230V csengő bekötése

Indította kemist80, 2018. december 11., 10:42:55 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

kemist80

Nem vagyok villanyszerelő, csak hobbi szinten érdeklődök a téma iránt. A régi csengőnk le lett cserélve még a nyáron valamikor. Sajnos nem emlékszem, hogy törpefeszültségű volt-e vagy 230 V-os. A villanyszerelő be is kötötte az újat, viszont a bekötésnél a csoki szabadon maradt. Habár eresz alatt van, de úgy gondoltam, hogy most már ideje elrejtenem egy OBO A11-be a kötést. Mindent ugyanúgy kötöttem vissza, ahogy volt, működik is, csak sajnos nem értem, hogy hogyan. Kettő darab kábel jön felülről, az egyik valószínűleg a csengő gombjától jön. Mind a kettőben található egy-egy kék és egy fekete kábel. A kék kábelek össze voltak kötve egymással egy csokiban. A két fekete pedig egy másik csokival meg lett toldva egy darab MBCU-val úgy, hogy az egyik fekete a csoki után kék lett, a másik fekete pedig maradt fekete. Ez a két kábel lett bekötve a csengőbe. A földelés kábel nem volt sehova sem kötve. A legnagyobb furcsaság, hogy mind a kettő eredeti bejövő kábel fekete kábelében van fázis úgy, hogy a csengő gombja nincs benyomva. Bár csak az alapokkal vagyok tisztában, úgy gondolnám, hogy a csengőben az egyik vezetéknek a nullának, a másiknak pedig a kapcsolt fázisnak kellene lennie. Hogyan lehet mégis a csengőben bekötött mind a két vezetékben fázis? Tud valaki magyarázatot erre?

kemist80


Novill

Vigyázat a fázis ceruzás vizsgálat megtévesztő lehet. Ha két  vagy három vezeték fut egymás mellett és nincs rá kötve nulla vagy védővezető, akkor világíthat a fázis ceruza kicsit kisebb fénnyel. Ha a  nyomógomb családi házas vagy társasház épülettől távol kerítésben van elhelyezve, akkor a nyomógombhoz nem mehet ki 230V biztonságtechnikai szempontok végett.

kemist80

Egyforma fénnyel világít a fázisceruza mind a két vezetéknél, természetesen a dobozba ültetés előtt áramtalanítottam. Egyébként a nyomógomb a ház külső utcára néző falán van, a vezeték a padláson keresztül fut a csengőig.

Novill

Így a 230V inkább a törpefeszültséget javasolnám vezetni a csengő nyomóhoz, biztonságtechnikai szempontok végett.

Simon Endre

IP54 vagy IP55 zártságú szerelvénnyel szerelető akár egy udvari lámpá kapcsolója. Esövető és célszerű tájolás ajánlott.

Novill

Ebben igazad van, de sajnos több olyan eset is fordult elő ahol az utcai részen áramütés következett be. Volt ahol karbantartási hiányosság, volt ahol vandál eset miatt volt hozzáférhető az erősáramú rész.
Van egy célszerű sorrend mindig: 1. biztonságtechnika  2. működés
Gyakran fordul elő, hogy a működés megoldására törekszünk elsősorban és nem tartjuk fontosnak a biztonságtechnikát. Nyilvánvaló az embereknek az első kérdése működik vagy nem. Gyakorlott szakember komplexen értelmezi a feladatot mindig. A működés megoldása szakszerűséget, szabványossági megfelelőséget és előrelátó biztonságos megoldást jelent. Az áramvédő kapcsoló kiegészítő védelmet jelent. Tudjuk jól, hogy a gyakorlatban felszerelt ávk-k ellenőrzése sok esetben elmarad. Így találhatók olyan esetek, amikor működés képtelenek. Előfordulhat, hogy az  IP védettség az idő távlatában már nem látja el a feladatát különböző okok miatt.

kemist80

Köszönöm szépen a válaszokat. A nyomógomb ilyen: http://shop.villamossagidiszkont.hu/bkv-mt-nyomo-zold-ip40-tokozott.
Viszont az továbbra sem fér a fejembe, hogy a csengőbe miért nem egy nulla és egy fázis van csak bekötve. Valaki tud ebben segíteni?

Marton

Az a BKV-MT nyomógomb nagyon felejtős, nem megbízható tapasztalásaim alapján, meg a védelmi kivitele is csak IP40. Legalább IP44 képességűt kellene használni. Tudom ár kérdése, hogy sokan ezt használják, de nem megfelelő.
A fázist és nullát egyidejűleg ne keresd a nyomógombnál, nem két pólusú a gomb, csak a fázist kell kapcsolnia, illetve mint mások is írták már itt ajánlatos volna 8-12V-ot alkalmazni.
Az egyértelműség kedvéért készíthetnél egy jó minőségű fotót a kötésről, lehet, hogy csak nem megfelelően lett összekötve a két kábel. Könnyebb volna az alapján segíteni mert akkor látnánk is, hogy miről van szó.
Készítettem egy rajzot, hogy 230V esetén ez hogy épül fel.

kemist80

Köszönöm. Este lövök egy fotót a bekötésről. Egyébként ahogy a Te rajzodon is jól látszik a csengőnél hiányolom a nullát a valóságban, nem a gombnál. Mivel most mind a két vezetéken, ami bemegy magába a csengőbe, egyforma erősséggel világít a fázisceruza. A gombnál tiszta sor, hogy nincs nullára szükség, hacsak nem kétpólusú.
De természetesen megfogadom a tanácsotokat, valami komolyabb IP védelmű gombokat (két ház van egy udvarban: dupla a csengő) fogok felszereltetni.