Melyek a bizonytalan elektromos csatlakozás előjelei?

Indította Attila1, 2019. december 15., 20:10:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Attila1


Simon Endre

Ez csak ohmos terhelésre jellemző, összetett kapcsolású fogyasztóknál vagy félvezetős komponensek esetén ennél cifrább is lehet. Hegesztésnél, szénkefés motoroknál, elektrolitikus zárlatnál a lefutó oldal is csipkés.

Attila1

Értem,és a gyakorlatban hogy jelenik meg?
Vegyük azt,hogy egy vezeték stabil rögzítés nélkül csak hozzáér egy fém részhez.
Szikrázik?
Serceg?
Vagy hogyan lehet ezt elképzelni?

Simon Endre

Ez a kis rajz elektromos oldalról (akár távolról is) mutatja az érintkezési rendellenességet amire ez a jellemző. A szikrázást és pattogást akár egy csillagszóró, köszörűlés vagy bonyolultabb esetben pl. termithegesztés is produkálja ahol elektromosság nincs is jelen. Ha egy villamos elem nem jellegzetes viselkedése hogy szikrázik és serceg, de még úgy-ahogy müködik az bizony hiba. A szikrázás és pattogás nem volt mindig kerülendő villamos jelenség, annó a szikratávirók esetében kifejezetten kívánatos volt. Az álltala keltett és antennával kisugárzott rádiófrekvenciás zaj morse távíráshoz kitűnően megfelelt. Korunk technikájához az ilyen-olyan eljárással létrehozott zaj az átviteltechnikában (pl.zajdiódával) kifejezetten kívánatos is lehet.
Igazán nem akadékoskodás okán szeretném tudni, hogy ez mitől lett számodra ilyen fontos, esetleg nem is ez a kulcskérdés, hanem más amire adhatunk érdemi választ.
Nem elemeztem a fizikáját viszont van egy párhuzamos jelenség az álltalad irtak vonatkozásában. Zárt üvegampullában 5-20 köbcentiméter higanyt rázva jelentős légtér mellett a közelében lévő nagyfrekvenciás és hangfrekvenciás készülékekben nagyon szélessávu úgynevezett fehér zajt produkál. Amennyiben ez egy higanykapcsoló és van kivezetése alapesetben kettő a hatás sokkal intenzívebb.

Attila1

Igazából azért érdekel,hogy mire kell figyeljek,ha meg szeretnék előzni valamilyen elektromos problémát,elektromos tüzet.

tothgyula

Tisztelt Attila1!
Bárcsak sokakat érdekelne ez a téma!!! A TŰZVÉDELEM önmagában is egy hatalmas témakör.
Az "Elektrotechnika" 2019.évi 6. száma ír egy új készülékről, melynek AFDD  a neve. A készülék folyamatosan méri feszültséggel és árammal, valamint a köztük lévő szünetekkel kapcsolatos nagyfrekvenciás zajok intenzitását és időtartamát. Egy beépített mikrokontroller elemzi ezeket a jeleket, és bármiféle szokatlan jelenség észlelésekor egy másodperc töredéke alatt kezdeményezi a csatlakozó áramkör lekapcsolását. Én eddig Siemens gyártmányt láttam, 2 kismegszakító szélességű,kalapsínre szerelhető.

Attila1

Értem,és konkrétan milyen jelekre kell figyelnem,melyek a gyanús előjelek?

Novill

Laikus számára: villogó égők, szaggatóan működő gépek, sercegő hangok a szikrázás miatt, égő műanyag szag, látható barnuló foltok dobozoknál és egyéb helyeken.