ÉVÉ UNIVERZÁL

Indította nova, 2011. augusztus 16., 17:34:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Feco!
Jól tudod, érintésvédelmi műszer nem hitelesíthető, csak kalibrálható, és nincs jogszabályilag meghatározva a kalibrálások közötti időköz. Kalibrációs bizonyítvány csak az MSZ EN ISO/IEC 17025:2005 "Vizsgáló kalibráló laboratóriumok felkészültségének általános követelményei" szabvány formai követelményei szerint állítható ki. Nem hatósági tevékenység. Kalibrálni bármely eszközt lehet. A kalibrálási bizonyítvány nem hatósági dokumentum, és nincs érvénytartama. A kalibrálás megújításáról a tulajdonos saját hatáskörében és saját felelősségére dönt.
2013.7-8.VL épületvillamossági szaklap.
TothGyula.

Fecó

Igen, tudom, illetve a kalibrálási időszakra vonatkozó ajánlásokat is ismerem. A "hitelesítést" magad említetted a témaindító hozzászólásban, én csak erre reagálva kérdeztem rá:
Idézetet írta: tothgyula Dátum 2018. március 07., 08:36:40 DÉLELŐTT
Üdvözletem!
Segítséget, címet kérek ÉVÉ-UNIVERZAL műszerem javítására ill.hitelesítésére is. ÁVK-t tudok mérni, de hurkot egyik állásban sem (0,5, 5, 50 OHM).
TothGyula. 06-20-5250029.

Csak az is eszembe jutott, hogy a műszerekre vonatkozó jelenlegi szabványokat ( MSZ EN 61557) a régi univerzál teljesíteni tudja?

Novill

Elnézést a közbe szólásért.
Valóban az évé-univerzál nem tud annyit, mint a mai célműszerek. A legfontosabb alap vizsgálatot el lehet vele végezni.  Nekem is van belőle, melyet a CD automatikánál kalibráltattam és azóta is kiválóan működik. Viszont a felülvizsgálatoknál már nem használom, mivel mai  célműszerek már nélkülözhetetlenek. Örülnék neki, ha a villanyszerelők az elvégzett munkájukat legalább ilyen műszerrel le ellenőriznék. Sajnos nap mint nap találkozom olyan létesítménnyel, ahol a kiinduló pont már nem megfelelő. Az ilyen és ehhez használható műszerek jóval olcsóbban beszerezhetőek, mint a mai célműszerek. Ha legalább egy ilyen műszerrel rendelkeznének a kivitelezéssel foglalkozó kollégák, akkor máris javulhatna villamos biztonságtechnikai szint.

Fecó

Nos, nyitott kapukat döngetsz Novill kolléga, hiszen nem kell ezt elvárni az "egyszerű" szerelőktől. Van nekünk egy 10/2016 (IV. 5.) NGM rendeletünk, ami leveszi a kivitelezők válláról a gondot, és maximálisan, komolyan képzett és rendszeresen ismétlődő oktatásokon átesett szabványossági felülvizsgálókra bízza ezt a munkát:

(3) Szabványossági felülvizsgálat elvégzése szükséges:
a) új villamos berendezés létesítésekor az üzemszerű használatbavétel előtt;
b) a villamos berendezés bővítése, átalakítása és javítása alkalmával, a szerelői ellenőrzés elvégzése után;
c) az érintésvédelem hibájára vagy hiányosságára visszavezethető, minden olyan rendellenesség észlelése esetén, amelynél a rendellenességi ok meghatározása, a javításhoz szükséges hiba behatárolása szerelői ellenőrzéssel nem volt elvégezhető; vagy
d) jogszabályban meghatározott gyakoriságú időszakos ellenőrző felülvizsgálat esetén.

