Legutóbbi hozzászólások

#11
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. május 20., 17:21:18 DÉLUTÁN
Az MSZ 10900 nem mérést vár el, hanem "szúrópróbaszerű" ellenőrzést, áthaidalásra, valamint hogy a védelem nagysága ne haladja meg a védendő berendezés megengedett áramerősségét. Nem ír műszeres mérést. A 60364 pedig első felülvizsgálatnál elvárja az üzemi vezetők szigetelési ellenállásmérését, de nem ír vonalimpedanciáról. A vezetékek védelméről a MSZ HD 60364-4-43:2010 szabvány 433.1. pontja intézkedik, ott a képlet, ez alapján megfelelő. De nyilván aki szeretné, az mérjen.
#12
Felülvizsgálók klubja / Re:Villamos biztonsági felülvi...
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. május 20., 17:12:53 DÉLUTÁN
Inkább az áramvédő-kapcsoló ami probléma.
#13
Felülvizsgálók klubja / Re:Villamos biztonsági felülvi...
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - 2024. május 20., 16:18:28 DÉLUTÁN
Szerintem jól van ez így. Legyen a munkaeszköz biztonsági szintje a legmodernebb  előírás szerinti. Ne lehessen egy 50 éves, fémházas kézi fúrógépet, melynek nincs védővezetős dugója, még 50 évig használni egy nedves fémtartályban.
A VMBSZ meg általában nem vaskoporsókról szól.
#14
Kérdések - válaszok / Re:Családi ház földelő kérdés ...
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - 2024. május 20., 16:00:24 DÉLUTÁN
Az ÁVk nem kötelező hibavédelemre, csak bizonyos helyekre kiegészítő védelemként.
#15
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás nyaki - 2024. május 20., 15:58:10 DÉLUTÁN
Az MSZ 10900:2009 2.4.1 pontja, vagy az MSZ HD 60364-6:2017 6.5.1.2. pontja által elvárt ellenőrzés szerintem csak akkor lehet teljes körű, ha a műszeres vizsgálat kiterjed az L-N közötti hurokmérésre is, amivel igazolható az alkalmazott kioldószerv és a vezetékrendszer egymáshoz viszonyított harmóniája. A rosszul megválasztott kioldó szerv miatt akár villamos tűz is keletkezhet. ...vagy túlgondolom? ::) 
#16
Kérdések - válaszok / Re:Nulla szakadásnál a fí relé...
Utolsó hozzászólás Sztrogoff - 2024. május 20., 15:54:20 DÉLUTÁN
Nem tudom, mit akarsz azzal, hogy nem vizsgakérdésnek volt szánva. Egy kijelentés az elektrotechnikában többé-kevésbé vagy helyes, vagy helytelen. A tiéd, bocs, helytelen.
#17
Felülvizsgálók klubja / Re:Villamos biztonsági felülvi...
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. május 20., 15:42:21 DÉLUTÁN
Két mondatot kellene beletegyünk a minősítő iratba?:


A vizsgált berendezés a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet szerint: MEGFELELŐ

A vizsgált berendezés a 10/2016. (IV. 5.) NGM rendelet szerint: NEM MEGFELELŐ

És így akkor nem hazudunk.

Szerintem kellene írni egy másik kreszt is, abban a piros lámpa legyen a szabad jelzés. Aztán majd értelmezze a jónép. Vagy baleset lesz, vagy mindenki áll a kerszteződésben bármilyen színű is...
#18
Kérdések - válaszok / Re:Nulla szakadásnál a fí relé...
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. május 20., 15:34:49 DÉLUTÁN
Ha elszakad a nulla, mondjuk az ÁVK előtt (vagy után), akkor hogyan folyik abban az irányban áram? Hiba esetén a védővezetőn folyik (jó esetben) ezért borul fel az egyensúly, és old le a készülék. A nullázás nem az ÁVK után, hanem előtte van, nem jó így valami...
#19
Kérdések - válaszok / Re:Családi ház földelő kérdés ...
Utolsó hozzászólás nyaki - 2024. május 20., 15:28:57 DÉLUTÁN
Mióta az ÁVK kötelező védelmi eszköz lett, a TT rendszer sokkal biztonságosabb lenne, mint egy TN rendszer. ...szerintem. ;)
#20
Erõsáram / Re:Magas hurokimpedancia
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. május 20., 15:28:38 DÉLUTÁN
Ez melyik pontjában van taglalva?