mérőáramot a próbalámpa vagy az MSZ 20862 szerinti feszültségjelző, illetve feszültségellenőrző megfelelően megválasztott teljesítményével lehet elérni. Folytonos a védővezető akkor, ha a próbalámpa a vizsgálat alatt ugyanolyan fénnyel ég, mint a fázis- és a nullavezető közé való kapcsolás esetén.
Megjegyzés:
230 V fázisfeszültség esetén a 4.1.1. szakasz szerinti mérőáram létrehozására alkalmas próbalámpa két, sorbakötött 230 V-os 15-25 W-s izzó. A két izzó sorbekötésére elsősorban azért van szükség, hogy az egyik foglalatban vagy az egyik izzóban fellépő
esetleges zárlat ne jelentsen a vizsgált áramkörre nézve is zárlatot, és ebből kifolyólag ne hozzon létre a vizsgáló személyt veszélyeztető ívet.

Egyébként a műszeres ellenőrzés sem tesz mást, csak próbalámpa helyett egy 3,7-11 kohm közötti sönt van beiktatva.