Legutóbbi hozzászólások

#1
Hibabejelentõ / Re:Tapatalk
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. március 27., 15:12:57 DÉLUTÁN
Rendben, és köszönöm! Hátha...
#2
Hibabejelentõ / Re:Tapatalk
Utolsó hozzászólás nova - 2024. március 26., 19:08:16 DÉLUTÁN
Utánanézek.
De nem valószínű, hogy lesz ez a kiegészítés. A fentebb említett mobil dizájnnal kapcsolatos kompatibilitása miatt.
#3
Hibabejelentõ / Re:Tapatalk
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. március 26., 08:47:12 DÉLELŐTT
Persze, nem is ezzel van a gond, böngésző alatt működik. De a Tapatalk "lecsupaszította" ezt az egészet, és amolyan puritán felületen jelent meg, gyorsan lehet látni csak a legújabb hozzászólásokat. Akkor ezek szerint ezzel már nem kompatibilis az új verzió?
#4
Hibabejelentõ / Re:Tapatalk
Utolsó hozzászólás nova - 2024. március 25., 19:00:06 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2024. március 25., 13:49:25 DÉLUTÁNIsmét Tapatalk elérési gondjaim vannak, amióta változott a fórum. Látom a fórumot, de hálózati hibára hivatkozva nem elérhető. Megtennéd hogy ránézel?

Az új fórum teljesen "responsive web design" rendelkezik, ez azt jelenti hogy bármilyen eszközön működik "külső" applikáció nélkül. Elegendő egy webböngésző hozzá. Mindegy, hogy mobilról, tabletről, vagy számítógépről használod alkalmazkodik hozzá a böngésző.

Remélem segített a válaszom. :)  ::)
#5
Fogyasztásmérõ / Re:Fogyasztásmérõhely kialakít...
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. március 25., 14:16:41 DÉLUTÁN
Ha vannak emiatt álmátlan éjszakáid, javaslom még a MSZ EN 60999-1:2001 szabványt is. Én nem tudok ilyenről, illetve a HENSEL valahol említi a katalógusában:

" A fővezetéki kapcsoknak rendelkezniük kell MSZ EN 61238-1 szerinti CLASS A minősítéssel."

Viszont ez a szabvány már nincs, MSZ EN IEC 61238-1-1:2020 van helyette.

Szerintem a szerelőnek annyi dolga van, hogy a létesítési körülményeknek, a vezetető anyagának, szerkezetének és keresztmetszetének, illetve a terhelésnek megfelelő szabványos kötőelemeket válasszon. Jó, legyen ez CLASS A ha már kérik, de hogy hánycsavaros, azt találja ki a kötöelemeket gyártó és minősítő cég...
#6
Hibabejelentõ / Re:Tapatalk
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. március 25., 13:49:25 DÉLUTÁN
Kedves nova!

Ismét Tapatalk elérési gondjaim vannak, amióta változott a fórum. Látom a fórumot, de hálózati hibára hivatkozva nem elérhető. Megtennéd hogy ránézel?

Köszönöm!
#7
Felülvizsgálók klubja / Re:Villamos biztonsági felülvi...
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. március 25., 13:42:57 DÉLUTÁN
Családi ház, melynek egy szobájában, egy dugaszoló aljzatot othoni munkavégzésre használnak. Még 2007-ben fejeződött be az építkezés, nem kellett ÁVK. Mindig is dilemmáztunk, munkahelyek esetében akjkor a 40/2017 vagy 10/2016, meg hogy szerelő ellenőrzés nem elég, stb. És ekkor:

A verzió:
" A villamos berendezések villamos biztonsági felülvizsgálata a felülvizsgálat idején érvényes vonatkozó műszaki követelmények szerint történik. A villamos berendezések minősítése a létesítés idején érvényes vonatkozó műszaki követelmény szerint történik."

B verzió:
"A minősítő iratban a vizsgált berendezést minden esetben az irat kiállítása idején érvényes előírások szerint kell minősíteni."

Nos, a B verzió most január 1-től él a 10/2016-ban. Régebben a 40/2017-ben is ez állt:

"Az érintésvédelmi minősítő iratban a vizsgált berendezést minden esetben az irat kiállítása idején érvényes előírások szerint kell minősíteni."

Eddig azon dolgoztak, hogy ez kikerüljön belőle, most hogy elérték, és változott a 40/2017, ekkor meg behozzák ugyanezt a 10/2016-ba? Itt most azon dolgozik valaki, hogy véletlenül se legyen egyforma a két rendelet munkahelyekre vonatkozó szabályozása?
#8
Erõsáram / Kapcsolókészülék kiválasztása ...
Utolsó hozzászólás s.peter - 2024. március 25., 12:52:31 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Mi a bevált módszer relék, mágneskapcsolók kiválasztására, hogy a LED világítás tápegységeinek kapcsolásakor se égjenek be az érintkezők hosszútávon?
Milyen terhelési kategóriákat vesztek figyelembe, mennyivel méretezitek felül a kapcsolható áramot, a tápegységek milyen áramaival számoltok (névleges, bekapcsolási áramlökés)?

