Villamos hálózat probléma

Indította Sireyya, 2011. január 27., 13:57:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

A kérdés az, hogy egy normál foglalatba csavarod be a ledet, mert akkor nem kell külön tápegység. Az elõzõ válaszomnál a tápegységes változatra gondoltam.

Meg kell vizsgálni, hogy valóban fázis van-e ott. Mert a fázis ceruza becsaphat, kellõ gyakorlattal lehet megállapítani a fénybõl van-e ott fázis. (  A párhuzamosan futó vezetékek mellett futó rá nem kötött vezetékben is indukálódhat feszültség a mágneses tér (áram) és vezetékhossz függvényében.
A multi digitális mûszerek sem a legpontosabbak, mert itt  is lehet tévedni könnyen.
A váltó kapcsoló két kapcsolót jelent, vagyis egy vagy több lámpát kapcsolhatunk két különbözõ helyrõl. A jó kapcsolók egyértelmûen megszakítják az áramkört, ha nincs a fázis és a nulla közé beiktatva él világító vagy bármi ehhez hasonló szerkezet.
Lehet dupla alternatív kapcsolóval beépíteni még egy kapcsolási variációt, mely ad egy plusz lehetõséget a kapcsolásba. De ez csak tovább bonyolítaná az egészet, nem szokás ilyen feladatra alkalmazni. A legegyszerûbb megoldás a jó mindig

lackó

Azt tanácsolom hogy hangfrekvenciás keresõvel próbálkozzál.

Novill

Errõl a vizsgálatról egy kicsit bõvebben írnál, hogy tágítsam ismereteimet.

Bende Sándor

Ez engemis érdekelne.Mert itt érdekes jelentségek vannak nállunk mostmárcsak 3 váltokapcsolásnál nemsikerült megoldani a gondot.Meg egy sima kapcsolonál.De szerintem ha megforditóm a bekötését utána jó.

lacib

Sziasztok!
Látom kicsit régen irtatok a led témában de azért ide irnám amit én tapasztaltam.. ;)
Kb 3 éve ujitottuk fel a testvérem lakását ,ott használtunk led izzókat ,spotokat  , nem csak fehéret hanem szineseket is.
Ott fordult elõ a sándor által emlitett " jelenség"  ??? De csak a piros szinü ledeknél, ez elsõre fel sem tünt !
Elõször én is a kapcsolóra gyanakodtam (prodax 101 ) de csere után kiderült hogy nem a kapcsolóval van baj
mert az adott izzó ugyanugy halványan izzott tovább ,vakargattam kicsit az üstököm  közben feltünt hogy a többi led nem izzik (azok sem ahova a feltételezett" hibás"  kapcsolót tettük) kicseréltem egymással a két  ledet
és a helyzet nem változott  , ;D a piros ugyanugy halványan izzott továbra is a másik helyen mintha mi sem történt volna (a mai napig is teszi)  ;D   a többivel nem volt ilyen probléma

Múzeumigazgató

Tisztelt Urak, tisztelt lacib!

Bár nem értettem meg teljes egészében a problémátok lényegét, nekem az jött le mégis az itt olvasottakból (fõleg lacib kolléga esete), hogy a panaszolt jelenség a LED-világítás gyengén fénylõ mûködése akkor is, ha az adott berendezés kapcsolója ki van kapcsolva.

Hogy mi is folyik itt valójában, ahhoz nem árt kicsit megismerkedni az - általam egyébként rohadtul utált! LED-ek egyik érdekes sajátosságával!

Fogjunk egy 12V-os autóakksit, egy mai korszerû fehér, vagy kék, vagy sötétzöld extrafényû LED-et, és kössünk a LED-del sorba egy 1kOhm-os ellenállást.
Polaritáshelyesen csatlakoztassuk ezt az akksihoz. A LED ég. Idáig jók vagyunk.

Most az egyik madzagot - mondjuk a LED + jelzésû drótját - kössük fixen az akksi + pontjára, majd az akku negatív pólusát, és a LED negatív kivezetésébe kötött 1kOhm-os ellenállat végét taperoljuk egybe az egyik kezünk két ujjával. (értelemszerûen NEM RÁZ, nem kell bekakukkolni! :)  )

A LED, halványan bár, de elkezd világítani. Nyálas, vizes, stb.. ujjakkal végezve a kísérletet, komoly fényerõ érhetõ el.

Mi ebbõl nekünk az okosság?

Hát az, hogy a korszerû LED-ek képesek érzékelhetõ fénykibocsátásra "nem üzemszerû" tápfeszültségellátás esetén is. Amire ugye egy izzólámpa, kompakt fénycsõ nem volt, és soha nem is lesz képes..

A kretén jelenség magyarázata, mondjuk lacib-ék rokonságánál az lehet, hogy hiába van a nulla kivezetve megszakítás nélkül mindenhová, és hiába szakítja meg a villanykapcsoló a fázist, a hülye LED valahonnét egy átvezetést szed össze - mondjuk kötõdobozból, nedvességtõl, rossz kötéstõl, hosszú párhuzamnos élõ vezeték kapacitív áthatásából, stb.. A variációk sokrétûek.

Kiküszöbölése: szopacs.. :( Átvezetést, hosszú élõ párhuzamos fázisvezetéket, hibás szigeteléseket célszerû keresni.