Novill

Azt hogy ezt a rendelet a felülvizsgálokra bízza az egy dolog. Én viszont úgy gondolom, hogy minden villanyszerelő kollégának tudnia kell szakszerűen dolgozni.  Nem az ismétlődő oktatások fogják megoldani a szakmai hiányosságokat.
Az elmúlt félévben legalább tíz családi háznál kerestek meg különböző év problémákkal. Ezek mind Hensel szekrényekkel ellátott mérőhelyek voltak. Na már most a regisztrált villanyszerelők rendszeres továbbképzésen vesznek és megfeleltnek minősítettek. Ezek között volt TT és TN rendszerű hálózat , melyek között volt ávk- val ellátott és ávk-val nem ellátott.  A vizsgálat végén súlyos hiányosságokat tudtam megállapítani sajnos.  Én az "egyszerű szerelőktől" is el várnám, hogy hiba nélküli hálózatokat szereljenek. Természetesen benne, hogy aki dolgozik az hibázhat is, de nem mindegy a mértéke.  Vagyis nem droidokra, betanított munkásokra van igazából szükségünk, hanem gondolkodó jó szakemberekre. Ezért a kezdeti időszakban míg anyagilag meg erősödik a szakember a kivitelezéshez egy olcsóbb működőképes használt műszer beszerzésével tudná saját munkáját ellenőrizni.

tothgyula

Novill
Tiszteletem!
Teljesen egyet értek Veled! Ugyanis a szerelés befejező műveleteként általában nem ellenőríznek! Síetnek, vagy sürgeti a főnök stb.
De ez az előírás épp oly kötelező -már igen régen- mint a felülvizsgálat.
Használt ,jó műszerek viszonylag olcsón beszerezhetők. Egy kezdő vállalkozó nem tud megvenni mindjárt-hacsak nem vesz fel banki kölcsönt-egy 61557 -nek megfelelő műszert.
A mi munkánk célja az "ÉLET ÉS VAGYONVÉDELEM". ezt a megrendelőkben is tudatosítani kell.
TothGyula.

Novill

Igen a szerelés befejező művelete az ellenőrzés. Nem mindig jellemző, hogy felülvizsgáló is vizsgálja a munka elvégzése után. Vegyük tudomásul a próbalámpás, teszter vagy multiméteres műszer nem elég az ellenőrzéshez, ha valaki a biztonságra törekszik. Lehet, hogy a szerelőknek és betanított szakembereknek is továbbképzés kellene, mert különben elveszítik a megszerzett jogosultságot  :).

Fecó

Ha jól emlékszem valahogy 1995-ben foglalkozott az ÉVÉ MUBI is az új MSZ EN 61557 szabványsorozattal, és az ÉVÉ UNIVERZÁl közötti kapcsolattal. Azt hiszem avval mentették ki a műszert, hogy a szabványok betartása önkéntes, így a biztonsági szint tartható más módon is. Viszont ezek szerint nem felel meg a fenti szabványnak a műszer. Volt akinél ezt felrótták a jegyzőkönyvben? Kicsit olyan érdekes a helyzet, hogy nem szabványos műszerrel végezzen valaki szabványossági felülvizsgálatot. A műszer ettől még biztosan jó, bár nyilván tudásban már nem tudja felvenni a versenyt az új eszközökkel...

Sztrogoff

Én kb 20 éve azt az álláspontot vallom, hogy az utolsó, ami jó volt, az az ÉVÉ-F volt. :) Az Univerzállal mértem akkor, és a perifériális látásommal észleltem egy apró villanást az iroda világításában -megismételve a mérést megint csak ott. Közel mértem, hazamentem az ÉVÉ-F-ért, és a 10 A gyönyörűen elkezdte hunyorgatni a világítást. A mai műszerek hurokellenállás mérése kb olyan, mintha az autó fékpedálját hibátlannak látva azt gondolnám, hogy: vélhetőleg meg fog ez állni, ha kell.

Sztrogoff

De ha még nem oldódott meg a műszerjavítás kérdése, a Servintern is javít, ha jól tudom.

"érintésvédelmi műszer nem hitelesíthető" ezt szerintem kicsit elírták a lapban, a nem kötelező nem egyenlő a tilossal...