A probléma részletesebben az alábbi:
Finder legalább megadja az installációs reléinél a világítási eszköz típusa szerint a maximális kapcsolható teljesítményt, pl: 22.44-es típus, névlegesen 40A (AC1), nyilván ebben figyelembe vették a min. cosfi-t is:

Fénycső elektronikus előtéttel: 1500W
Izzólámpa: 4000W
LED (230V): 1000W
Kompakt fénycső: 1000W
Érintkezők tartós határárama/max. bekapcsolási árama: 40A/176A-5ms

LED-1000W, egy 52W-os fényvetőből akkor 19db-ot is kapcsolhatok vele, hacsak a fényforrás adatlapja nem ad meg más maximális darabszámot az áramkör kismegszakító karakterisztikájának függvényében. Az 19*52W/230V=4,3A, bőven túl van méretezve a kapcsolóeszköz, vagy mégsem?

A lámpa legyen az alábbi: Thorn AFP S 24L70-740 A4 BS 3550 CL2 fényvető
LED 52W, 54A/190us inrush current
Ha az összes lámpa indulóárama összeadódik, akkor az már: 19*54A=1026A/190us bekapcsolási áramlökés, szemben a relére megadott max. 176A/5ms-el.

Igaz az impulzus egy nagyságrenddel rövidebb ideig tart, mint a relé tervezett lökései, viszont az érintkezőt inkább a csúcsáram okozta nagyon nagy pillanatnyi áramsűrűség olvasztja meg, mint a tartós terhelés.

Hogy ez mennyire komoly azt a Theben igazolja, ők a mezei mozgásérzékelőkbe is 800A/200us ill 1500A-es csúcsáramú speciális reléket használnak (egy impulzusérintkező wolframból és egy másodlagos munkaáramú), ezzel egy helyiségbe kerülő néhány lámpa esetén teljes mértékben betartható a maximális névleges áramlökés korlátja is.

Az is igaz, hogy a hálózat impedanciája is korlátozni fogja a lámpatestek maximális áramlökését.

Mi a helyes kiválasztás, mennyire kell figyelembe venni az áramlökést, már ha egyáltalán megadják azt is? Vagy ezeknél a köztes, pár száz amperos értékeknél benne van a pakliban, hogy nem lesz 75000 kapcsolás a kontaktor élettartama, csak a negyede?
#9
Fogyasztásmérõ / Re:Fogyasztásmérõhely kialakít...
Utolsó hozzászólás s.peter - 2024. március 25., 10:20:22 DÉLELŐTT
Sziasztok!

Tudtok olyan előírásról, szabványról ami konkrétan két csavaros kötést ír elő a fogyasztásmérő hely körüli szerelésnél, úgymint a fogyasztásmérő sorkapcsai, fővezetési sorkapocs vagy a földelő és a fő-földelőkapocs közötti kötések?

A fogyasztásmérőknél és a fővezetékinél általában valóban két csavar rögzíti a vezetékeket, de ez véleményem szerint csak a gyártó megfontolásától függ.

MSZ EN 60947-7-1 Sorozatkapcsok rézvezetőkhöz - fővezetéki sorkapcsok termékszabványa: Nem tartalmaz ilyen konkrét kivitelt.

MSZ HD 60364-5-54:2012 Földelőberendezések és védővezetők, a szokásos szabványos halandzsával:
542.1.4. A földelőberendezésekre vonatkozó követelmények célja olyan földcsatlakozás biztosítása,
- amely megbízható és megfelel a villamos berendezés védelmi követelményeinek;
- amely a földzárlati és védővezető-áramokat le tudja vezetni a földbe, az ezen áramok által keltett melegedési, termomechanikus és elektromechanikus igénybevételek és áramütés veszélye nélkül;
- amely, ha szükséges, akkor megfelel az üzemi követelményeknek is.
- amely megfelel a várható külső hatások (lásd az IEC 60364-5-51-et), pl. mechanikai szilárdság és korrózió szempontjából.
542.4.2 A fő földelőkapocshoz csatlakozó összes vezető külön-külön bontható legyen. Ez a csatlakozás legyen megbízható, és csak szerszámmal legyen bontható.

MSZ 447:2019 Közcélú hálózatra csatlakozás
A minimális keresztmetszeteket megadja hossztól függően, de az alkalmazható kötésekről nem rendelkezik.