Mint ahogyan az említett LED-es és glimmlámpás önvilágító villanykapcsolók is okozhatnak hasonló X-atkás jelenségeket.

Ha esetleg nem jól értettem meg a felmerült gebasz mibenlétét, lécci javítsatok ki, nem szeretnék feleslegesen okostojáskodni.. :)

rasztapapa

Tisztelt fórumozók!

Nem vagyok villanyszerelõ, csak elszenvedem mások munkájának gyümölcsét.
És most egy ilyen keserû gyümölccsel találtam szemben magam.

Az eset: festés mázolás miatt leszedtem egy falikart, és miután visszatettem, gondoltam áldozzunk a környezettudatosság oltárán és a hagyományos izzót kicseréltem egy LED-es égõre.

A lámpa egy lépcsõházat világít meg, két alternatív kapcsolón keresztül lehet fel-le kapcsolgatni a lépcsõ alján és tetején.

Nos, a régi hagyományos izzóval nem tapasztaltam semmi problémát, de a LED-es lekapcsolt állapotban is folyamatosan, igaz halványan, de világít.
Van egy kis asztali lámpám, abban is pont uyganilyen LED égõ dolgozik, de ott nem jelentkezik ez a lekacsolás után még mindig világít jelenség.

Ehhez kapcsolódik egy másik eset is, egy falra szerelhetõ lámpában kicseréltem a kompakt fénycsövet egy másikra, kicsit nagyobbra. Az meg lekapcsolás után kb. 5-10 másodpercenként felvillan halványan.

Én egy éve lakom abban a házban, de nekem laikusként is furcsa a villanyszerelés, pl nincsenek védõföldelések mindenhol, és ha van, az is piros színû aluvezeték, nem a szabványos zöld-sárga. A többi az fekete és kék, talán szabványos.
A kapcsolók a fekete színû vezetéteket szakítják meg.
A kapcsolók nem élvilágítósak, semmi extra nincs bennük.
De hogy ez a fázis, vagy a nulla, azt nem tudom.

Kérdésem, mi lehet a folyton égés és a villogás oka.

Tisztelettel és köszönettel:
Szabados Pál

gyulagy

Sziasztok!
Sajnos a led világítás néha tréfagyárrá alakul, a vezetékekben áram indukálódik a párhuzamos vezetõk miatt, ilyenkor leszoktam relézni a lámpánál, ha van rá lehetõség.

nova

Idézetet írta: rasztapapa Dátum 2011. november 14., 09:05:10 DÉLELŐTT
Ehhez kapcsolódik egy másik eset is, egy falra szerelhetõ lámpában kicseréltem a kompakt fénycsövet egy másikra, kicsit nagyobbra. Az meg lekapcsolás után kb. 5-10 másodpercenként felvillan halványan.

Az új kompakt csõvel nekem is ez az esetem, pedig régóta használunk ilyeneket, úgy látszik az új típus nem vált be.
Villogó kompakt csõ (energiatakarékos izzó) - Villanyszerelõ Szakmai Fórum

Idézetet írta: rasztapapa Dátum 2011. november 14., 09:05:10 DÉLELŐTT
Én egy éve lakom abban a házban, de nekem laikusként is furcsa a villanyszerelés, pl nincsenek védõföldelések mindenhol, és ha van, az is piros színû aluvezeték, nem a szabványos zöld-sárga. A többi az fekete és kék, talán szabványos.
A kapcsolók a fekete színû vezetéteket szakítják meg.
A kapcsolók nem élvilágítósak, semmi extra nincs bennük.
De hogy ez a fázis, vagy a nulla, azt nem tudom.

Valószínûleg egy régebbi házban lakhatsz, mert régen használták a piros színû földelés jelölést és az alumínium vezetékeket. A földelés se volt egy elterjedt dolog régi idõkben. Gondolom az idõk során felújításokkor vagy bõvítésekkor már az új elõírásoknak megfelelõen végezték a vezeték rendszer kiépítését (fázis fekete, nulla kék).

Lámpás kérdésre visszatérve érdemes lenne esetleg megnézni egy mûszerrel, hogy lekapcsolt állapotban lehet-e valamekkora feszültséget mérni? gyulagy kolléga válasza is simán lehetséges megoldás lehet, hiszen hosszan egymás mellett futó vezetõknél elõforduló eset.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

varia

Tisztelt fórumozók!

A következõ problémával szembesülök kb. egy éve:
Családi házunkon 100mA-es FI relé van, ami kb 3-4 hetente lecsapja a teljes hálózatot. Látszólag semmi zárlat nincs, visszanyomom a FI-relét, és minden mûködik tovább.
Volt, hogy éjszaka, volt hogy nappal, semmi közöset nem tudok megállapítani az eseményekben. Extra teljesítményû berendezés nem megy.
Hogyan lehetne kideríteni, hogy hol lehet idõszakonként zárlat?
Gondoltam már arra, hogy egy-egy kismegszakító elé/mögé tennék pl. 30mA-es FI-relét, hátha azon a körön van valami... Ez akár évekbe is tellhet.
Tudtok valami korrekt és gyors megoldást a hiba megkeresésére? Ki lehet ezt valahogy mérni?