Kismegszakítók bekötése

Indította Laca83, 2013. május 10., 13:13:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

kergabor

Van alul is egy sín, csak az valóban nem látszik ezen a képen. Van egy másik kép, elég homályos, de talán ezen látható az alsó sin. A dobozt cseréljük, már megvettem egy 18 férőhelyeset, abban van két sín.

kergabor

Fent van a N-sín? Azt gondoltam lent. Engem félrevezetett, hogy a fenti sínre be van kötve egy zöld-sárga vezeték. ???

nyaki

Ha PEN jön be, akkor helyesen, a PE sínre kell kötni, majd onnan átkötni az N sínre.

kergabor

   Ma tüzetesebben volt lehetőségem tanulmányozni a helyzetet.
   Úgy látom, hogy három vezetéken jön be fázis, és egy kék vezeték jön, ami a felső sínre van kötve, amiről úgy gondolom, hogy az a PE-sín, onnan egyből megy abba a kapcsolóba, amit tűzhely főkapcsolónak neveztünk,  onnan pedig az alsó sínre, amit én a Nulla-sínnek gondolok. Úgy látom, hogy ez a kék vezeték nincs is megszakítva a sínnél, csak le van csupaszítva, és úgy van rögzítve.
    A fázisvezetékek először a felső jobboldali három 10A-es kismegszakítóba vannak bekötve alulról, onnan alulról van átvezetve a tűzhely-főkapcsolóba, ahonnan megy tovább az alsó három 16A-es biztosítékokba, ahonnan kék színű vezetékeken megy el a fogyasztókhoz. A három 10A-es kismegszakítóból mindegyikből két áramkör felé megy el  fázisvezeték, ezek fehér színűek, rajtuk fekete szigszalag-csík van.
    A felső sín bal oldalon egy kék színű vezetékkel össze van kötve az alsó sínnel.
    Még nem sikerült beazonosítani az egyes áramköröket, de azt megállapítottam, hogy a 2200 W-os légkondi egy 10 A-es biztosítékra van kötve, még valamikkel, amit még nem derítettem ki, mindezt azonban nem tartom elfogadhatónak, de eddig így használták évek óta.
    Tervem akkor, hogy az új dobozba egy háromfázisú FI-relé lesz beállítva, ebbe menne a bejövő három fázisvezeték, a bejövő kék az akkor PEN vezető , ez megy a felső sínre, onnan a FI-relé N-pólusra, onnan pedig a N-sínre. Már korábban beszereztem egy egyfázisú Fi-relét, ezt is beépíteném, de kérdés, hogy mely fogyasztóhoz lenne érdemes kapcsolni? Kerámialapos tűzhely, sütő, mikró, mosógép, mosogatógép, légkondi?

kergabor


Atis57

Idézetet írta: kergabor Dátum 2020. július 20., 21:06:42 DÉLUTÁN
És a villanyóra 25A-es
Szia!
A villanytűzhelyet  raknám a 3f FIrelére  esetleg ehhez a  Konyha  vagy a Fürdő .Az 1f  FI re meg a lakás többi részét tenném ,
EZ ne menjen át egymáson ,tehát ne legyen sorosan.
Remélem mindkettő 30mA -s? Az 1F után új kismegszakitókkal   a többi áramkör + külön kismegszakitó a Klimának (ez esetleg 2-t polusú a leválasztás miatt )

De másnak más elképzelése?

bankoz

Idézetet írta: Atis57 Dátum 2020. július 21., 08:21:41 DÉLELŐTT
Szia!
A villanytűzhelyet  raknám a 3f FIrelére  esetleg ehhez a  Konyha  vagy a Fürdő .Az 1f  FI re meg a lakás többi részét tenném ,
EZ ne menjen át egymáson ,tehát ne legyen sorosan.
Remélem mindkettő 30mA -s? Az 1F után új kismegszakitókkal   a többi áramkör + külön kismegszakitó a Klimának (ez esetleg 2-t polusú a leválasztás miatt )

De másnak más elképzelése?

Én is így csinálnám, az alábbiakra meg érdemes figyelni:
- az 1F ÁVK 'A'-s legyen, 30mA-es (AC-set könnyen megzavarnak modern elektronikák)
- klíma teljesen külön kör legyen, nehogy leválasztásnál valaminek a nulláját is lekapcsold (sok klímát egyébként is érdemes leválasztani üzemi időszakon kívül a stand-by fogyasztásuk miatt, de ezt a használatijuk is írni szokta)

kergabor

Jelenleg három vezetéken jön fázis, ezekhez vannak elosztva az áramkörök, nagyjából arányosan terhelve az egyes fázisokat. A tűzhely felé menő három irány egyszer a kerámialapos, második a különálló sütő, harmadik pedig a mikró. Ezen kívül még hét áramkör van, melyből 2-2-2 van az egyes 10 A-es kismegszakítókhoz kapcsolva, egy áramkör pedig a felső sor 16A-es kismegszakítójához. De a részleteket még nem ismerem, csak a légkondi helyzetét, ami egy 10A-eshez van kapcsolva még egy másik áramkörrel. Most már azon is elmélkedem, hogy a három fázisvezetőt hogyan kellene megosztani? Mi legyen az egyes irányokhoz kapcsolva? Mivel van még mosógép, és mosogatógép is, nagy fogyasztóként.
A Fi-relék 40A 30mA-esek A tipusúak.

Lope85

Üdvözlöm az Urakat! Én még csak tanulom a szakmát, esti iskolarendszerű kétéves képzésben. Megnéztem anyósom lakáselosztóját kíváncsiságból, amit kb 40 éve szereltek fel és azóta nem látta szerelő. Ez a kép fogadott. A fekete színű kismegszakító nem tudom mit csinál, mert ha lekapcsolom ugyanúgy van áram mindenhol a lakásban. Természetesen én még nem fogok ehhez hozzányúlni, annyira nem érzem biztosnak magam. Ami biztos, hogy a piros biztosítja a világítást és a csatlakozó aljzatokat is. Bakony művek megszakító, szerintem b10A-s nak felel meg. (15L-BS) De van egy olyan érzésem, hogy ez így nagyon nem jó. Sok fogyasztó van a lakásban.

S/K

Üdv!

Mindkettő 10 A, bal oldali motorvédő, jobb oldali vezetékvédő karakterisztika.
Fokozatszámuk 15 ami azt jelenti hogy 15 A még nem old ki,  1 órás 19.5 A -os terhelésnél old ki.

Az első (bal oldali) lehet bojler, tűzhely vagy valami külön áramkör.

Írtad hogy szerinted nem jó. Szabvány szerint megfelelő mert a létesítéskor előírt követelményeknek megfelel. Majdnem. ...mert szerintem már akkor sem lehetett sodrott kötést alkalmazni szigszalaggal.
Másik meg a karbantartás hiánya.

Ha új kismegszakítók kerülnek fel akkor az felújítás és a jelenlegi szabványoknak szükséges megfelelni. Gondolom kap egy kiselosztót, AVK (ha lehet :D).
Utána a papírmunka: villamosbiztonsági felülvizsgálat, elosztóról darabvizsgálati jegyzőkönyv, használati és kezelési útmutató.