Tûzvédelmi fõkapcsoló

Indította zsezse77, 2011. február 22., 15:01:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. június 20., 00:21:54 DÉLELŐTT
Lakásoknál mennyire elfogadott az óra utáni központi ÁVK fõkapcsolónak(?), mert néhány helyen már láttam felszerelve ilyen formán és bennem kétségeket hagyott. Sajnos nem ismerem a pontos szabványt rá, de szerintem így nem százas, :-\ mert a zárlati kioldóképességük nem megfelelõ. Bár vannak típusok amelyek tudják akár a 10kA-t is, de nem ez volt a jellemzõ.
Nem a legjobb megoldás szerintem sem. Az ÁVK a nullázásos érintésvédelem lekapcsoló szerve.
Lakásoknál tûzvédelmi lekapcsolásra - ismereteim alapján - a fogyasztásmérõ alatti, áramszolgáltató által plombázott, kismegszakítót lehet elfogadni.

nyaki

Akkor ezek szerint nagy hibát nem követnek el, sõt..., ha az egész házat ilyen formán védik, legfeljebb nem nevezzük nevén a gyereket. Volt egy olyan hely is, ahol még fel is címkézték, hogy "Fõkapcsoló". Jobban tette volna, ha nem így tesz és akkor minden frankó.

recens

Adott egy kétszintes informatikai üzlet.
Elfogadják ha csak a mérőóránál lehet a 3db kismegszakitóval áramtalanitani?
Az üzleten belül is van szintenként külön főkapcsoló.

Simon Endre

A szintenkénti főkapcsoló elegendő, ha a "felvezetési űtvonal" elején, gondolom a bejárat közvetlen közelében van felszerelve (#8 juvil.)  Pár napja voltam a helyi katasztrófavédelemnél pont ebben a tárgykörben a "tűzvédelmi főkapcsoló" új neve    TŰZESETI FŐKAPCSOLÓ    és elárulták' nem a tüzet védi, (nyilvánvalóan) hanem a tűzoltót, tehát ilyen felirata legyen. Személyes hozzáfűzésem, hogy ez a kapcsoló és tápoldali hozzávezetése is kellően vízvédett legyen mert a vízsugár nem törődik az állítólagos vízvédettséggel. Az igazi védelmet átlátszó és nyitható fedelű szabadtéren is megfelelő doboz bíztosítja.

Fecó

A kismegszakítókat tudomásom szerint csak lakások esetében fogadják el, jelen esetben a villanyórák melletti/alatti kismegszakítókra gondolok. Üzletek esetén külön főkapcsoló szükséges. A szintenkénti lekapcsolás nem lehet baj, de az OTSZ szerint:

135. § (1) Az építmény minden, központi normál és biztonsági tápforrásról táplált villamos berendezését, valamint a központi szünetmentes energiaforrásokat úgy kell kialakítani, hogy az építmény egésze egy helyről lekapcsolható legyen.

Ez alapján szerintem szükséges lehet egy "központi" kapcsoló is, ami az egészet leválasztja. Fontos kitérni arra, hogy ha vannak "tűzeseti fogyasztók" is, ezeknek a működését biztosítani kell a lekapcsolás után is. Viszont a feliratozás és a kapcsoló hozzáférhetősége, KI-BE helyzetének a jelzése is fontos

recens

Üdv

Köszönöm a segítséget!

Tehát Tűzeseti főkapcsolónak  az áramszolgáltatói mérő alatti kismegszakítók ITT nem használhatóak.

A bejárattól kb. 3 méterre van egy lemezszekrény .
Ha itt kialakításra kerül az alsó és felső szint lekapcsolására külön kapcsolók az már elfogadott?
Gondolom így mind két kapcsolót tűzeseti főkapcsolónak kell jelölni.

Vagy még külön kell ezek elé egy fökapcsóló ami mind a két szintet áramtalanitja?
Akkor ez a kapcsoló lesz a tűzeseti főkapcsoló.

Most az a felállás hogy áramszolgáltatói mérőtől, kismegszakítótól a betáplálás egy 5x 6 kábel a földszinti lemezszekrénybe. Itt egy hensel sorkapocs fogadja  majd ebből ágazik le az emeleti elosztóhoz is egy 5x6 kábel.
Tehát jelenleg a felsőszint áramtalanítása csak az emeleti elosztón lévő főkapcsolóval valósítható meg.

Fecó

"az építmény egésze egy helyről lekapcsolható legyen."

Szerintem ez alapján szükség van mindkét szint (ha 10 szintes az épület akkor mind a 10 szint) részére egy közös "tűzeseti főkapcsoló". Ettől még jó ha van szinti főkapcsoló is. Legalább is Én így gondolom...

Szirty

Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. január 21., 11:51:19 DÉLELŐTT
"az építmény egésze egy helyről lekapcsolható legyen."

Egy hely <> egy kapcsoló!

Simon Endre

Én is ezt állítom és a "szakaszolgatás" ellen háborúzok mostanság. További kérdés amit a hatóság számomra egyértelmüen nem tud megfogalmazni, hogy mi a tűzszakasz. Van valaki aki ebben tisztán lát, illetve okosságának hol a forrása, (rendelet,§, tananyag, stb....)

Sztrogoff

Ha van tűzeseti fogyasztó, annak mindenképpen külön kapcsoló kell.
Egyébként meg "Az építményrészek külön lekapcsolásának szükségességét és kialakítását a tűzvédelmi szakhatósággal kell
egyeztetni." Ez a 135. § (1), a fentebbi mondat meg a (2).