Szigetüzemű rendszer

Indította bandit, 2022. szeptember 25., 20:56:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

bandit

Sziasztok, azt a feladatot kaptam, hogy egy szigetüzemű rendszer érintésvédelmét tervezzem meg a beadandómhoz. Szigetüzem esetén melyik rendszert kell használni, és milyen védelmi módokat kell/tudok használni?
Én TT rendszerre gondolnék, hogy az invertert le kell földelni.
http://users.atw.hu/ketvillbt/epitoipari_portal_villamos_rendszerek.html

tothgyula

T! bandit!
Talán az első kérdés az, hogy épületre vagy földre telepített rendszerről van szó? Van-e, kell-e villámvédelmi rendszer?
Az MSZ HD 60364-7-712:2016 és a MSZ EN62305 szabványsorozat és a TVMI-k adnak előírásokat

bandit

Köszönöm!
Villámvédelem nem lesz az épületen.
A napelemek az épület tetejére sátortetőre települnének feladatleírás szerint.
Már kezdek elbizonytalanodni, lehet TN-S rendszer kell.
Sajnos a lent említett dolgok nem egyértelműsítik melyik rendszerrel kell megoldani.

IT és TN-C rendszer biztosan nem.

Sztrogoff

A DC oldallal kapcsolatban, mint Tothgyula írja, a 712-es szabvány érvényes, mely egy pár tiltás tartalmaz, meg egy pár előírást. Konkrétan az 41-es kötetből a B. és a C. melléklet szerinti módszerek nem alkalmazhatóak, kettős szigetelés kell, és a SELV és PELV-vel kapcsolatban megjegyzi, hogy 120 V alatt lehet alkalmazni.
És van még az AC oldal.

Elég nagyratörő feladat ez, milyen szintű képzésben jött ez elő, ha megkérdezhetem?

bandit

Ez a napelemeserőmű és napkollektor szakmérnöki képzésen jött elő.

Victron inverterrel gondoltam megoldani a helyzetet, mert konkrét készüléket is ki kell választani.

https://www.victronenergy.hu/upload/documents/Quattro-II-5KW-24V-230V-AC-460Ah-AGM-Cerbo-GX-touch-50-MPPT-Generator.pdf

Ha ezt a sémát megnézzük, akkor a következő potenciálok vannak összehozva a fő földelő kapocsra, ami le is van földelve:
- Inverter PE
- Akumullátor '-' pólus
- napelem modul'-' pólus
- minden más '-' pólus amihez szükséges DC ellátás

Az AC kimeneten ÁVK van.

Ez így működhet? Gyártói ajánlás.

AC oldalon ez TN-S rendszer szerintem.