Egyedül a regisztrált szerelői kézikönyv ad kézzel fogható utasítást:
,,Cu anyagú gyűjtősín szakaszról történő leágazás vezetékre préselt kábelsaruval. A kötés csak gyűjtősínbe préselt acél csavaranyával, korrózióálló acélcsavarral (legalább M8 méret, 8.8 anyagminőség), lapos alátéttel, valamint törés biztos rugózó elemmel (hullámosított rugós alátét, tányér-, vagy tárcsa-alátét). A sín anyagába fúrt menet nem megfelelő!"

Valóban csak a "véletlen" műve, hogy bizonyos csatlakozásoknál két csavarral fogatják meg a vezetéket, vagy volt ilyen hagyomány akár egy hatályon kívül helyezett szabvány alapján?
#10
Erõsáram / Re:Robbanásbiztos villamos sze...
Utolsó hozzászólás s.peter - 2024. március 23., 22:16:28 DÉLUTÁN
#tothgyula Köszönöm, megkeresem az említett cikkeket.

Nagy teljesítményű gázkazános helyiségeknél, ill. robbanóképes közeget tartalmazó gépek meghibásodásánál vannak a helyiségekre/terekre vonatkozó lekapcsolási követelmények, amelyet elsősorban a gázérzékelő rendszer hoz automatikusan működésbe kritikus gázkoncentráció elérésekor.
Robbanásvédelmi szakvélemények ezt a "normál villamos gyártmányok" lekapcsolásának nevezik, vagyis csak a robbanásbiztos kivitelű és biztonsági célokat szolgáló rendszerek tarthatóak üzemben, minden más potenciális gyújtóforrásként van jelen.

Az MSZ EN 60079-14:2014 szabvány 53. oldala egyértelműen meghatározza erősáramú szempontból, hogy az összes áramkör tápvezetőjét, minden aktív vezetőt le kell választani vészkikapcsoláskor (fázisok+nulla).
Az MSZ EN 1127-1:2019 szabvány 5.4-es pontja kimondja, hogy az érintésvédelmi törpefeszültség nem robbanásvédelmi intézkedés, feszültségértékben gyakorlatilag nincs alsó érték ami nem jelent potenciális gyújtóforrást.

Kérdésem, hogy gyakorlatban hol van a fenti védelmi intézkedésnek a határa, mire terjed ki, hogyan valósítják meg ha mindenféle rendszer - épületautomatikai, gyengeáramú - is jelen van, számtalan vezetékkel, összeköttetéssel?

Én azt mondanám, hogy a kockázatminimalizálás érdekében minden vezetéket meg kell szakítani (feszültségmentes állapotba hozni) a helyiségek határán, amik nem a robbanásbiztos kivitelű gázérzékelő, tűzjelző vagy normál/biztonsági világításhoz tartoznak. Még a gyengeáramú rendszereket is, mivel feltöltődés útján a helyiségen belül is kialakulhat veszélyes kisülés, erre vonatkozóan még a gyújtószikramentes rendszerek kapacitására is van korlátozás.

Ezért gyakorlatilag egy sok-sok leválasztó-érintkezős elosztót kell kialakítani, amin a helyiségbe bemenő összes kábel át van vezetve és megszakítása biztosított?

Mi a helyzet az alábbiakkal?
- Gépek, világítás, egyéb fogyasztók erősáramú betáplálása egyértelmű.
- Világítás esetén pl. a DALI/KNX vonalakat (10-30V) is meg kell szakítani?
- Épületautomatika esetén minden réz alapú kommunikációs vonalat (pl. ethernet, RS485) meg kell szakítani erenként?
- Ép. aut.-hoz tartozó helyiség hőmérők (passzív) rézvezetéke?
- Mozgatómotorok betápja és vezérlőkábelei?
- Analóg vagy digitális visszajelzések és végállásjelzések kábelezése?

Lehet alkalmazni a fentiekre olyan leválasztót, amely mellett nem szükséges fizikai megszakítás, még ha nem biztonsági körökről is van szó?

Függ a lekapcsolás és leválasztás (bonyolult) kialakítása a "veszélyességtől" (közeg, helyiség, technológia jellemezői), vagy ahol pl. 40%-os ARH-nál lekapcsolás kell, ott a lehető legnagyobb mértékben meg kell tenni az óvintézkedéseket?

Helyiségen belüli, nem robbanásbiztos elosztókba épített szünetmentes tápegységekre vonatkozóan vannak korlátozások?

Ezen felül vizsgálni kell, ha külső és helyiségen belüli szekrények PLC-i között nem rézkábeles, hanem optikai összeköttetés van, akkor jelenthet-e gyújtóforrást?