FI relé gondok

Indította eszmilan, 2016. július 27., 10:34:29 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nyaki

Üdv!
Kapcsold le az ÁVK-t és a PE/N sín között végezd el a szakadásvizsgálatot. Ha a műszer sípol, akkor rejtett nullázásod van. Ekkor minden N és PE vezetőt köss ki és áramkörönként ellenőrizd le, hogy melyik kör okozza.

recens

Üdv.

Mára sikerült időt szakítanom és megoldódott a probléma.
Valóban az N-PE összeért egy lámpatestnél.
Hálásan köszönök minden segítséget! Megint tanultam valamit.
Danke! :-\

nyaki

Idézetet írta: recens Dátum 2016. augusztus 18., 18:41:18 DÉLUTÁN
Valóban az N-PE összeért egy lámpatestnél.

Üdv!
"Áramvédő kapcsoló beépitése után lézer nyomtatót csatlakoztattam és leold."
Felettébb érdekes látvány lehetett, ha a lámpahelyre csatlakoztattad.  ;D

Csabesz2

Sziasztok! Időnként (pár hetente, 2 havonta , teljesen random) a fi relénk leold, nem tudni, hogy mi okozza. A házunk 2 éve épült, tehát új a vezetékezés.
A villanyszerelő első körben kicserélte a FI relét, ez sajnos nem segített. Kimérték a második fí relét, kb.
15-16 mA -nél leoldott.
Hoztak egy újabbat, ami előzőleg ki lett mérve, 27 mA-nél old le.
Ez sem oldotta meg a problémát. Itt a fórumon olvastam, hogy le kell kötni a Fí relé kimenő nulláját , ki kell kötni a kimenő fázis vezetékét és ha e vezeték és az AVK kimenő fázis csatlakozója közé egy árammérő műszert csatlakoztatunk, akkor az méri a szivárgó áramot.
Így is tettem. Ekkor lement a Fí relé. Gondoltam, megpróbálom lekapcsolni a kismegszakítókat.
Lekapcsoltam a kondenzációs kazán kismegszakítóját, a többi 13 db-ot felkapcsolva hagytam.
Ekkor nem ment le a Fí relé és kb 5-6 mA áramot mértem . Ha az összes kismegszakítót lekapcsolom a kazán kivételével , akkor az árammérő kőzbeiktatásával megint lekapcsol a Fí relé.
Valószínűleg a kazán áramkörében lesz a probléma ? Kérem hozzáértők segítségét ! Köszönöm !



tothgyula

Üdvözletem!
A kazánt tedd teljesen külön ÁVK-ra és teljesen külön vezetékhálózatra.Ha az elosztóba nem fér be az új ÁVK( a kazáné és 30mA-es), akkor a kazánhoz ne túl messze, de száraz helyiségbe.
Sok sikert.Sajnos némely villanyszerelő megspórolja a külön ÁVK-t.11/2013.(III.21.)NGM rendelet 4243 pontja!
TothGyula felülvizsgáló

Novill

A kolléga erre az idézetre gondolt:

4.2.4.3. Központi fűtőkészülékek, vízmelegítők, gázüzemű léghevítők további elhelyezési feltételei a villamos csatlakozás tekintetében

Mindazon gázfogyasztó készülékek elhelyezésekor, amelyek villamos hálózati csatlakozással rendelkeznek, figyelembe kell venni az alábbi feltételeket:

a) Vizes berendezés fölé vagy annak környezetében a vonatkozó szabványok [MSZ HD 60364-7-701 Kisfeszültségű villamos berendezések. 7-701. rész: Különleges berendezésekre vagy helyekre vonatkozó követelmények. Helyiségek fürdőkáddal vagy zuhannyal (IEC 60364-7-701, módosítva) MSZ HD 60364-4-41 Kisfeszültségű villamos berendezések. 4-41. rész: Biztonság. Áramütés elleni védelem. (IEC 60364-4-41, módosítva) MSZ EN 60529 Villamos gyártmányok burkolatai által nyújtott védettségi fokozatok (IEC 529:1989)] vagy azzal egyenértékű műszaki megoldás szerinti villamos védettségű gázfogyasztó készülék szerelhető.

b) Gázfogyasztó készülék csak abban az esetben szerelhető kádhoz, zuhanyzóhoz 60 cm-nél kisebb vízszintes távolságban, ha a villamos részeinek IP védettsége a vonatkozó szabványok [MSZ HD 60364-7-701:2007 Kisfeszültségű villamos berendezések. 7-701. rész: Különleges berendezésekre vagy helyekre vonatkozó követelmények. Helyiségek fürdőkáddal vagy zuhannyal (IEC 60364-7-701 módosítva). MSZ HD 60364-4-41 Kisfeszültségű villamos berendezések. 4-41. rész: Biztonság. Áramütés elleni védelem. (IEC 60364-4-41, módosítva) MSZ EN 60529 Villamos gyártmányok burkolatai által nyújtott védettségi fokozatok (IEC 529:1989)] vagy azzal egyenértékű műszaki megoldás szerinti. A készülék áramkörét legfeljebb 30 mA névleges kioldóáramú áram-védőkapcsolóval (RCD-vel) kell védeni.

Halkan megint megjegyzem hogy egy rendelet az önkéntes szabvány elmélettel  :)

Fecó

Hááát ez nem írja hogy külön készüléket kellene felszerelni, csak azt hogy 30 mA érzékenységű ÁVK kell hogy védje az áramkört. Márpedig ez közös Fi-relével is megoldott, maximum nem lesz olyan szelektív a dolog...

Csabesz2

Hát igen, én is úgy látom, hogy nincs külön AVK előírva.
De akkor mit tegyek ?
Valami probléma lehet a kazánban vagy a vezetékezésében ?
Egyébként a kazán mellé be van szerelve egy hidraulikus modul / Típusa: Beretta connect base mix 1 le / , hogy eltérő hőfokú vizet lehessen a radiátorokba és a padlófűtésbe engedni.
Nem tudom , hogy ez változtat-e valamin ?

Simon Endre

Ha a kondenzátum időnként nem tud eltávozni és visszatorlódik mert pl. a szabadba kivezetett kondenzvezeték elfagyott, vagy a (szennyvízhálózati) csatlakozásponton  eldugult, elalgásodott  a víz bejut a villamos rendszerbe és mivel ez jó vezető (szódavíz!) átvezetést, zárlatot is előidézhet. A recirkulációs padlófütés modul csak akkor gyanusított, ha az külön is leoldásokat okoz. A "takarékos " gázgyujtó rendszerek nem függetlenek a hálüzati nullától és alkalmi koromlerakódás (ami később kiég) is lehet hibaáramok forrása. Az egysarkúlag bekötött ÁVK (firelé) nem szerencsés vizsgálóeszköz, inkább a szabályosan kekötött rendszernél a fázisba sorosan beiktatottegy régi csengütranszformátor (szekunder oldalán egy 6V 0,5W-os kerékpár izzóval) ez akkor sem okoz leoldást, ha már a szivárgóáram a leoldási tartományban lenne. Ugyanigy használható egy 230V 5W-os izzó is 5-10 k ohmos ellenálással sorosan.

Csabesz2

Mindenkinek köszönöm a segítséget !  :)