Vezeték keresztmetszetek biztosítása

Indította Novill, 2011. december 30., 18:50:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

komjo


Gyurmaúr(fi-relé)

Hűűha, ez az egész eléggé gázos! B32-es, 1 fázisú hálózat esetén én nem szőnék ekkora álmokat, hogy 20A-es  üzemi áramfelvételű, mely ugye -ahogy JUVILL is említette- 20-25x indítási áramlöketeket is produlkálhat, nos egy ilyen vadállatot a fentebbi betáppal működtetni... Hááát én ezt nem eröltetném... Mindig minden mindenhol nem fog működni, nem véletlenűl van 400V 3 fázis, meg 1kV, 10,stb... Én is 3 fázisú Hetrát használok, mert az lazán elmegy 16A-es gG/gL bizt betéttel.

Villanyreszelő

Én elsősorban kicserélném az MT-t 3x4 esre 20A-hez,de lehet 32Amperhez is,aztán lehet játszani a kismegszakítókkal.
Függ a fogyasztástól is,ki lehet húzni a fűtőtestet ha hegeszt az ember.
Nekem egy Einhell 80A-os megy 2.5 aluról,bár nem egész nap hegesztek

nyaki

Hivatalosan nem biztosíthatod, csak 16A-re, de ha magadnak csinálod és a felelősséget is vállalod, akkor nyugodtan biztosítsd 20A-re. Ajánlanám a C típusút, de ehhez előbb egy hurokellenállást mérni ajánlatos, hogy biztos légy abban, hogy a hálózat rendben van. Egy ÁVK-t is felszerelnék mindenképpen.

Fecó

Eltöltöttem egy kis időt, az új szabvány szerint a kábel terhelhetősége B2 elhelyezési mód és 2 terhet vezetőér figyelembevételével, nem számolva hogy párhuzamosan egy nyomvonalon több kábel is halad 21 Amper. Szerintem biztosíthatod 20 A-re, bár Én akkor már a C20-ast ajánlom mert a gyorskioldó B karakterisztikánál már 3-5× túláramnál működik, addig a C típusnál 5-10× túláramot is elvisel az indításnál. A Fi-relét Én is ajánlom

komjo

Köszönöm a válaszotokat! Szerintem "C16" -ra lesz biztosítva az adott vezeték. A hegesztő nem vesz fel 20 ampert. Egy mezei Einhell 1 fázisú gép, és nem lesz egyszerre használva a fűtőtesttel. Lenne egy másik kérdésem: a lakásomban a mai nap folyamán bővítették az E-On emberei a teljesítményt. B25 -ről B32 -re lett cserélve a kismegszakító a fogy. mérő mellett. A fogy.mérőtől a lakásba kb. 8 méter nyomvonalhosszon halad 3 db 6mm2 -es MKH vezeték a kiselosztóhoz mért fővezeték gyanánt. Kérdeztem már a felülvizsgálatnál a regisztrált szerelőt, és ma a csere közben a szolgáltató embereit is, hogy nem kellene -e kicserélni az említett 3 szál vezetéket MKH 10mm2 -es vezetékre. Erre mind a reg.szer., mind a szolgáltatósok azt válaszolták, hogy nem kell kicserélni, elegendő a 6mm2 -es vezeték. Új szabvány szerint ezt csak 25A -re lehetne biztosítani. Most akkor higgyek nekik? Mostmár sajnos, ha ki szeretném cseréltetni az adott szakaszt, kiszállási díjért jönnek ki lebontani a mérőtáblát, + a regisztrált szerelő dija... :( Szerintetek érdemes foglalkoznom a cserével, vagy maradjon így a keresztmetszet?

JUVILL


Ilyen témáról már volt vita a fórumon.
A hatálytalan MSZ 14550 szabvány "A" terhelhetőségi csoportban rézvezeték esetén 35A, alumínium vezeték esetén 27A alapterhelhetőséget, rézvezetőnél 35A, alumíniumnál 25A megengedhető biztosítót írt elő. Az európai szabvány ennél szigorúbb, és csak 25A-os biztosítót enged meg rézvezetéknél.

Lehet szigorítani a terhelhetőséget, de ha ezek a vezetékek a Magyar Szabvány időszakában elbírtál a nagyobb terhelést, akkor most is.
A felülvizsgálatnál is a létesítés idején érvényben volt szabványt kell figyelembe venni.
Túl van spanolva ez a terhelhetőségi téma.
Nem célszerű cserélni a 6 mm2-es vezetéket.

faxelektro


       Jo estét
        Azt szeretném megkérdezni,hogy milyen gondot okozhat egy belsö
         szerelésnél négy dugalj van mindegyikbe elosztódobozbol van lehozva a
       1.5-ös vezeték.A gerinc vezeték elosztodoboztol -elosztodobozig 2.5-ös és
         wagoval van összekötve. Gond-e hogy az 1.5ös és a 2.5 ös vezeték
        össze van wagozva .
                                                           Köszönöm a választ.

Novill

Igazából nem gond ha a dobozban kötést alkalmazol wagóval a 1,5  és 2,5-es vezetékkel.  Viszont tudni kell, hogy a 1,5-es 2,5-es vezetéknek más-más a terhelhetősége. Annak idején nekünk úgy tanították még, hogy keresztmetszet változásnál biztosítani kell. Ebből következik, hogy az elosztó táblától induló áramkörnek a vezetéke azonos keresztmetszetű.  Személy szerint az általad említett eltérő keresztmetszetű vezetékek kötését nem preferálom.

Szelei

30 év tapasztalata alapján az én saját véleményem, hogy a kötések nem megfelelő kialakítása okozta a gondot régen! Mai kötőelemek ezeket a gondokat teljesen ki küszöbölték.

A régen gerincről leálló 1,5 mm2 vezetékek 16 A-es terhelés hatására semmilyen sérülést nem szenvedtek azon az átlag 2 m-es szakaszon. Ma viszont csalnak a vezeték keresztmetszettel, ami ez által kisebb és terhelhetősége 13 A-re korlátozták.

Kedves Novill.
Ha nagy távolságra viszel világítás, motor vagy egyéb fogyasztónak vezetéket sokkal nagyobb keresztmetszet kell a feszültségesés ki védése végett de nem biztos, hogy a fogadókészülékbe ezt a keresztmetszetet belehetne kötni! Ilyenkor nemvalószínű, hogy Pl.: lápa elé biztosítékot kell szerelni (Térvilágítás nagyobb családi háznál 5 X 4 mm2-es gerincnél a lámpába beköthető max. vezeték mérete 3 X 1,5 mm2, a lámpa teljesítménye 7 W./ db.). Sajnos sokszor nem életszerű ennek a betartása. Viszont vannak ellen példák is amikor NKI aljzatokon látok 1,5-2,5 mm2 vezetékeket bekötve mint elmenő! Itt viszont ténylegesen kellene a biztosítékig használni a megfelelően legalább 4-6 vezetéket a zárlati szilárdság végett.