Milyen forrasztópákát vegyek?

Indította petike199600, 2013. április 06., 19:17:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Gondolom akik már régóta dolgoznak a szakmában tudnak ajánlani pákát.Eleve Páka legyen vagy Pisztoly?Melyik a jobb?
Olyan sűrűn gondolom ma már nem használják a villanyszerelők ezt az eszközt. Márkája milyen legyen? Gondolom a Wellert fogjátok ajánlani. Én abban gondolkoztam. Hőfokszabályzós legyen vagy ne?
Milyet érdemes venni általános villanyszerelői feladatra?
Várom a tapasztalt mesterek válaszát és persze másét is.
Köszönöm szépen!

Könyves Kálmán

Mi az a villanyszerelöi feladat, amire használni fogod?
Szerintem max kisebb javítás, pl. megnézetnek veled egy rossz kisgépet, kéziszerszámot, akármit, találsz egy panelhibát, vezetékszakadást, ellenállás vagy kondenzátor csere, egyikhez sem kell túl nagy teljesítmény, viszont a höfokszabályzás jól jöhet. Jók a Weller pákák, nálunk a cégnél nagyon sok JBC van, jók a tapasztalatok. Elektronika gyártó cégnél dolgozom, van ami napi 16 órát használatban tölt.

Üzenet összefûzve: 2013. április 07., 10:26:35 DÉLELŐTT

http://www.jbctools.com/

Magyar képviselet:http://www.albohacen.hu/index.php

nova

Én is a weller pákát ajánlom. Igaz a használatát jobban el kell sajátítani, mint a forrasztó pisztolyét.  A forrasztó pisztoly egyszerű szerkezet sok villanyszerelő használta régen, de igazán ha javítani kell akkor egy megfelelő heggyel ellátott forrasztó páka sokkal hasznosabb szerkezet.
A forrasztási technika is olyan amihez biztos kéz szükséges és sok gyakorlás.  A felület szerelt technológiák terjedésével egyre kevesebb alkalommal lehet megjavítani egyes készülékeket.

Lényegében Könyves Kálmán kolléga fogalmazta jól meg a lényeget.

Idézetet írta: Könyves KálmánMi az a villanyszerelöi feladat, amire használni fogod?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Villanyreszelő

Üdvözlet!

Nekem nincs wellerem,de nem is kell,tényleg ritkán használom,de használom.
Most például egy Step-down konverterhez kellett esztega gép vezérorsó fordulatszám szabályozáshoz.
Én úgy tudom gyenge áramú technikában engedélyezett a forrasztás.Jártam már úgy,hogy eloxidálódott a vezetékem a törpe feszültségű csengőnél a sorkapcsoknál,kimentem és megforrasztottam,azóta nincs baj vele.

petike199600

Köszönöm a válaszokat!
Nova! Nem tudom mire fogom használni.Vezetéket ugye már nem lehet forrasztani.Már mint a kötéstechnikára értem.
Nem is tudom mire használják ma a villanyszerelők a forrasztópákát.Ezért kértem segítségeteket hogy ti akik benne vagytok a szakmában már tudjátok mennyire kell jó pákát venni.Hirtelen nem is nagyon jut eszembe mire használják a villanyszerelők.
Nem szívesen adnék ki egy Wellerre 40 ezret ( Mert annyitól indul a hőfokszabályzós ) ha nem is fogom olyan sűrűn használni.
Van még valakinek valami tanácsa hogy milyet vegyek?
Köszönöm szépen!

petike199600

Jó estét mindenkinek!
Ma megjött a megrendelt forrasztópákám.
Kipróbáltam,elég jó vele dolgozni,remélem sokáig fog majd engem "szolgálni".
Viszont van egy kérdésem is:
Forrasztottam vele és a csúcsa az világos lett, feljebb viszont sötétebb színű amilyen az eredeti állapota.
Van hozzá ilyen szivacsom,azt benedvesítettem és azzal tisztítottam a végét.
Azt szeretném kérdezni tőletek, hogy van-e valami ötletetek a páka tisztítására?
Köszönöm szépen!
Ja és teszek fel képeket!

Marton

Gratulálok a Weller beszerzéséhez. A forrcsúcsból ítélve villanyszerelős felhasználásra való, nem pedig elektronikai panel megmunkálásához (mert nem "tűhegyes"). A Weller az elektronikai műszerészek körében etalon.
Tisztítás, ismereteim szerint a vizes szivacsba mártogatás a megoldás és ajánlott.

Villanyreszelő

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. április 24., 20:08:46 DÉLUTÁN
Jó estét mindenkinek!
Ma megjött a megrendelt forrasztópákám.
Kipróbáltam,elég jó vele dolgozni,remélem sokáig fog majd engem "szolgálni".
Viszont van egy kérdésem is:
Forrasztottam vele és a csúcsa az világos lett, feljebb viszont sötétebb színű amilyen az eredeti állapota.
Van hozzá ilyen szivacsom,azt benedvesítettem és azzal tisztítottam a végét.
Azt szeretném kérdezni tőletek, hogy van-e valami ötletetek a páka tisztítására?
Köszönöm szépen!
Ja és teszek fel képeket!

Üdv Petike199600!

Én azt javaslom,hogy csak egy benedvesített rongyal,vagy szivaccsal tisztítsd kellően meleg állapotban.
Van rajta egy bevonat ami megvédi a pákahegyet,amit nem jó megsérteni a pákahegy tönkremenetelét okozhatja.
Sajnos én már megjártam  vele.
Forrasztani tudni kell,szép forrasztást is lehet csinálni egy kis gyakorlattal.
Meg kell tisztítani a felületet,folyósító szerként általában gyantát használnak,a savat csak fémtechnikában alkalmazzák.
Forrasz huzalokban általában van gyanta,érdemes mind két felületet beónozni,és utána összeforrasztani,nem kell szétégetni a gyantát,akkor csúnya lesz,fekete korom szerű anyag van a páka hegyén,ezt érdemes vizes rongyal letörölni,a gyantától szép fényes lesz a felülete,ha kevés rajta,akkor matt színe van.

petike199600

Köszönöm a válaszokat!
Ma forrasztottam volna a pákával kipróbálás céljából de nem nagyon jött össze a dolog mert nem maradt rajta az ón a forrasztandó felületen. A potméternek a bekötő lemezére forrasztottam volna merev vezetéket. Tudom,hajlékonnyal sokkal könnyebb de ezzel egyáltalán nem ment, majd kipróbálom hajlékonnyal is. Az ón nem maradt rajta a potméternek azon a bekötő lemezén. Lehet oxidos volt a felülete. Ezt hogy lehet kiküszöbölni? 1,5 mm2-es vezetéket használok (MCU).Szerintetek jó erre a vezeték keresztmetszetre a pákám amit vettem?
Köszönöm a válaszokat!

nyaki

Mivel a potik kis áramú szabályozást végeznek, 0,5-0,75mm2-es hajlékony vezetéknél vastagabbat nem célszerű és nem is kell ráforrasztani.
Fogadd meg Villanyszerő tanácsát is.