Kismegszakítók bekötése

Indította Laca83, 2013. május 10., 13:13:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szirty

Helló Laca83!

Azt kérdezed a kismegszakítóra alulra vagy felülre kell-e kötni a betáplálást és nem kapsz egyértelmű választ rá.
Arra gondoltál-e már, hogy tökmindegy?
Egyenáramnál lehetne jelentősége de ott is csak a polaritással együtt.

Idézetet írta: Laca83 Dátum 2013. május 12., 19:52:10 DÉLUTÁN
Viszont  fi relénél is van olyan ahol,a betáplálás irányát a gyártó jelzi.

Annál nem mindegy, mert a beépített teszt áramkörnek a kapcsolt oldalon kell lennie.

Gyurmaúr(fi-relé)

Mellesleg azért is jobb alulról megtáplálni a kismegszakítókat, mert általában alúl van úgy kialakítva a bekötőcsavar, hogy egyrészt oda tudod benyomni mondjuk a 16-os, netán 25-ös MKh betáp vezetéket, másrészt a fésűssín U alakú "fésűje" is az alsó csavarokhoz illeszthető be könnyen, legalábbis az ETI, a GE/AEG, Legrand triumvirátus esetében, de szerintem a többi NEVES gyártó termékeinél is hasonló a kialakítás...

Könyves Kálmán

Schneidernél a fésüs sín egyenes leágazókat hordoz, én elosztót még csak felsö csatlakozással láttam kábelezve eddig, alsó elmenökkel, akkor is, ha az összes kábel felülröl jön be a szekrénybe. Valahogy én is erre a módszerre álltam rá az évek során. Amúgy nem emlékszem, hogy bárhol leirták volna, hogy csak igy lehet.

Laca83

Tisztában vagyok az elhangzottakkal.Már csak azért kérdeztem erről a témáról,mert bizonyos termékeknél jelzi a gyártó ,a kapocs is egyértelműen ezt igazolja.Alsó a betáp,felső a védett oldal.Ott az X jel a fogyasztó.A GE tipust is ma néztem,ott nem csak a számozás jelzi egyértelműen az alsó betápot hanem még az egyenáram pozitív pólúsát is.Ez 1 p kivitel.a 2 p kivitelű már negatívot is jelöl,ezért ennél nem kérdés a bekötés helyessége. Végül is azt nem értem,ha mindez rendelkezésre áll akkor miért nem foglalkoznak vele a szakik,és miért kötik be úgy hogy ezt figyelmen kívül hagyják.Ezek alapján nem minden megszakítónál van megoldva ,hogy kötöm be. 

nyaki

Én még mindig azt mondom, hogy tök mindegy. A bimetall így is, meg úgy is működik. A mai  minőségi kismegszakítók legtöbbjének mindkét érintkező pogácsája egyforma anyagból van, az érintkező távolságok nagyok, ezáltal a zárlati megszakítóképességük is túlbiztosított.... ::) akkor hol itt a probléma?
Hidd el, hogy bárhogyan is kötöd be, egy ellenőrzésnél minden másba belefognak kötni, de ebbe bizonyosan nem, hacsak, a beépített készülékre egyértelműen fel nincs tüntetve a bekötési utasítás.

Laca83

Tisztelt nyaki! Pontosan ez a problémám! Egyértelműen jelzik a gyártók.(amelyik jelzi ugyan) És mégis homlokegyenest más a bekötés! ha nem így lenne,nem dobtam volna fel a témát. de ez azt mutatja,hogy van akit igen is érdekel,vagy legalábbis próbál ennek megfelelően eljárni,mérlegelni. Még annyit tennék hozzá: ha megoldott lenne ez a kérdés akkor nem jeleznék,ábrázolnák.Azt meg  uram bocsá,nem tudom elfogadni,hogy egy neve sincs gyártó megoldotta(mégis hogy!?)a nevesebb elismert gyártók meg nem tudták megoldani. megjegyzem,akkor egy csatlakozókapocsnál mindkét oldalon alkalmasnak kellene lennie mindegyik sín fogadására. Ez sem mindegyikre igaz. Ugye?

980POWER

Engem érdekel a téma, mivel még csak most tanulom, de a logika azt diktálja, hogy ha se számozás, se nyíl nincs a kismegszakítón, akkor nincs meghatározva, hogy melyik irányból mit kötünk.
Ha nyíl van rajt, akkor annak oka is kell leni, még ha nem is teszik közzé, a gyártók.
Ha számozva van, akkor pedig a kisseb szám a be táp pólus, a nagyobb pedig a védet oldal.
A mozgó alkatrészt tartalmazó érintkező lenne a védett oldalon. (bár ezt kívülről nem igazán lehet megtudni, szét meg nem szerelhető rongálódás nélkül)
A Fi relé felboríthatja a rendszert, de erre is van egy alkatrész. Betáplálási pont a fogas fésűs sínhez. Ebbe mehet a Fi reléből a vezeték. Húzókengyeles bekötő kapoccsal ellátott készülékeknél a megtáplálás a fogas fésűs sin mögött. Csavaros bekötő kapoccsal ellátott készülékeknél a megtáplálás a fogas fésűs sin előtt.

Üzenet összefûzve: 2014. augusztus 25., 23:59:22 DÉLUTÁN

Valahogy így néz ki. (Aki nem ismeri.)

Szelei

A képen egy tokozottban elhelyezett biztosítéksor alsó betáplálását biztosító fésűs sín ami nedvességet kapott egy rossz töm-szelencétől.

Ha mind ezt felülre építette volna be nem állt volna meg a nedvesség az elválasztó lemezek között és nem okozott volna zárlatot sem.

Igen egyetértek a kicsit is magára adó cégek jelzik a betáplálás irányát. És ezt érdemes figyelni.

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Szelei Dátum 2014. augusztus 26., 17:02:49 DÉLUTÁN
Ha mind ezt felülre építette volna be nem állt volna meg a nedvesség az elválasztó lemezek között és nem okozott volna zárlatot sem.

Ez nyilván igaz.
De talán akkor nem derül ki olyan hamar, hogy beázik és majd csak akkor lett volna baj, amikor a tokozott már nyakig áll a vízben. De akkor már cserélni kellett volna a benne lévő szerelvényeket is, mert azokban is tocsogott volna a víz és azok durrannak össze...
Ki tudja?

A probléma véleményem szerint itt ugyanis nem az hogy alul volt a fésűs sín és azért durrant össze, hanem az volt a probléma hogy beázott!

980POWER

A villanyszerelés rendkívül összetett feladat (bár a többi szakma is). Mindig adódik valami hiba lehetőség. Az ember úgy gondolja ,,Én nem így csináltam volna!" vagy ,,Legközelebb nem így csinálom!" Nem szeretem, a töm szelencét, vagy membránt felül kivezetni, de van olyan helyzet, amikor nincs más választás. Érdekes hogy az új tokozott mérőhelyeknél alul ahol a földkábel bemegy, ott van egy darab cső, ami szinte mindig lejjebb van, mint a töm szelence, gondolom, ahogy ülepszik a föld lehúzza. A víz nem folyik be, de a vendégek beköltözhetnek, hacsak nem a földkábelt szorítja a töm szelence.