Villámvédelmi földelõ - levezetõk mechanikus védelmei

Indította JUVILL, 2012. szeptember 20., 20:58:01 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Szükséges-e minden esetben a villámvédelmi földelõ - levezetõkhöz mechanikus védelem kialakítása?
Többféle megoldással lehet találkozni. Idomacélok, acélcsövek...
Megfelelõ-e az acélcsõ erre a feladatra?

Novill

Nem minden esetben. Ha levezetõ falon belül megy, akkor  a fal a védelem.  A csõ pedig iskola példa, hogy miért nem megfelelõ. Az is igaz, hogy ma már csak tûzi horganyzott anyagokat kell alkalmazni.

JUVILL


Igaz. A csõ iskolapélda, hogy miért nem megfelelõ. Ennek ellenére nagyon sok helyen ilyen van alkalmazva. Nem hiszem, hogy sok újat mondok vele, közismert a szakemberek körében, hogy a csövek vízzel megtelnek, és villámcsapás következtében a levezetõn lefutó villámáram romboló hatása szétrobbantja ezeket.

ELEKTOR-KALANDOR

JUVILL!!!

VILLÁMVÉDELMI KÉZIKÖNYV 2007-ES kiadás 120 oldal.Nem tilos a csõ használata,de célszerû ha nem  érintkezik a talajjal,mert akkor kialakulhat az általad említett példa.

JUVILL


Ha nem érintkezik a talajjal, ez igaz, akkor nem telhet meg vízzel.  A 120. oldalon az áll, hogy legalább 50 cm távolságot kell hagyni a talaj és a csõ vége között. Erre viszont kevesen figyelnek. Arra meg még kevesebben, hogy a csövek alsó és felsõ végét fémesen össze kellene köti a levezetõvel.
Ez az 50 cm talajtól való távolság nem szerencsés, mert itt a levezetõ mechanikus védelmérõl beszélünk.
Ha a mechanikus védelmet L acél adja, abban az esetben annak alsó vége a talajon, vagy attól pár centiméter távolságban van. Mi adja a mechanikus védelmet a talaj és a csõ alsó vége közötti távolságban.
Vagy ott már erre nincs szükség, mert az a szakasza a levezetõnek már nem sérülhet? :)


Gyurmaúr(fi-relé)

Juvill, szerintem az L alakú szögvas a legmegfelelõbb, hiszen elég csak a levezetõ egyik oldalát védeni, a fal felé esõ oldal nem kaphat olyan mechanikai behatást, hogy károsodjon. Ráadásúl, a levezetõ így nem egy zárt csõben dunsztolódik, hanem mindig biztosított az átszellõzése, tehát a korroziós folyamatok sem pusztítják.  Az L vasat a földet érés helyén pedig célszerû bebetonozni, így kiküszöbölhetõ, hogy akár a legkisebb mértékben is elvándoroljon, deformálódjon, amennyiben bármilyen fizikai behatás éri. Én pl  a földbõl egy épületbe bemenõ kábelt is szögvassal szoktam bevédeni, mert sokkal egyszerûbb egy esetleges kábelsérülés felderítése, mintha egy csõbõl kellene kirángatni, ahhoz, hogy szemmel, vagy lakatfogóval, egyéb mûszerrel végig lehessen vizsgálni.

rabszolga

Régen voltam erre, ezért az elsõ megjelenõ címkére kattintottam.
Az én (politikusoktól hallani sokszor :)) magánvéleményem az, mindenféle szabványtól függetlenül, hogy a villámhárító levezetõjének mechanikai védelme tulajdonképpen egy fából vaskarika.
Szerintem egy átmérõ 8mm-es netán átmérõ 10mm-es tüzihorganyzott vasnál vajmi kevés realitása van annak hogy pajkos gyerekek tönkretegyék. Mechanikai védelem...hmmm Nos szerintem ez csupán azt jelenti, még egy dologgal több, ami felesleges. Én a pályafutásom alatt még nem láttam olyan villámvédelmi levezetõt, amit ez a talaj feletti (1,5m vagy kb;...) vas megvédett volna. Szögvas esetében nem okozott kárt legalább. A vascsõ viszont a legtöbb esetben igen.
Láttam már üzemben, amikor nekitoltak valamit. Eldeformálódott a szögvas, alatta a levezetõ is. De nem lett baja egyiknek sem, bár a köracélt csak vissza kellett egyengetni, a szögacél meg mehetett a vastelepre, nyersanyagnak.
Amennyiben nincs a szögvas, akkor is ugyanez az eredmény. Van értelme? Hangsúlyozom, mi is teszünk védõt, csak szerintem tökéletesen felesleges de cserébe legalább rondább, mint a köracél tartóra szerelve.

JUVILL



Elõször is. Járjál erre gyakrabban.
Másodszor. Nem kötelezõ minden esetben a levezetõhöz mechanikus védelmet készíteni, ezt az adott körülmények határozzák meg.
Harmadszor. A levezetõ sérülése lehet olyan - akár mechanikus védelem ellenére is - hogy a eltörhet, elszakadhat. Nem tartom valószínûnek, hogy azonnal megtörténik a javítás, még akkor sem, ha közben felülvizsgálat történt, és a felülvizsgáló ezt a minõsítõ iratban rögzítette.
És végül - azt állítani, hogy a mechanikai védelem felesleges - ezzel nem értek egyet.
Nekem más a véleményem.
De már írtam itt valamikor, hogy az elõírásokat, szabványokat nem a felülvizsgáló alkotja, õ csak alkalmazza munkája során. :)

rabszolga

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. szeptember 23., 12:59:44 DÉLUTÁN


De már írtam itt valamikor, hogy az elõírásokat, szabványokat nem a felülvizsgáló alkotja, õ csak alkalmazza munkája során. :)

Nos, az új norma szerinti kivitelezés esetén már ha jól emlékszem, emelték a szükséges keresztmetszetet az általunk beszélt helyen (talán 200mm2) és így nem kell mechanikai védelem. Nem néztem pontosan utána, ezért elnézést ha tévednék. Csak azért írom le, mert változás van e téren is.